شکوفه های زیتون-  نیراعظم خوش خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در مراسم افتتاح نخستین مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی کشور در رشت که در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور در رشت برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از افتتاح مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی در استان گیلان در ایام دهه فجر، از ایجاد نخستین پارک فناوری بیوتکنولوژی تا سال ۱۴۰۴ در کرج خبر داد.

وی افزود: شهریورماه ۱۳۹۵ بود که ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در رشت افتتاح و جرقه تاسیس مرکز رشد در محل ساختمان قدیمی پژوهشکده تقریبا در همان موقع زده شد.

این مقام مسئول، با بیان اینکه یکی از موانع اساسی در مسیر اثربخشی تحقیقات عدم ارتباط مناسب بین مراکز پژوهشی و صنعت است، اظهار کرد: در پژوهشگاه تلاش داریم پلی برای انتقال دستاوردهای تحقیقاتی به واحدهای صنعتی باشیم لذا توسعه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در دستور کار پژوهشگاه قرار دارد.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، با بیان اینکه طبق ماموریت تعریف شده، تحقیقات پژوهشگاه باید در تولید ناخالص داخلی موثر بوده و زمینه اشتغال نیروهای باکیفیت را فراهم کند، متذکر شد: در این راستا با ایجاد واحدهای مالکیت فکری، انتقال فناوری، ارتباط با صنعت و تجاری سازی، زنجیره تبدیل ایده به محصول در پژوهشگاه شکل گرفته و به این ترتیب ایده   های فناورانه پس از دریافت از لحاظ اثربخشی و تجاری سازی امکان سنجی می شود و در ادامه روند جلب مشارکت بخش خصوصی، تولید دانش فنی، حفاظت از آن و نهایتا انتقال دانش فنی با ایجاد شرکت های دانش بنیان با جدیت دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: پژوهش می تواند ثروت ایجاد کند و ما از طریق ایجاد مراکز رشد واحدهای فناور مانند همین مرکز رشد در منطقه شمال کشور در صدد هستیم ایده را به ثروت تبدیل کنیم.

خوش خلق سیما، همچنین به پیش   بینی خروجی های فناورانه به ازای هر یک میلیارد تومان سرمایه   گذاری در تحقیق در بخش های مختلف اشاره و عنوان کرد: ما باید به ازای هر یک میلیارد تومان سرمایه   گذاری در زمینه   های درآمدزایی، دانش فنی، پتنت، قرارداد انتقال فناوری، یافته ترویجی و شرکت های استارتاپی، وضعیت تجاری سازی دانش را از طریق تحقیقات کاربردی ارتقا دهیم.

وی با اعلام برنامه ریزی پژوهشگاه برای راه اندازی پارک علم و فناوری زیستی در استان البرز تا سال ۱۴۰۴ از دانشگاه گیلان و پارک علم و فناوری استان درخواست کرد با حمایت از مرکز رشد زمینه نقش آفرینی موثرتر آن در توسعه زیست   فناوری کشاورزی کشور را فراهم کنند.

دکتر آزادی، قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم در این مراسم، با بیان اینکه ایجاد مراکز رشد از موثرترین راهکارهای نقش آفرینی موسسات تحقیقاتی در کشور است، اظهار کرد: آفت بزرگی که مراکز رشد کشور را تهدید می کند عدم دقت کافی در پذیرش شرکت   هاست که باعث می شود اثربخشی لازم را نداشته باشند.

وی تصریح کرد: البته نباید انتظار داشت که همه شرکت های مراکز رشد موفق باشند و طبق نرم جهانی اگر ۱۰ درصد شرکت ها هم موفق شوند، خوب و امیدبخش است.

آزادی خاطرنشان کرد: دانشگاه کالیفرنیا به عنوان موفق ترین دانشگاه آمریکا در زمینه ایجاد مراکز رشد و حمایت از استارتاپ‌ها در فاصله سال های ۱۹۶۸ تا ۲۰۱۵ حدود یک هزار و ۲۶۷ شرکت استارتاپی ایجاد کرده که تنها ۶۷۰ شرکت فعال مانده اند که البته همین شرکت ها بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار فقط در ایالت کالیفرنیا ارزش افزوده ایجاد کرده اند.

علوی، رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در ادامه، با ابراز خرسندی از تاسیس مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی در این شهر، تصریح کرد: مدیریت شهری و شورای شهر امروز این نیاز را احساس کرده اند که رفع مشکلات موجود مستلزم نوآوری و فناوری است و بر این اساس مرکز خلاقیت و فناوری را ایجاد کرده ایم که از پایان   نامه ها و طرح های مرتبط با مدیریت شهری حمایت می کند.

وی افزود: با توجه به غنای علمی و پژوهشی در استان گیلان، معتقدیم مراکز خلاقیت می توانند زمینه پیشرفت استان را فراهم کنند.

علوی تاکید کرد: شورای شهر از ارتباط مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی با دستگاه های اجرایی خصوصا در حوزه محیط زیست استقبال می کند و شخصا آمادگی دارم که به برقراری این ارتباط کمک کنم.

دکتر متقی طلب، رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان و دبیر نمایشگاه ملی و فن بازار هفته پژوهش و فناوری در سال ۹۶ نیز طی سخنانی در مراسم افتتاح مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری، گفت: واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد از همه تسهیلات شرکت های دانش   بنیان به جز معرفی به صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند می شوندو

وی بیان کرد: پارک علم و فناوری گیلان با ۲۹۰ شرکت و هسته فناور جزو سه پارک برتر کشور است.

دبیر هجدهمین نمایشگاه ملی دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار هفته پژوهش در ادامه به انعقاد ۲۰۹ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی در نمایشگاه هفته پژوهش امسال اشاره کرد و گفت: انعقاد این حجم قرارداد که ۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به شرکت های پارک علم و فناوری گیلان بود در حالی صورت گرفت که حجم قراردادهای هفته پژوهش سال ۹۵ حدود ۷۷ میلیارد تومان بود و پیش   بینی می شد امسال هم حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان باشد.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان، با بیان اینکه زیست   فناوری جزو ۱۶ فناوری برتر دنیاست و می تواند حلال بسیاری از مشکلات باشد، ابراز امیدواری کرد که مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی در رشت بتواند نقش شایسته   ای در توسعه این حوزه فناوری داشته باشد و بهره مندی کشور از دستاوردها و محصولات آن ایفا کند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :