برای آنانی که دلی را آزرده  نمی کنند
کشور کوچکی در آمریکای جنوبی بنام اروگوئه از ظرفیت رئیس جمهوری برخوردار است. که علیرغم سکوت رسانه ی و تبلیغات مردم فریب ارتباط عمیق و عاطفی خود را با مردم کشورش حفظ کرده «خوزه موخیکا» عضو جنبش ملی اروگوئه پانزده سال از عمر خود را برای آزادی و رهایی مردم در زندان های کشورش سپری کرده است. مجله آمریکایی فوربس که معمولاً وضعیت مالی سران کشورهای جهان را منتشر می کند. او را در صدر فقیرترین سران کشورها قرار داده است.

 رئیس جمهور اروگوئه طبق مقررات کشورش ۱۲هزار و ۵۰۰ دلار حقوق می گیرد که ۹۰ درصد آن را به فعالیت های «خیریه» اختصاص می دهد. «موخیکا» معتقد است هنگامی که اکثریت شهروندان اروگوئه با حقوق های ماهانه کمتر از ۱۲۵۰ دلار زندگی می کنند و وضعیت آنان به مراتب پایین تر است او حق ندارد. از حقوق بالاتری برخوردار باشد. منزل مسکونی بسیار معمولی و محقرانه و خودروی فولکس واگنی که ارزش آن کمتر از ۲هزار دلار است محصول زندگی زاهدانه یک رئیس جمهور است. او برای پیشرفت و تعالی کشور خویش صرفه جویی اقتصادی را علاوه بر زندگی شخصی خویش در هزینه های دستگاه ریاست جمهوری نیز اعمال می کند.

اخلاق و رفتار «خوزه موخیکا» در سالروز بعثت پیامبر رحمت و الفت، حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) نشانه آن است. که هدف بعثت گشاینده راهی است که خدای بزرگ از آن مسیر پیام های انسانی و اخلاقی را برای مردم همه عصرها می فرستد. بعثت یعنی ارائه، ترسیم و تصویر شفاف یک زندگی اخلاقی مبتنی بر انسانیت و مردم دوستی است. بعثت ترویج آشکار توحید و یکتاپرستی و گذر از منیت های فردی، صنفی و گروهی است. دعوت انبیاء و اولیاء الهی برای رسیدن به یک چارچوب اخلاقی، کمال انسانی، پذیرش قلبی به قبر و قیامت توامان امید به لقاء حق تعالی است. در مسیر بعثت انبیاء آنچه هست رفتار و اخلاق حسنه است اگر اعتباری برای انسان ها است. نسبی است فقط برای آن است که آدمیان برای تامین زندگی خویش و زیست معمولی از آن برخوردار و بهره مند شوند. هدف اصلی رواج اخلاق الهی مبتنی بر عرف الهی و شناخت حقیقی خداوند است رواج بد اخلاق های جامعه که سنگ بنا و مادر آن دروغ، بهتان، ریا و فریبکاری است راهی که هیچ سنخیتی با پیام بعثت پیامبر خوبی ها ندارد.

پیامبر بزرگ اسلام هنگامی که در سن ۴۰ سالگی به دعوت مبعوث گشت. همانند موسی و عیسی پیام واحد داشت یعنی «لانُفَرّقُ بَینَ اَحَدٍ مِن رُسُله» ولی افتخار اسلام و بعثت الهی رسول اله برای آحاد بشر دیروزی تا فردایی بدور از هرگونه نگاه تبعیض آلود بوده است. نگاه تفرقه افکنانه عده ای بلندگو بدست در طول تاریخ هیچگاه نتوانست سبب تزلزل و تفرقه میان موحدان باشد. در اندیشه های والای انسانی، انسان به ماهو انسان است و اشرف مخلوقات چند دستگی مردم و وابسته سازی آنان به گروه، جناح، قبیله و تحمیق عده ای جاهل و وابسته مخالف صریح بعثت انبیاء الهی است. تریبون های سیاسی با حیل مختلف و با انباشت قدرت، ثروت اقتصادی و سیاسی و با نگاه شرک آلود نمی توانند راه اشرف آدمیان محمد(ص) را که خود بشری است همانند بشر مانع و رادع ایجاد کنند. بدون شک تعارض رفتارها و گفتارها موجب خدشه دار شدن پایه های ایمانی مردم خواهد شد.

آشفتگی های اخلاقی و اجتماعی جامعه امروز ناشی از سردرگمی در معرفی نیکی ها و ارزش ها است. تشیع که حقیقت، صدف و جوهره اسلام است و ائمه اطهار(ع) که نماد این حقیقت هستند بر اساس بعثت پیامبر عظیم الشان هرگونه تبعیض را نه تنها میان شیعیان، مسلمانان و حتی میان ادیان دیگر نپذیرفته اند. زیرا هدف بعثت بر اساس «یُزَکیهِم و یَعُلمهَم کتاب و الحکمه» است. امروزه اگر «خوزه موخیکا» رئیس جمهور یک کشور هزار فرسنگی در سکوت رسانه ی و قیل و قال دیگر و با کارکرد مردم مدارانه بدون دروغ و ریا زندگی حداقلی را بدون شعار و با شعور انسانی پیشه راه خود ساخته. این انسان و بشر که فطرت انسانی خود را بروز می دهد با دیگرانی که با دغل، فریبکاری، دروغ و قلوب پر از نفاق تفاوت اساسی خواهند داشت.

رئیس جمهور غیر اسلامی یک کشور آمریکای جنوبی دستور داده تا بخشی وسیعی از ساختمان مجلل و بزرگ کاخ ریاست جمهوری را کوچکتر، تا در فصل سرد زمستان، بی خانمان ها از آن بهره مند شوند. رفتارهای «خوزه موخیکا» حداقل می تواند برای مردم متمول و ثروتمند شهرستان رودبار آن هم در سالگرد زلزله تلخ، سهمگین و باورناپذیر ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ عبرت آموز باشد. حادثه ی که پس از ۲۲ سال همچنان از مردم شهرستان قربانی می گیرد انواع مشکلات روحی و روانی، جسمی، امراض و بیماریهای لاعلاج زخم بستر، قطع نخاعی  ها، نبود شغل و حرفه آبرومند، آب آشامیدنی، بهداشت و درمان قابل دسترسی، نبود امکانات و فضاهای تفریحی که بتواند ناخوشی ها را به خوشی تبدیل کند. تنگدستی عده ای و عسر و حرج تعداد زیادی از بازماندگان زلزله برای تهیه مسکن، ازدواج، تحصیل و جهیزیه عروسان نوگل خویش.

امید است خیرخواهان، نیکوکاران، دلدادگان به بعثت، شنوندگان پیام رسولان، قائلین به توحید و یکتاپرستی، هادیان و راهبران جامعه و معلمان و مرشدان بشر از دالان معرفت و اخلاق فارغ از دین، مذهب، مسلک و گرایش های فکری و اندیشه ی تاوان طبیعت ۲۲ سال پیش شهرستان را آگاهانه بر دوش کشند. و به مقدار درک انسانی و فطرت خدایی بندگان نیازمند را باور کنند و دستان مهربان و سخاوتمند خویش را از ایتام پدر از دست داده دریغ نکنند و انفاق بی منت را سرلوحه کار روزانه خویش قرار دهند.
خیرات و برکات و درود و صلوات بر مهمانان بی دردسر ۳۱ خرداد، رفتگانی که نه به دستی ظرفی را آلوده می کنند و نه به حرفی دلی را آزرده، تنها به فاتحه ای قانعند شب و روز ۳۱ خرداد از عزیزان مظلوم زلزله، درگذشتگان قبل و بعد و شهدا بسیار یاد کنیم با قرائت فاتحه ای و صلوات.
 التماس دعا
شماره تماس مدیر مسئول: ۰۹۱۲۳۲۴۸۰۵۰

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :