شکوفه های زیتون/ پریسا روی دل- حال چایکاران بهتر شده است هر چند تا شرایط مناسب فاصله دارند اما بحران را با همت خود و دولت پشت سر گذاشته اند ، سال ۱۳۹۷،سال حمایت از کالای ایرانی می تواند سال خوبی برای چای باشد و روند رو به رشد خود را ادامه دهد و به سمت خود کفایی بیشتر پیش رود.

 

* نماینده گیلان در مجمع ملی جوانان

چای سالهای زیادی است با زندگی بسیاری از مردم گیلان گره خورده است ، چای طمع زندگی بسیاری از خانواده های گیلان را معنا می بخشد . حال خوب چای، مردم چایکار این دیار را سرحال می کند و وضعیت بحرانی آن به مثابه چای جوشیده ی مانده، حالشان را خراب و امیدشان را کمرنگ می کند .

مدتها بود که چای، احوال بسیار نا خوشایندی داشت ، چایکار ، کارخانه دار ، بازرگان و همه آنان که در این صنعت بودند در چنبره یک مدیریت ناکارآمد هر روز ، روز سختری را تجربه می کردند ، سالهای ۹۱ و ۹۲ و ۹۳ قطعا اسفناک ترین روزهای صنعت چای در کشور بود .ناامیدی تنها کالایی بود که به وفور در زمین کشاورزان رخ می نمایاند ،رخوت ، خستگی ، نا امیدی و دلی پر از روزگار ، حال آنروزهای کشاورزان بود ، تولید بسیار پایین ، قیمت کم ، باغهای رها و .. میراثی بود که دولت تدبیر و امید با آن مواجه شد .

عبور از وضعیت بحرانی ، رکود و بازگرداندن امید تلاشی بسیار سخت را می طلبید که مدیریت جدید پا در این عرصه گذاشت ، حضور محمد باقر نوبخت معاون گیلانی رییس جمهور در دولت فرصتی بود که مدیریت چای آنرا مغتنم شمرده و بخوبی از این ظرفیت بهره بردند ، حال چای اندک اندک بهتر شد ، دیگر خیلی زمان است خبری از رانت و فساد از این صنعت به گوش نمی رسد ،تولید از بحران عبور کرد ، باغها به سمت احیا برگشتند ، قیمت برگ سبز شرایط بسیار بهتری را تجربه کرد و از همه مهمتر سه سالی است که کشاورز بدون طلب برگ سبز ، شب عید خود را سپری می کند و امیدوارانه منتظر برداشت سال جدید شان هستند.

حال چایکاران بهتر شده است هر چند تا شرایط مناسب فاصله دارند اما بحران را با همت خود و دولت پشت سر گذاشته اند ، سال ۱۳۹۷،سال حمایت از کالای ایرانی می تواند سال خوبی برای چای باشد و روند رو به رشد خود را ادامه دهد و به سمت خود کفایی بیشتر پیش رود ، به امید آنکه عید ۹۸ را شیرین تر از ۹۷ شروع کنیم .

این خبر را به اشتراک بگذارید :