اختصاصی/جواد کاظمی

شکوفه های زیتون- محمدشعبانپور، هنرمندی که پس از درخشش و کسب رتبه نخست در مسابقه «زمانی برای خندیدن» که از شبکه سوم سیما پخش شد، خود را رودباری معرفی نمود و با تعصب کامل از اصالت خود گفت. در این شماره از نشریه شکوفه های زیتون به سراغ وی رفته ایم و بصورت تلفنی با او به گفتگو پرداخته ایم که در ادامه ماحصل آن از نظر شما همراهان همیشگی خواهد گذشت. با ما همراه باشید.

*خودتان را معرفی نمایید.

محمدشعبانپور درودخانی متولد آبان سال ۱۳۷۰ در شهر اصفهان، پدر و مادرم اهل پایین بازار در شهرستان رودبار هستند و من خودم را اصالتا رودباری می دانم.

*چقدر به رودبار علاقه دارید؟

در حال حاضر ساکن اصفهان هستم اما پدربزرگ و اقوام من در رودبار زندگی می کنند و هر سال چند بار به رودبار می آیم و آخرین بار تعطیلات عید نوروز در روستای دارستان بودم و آب و هوا و طبیعت این شهر را بسیار دوست دارم.

تعصب خاصی به شهر رودبار دارم و در آخرین برنامه «زمانی برای خندیدن» هم علیرغم اینکه همه می گفتند من اصفهانی هستم، خودم را با تعصب کامل یک رودباری می دانم و این را در همان برنامه نیز اعلام کردم زیرا اعتقاد دارم انسان با اصالت و پیشنیه خود زنده است و من به رودباری بودنم افتخار میکنم. در کل شناخت خوبی از آداب و سنن شهرستان رودبار دارم و در این میان علاقه خیلی زیادی هم به شامی رودباری دارم.

*از رشته تحصیلی خود بگویید و چطور وارد عرصه هنر شدید؟

در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه پیام نور اصفهان مشغول به تحصیل بودم. سال ۹۱ در دانشگاه در جمع دوستان دانشجویی با توجه به انرژی زیادی که دارم دوستان را دور خود جمع می کردم و با تقلید صدای برخی از افراد سبب خنده و شادی اطرافیانم می شدم. روزی در دانشگاه یک مراسم شاد و مفرح برگزار شد که من هم در آن باید ایفای نقش می کردم و در آنجا با تقلید صدا از چند شخصیت سرشناس ورزشی و هنری مورد توجه یکی از حاضرین در مراسم قرار گرفتم که وی برای اجرای برنامه مرا به جزیره خارک دعوت نمود. پس از آن بود که تصمیم گرفتم بصورت حرفه ای وارد دنیای هنری شوم و در اصفهان با حضور در کلاس های بازیگری طنز زیر نظر استاد امید نیاز از بزرگان عرصه تئاتر مشغول به یادگیری شدم و پس از چهار ترم موفقیت آمیز فارغ التحصیل شدم. اوایل بیشتر در زمینه تقلید صدا فعالیت می کردم اما پس از ورود استندآپ کمدی تصمیم گرفتم با توجه به علاقه ای که داشتم در این عرصه فعالیت کنم.

*هدف و برنامه شما برای آینده چیست؟

قطعا بیشتر در حوزه بازیگری بدنبال ایفای نقش در آثار تلویزیونی و سینمایی هستم.

*به اجرای برنامه های شاد در شهرستان رودبار فکر می کنید؟

شاد نمودن همشهریان برایم از جذاب ترین چالش هاست که امیدوارم در آینده نزدیک برایم این اتفاق بی افتد.

*از مسابقه زمانی برای خندیدن بگویید و چطور شد که در این برنامه شرکت کردید؟

برای حضور در برنامه خنداننده شو که توسط آقای رامبد جوان در شبکه نسیم تهیه شد تلاش زیادی برای حضور در آن برنامه داشتم که متاسفانه فیلم ارسالی از من جهت تایید و ورود به آن مسابقه بدلیل حجم زیاد فیلم های ارسالی دیده نشد. اما بنده ناامید نشدم و با قدرت به کار خود ادامه دادم که چند ماه پیش از شبکه های تلویزیونی تبلیغات زیادی برای فراخوان افراد مستعد جهت حضور در این برنامه صورت گرفت که بنده هم با اطلاع از این موضوع و با ارسال ویدیویی یک دقیقه ای برای شرکت در این برنامه اعلام آمادگی کردم. برای شرکت در این مسابقه حدود ۱۸۰۰ کلیپ ویدیویی ارسال شده بود که از این میان تنها حدود ۷۵ نفر مورد تایید قرار گرفتند تا برای شرکت در مسابقه حضور داشته باشند. حدود ۲۵ روز زمان برای ضبط این برنامه صرف شد که بنده پس از قرار گرفتن در جمع ۵ نفر پایانی توانستم نفر برتر مسابقات را به خود اختصاص بدهم. البته هدف اول من دیده شدن در تلویزیون بود زیرا افراد زیادی همانند من در کشور وجود دارند که هرگز دیده نمی شوند.

*فکر میکردید در این مسابقه اول شوید؟

از مهمترین عوامل پیشرفت در دنیای بازیگری، دیده شدن است. سال گذشته در اصفهان یک برنامه استندآپ کمدی با نام «پای خنده» برگزار شد که توانستم رتبه نخست را بدست آورم. بنابراین از ابتدا هدفم اول شدن بود زیرا با تجربه ای که از قبل داشتم و چنین مسابقه ای را گذرانده بودم میدانستم که شرایط کار چگونه است و از این نظر برای تمام دقایق حضورم در مسابقه برنامه داشتم و به نوعی تجربه من نسبت به دیگران بیشتر بود. البته قبل حرکت از اصفهان به سوی تهران جهت حضور در این مسابقه در لحظه خداحافظی به مادرم قول اول شدن را دادم.

*عملکرد صداسیما در تولید و پخش این برنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه علیرغم همه سخت گیری ها در زمان ضبط برنامه و هماهنگی هایی که قبل از آن برای تایید متن اجراها صورت می گرفت در زمان پخش برنامه از تلویزیون شاهد سانسور برخی از دیالوگ ها بودیم که این موجب ناراحتی شرکت کننده های این مسابقه شد. بطور مثال اجرای بنده در مرحله پایانی حدود ۱۰ دقیقه به طول انجامید که تنها چهار دقیقه آن از تلویزیون پخش شد در حالیکه رقیب من ۱۱ دقیقه اجرا داشت که بصورت کامل پخش شد و این موضوع در ذهن بیننده تاثیر منفی نسبت به من داشت و همه تصور می کردند که اجرای من شاید ضعیف تر از وی بود اما در واقیعت اینگونه نبود. زیرا داوران بر اساس اجرای کامل رای دادند نه آن چیزی که بیننده ها از تلویزیون دیدند. سخنان من در خصوص نمره آقای امکانی اصلا پخش نشد در صورتیکه صحبت رقیبم در خصوص نمره خانم ذکریا کامل پخش شد و چندین و چندمورد دیگر که متاسفانه باید بگویم صداوسیما در حق من ناعدالتی هایی را بوجود آورد و این موضوع سبب بوجود آمدن حواشی شد و برخی از مردم نیز خیلی زود قضاوت کردند و در فضای مجازی نیز عکس العمل های بسیار بدی داشتند.

*در مرحله نهایی چه امتیازاتی را از داوران دریافت کردید؟

در مرحله پایانی از خانم دهقان و ذکریا و آقای هدایتی هر کدام از ۱۰ امتیاز ممکن به من امتیاز کامل و آقای امکانی به من شش امتیاز دادند.

*سخنان پایانی

می خواهم یادی کنم از حادثه تلخ زلزله سال ۶۹ رودبار که افراد زیادی از آن حادثه داغدار هستند. مثل پدرم که تقریبا ۹۰ درصد از اقوام نزدیک خود را در این حادثه دلخراش از دست دادند. من در آن زمان بدنیا نیامده بودم اما با حضور در آرامستان ها خیلی از اقوام و آشنایان را که در این حادثه از دست داده را می بینیم و این بسیار غم انگیز است. میخواهم در آستانه فرارسیدن بیست و هشتمین سالگرد این حادثه تلخ به همه مردم دوست داشتنی و خونگرم شهرستان رودبار تسلیت بگویم و میدانم که حضور همه این عزیزان از دست رفته در کنار ما می توانست یک قوت قلب باشد. امیدوارم شهر رودبار هر چه زودتر سامان بهتری بیابد و این شهرستان با پتانسیل هایی که دارد هر چه زودتر در مسیر پیشرفت قرار بگیرد. در پایان از همه همشهریان عزیز رودباری که در این مدت مرا مورد لطف خود قرار دادند، بی نهایت سپاسگزارم.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :