شکوفه های زیتون- “رجب طیب اردوغان” رییس‌ جمهوری ترکیه در آنکارا گفت، اقدامات و سیاست‌های ایالات متحده آمریکا در سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و روسیه است.

اردوغان در نشست فراکسیون پارلمانی حزب حاکم عدالت و توسعه در آنکارا سخن می‌گفت، با انتقاد از سیاست آمریکا در تجهیز نظامی کردهای سوریه، از واشنگتن خواست تا  نیروهای خود را از شهر منبج در شمال سوریه خارج کند.

اردوغان گفت:” آمریکا مدعی است ارسال ۵ هزار کامیون و ۲ هزار سورتی پرواز مهمات به سوریه در راستای سیاست مبارزه با داعش است، که ما این ادعا را باور نداریم.”

او افزود: “این نشان می دهد آنها قصد تسویه حساب با ترکیه، ایران و روسیه در سوریه را دارند.”

اردوغان از ایالات متحده آمریکا خواست تا از تجهیز کردهای سوریه دست بردارد و از شهر منبج در شمال سوریه خارج شود.

سخنرانی اردوغان در آیین گشایش تونلی زیر زمینی در استانبول در ۲۷ ژانویه گذشته

اردوغان: سیاست آمریکا در سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و روسیه است

در دو هفته گذشته نیروهای نظامی ترکیه در عملیاتی تحت عنوان ” شاخه زیتون” با ورود به منطقه شمال‌غرب سوریه در حال پیشروی به سمت شهر “عفرین” و بیرون کردن شبه نظامیان کُرد “یگان های مدافع خلق” از منطقه هستند. عملیات پیشروی نیروهای ترکیه در دو هفته گذشته به کندی صورت گرفته و کردهای شمال‌غرب سوریه در برابر پیشروی نیروهای ترکیه مقاومت می‌کنند.

ترکیه  خواستار قطع ارتباط زمینی کردهای سوریه و عراق و ایجاد یک منطقه حائل مرزی بین آنهاست.

پس از اینکه ۳ هفته پیش ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که در حال تجهیز یک ارتش ۳۰ هزار نفری از کردها در منطقه شمال سوریه است، ترکیه ضمن اعلام مخالفت شدید با این تصمیم عملیات نظامی خود را برای تصرف شهر “عفرین” و بیرون کردن گروه ” یگان های مدافع خلق” (YPG) از شمال سوریه آغاز کرد.

عملیات نظامی ترکیه انتقادهای بین‌المللی در پی داشته و غالب کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا خواستار پایان دادن هر چه سریع‌تر به این عملیات نظامی شده‌اند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :