شکوفه های زیتون/ سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود، با اشاره به اینکه دومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه با حضور رؤسای سه قوه در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد، گفت: «این جلسات با این هدف برگزار می‌شود که با توجه به توانمندی‌های داخلی و برای مدیریت شرایط تحریم، قوا تصمیمات مناسبی اتخاذ کنند. قرار است این جلسات هفتگی تشکیل شود تا بتوانیم از ظرفیت کشور در یک اقدام هماهنگ برای بی‌اثرکردن یا کم‌اثرکردن تحریم‌ها استفاده کنیم».

محمدباقر نوبخت افزود: «بحث‌های این جلسه معطوف بود به چگونگی حمایت از بازار سرمایه و بورس، زیرا نقدینگی در هفته گذشته به جای حرکت به سمت ارز و طلا، به سمت بازار سرمایه رفته و این اتفاق خوبی است که ما باید از آن حمایت کنیم. اگر نقدینگی را در راستای تولید ببریم، نقدینگی به‌نفع ما خواهد بود اما اگر این نقدینگی به سمت تقاضا برود، موجب ایجاد عدم تعادل در تقاضا و عرضه می‌شود».
او با اشاره به اینکه دلیل گرانی‌های اخیر عوامل روانی است، عنوان کرد: «دریافتی ما بیش از پرداخت‌هاست، اما احساس ناامنی و عوامل روانی موجب می‌شود که تقاضای غیرواقعی و مصرف غیرواقعی شکل بگیرد. میزان عرضه ارز از میزان تقاضا اندکی بیشتر است اما به دلایل روانی، در جامعه احساس ناامنی ایجاد شده و تقاضا بیشتر می‌شود و به‌راحتی در مدت کوتاهی تقاضای غیرواقعی شکل می‌گیرد».
سخنگوی دولت با اشاره به آمار مربوط به تخصیص و پرداخت ارز از سوی دولت، بیان کرد: «بعضی می‌گویند ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی را چه کسی گرفته اما آمار اعلام‌شده نشان می‌دهد چه مقدار ارز توسط دولت پرداخت شده است. جای تأسف دارد درحالی‌که دشمن اعلام تحریم می‌کند و دولت در حال تلاش برای تأمین ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی است، عده‌ای کالاها را با ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی وارد می‌کنند ولی به بهانه آنکه دلار به صورت غیررسمی با مبالغ دیگری خریدوفروش می‌شود، کالاهای خود را متناسب با ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی نمی‌فروشند. دوشنبه در جلسه تنظیم بازار كه با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، او از دستگاه‌های نظارتی خواست که در جهت حمایت از مردم وارد شوند. همه باید در این شرایط به هم کمک کنیم، قوای کشور بدون کمک مردم و بخش خصوصی موفق نمی‌شوند».
بودجه اضطراری در نظر گرفته‌ایم
خبرنگاری پرسید آیا دولت در شرایط وضع تحریم‌های جدید بودجه جایگزینی دارد که نوبخت پاسخ داد: «ما با توجه به تحولات مربوط به تحریم‌ها، بودجه اضطراری هم در نظر گرفتیم. ما در واقع چهار سناریو تعریف کرده و خود را برای شرایط تحریم‌ها آماده کرده‌ایم. آسیب‌های تمام دستگاه‌ها در شرایط تحریم و برنامه‌های لازم در آن شرایط بررسی شده و دستمان پر است. در این زمینه کشور صاحب تجربه بوده و ما تحریم دیده‌ایم؛ گرچه خیلی از روش‌های ما لو رفته است. به‌هرحال حواس ما جمع بوده و برنامه لازم را داریم البته هنوز تحریمی وضع نشده است. کسی می‌گفت هنوز شیپور جنگ است ولی متأسفانه برخی در این شرایط آزمون خوبی ندادند».

سخنگوی دولت درباره مباحث مربوط به تعیین نرخ سوم برای ارز گفت: «ما از طریق ارزی که در اختیار داریم پاسخ متقاضیان را می‌دهیم. دسته‌بندی‌هایی برای کالاها صورت گرفته نه از جهت اهمیت کالاها، بلکه از نوع ارزی که به آنها تعلق می‌گیرد. ارز مورد نیاز ما یا از طریق ارز حاصل از صادرات نفتی یا صادرات غیرنفتی از جمله پتروشیمی و صادرات خرد به برخی کشورها مثل افغانستان و عراق انجام می‌شود. یک گروه از کالاها از ارزهای نفتی استفاده می‌کنند، یک گروه از ارزهای حاصل از پتروشیمی و بخشی هم مربوط به صادرات خردی است که اشاره شد».

نوبخت ادامه داد: «ارزهای حاصل از فروش نفت و پتروشیمی با نرخ چهارهزارو ۲۰۰ تومان تعیین می‌شود. درخصوص بخش سوم قرار شد توافق میان کسانی که می‌خواهند از این نوع ارز استفاده کنند انجام شود چون ممکن است غیر از نرخ ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی، هزینه دیگری وجود داشته باشد. همین مورد است که شبهه ایجاد کرده که دولت می‌خواهد نرخ سومی را برای ارز به رسمیت بشناسد درحالی‌که نرخ رسمی ارز از نظر ما چهارهزارو ۲۰۰ تومان است».

واکنش به کمپین علی کریمی
او همچنین نسبت به اقدام علی کریمی و کمپینی که او به راه انداخته است واکنش نشان داد و گفت: «البته در این مورد نمی‌شود نسخه کلی پیچید. در زمان رکود، تلاش دولت این بود که صنعت خودروی کشور را فعال کند، اما همان مقطع کمپینی راه‌اندازی شده بود که خودرو خریداری نشود، کمپین قابل‌قبول نبود، اما برای گرانی‌های اخیر خودرو این کمپین قابل ‌قبول است. اگر کالایی گران فروخته می‌شود، کسی آن را نخرد. از علی کریمی به‌خاطر راه‌انداختن کمپین گران‌نخریدن کالاها تشکر می‌کنم، اقدام او قابل‌قبول است. تولید و فروش خودروها افزایش یافته، اما باز هم می‌بینیم قیمت خودرو بالا می‌رود، این کمپین در این مورد خاص خوب است».

«سیاه‌نمایی» علامت مثبت به ترامپ   است
نوبخت درباره موضع دولت نسبت به مخالفان که از هر فرصتی برای ضربه‌زدن به دولت استفاده می‌کنند، افزود: «سخن درستی است که منتقدان دولت دنبال این هستند که دستاوردهای دولت را کم‌جلوه ببینند. درباره لایحه مقابله با تأمین مالی تروریسم، آمریکا این بهانه را پیدا می‌کند که ایران را وارد لیست سیاه کند، همکاری بانکی با ما در این شرایط انجام نمی‌شود و شرایط اقتصادی برای ما دشوارتر می‌شود و بعد هم منتقدان به دولت انتقاد می‌کنند که شرایط کشور سخت است، این در حالی است که سیاست‌های آنها موجب می‌شود سختی بیشتری به ملت وارد شود».

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه آنها تلاش می‌کنند دولت را در شرایط سختی قرار دهند که بتوانند بیشتر به دولت نقد وارد کنند، عنوان کرد: «در شرایطی که خزانه‌داری آمریکا به اتاق جنگ علیه ما تبدیل شده است، آیا ما نباید آرایش متناسبی با این شرایط بگیریم؟ آیا ستاد تبلیغات جنگ روانی نباید داشته باشیم؟ ما باید اطلاع‌رسانی درستی به مردم داشته باشیم و به این نیازمندیم که نهادی را برای تبیین سیاست‌های دولت و تبیین تبلیغات علیه دولت داشته باشیم. هر نوع سیاه‌نمایی یک علامت مثبت برای ترامپ است. برخی به‌خاطر بغض نسبت به دولت به ترامپ گرا می‌دهند تا او با شجاعت بیشتر و انگیزه بیشتری به ملت ایران فشار بیاورد». او ادامه داد: «رئیس‌جمهور تأکید دارند که چرا کابینه کمتر با مردم صحبت می‌کند، حتی از افراد کابینه نام بردند که با مردم بیشتر صحبت کنند، صحبت‌کردن با مردم به‌نفع ماست زیرا دولت می‌تواند به شبهات پاسخ دهد. اعضای کابینه باید بیشتر با مردم صحبت کنند».

نوبخت درباره اظهارات یکی از اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه کابینه دولت اراده و دانش لازم برای حل مشکلات کشور را ندارد، گفت: «این اظهارنظرها نشان می‌دهد عرصه سیاسی کشور فراخ است و هرکسی می‌تواند اظهارنظر کند. مشکل خاصی هم نیست و ما به نظرات موافقان و مخالفت عادت کرده‌ایم، اما قطعا نظرات این فرد را تأیید نمی‌کنم».

می‌خواهند سهم ایران را در اوپک بگیرند
او در پاسخ به سؤالی درباره موضع روسیه در اوپک در قبال جایگزینی نفت ایران، عنوان کرد: «لزومی ندارد در روابط بین‌الملل دو کشور در تمام حوزه‌ها اتحاد منافع داشته باشند. دو کشور می‌توانند در موضوعی، موضع مشترک و در موضوعی دیگر، منافع مشترک نداشته باشند. تلاش دشمن این است که سهم ایران را در اوپک بگیرد و تلاش ما هم این است که سهم خود را در بازار نفت حفظ کرده و مذاکره با اروپا هم در همین راستا انجام می‌شود. کشورهای دیگر هم تلاش می‌کنند نفت خود را بفروشند و از خلأهایی که ایجاد می‌شود استفاده کنند. در واقع هرکسی باید کلاه خود را محکم بگیرد، ولی این را نباید به این حساب گذاشت که برخی کشورها که در برخی زمینه‌ها با ما هم‌گرایی دارند، با رژیم صهیونیستی همراه شدند».شرق

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :