در هر شهر و دیاری توجه مردم به اخبار و اتفاقات از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که با صنعتی شدن جوامع انتشار اخبار در روزنامه ها فراتر رفته و در فضای مجازی و در اینترنت انواع و اقسام سایت و پایگاه خبری و وبلاگ وجود دارد که تنها با فشار دادن یک دکمه کوچک میتوان از داغ ترین اخبار روز در سراسر جهان مطلع شد.

 

شکوفه های زیتون- در هر شهر و دیاری توجه مردم به اخبار و اتفاقات از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که با صنعتی شدن جوامع انتشار اخبار در روزنامه ها فراتر رفته و در فضای مجازی و در اینترنت انواع و اقسام سایت و پایگاه خبری و وبلاگ وجود دارد که تنها با فشار دادن یک دکمه کوچک میتوان از داغ ترین اخبار روز در سراسر جهان مطلع شد.

اما هنوز بوی نفت آلینی کاغذ روزنامه با آن کهنگی و شق و رقی خود جای در دل بسیاری از مردم روزنامه خوان دارد و با وجود فضای مجازی بسیار زیاد در عرصه رسانه و خبر هنوز که هنوز است صبح ها مردم بسیاری در کیوسک های روزنامه فروشی ها منتظر خرید جدیدترین روزنامه کشور خود هستند.

اما آنچه که حائز اهمیت است فرآیند تولید و چاپ یک نسخه روزنامه و یا یک هفته نامه است که ما را بر آن داشت تا این هفته یک گزارش مفصل در خصوص چگونگی انتشار تنها رسانه پویای شهرستان که امروز در دوازدهمین سال انتشار خود با تولید ۵۷۴ شماره دومین دهه انتشار خود را با قدرت و بدون حتی یک هفته وقفه ادامه میدهد.

اما چه کسانی در تولید و چاپ این نشریه دخیل هستند و چه مسیری طی می شود که شکوفه های زیتون سه شنبه هرهفته میهمان دلهای پاک و مهربان شما میشود؟ روزهای پرکار همکاران و هیات تحریریه شکوفه های زیتون روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه می باشد که هیات تحریریه آن اعم از مدیر مسئول که نقش بسیار مهم و حیاتی و مغز متفکر و تاثیر گزار شکوفه های زیتون، حاج رضا کاظمی تکلیمی که با درایت و ژرف اندیشی و نوشتن یاداشت های گرانسنگ فتح الباب مسیر انتشار شکوفه های زیتون است.

یکی دیگر از پتانسیل های شکوفه های زیتون تیم جوان و تحصیلکرده و اهل قلمی است که در عین جوانی حرفه ای شده اند. مهندس محمد حسین صیادپور جوانی خوش نام و روزنامه نگاری قهار و اهل قلم که در عنفوان جوانی به اوج اعلاء و پختگی رسیده و عنوان جوانترین سردبیر را در نشریات گیلان یدک می کشد و توانسته با مدیرتی ماندگار و دوستانه اما جدی در کنار همکاران و دوستانش، فضایی به وسعت یک مدرسه فراهم نمایند.

در ادامه این مسیر حیاتی که با آبرو، سرنوشت و اطلاعات و آمار و حال و روز مردمان فرهیخته سرزمین کهن شکوفه های زیتون است، انتشار و تولید اخبار و گزارشات تسلط خبرنگاران بی ادعا و زحمت کشی است که با قداست قلم خود اتفاقات و اخبار روزمره حوزه شهرستان و حتی استان را تحت پوشش دارند که جای تقدیر و تشکر دارد.

پس از تولید اخبار و اتفاقات روزمره اینبار به بخش حساس طراحی و صفحه آرایی می رسد که با هنرمندی همکار پرتلاشمان سرکار خانم ندافی ۱۲ صفحه از اخبار و گزارشات و رپرتاژ و آگهی طراحی و صفحه آرایی میشود و پس از طی این مسیر سخت و حیاتی در مرحله بعد نوبت به ویراستار یا مسئول فنی میشود که با دقت و ظرافت واو به واو و نقطه به نقطه شکوفه های زیتون را واکاوی میکنند تا نواقص و ایرادات برطرف و بعد از آن با طراحی و اصلاحات نهایی هفته نامه پس از طی فرآیند دوروزه تولید و طراحی به چاپخانه ارسال تا مسئولین چاپ پس از تهیه فیلم و زینک مطالب و اتفاقات را به دل دستگاه چاپ بسپارند تا آنچه که تلاش شده و جمع آوری گردیده مانند یک تنور داغ پر ازنان به دست مردمان دیار صلح و دوستی و سرزمین بارانهای نقره ای و به صورت اشتراک سالیانه به جای جای این سرزمین پهناور در اقصی نقاط کشور ارسال گردد.

البته از تلاش همکاران شکوفه های زیتون در روزهای سه شنبه نباید غافل شد که با چاپ محموله و دسته بندی و گذاشتن هفته نامه در سلفون و بسته بندی و انتقال آن به اداره پست همه و همه سعی در رساندن پیام و اخبار و اتفاقات شهرستان رودبار و استان گیلان دارند. در مرحله پایانی باید تشکر نمود از کارکنان زحمت کش اداره پست شهرستان که با صبر و حوصله و متانت در رساندن محموله فرهنگی به سراسر ایران در این فضای فرهنگی سهیم هستند. آنچه که پیداست از ابتدا تا انتها هدف ها یکی است و مسیر هم روشن و پیدا هر آنچه که هست میخواهیم بگوییم ۱۲ سال را در کنار شما بودیم و با همدلی و هم زبانی کنار شما آموختیم و می آموزیم آنچه را که نمی دانیم.

محمدحسین صیادپور سردبیر: کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من

3

می خواهم چند کلامی دوستانه، از قلم تا کاغذ بگویم. از آنچه می نگارد تا بماند در تاریخ، آری دوست خوبم، شما خواننده نیستی، شما دوست مایی. به قول مدیرمسئول محترم که می گفت: نشریه همچون یک سفره غذاست.

از غذای محلی گرفته تا بهترین ها، باید در آن قرار گیرد. به خوانندگانتان احترام بگذارید. چیزی را القاء نکنید. سفره آرای خوبی باشید. از همه نوع بگذارید. هم سیاسی و هم بین الملل؛ تاریخی و ادبی؛ فرهنگی و معارف، اجتماعی و اقتصادی، مجلس و شهرستان و ورزشی و… اینها را گفتم تا پاسخ برخی ها را دهم. دوستان خوبی می گویند شکوفه های زیتون همه اش سیاسی است. نشریه محلی باید تنها در حوزه شهرستان فعالیت نماید.

فرهیختگان عزیز، شکوفه های زیتون امروز به تمام جهان سفر می کند. سایتهای اسپرو و شکوفه های زیتون که از دل این نشریه رشد نموده اند، روزانه هزاران بازید کننده از سراسر دنیا دارند.

عزیزان و سروران، اجازه دهید سفره آرای خوبی باشیم. اگر امروز، نوشته های این جریده محلی می شود منبع اخبار در شهرستان و استان و حتی کشور، پس بدانید ما صادر کننده اخباریم. نشریه شما برای عام و خاص است. برای کشاورز، دانش آموز، معلم، مهندس و پزشک است. نشریه شما برای عالمان و عارفان، برای ورزشکاران، سیاسیون و تحلیل گران است.

عزیزان گرانقدر، شکوفه های زیتون امروز از برجسته ترین نشریات استان است. نشریه ای که اگر شما حامی آن نبودید در نطفه ممات پیدا می کرد. نمی خواهم از سختی ها بگویم اما تقاضا هایی از روی ادب دارم:

*بیاییم هزینه اشتراک بپردازیم. خوبان گرانسنگ، شما که وکیل و وزیر و مسئول هستید. اگر سری به آمار ارسال رایگان نشریه بزنید متوجه خواهید شد که سالانه میلیون ها تومان نشریه رایگان برای امثال شما بزرگواران ارسال می گردد. پرداخت هزینه چند ده هزار تومانی برای آبونمان یکساله نشریه واقعا سخت است؟ نه جرات حذف محموله های پستی تان را داریم و نه اخلاق حرفه ای مان این اجازه را به ما خواهد داد.

*اگر نشریه تان دیر یا هرگز نرسید کسی را گناه کار ندانید. در اکثر موارد یا مبالغ اشتراک را واریز نکرده اید. یا منزل نبوده اید. یا منزل را تغییر داده اید و…

*به جای پرده نوشته به تنها نشریه شهرستان؛ آگهی دهیم.

*تقاضای پیگیری مسائل شخصی را از رسانه های مکتوب و مجازی نداشته باشیم.

*کمی هم کتاب قانون مطبوعات را مطالعه نماییم.

*نشریه جای چاپ نامه های خصوصی شما خوبان نیست.

*برای رشد جایگاه خود، از رسانه ها سوء استفاده ننماییم.

*به حقانیت رسانه ها اعتقاد راسخ داشته باشیم.

*چوب ها را از لای چرخ های قدرتمند رکن چهارم دموکراسی بیرون بکشیم.

*آزادی بیان را همچون همیشه هدیه دهیم.

*اگر عکستان کوچک و بزرگ، مطلبتان بالا و پایین، رنگتان سرخ و زرد و… چاپ شد با ما قهرگونه رفتار نکنید.

* از رسانه های صادق و ملزم به قانون حمایت کنید.

*خود را شریک منفعت و ضرر نشریه دانسته و جهت رشد آن مشارکت کنید. به گفته خودتان این نشریه آبروی شهرستان است.

*عزیزان، همکار ما را همچون پل مستحکمی بین مردم و مسئولین بدانید.

* به قول بزرگی، باران باشید و ببارید و نپرسید کاسه های خالی از آن کیست.

*مطمئن باشید نشریه شما زرد نبوده و نخواهد بود. صادقانه رفتار نموده و این خط مشی همچنان ادامه دار خواهد بود.

* باور کنیم، امروز رسانه ها و بنگاه های خبری تصمیم ساز و تصمیم گیر اند. بیاییم به بهترین نحو از رسانه ها حمایت نماییم.

*بیاییم در کنار قوه های مجریه، قضاییه و مقننه، قوه رسانه را نیز بعنوان رکن چهارم دموکراسی پایدار بدانیم.

*باور کنید این خبرنگاران، سربازان گمنام جبهه اطلاع رسانی هستند که تا با شما اند خوب و گر حقیقتی تلخ گویند، دشمن مادرزادی تان لقب می گیرند. آیا از حال و روز خبرنگاران خبر دارید؟ اگر دارید، سری به خانواده خبرنگار مرحوم مصطفوی بزنید….

*بیاییم از قدرت خود برای رشد اصحاب رسانه و اربابان جراید استفاده نماییم نه برای به فرش رساندن آنها…

* کس نخارد پشمت من، جز ناخن انگشت من…. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

فرهیختگان و فرهنگ دوستان، باور کنید ادامه حیات برایمان سخت است. از هزینه های چاپ تا بیمه و پست و حقوق و مزایا گرفته تا هزینه های جاری و… بیاییم کمک نماییم چراغ نورانی این نشریه به آتشی فروزان مبدل گردد.

وظیفه دارم از بزرگ مردی تشکر نمایم که اگر نبود، خیلی ها نبودند. مردی که می دانم راضی به این نوشته ها نیست اما بهر نحو شده این دل نوشته را تقدیم ایشان می نمایم. رضا کاظمی تکلیمی، مردی که هیچ چیز برای خودش نخواست. مردی که اگر پشتمان نبود حالا من و امثالهم باید در خانه هایمان می نشستیم و تنها به مدارک تحصیلی مان نگاهی از روی بغض و اندوه می انداختیم.

دوستان خوبم، اگر حاج رضا نبود، ما که نبودیم هیچ، رسانه شما که دردهایتان در آن التیام می یابد هم نبود. اگر نبود خیلی زودتر ها باید درب را تخته می کردیم. او از خود می گذرد…کمی بیاموزیم. آنهایی که ادعای غیرت رودباری بودنشان خیلی ها را کر و کور کرده تا چه حد توانسته اند برای خاک مادری شان خدمت کنند؟ خدمت از جیب مبارک خود، نه از جیب گشاد دولت ها، راستی چند ذی نفوذ سیاسی و اجتماعی می شناسید که یک دکان برای اشتغال زایی در شهرستان باز کرده اند؟!

شاهین آبزن مسئول فنی: انتشار هفته نامه، لذتی وصف ناشدنی به وسعت یک کوه عشق

1

ای کاش روزهای یک شنبه و دوشنبه عزیزان سری به دفتر نشریه بزنند. دریایی از احساس، عشق و خود باوری است. از نقطه اول سرخط تا پایان جمله صفحه ۱۲، چشمان سرخ همکار صفحه آرا تا قنوت نماز همکاران بر روی قالیچه ای از عشق به معبود، همه اینها مدرسه ای از محبت، عشق به خوبیها و مردمان این سرزمین کهن است تا روز سه شنبه دستپخت ۱۲ ساله تنها نشریه پویای شهرستان که از ابتدای صبح مانند یک قرص نان بربری داغ و تازه تقدیم مردم میشود. ابتدا مشترکین سراسر ایران با ارسال محموله ها به اداره پست و در نهایت توزیع توسط موزعان سخت کوش هفته نامه، هرچه که هست در این دریای بیکران تلاش و کوشش شبانه روزی انسان های وارسته و سخت کوش برای اعتلای فرهنگی دیار صلح و دوستی میکوشند تا همگان بخوانند و بدانند و به دیگران بیاموزند.

کار انتشار هفته نامه لذتی وصف ناشدنی به وسعت یک کوه عشق دارد. تنها حرف بی رودر بایستی ام با همکاران همدلم . . . خدا میبیند و میداند که چه میکنید.پس به او توکل کنید. . .

زینب ندافی طراح و صفحه آراء نشریه: کارمان سخت اما شیرین است

13

روزهای آسان و سخت یکی پس از دیگری می آید. شکوفه های زیتون و تلاش همه برای بهبود کیفیت آن؛ از تلنگرهای درس آموز لحظه ای مدیر مسئول و سردبیر گرفته تا پیشنهادات مردمی برای بهتر شدن جریده ای که حالا پس از ۱۲ سال جزیی از سبد فرهنگی مردم خوب کشورمان شده است.

صفحه آرایی و طراحی صفحات نشریه ای که حالا خیلی ها چشم بدان دوخته اند کمی سخت اما همانند همیشه شیرین است. سخت است چون مسئولیت خطیری داریم و شیرین است چون همچون یک خانواده آرام در کنار هم و برای رسیدن به هدفی از پیش تعیین شده در تلاشیم.

از آماده نمودن مطالب تا تایید آنها، صفحه آرایی و ویراستاری و دلهره های روزهای آخر و جنب و جوش وصف ناشدنی برای گرفتن خروجی نسخه تکمیل شده، ارسال به چاپخانه و روز بعد مشاهده دسترنجمان آنقدر زود اتفاق می افتد که اگر محیط آرام و همکاران فهیمم در آن نباشند باور کنید می توان گفت حتی یک روز هم نمی توان این همه مشقت شیرین را تحمل نمود. آرزو دارم بتوانیم با فراگیری علوم تخصصی، نشریه ای قابل به خوانندگان فهیم تقدیم نماییم.

الهام هاشمي، عكاس و خبرنگار: سر و صدا و تركش هاي اين بمب كاغذي…

14

بنام او كه سرآغاز هستي است و وقتي كه بندگانش براي طلب روزي حلال به سختي ها دچار مي شوند؛ جهادشان را في سبيل الله و مرگشان را شهادت مي نامد.

فرق نمي كند، مرد باشي يا زن. همينكه درد را احساس كني و مرهمي براي زخم ها باشي؛ انساني و زندگي يعني لبخندي عميق از آغوش مادر تا پهناي خاك. جاي جاي ميهنم سراي من است و پاره تنم زادگاه مادري ام رودبار.

شهرستان رودبار با برخورداري از هفت شهر، چهار بخش و بيش از ۱۸۰پارچه آبادي؛‌ جنوبی‌ترین، وسیع‌ترین و متنوع‌ترین شهرستان استان گیلان در کشور ایران است. با اين اوصاف وقتي كه خبرنگار باشي بايد كفش آهني به پا كني و براي مردمي كه چشم انتظار حمايت مسئولين هستند؛‌ به كوه هاي صعب العبور، هواي نامساعد، خرابي راه و خطرات احتمالي كه ممكن است هر لحظه گريبان گير سرنوشتت شود؛‌ خو بگيري. وقتي براي تهيه گزارش، به روشني آسمان خدا پناه ميبري و طومار دلواپسي مردم را با اشك قلم در هم ميپيچي و موقع بازگشت از اين ماموريت دشوار به سياهي شب مي رسي؛ تنها امنيت است كه مي تواند آبي بر آتش دلهره هاي زنانه ات باشد و آن چیزی نيست جز دعاي دستان مادري كه خالصانه عاقبت بخيري را براي فرزندانش در گوش فرشته آمين تسبيح مي كند.

شايد گاهي كه ساعت ۹ شب و مِه مانع رانندگي است، از ترس پرتگاه هاي خوفناك و جاده هاي بي حفاظ، از ترس جانت سه بار اشهد اين ناعدالتي را بخواني. ولي … وقتي كه با چاپ گزارش و رسوايي نابرابري ها؛ دست مهر بر تن نحيف روستا مي كشند همه و همه به لبخند مردم مي ارزد. هم اينكه پيرزني از ديار گرزنه چاك(روستايي دور افتاده در بخش خورگام) در گوشت زمزمه كند« عاقبت بخير بشي دخترم»، برايت ارزشمندترين موهبت است. عينكت را برميداري و تايپ گزارشي ديگر از مشكلات مردم را به اتمام مي رساني.

اين نان سفره اي است كه بايد در تنور داغ نشريه پخته و بر سفره ي فرهنگي ديار شكوفه هاي زيتون گذاشته شود.

بعد از ويرايش، صفحه آرايي و توزيع؛ گوش ها و چشمانت را تيز خواهي كرد تا ببيني سر و صدا و تركش هاي اين بمب كاغذي چگونه چون تيشه اندام بلندبالاي شهر را تراش مي دهد. درود بر غيور مردان و شير زناني كه كتاب خدا راهنمايشان، دامان مادر پناهشان و دستان زخمي كارگران دعاگويشان است.

حمیدشفایی / مسئول سایت شکوفه های زیتون و اسپرو: روزنامه نگاری مجازی مرز و جغرافیا نمی شناسد

15

در عصر ارتباطات علیرغم تولید و عرضه تمام نشریات مکتوب در دکه های روزنامه فروشی، دیگر مردم برای پیگیری از آخرین اخبار روز شهر، استان، کشور و بین المللی بسیار کم طاقت به نظر می رسند و به همین دلیل سایت ها و پایگاههای خبری در سطح شهر و کشور روز به روز در حال افزایش است تا افراد جامعه تنها با لمس گوشه ای از تلفن همراه خود از تصاویر و خبرهای داغ مطلع شوند. شاید یکی از دلایل رواج سایت ها و پایگاههای تحلیلی خبری دسترسی آسان و نامحدود بودن اخبار و البته سرعت در انتقال خبر است که سبب شده در روزنامه نگاری اینترنتی محدودیت جغرافیایی وجود نداشته باشد.

اما براستی در شهرستان رودبار چند سایت خبری وجود دارد که به روز، لحظه ای و آنی با تهیه گزارش های تصویری و خبری از جلسات شهرستان و استان آخرین خبرها را به صمع و نظر مخاطبانش برساند؟

فضای مجازی با کار رسانه ای مکتوب تفاوت های بسیاری دارد از جمله این تفاوت ها دیده شدن ثانیه ای در هر زمان و مکان، تنظیم خبر در سریع ترین زمان ممکن قبل از سوخت شدن و بیات شدن آن خبر، تنوع اخبار و گزارشات برای سلیقه های مختلف، دسترسی آسان، و فراگیر بودن آن در تمام نقاط کشور و دنیا می باشد و البته در روزنامه نگاري اينترنتي مسئولان هر بخش خبري مجبورند به ايميل ها و نظرات مخاطبان پاسخ گو باشند كه همين پاسخ گويي ها خود يك شبكه بزرگ خبري را پديد مي آورد و در همین راستا در طول شبانه روز یک فرد باید همیشه آنلاین بوده و با دسترسی به رایانه آخرین خبرهای شهرستان و کشور را در سایت در اختیار مخاطبانش قرار دهد.

سایت های شکوفه های زیتون و اسپرو که بارگذاری دست مایه خبرنگاران پرتلاش در آن توسط سه تن از همکاران انجام می گیرد، امروز با همت مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه شکوفه های زیتون دو سایت شکوفه های زیتون و اسپرو بروز ترین سایت های خبری جنوب گیلان می باشد که روزانه صدها نفر از این سایت بازدید می کنند که عمده تفاوت این سایت ها با همتایان خود در سطح شهرستان و استان تولید خبر، تهیه و تنظیم گزارش و مصاحبه های اختصاصی خبرنگارانش می باشد که سبب شده در سطح استان تبدیل به محدود سایت های تولیدی و صادر کننده خبر باشد.

فاطمه گل محمدی طراح و اپراتور سایت: حرفهای مرا در سایت بخوان

4در زیبایی بودن تو از گفتن می ترسم، انگار شک دارم. . . جایی کم گفته ام. . . پس بی وقفه حرفهای مرا در سایت اسپرو بخوان.

هاجر ندافی طراح و اپراتور سایت:

هوای آسمان شکوفه های زیتون همیشه صاف است

این روزها هوای ذهنمان پرشده از فضای مجازی که شب و روزمان را پرکرده، کمی این طرفتر کوچه ای است به نام خبرنگار و اتاقی که در آن بوی تلاش و غیرت و تعصب پرشده، همکارانی بهترو زلال تر از آب روان و سنگری پر از سربازان بی ادعای خبر و رسانه، هر چه هست احساس و تلاش و همتی است به بلندای مهربانی. از پنجره بیرون را میبینم، هوای آسمان شکوفه های زیتون همیشه صاف است….

5

ما اولین کسانی هستیم که هفته نامه را داغ داغ مطالعه می کنیم

برای بازدید از چاپخانه به شهر رشت خیابان سعدی چاپ و نشر نوین مراجعه کردیم تا از نزدیک مراحل زینک و چاپ هفته نامه شکوفه های زیتون را که برایمان بسیار جالب بود، از نزدیک ببینیم. در ابتدا با آقای زمینی مدیر چاپخانه برای بازدید کسب اجازه نمودیم که با استقبال گرم و روی خوش ایشان به سمت کارگاه چاپ رفتیم و پای حرف های شیرین افرادی نشستیم که شاید سالها زحمت چاپ عکس و اخبار دیگران را بر روی روزنامه ها و هفته نامه را می کشند.

خودتان را معرفی نمایید

سعید معرفت جو مدت ۱۷ سال از زندگی خود را در صنعت چاپ و نشر سپری کرده ام و هم اکنون بیش از پنج سال است که در این چاپخانه مشغول بکار می باشم.

از مراحل فنی چاپ نشریه شکوفه های زیتون برایمان توضیح دهید.

در ابتدا پی دی اف ارسالی نشریه را پس از دریافت مورد بررسی ابتدایی توسط همکاران فنی ما قرار می گیرد و بعد از آن طی مراحلی جداگانه زینک آن گرفته می شود تا در این مرحله زینک را بهمراه چهار رنگ اصلی زرد، قرمز، آبی و مشکی در دستگاه و محل مشخص خود قرار دهیم.10

پس از این مرحله اقدام به تست و نمونه گیری می کنیم تا بتوانیم یک نمونه کار با کیفیت مناسب تهیه و تنظیم نمائیم و در نهایت اقدام به چاپ در تعداد بالا می نماییم که حدود سه ساعت به طول می انجامد.

آیا شما نشریه را در هنگام چاپ مطالعه می کنید؟

بله در فرصت مناسب مطالب دلخواه را مطالعه می کنیم و چند نسخه از شکوفه های زیتون را در چاپخانه برای مطالعه نزد خود نگه می داریم. ما اولین کسانی هستیم که هفته نامه را داغ داغ مطالعه می کنیم حتی زودتر از مدیر مسئول و سردبیر نشریه که بسیار جذاب است.

در مراحل چاپ به اشتباهات املایی نشریه برخورده اید؟

وقتی دستمایه شما بر روی کاغذ نگاشته می شود در فرآیند چاپ ما در برخی اوقات به غلط های املایی بر می خوریم که دیگر نمی توان برای پیشگیری از آن کاری کرد که شاید بسیار جالب باشد.

در این پنج سال کدام تیتر هفته نامه در ذهنتان باقی بامانده است؟

می خواهیم گیلانی بمانیم برایم

تیتر بسیار جذاب و بیاد ماندنی بود که در چند شماره قبل چاپ شد

آیا تابحال عکسی از شما در روزنامه ها چاپ شده بود؟

خیر، سالها بود که با خود می گفتم چرا کسی ما را که در چاپ فعالیت می کنیم نمی بیند و از ما در نشریات گزارشی تهیه نمی کند. که جا دارد از شما برای تهیه این گزارش تشکر نمایم. این توجهات باعث دلگرمی ما می شود.

تلخ ترین و شیرین ترین خاطره11

در چاپ یکی از سفارشات روزنامه ها بدلیل اشتباه سهوی که انجام شد نتوانستیم کیفیت مناسبی را به مشتری ارائه نماییم که سبب ناراحتی مدیر و شخص طرف قرارداد شد که برایم بسیار ناراحت کننده بود.

قشنگ ترین خاطره بدون تردید حضور شما برای تهیه گزارش از ما و چاپ در نشریه است که امیدواریم دیگر نشریات با تهیه اینگونه گزارشات گوشه از مراحل سخت تهیه یک نشریه را به همگان به قلم و تصویر بکشند.

خوشحالم از بین این همه روزنامه، هفته نامه و مجله، شکوفه های زیتون تنها نشریه ای بود که یادی از همکاران خود در عرصه چاپ نمود.

سخن پایانی

از مدیر چاپخانه آقای زمینی بابت تمام دلسوزی ها و خدمات ارزنده ای که برایمان ارزانی دارند و همه همکاران زحمت کش چاپخانه که ماحصل تلاش نشریات را به ظرافت و زیبایی به چاپ می رسانند تشکر می نمایم.

در ادامه این گزارش به خلیل آباد رودبار، کتاب فروشی معلم نزد آقای ملک پور رفتیم تا در مورد فروش نشریه با وی گفتگو نماییم که ماحصل آن را در ادامه از نظر خواهید گذراند.

12

معرفی: احمد ملک پور

سن:۵۲سال

سابقه شغلی: چهار سال در زمینه فروش محصولات فرهنگی

هفته نامه شکوفه های زیتون در یک نگاه: نشریه ای که با نام خود زیتون رودبار را بیشتر بر سر زبان مردم کشور انداخت.

جذاب ترین قسمت هفته نامه: مصاحبه های چهره به چهره

بهترین خاطره از شکوفه های زیتون: پیگیری مخاطبان این نشریه و عکس العمل آنان پس از ملاحظه تیتر صفحه اول بسیار شیرین است

انتقاد: جوانان انتظار دارند تا شکوفه های زیتون در زمینه اشتغال بیش از پیش به آنها اطلاع رسانی نماید و اضافه شدن بخش نیازمندیها می تواند این خواسته را برآورده کند.

پیشنهاد: معرفی جاذبه های گردشگری، تاریخی، مذهبی و طبیعت شهرستان رودبار از طریق شکوفه های زیتون

سخن پایانی:

علاقه زیادی که مردم امروز در این شهر به تنها نشریه مکتوب شهرستان رودبار دارند بدلیل پوشش خبری از جلسات و نشست های مسئولین شهرستان، پیگیری و پرداختن به نقاط دور افتاده از جمله بخش خورگام، عمارلو، رحمت آباد و بلوکات می باشد که جا دارد از زحمت کشان این عرصه خطیر در شکوفه های زیتون تقدیر و تشکر نمایم.

در پایان به سراغ یکی از چهره های پرتلاش شکوفه های زیتون رفتیم که از خودش برایمان می گوید

2

معرفی: فرزاد مجتهد زاده / موزع هفته نامه شکوفه های زیتون

سن: ۳۹

هفته نامه شکوفه های زیتون: شناسنامه خبری رودبار و معرفی شهرستان در یک نگاه

اگر یک هفته بدلایل شخصی نتوانید در کار حاضر شوید چه اتفاقی می افتد؟

بصورت محسوس در عرضه و فروش نشریه اخلال ایجاد می شود بطوریکه مورد اعتراض افکار عمومی قرار می گیریم.

روزهای بارانی و برفی چگونه هفته نامه را بفروش خواهید رساند؟

کار در رسانه و خبر رسانی به وضعیت آب و هوا وابسته نیست و در هر وضعیت جوی مردم شهرستان باید از آخرین اخبار مطلع باشند

تلخی و شیرینی کار:

تلخی کار ما برخورد بد برخی از مردم است و شیرینی کار ما علاقه ای که برخی از مردم در مواجه شدن با ما از خود نشان می دهند و از دیدن ما خوشحال می شوند

جذاب ترین قسمت هفته نامه:

خبرهای شهرستان

بهترین خاطره:

در حال فروش شکوفه های زیتون در شهر رستم آباد بودم که سه نوجوان به طرفم آمدند و با خرید نشریه و دیدن عکس خود در گزارش کشتی گیله مردی به وجد آمدند، که آن لحظه برایم فراموش ناشدنی است.

سردبیر: دوست داشتنی

همکاران: همانند یک خانواده در کنار یکدیگر

خبرنگار:

انسانی پرتلاش و سخت کوش

انتقاد:

خبرها و گزارشات تولیدی هر چقدر بیشتر شود بهتر است

پیشنهاد:

میراث فرهنگی و ناشناخته های تمدن شهرستان رودبار را در قالب گزارش بیشتر به مردم معرفی نمایید زیرا برخی مردم از شهرستان خود شناخت کافی ندارند

سخن پایانی:

از خداوند آرزوی خوش خدمتی دارم تا بتوانم صادقانه در این عرصه به مردم خدمت کنم و به همکاران خود برای تمام زحماتشان تشکر می کنم.

9

8

7

 

 

 

 هفته نامه شکوفه های زیتون, رودبار ,محمد حسین صیادپور  ,

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :