شکوفه های زیتون- منوچهر جمالی در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ با توجه به اینکه احداث سد دیورش رودبار بنا به طرح اولیه باید در مدت زمانی حدود ۱۸ ماه به پایان برسد نتیجه بازدیدهای میدانی از پیشرفت فیزیکی مطلوب این پروژه حکایت دارد.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر این نکته که احداث سد دیورش باید در سال‌های بسیار گذشته انجام می‌شد عنوان کرد:‌ با تمام تلاش‌ها و رایزنی‌هایی که مسئولان گذشته شهرستانی و استانی و نمایندگان ادوار شهرستان رودسر داشتند احداث این سد تاکنون به تعویق افتاد.

جمالی احداث سد دیورش بدون اجرای همزمان برخی زیرساخت‌های انتقال آب را موجب هدر رفتن زمان و سرمایه دانست و ابراز داشت:‌ رایزنی‌هایی با وزارت نیرو و مسئولان آب منطقه‌ای گیلان انجام شده است تا ایجاد این زیرساخت‌های آبرسانی نیز همزمان با احداث سد اجرا شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس تأمین اعتبارات لازم برای ایجاد خطوط انتقال آب،‌ شبکه آبرسانی و ایستگاه‌های پمپاژ را مورد اشاره قرار داد و گفت: بنده در این مورد با رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان صحبت‌هایی را داشتم و امیدوارم همکاری لازم در مورد تأمین بودجه انجام شود.

وی تعداد شهرها و مناطقی که طبق طرح اولیه در مسیر آبرسانی سد دیورش قرار خواهند گرفت را برشمرد و در مورد آن‌ها بیان داشت: ‌رستم‌آباد،‌ توتکابن،‌ منجیل و رودبار از جمله مناطقی هستند که با تکمیل و بهره‌برداری این سد از منابع آبی آن به‌ خوبی بهره‌مند خواهند شد.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از همکاری خوب و سازنده متولیان و مسئولان در ساخت سد دیورش اظهار رضایت کرد و افزود:‌ امیدوارم با ادامه این روند مطلوب و تعاملات بسیار خوبی که در سطح دستگاه‌های مختلف شکل گرفته در موعد مقرر شاهد بهره‌برداری از این طرح باشیم.

جمالی ساخت انواع سدهای لاستیکی در مناطق مختلف استان گیلان را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد:‌ شهرستان رودبار از لحاظ بارش‌ باران و میزان روان آبهای موجود در وضعیت بسیار خوب و غنی قرار دارد بنابراین ایجاد چنین سازه‌هایی می‌تواند در بحث مدیریت منابع آبی بسیار مفید واقع شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس از اضافه شدن لوشان به لیست مناطقی که از منابع آبی سد دیورش بهره‌مند می‌شوند خبر داد و عنوان کرد:‌ علاوه بر مناطق مختلفی که برای آبرسانی در حوزه سد دیورش قرار گرفته‌اند لوشان نیز با تلاش‌ها و رایزنی‌های انجام شده به این لیست افزوده شد.

وی استفاده از سیستم‌های جدید آبیاری را در شرایط کمبود آب و بروز خشکسالی مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد:‌ در دو سال گذشته با همکاری دستگاه‌های ذیربط حدود ۵ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد سازه‌های نوین آبیاری در شهرستان رودبار جذب و در مسیر اجرای طرح‌ها هزینه شد.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس استقرار سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و تحت فشار برای باغداران رودباری را تقریباً رایگان اعلام کرد و ابراز داشت:‌ کشاورزان و باغداران شهرستان رودبار برای ایجاد این سازه‌ها می‌توانند تسهیلات مورد نیاز را از جهاد کشاورزی دریافت کنند.

نماینده مردم رودبار در مجلس ترویج سازه‌های آبیاری جدید را در کاهش میزان مصرف منابع آبی بسیار تأثیرگذار خواند و اظهار داشت:‌ سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و تحت فشار از جمله راهکارهایی هستند که برای مقابله مؤثر با بحران کمبود آب ‌باید نسبت به ترویج آن‌ها اقدام کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :