شکوفه های زیتون- در اواخر سال ۲۰۰۹ میلادی فرماندهی هوایی و پشتیبانی استرالیا در امارات متحده عربی تاسیس شد. مشخص است که این پایگاه در اختیار استرالیا گذاشته شده بود تا در صورت به زعم اماراتی‌ها تداوم خصومت ایران با آن کشور استرالیا از امارات حمایت کند. استرالیا با امارات یک توافق همکاری مشترک را امضا کرده اما در آن هیچ‌گونه تعهدی برای دفاع مقابل و یا حتی مشاوره در صورت ورود امارات به مناقشه را به طور رسمی ذکر نشده است».
سایت Lowy Institute با انتشار گزارشی اشاره می‌کند که در میان طیف وسیعی از اسناد دولتی حساس استرالیا، نسخه‌ای از اسناد کابینه هفته گذشته فاش و منتشر شده‌اند که یکی از این اسناد گزارشی مخفی است که نشان‌دهنده برنامه‌ریزی دوحانبه و پنهانی امارات و استرالیا برای مقابله با آن‌چیزی است که در این سند از آن تحت عنوان «خصومت‌های ایران» یاد شده است.
 این سایت می‌نویسد: «هنوز مشخص نیست که جلسه برگزار شده دقیقا درباره چه جزئیاتی بوده‌ است. این در حالیست که پیشتر استرالیا اعلام کرده بود که تعهد و اولویت اول‌اش مبارزه با داعش است. اما چرا ممکن است استرالیا از حمله نظامی مستقیم یا غیرمستقیم علیه ایران و این ایده حمایت کرده باشد؟ استرالیا در سال ۲۰۰۳ میلادی در جریان حمله امریکا و متحدان‌اش به عراق به دنبال پایگاه‌هایی در منطقه برای راه‌اندازی، فرماندهی و حفظ عملیات بود. برنامه اصلی استفاده از عمان بود. همان‌گونه که در جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ میلادی نیز این موضوع اتفاق افتاده بود و عمان به استرالیا وعده همکاری‌های دوجانبه را داد؛ وعده‌ای که پس از پایان جنگ تحقق نیافت. در عوض، امارات میزبان مطلوب و سخاوتمندی برای نیروهای استرالیایی بوده و دو کشور درباره افغانستان نیز با یکدیگر همکاری داشته‌اند.
افشای همکاری استرالیا و امارات؛ آیا استرالیا قصد حمله به ایران را داشت؟
در اواخر سال ۲۰۰۹ میلادی فرماندهی هوایی و پشتیبانی استرالیا در امارات متحده عربی تاسیس شد. مشخص است که این پایگاه در اختیار استرالیا گذاشته شده بود تا در صورت به زعم اماراتی‌ها تداوم خصومت ایران با آن کشور استرالیا از امارات حمایت کند. استرالیا با امارات یک توافق همکاری مشترک را امضا کرده اما در آن هیچ‌گونه تعهدی برای دفاع مقابل و یا حتی مشاوره در صورت ورود امارات به مناقشه را به طور رسمی ذکر نشده است».
سایت  Lowy Institute نوشته است: «امارات با استفاده از پایگاه‌های نظامی کانادایی در دبی از آن موضوع به عنوان اهرمی در مناقشات دوجانبه استفاده کرده بود. سند منتشر شده کنونی نیز مربوط به اسناد کابینه استرالیا است که پنج سال پیش در اختیار «ای بی سی» قرار گرفته بود. از آن زمان به این سو بسیاری از مسائل تغییر کرده‌اند. اکنون برجام میان ایران و کشورهای غربی امضا شده و وزرای امور خارجه ایران و استرالیا از کشورهای یکدیگر دیدار کرده‌اند».
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :