شکوفه های زیتون- با این حال، جزئیات اصلی این برنامه شامل وضعیت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و تصمیم درباره این که کدام یک از گروه‌های مخالف تروریست محسوب می‌شوند حل‌نشده باقی مانده‌اند.

آسوشیتدپرس نوشت: دیپلمات‌هایی که در وین درباره سوریه گفتگو کردند درباره یک جدول زمانی برای انتقال سیاسی در این کشور با هدف پایان جنگ داخلی سوریه توافق کردند.

با این حال، جزئیات اصلی این برنامه شامل وضعیت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و تصمیم درباره این که کدام یک از گروه‌های مخالف تروریست محسوب می‌شوند حل‌نشده باقی مانده‌اند.

در پایان گفتگوهای شنبه، جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت طرف‌های مذاکره درباره تاریخ اول ژانویه به عنوان تاریخ آغاز مذاکرات میان دولت اسد و مخالفان توافق کرده‌اند.

استفان دی‌میستورا، سفیر ویژه سازمان ملل در سوریه قرار است فورا کارتعیین ترکیب مخالفان برای مذاکره را آغاز کند.

براساس بیانیه مشترکی که سازمان ملل از طرف ۱۹ کشور شرکت‌کننده صادر کرد، مذاکرات میان طرف‌های سوری با هدف برقراری یک دولت انتقالی «واقعی، فراگیر و غیرفرقه‌ای» که برنامه زمانی تدوین پیش‌نویس یک قانون اساسی جدید را تعیین می‌کند صورت می‌گیرد.

براساس این پیش‌نویس، آنگاه یک انتخابات آزاد و عادلانه در عرض ۱۸ ماه برگزار خواهد شد.

دیپلمات‌ها درباره راه‌های برقراری آتش‌بس توافق داشتند اما درباره این که کدام گروه غیر از داعش و النصره مشمول این آتش‌بس خواهد بود اختلاف داشتند.

براساس مفاد این بیانیه، حامیان هر گروه که مشمول آتش‌بس است مسوول اطمینان از پایبندی آن گروه به آتش‌بس خواهد بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت اردن بر فرایند شناسایی گروه‌هایی که تروریست خوانده خواهند شد نظارت می‌کند.

این فرایند پیش از آغاز فرایند سیاسی میان دولت و مخالفان تکمیل خواهد شد.

جان کری اذعان کرد شرکت‌کنندگان بر سر نقش اسد در انتقال سیاسی یا نقش آینده وی در دولت این کشور به هیچ توافقی نرسیدند.

آمریکا و متحدانش می‌گویند جنگ با بودن اسد در قدرت پایان نمی‌پذیرد اما روسیه و ایران تاکید دارند سوری‌ها باید درباره رئیس‌جمهور خود تصمیم بگیرند.

شرکت‌کنندگان همچنین توافق کردند پیش از پایان سال در پاریس دیدار و پیشرفت صورت‌گرفته در آتش‌بس و نیز ترکیب هیات‌های مذاکرات صلح را بررسی کنند./انتخاب

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :