شکوفه های زیتون- ارزش لیر ترکیه بار دیگر در افتی تاریخی به حدود ۴.۱۴ لیر در برابر هر دلار آمریکا رسید که پایین‌ترین رقم از زمان حذف ۶ صفر از لیر ترکیه بوده است.

وب سایت “خبرترک” با انتشار گزارشی در این باره نوشت: درست پس از دیدار روسای جمهوری سه کشور ترکیه، روسیه و ایران در آنکارا در قالب دومین نشست سه جانبه سران سه کشور درباره سوریه، ارزش پول ملی هر ۳ کشور شاهد نزول بوده است.

به نوشته این گزارش: لیر ترکیه به افت تاریخی ۴.۱۳ واحد در برابر هر دلار آمریکا رسید، روبل روسی نیز حدود ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و ریال ایران با بیشترین نزول، ۱۱.۲ درصد افت ارزش یافت.  پس از نشست سه جانبه سوچی در نوامبر سال ۲۰۱۷ نیز ارزش پول هر ۳ کشور شاهد نزولی همزمان بود.

به نوشته این گزارش سقوط ارزش ریال ایران بیش از دو ارز دیگر بوده به نحوی که دولت ایران مجبور شد به صورت دستوری با تعیین نرخ ۴۲ هزار ریال برای هر ریال آن را تثبیت و تحت کنترل بگیرد.

روبل روسی نیز پس از نشست اخیر آنکارا نزدیک به ۱۰ درصد افت کرده به نحوی که از نرخ ۵۷.۴ برای هر دلار در پیش از نشست آنکارا، دیروز – سه شنبه- در بازار مسکو به نرخ ۶۳.۰۹ رسید.

بر اساس این گزارش همین اتفاق درست پس از نخستین نشست سه جانبه سران روسیه، ترکیه و ایران در نوامبر ۲۰۱۷ در سوچی روسیه نیز روی داد. همزمانی این نزول در دو نشست سه جانبه سران ۳ کشور درباره بحران سوریه شائبه اتفاقی نبودن را به پیش می کشد.

آیا این ۳ کشور که در سال گذشته مواضع خود را درباره بحران سوریه به یکدیگر نزدیک کرده و در برابر قدرت‌های غربی – آمریکا و اروپا و اسراییل – و نیز برخی کشورهای عربی منطقه – عربستان و امارات- جبهه‌گیری کرده اند مواجه با یک جنگ اقتصادی شده اند!

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :