شکوفه های زیتون- ابوذر پیریان دوگاهه که کتابی شامل نوحه ها و مرثیه های متداول و مرسوم یکصد سال گذشته رودبار را گردآوری کرده است، با اشاره به اهمیت شعر در مداحی به خبرنگار ما می گوید: شعر ابزاری بسیار قدرتمند و ارزشمند در انتقال معنا و محتوا و نیز حس و حال در مداحی است که اگر بدرستی استفاده شود می شود با آن دلی را تسخیر کرد، دلها را خدایی کرد، کربلایی کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که اشعار محلی رودبار در مداحی چه جایگاهی دارند؟ ادامه داد: هر قوم، قبیله، تیره و طایفه ای در طول تاریخ سعی کرده اند با زبان و گویش و لهجه خود عرض ارادتی صمیمانه و خالصانه به شهدای کربلا داشته باشند لذا مردم ولایتمدار و عاشقان اهل بیت(ع) رودبار نیز سعی بر این دارند که با زبان و لهجه خود عزداری نمایند و مرثیه سرایی کنند.

گردآورنده نوحه های قدیمی رودبار، با اشاره به چگونگی گردآوری اشعار و نوحه های محلی، بیان داشت: برای اعتلای فرهنگی شهرستان رودبار به مطالعه آثار فرهنگی و آیینی رودبار پرداختم و در این راه حقیقتا اطلاعات ذی قیمتی از گنجینه ای ارزشمند از یک عمر افتخار و ارادتمندی مردم رودبار به امام حسین(ع) و یارانش دست یافتم.

پیریان بیان کرد: در این راستا از جمله دفتری باخط خوش و زیبا مربوط به ۷۳ سال قبل را دیدم که بسیاری از آثاری که امروزه در مداحی ها خوانده می شود قدمتی یکصد ساله دارد.

وی با تاکید بر اینکه کنکاش و جستجو برای جمع آوری اشعار محلی رودبار ادامه دارد، افزود: از همشهریان و مداحان می خواهم برای جمع آوری، ثبت و ضبط اشعار مداحی مشارکت و همکاری داشته باشند.

گردآورنده نوحه های قدیمی رودبار، اظهار داشت: سال ۹۵ چند نوحه رودباری در محل خواندم که خوشبختانه با استقبال خوبی همراه بود همچنین شاعران خوبی داریم که در این عرصه با جان و دل و با عشق و علاقه به سیدالشهدا علیه السلام کار می کنند.

پیریان دوگاهه بیان نمود: دفتر نوحه ای که تحت عنوان ” حسین (ع) تشنه لبیک ” جمع آوری کرده ام حاوی بیش از ۵۰ نوحه فارسی هست که سالیان سال در این منطقه استفاده می شده و همچنان استفاده می شود.


پیشنهادم اینست که مسئولان مختلف فرهنگی شهر به ندای رهبر عزیزمان لبیک گفته و برای انتشار این مجموعه استقبال کنند و هر یک تعدادی را سفارش دهند تا بدست نوجوانان و جوانان و ذاکران اهلبیت برسد.


وی ادامه داد: علاوه بر آن چند نمونه شعر محلی از دو شاعر بزرگوار و نیز عکس و تصویر برخی از مداحان متوفای محله های لاکه و دوگاهه و نیز تصویر برخی نسخه های قدیمی که نشان از قدمت این اشعار می دهد نیز در این کتاب به چاپ رسیده است.

گردآورنده نوحه های قدیمی رودبار، اضافه کرد: تیراژ بالا این کتاب نیازمند به کمک و همدلی همه همشهریان، مسئولان و عاشقان عرصه فرهنگ و فعالان دینی دارم تا این کار سترگ در خور مردم عزیز و ارزشمند رودبار انجام گیرد. هزینه هر جلد ده هزار تومن شده که فقط همان هزینه چاپ را میخواهم و سود مادی برای خودم چیزی نمی خواهم.

وی تاکید کرد: پیشنهادم اینست که مسئولان مختلف فرهنگی شهر به ندای رهبر عزیزمان لبیک گفته و برای انتشار این مجموعه استقبال کنند و هر یک تعدادی را سفارش دهند تا بدست نوجوانان و جوانان و ذاکران اهلبیت برسد.

پیریان افزود: هیئات امنای مساجد نیز میتوانند پیشقدم شده ازین مجموعه تهیه در این ماه محرم بعنوان هدایا و جوایز به نوجوانان و جوانان فعال در مساجد و هیئت ها بدهند تا با فرهنگ و اشعار اهلبیت و قدمت این نوحه ها در رودبار آشنا شوند./زیتون خبر

این خبر را به اشتراک بگذارید :