شکوفه های زیتون- با خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها به‌دنبال راه‌هایی برای تداوم روابط اقتصادی با ایران هستند. در همین راستا، وزیر اقتصاد کرواسی از دستور کار قرار گرفتن رفع موانع بانکی از سوی بانک‌های خصوصی اروپا خبر داد و رئیس کمیسیون اروپا نیز گفت که اروپا شرکت‌های خود را از تحریم‌های آمریکا معاف می‌کند. همچنین وزیر اقتصاد و انرژی آلمان نیز در دیدار با رضا اردکانیان، وزیر نیرو اظهار کرد که فعالیت ۱۲۰ شرکت آلمانی در کشور ایران ادامه پیدا می‌کند. افزون بر این، اروپا که پس از چین و هند، بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران است، تلاش می‌کند پس از خروج رئیس‌جمهوری آمریکا از برجام، توافق هسته‌ای را حفظ کند و در این راستا اتحادیه اروپا در حال بررسی استفاده از یورو به جای دلار در تجارت نفت با ایران است.

رفع موانع بانکی در دستورکار بانک‌های خصوصی اروپا

وزیر اقتصاد کرواسی گفت: نقل و انتقال پول با ایران در چارچوب مقررات اتحادیه اروپا، منعی ندارد؛ اما بانک‌های خصوصی در حال بررسی موانع اداری در ارتباط با تحریم‌ها هستند. به گزارش «آرمان» به‌نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، مارتینا دالیچ، در مورد خروج آمریکا از برجام و تاثیر مستقیم آن بر حوزه روابط بانکی، اظهار کرد: ایجاد روابط بانکی هموار و سیستم‌های نقل و انتقال پول برای انجام یک تجارت بی‌دردسر میان ایران و اروپا ضروری است؛ اما همچنان یکسری موانع در سیستم پرداخت وجود دارد. او افزود: سیستم بانکداری کرواسی به‌طور کامل به این موضوع واقف است که موانع قانونی برای وضع تحریم در ارتباط با نقل و انتقال پول در چارچوب مقررات اتحادیه اروپا وجود ندارد؛ اما بانک‌های خصوصی در حال بررسی ریسک‌ها و موانع اداری در ارتباط با تحریم‌ها هستند. وزیر اقتصاد و معاون نخست وزیر کرواسی، با بیان اینکه بانک مرکزی کرواسی از بانک‌ها خواسته مسائل حقوقی را بررسی و حل کنند، گفت: بنابراین معتقد هستم که باید با یکدیگر همکاری داشته و صبور باشیم؛ تا این موانع را بر طرف کنیم. دالیچ تاکید کرد: باید شرایط را برای بخش خصوصی فراهم کنیم تا قادر به انجام پروژه‌ها در ایران باشد و در کل روی روابط تجاری و اقتصادی تمرکز کنیم.

اروپا شرکت‌های خود را از تحریم‌های آمریکا معاف می‌کند

رئیس کمیسیون اروپا نیز گفت: در حال وضع قانونی هستیم که تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه شرکت‌های اروپایی را به‌دلیل همکاری با ایران به رسمیت نشناسیم. به گزارش « آرمان» به‌نقل از راشاتودی، جین کلود جانکر افزود: اتحادیه اروپا قانونی را تا روز جمعه وضع خواهد کرد که به موجب آن شرکت‌های اروپایی را از تحریم‌های آمریکا علیه ایران منع خواهد کرد؛ این قانون هیچ‌دادگاهی را در راستای اعمال جریمه که ممکن است؛ از سوی کاخ سفید علیه شرکت‌های اروپایی به منظور انجام تجارت در جمهوری اسلامی ایران وضع می‌کند، به رسمیت نمی شناسد. او گفت: به‌عنوان کمیسیون اروپا وظیفه داریم که از شرکت‌های اروپایی حفاظت کنیم. اکنون نیاز به اقدام در این راستا داریم و این دلیلی است که در حال راه‌اندازی فرایند فعال کردن «بخشنامه مسدودن کردن» که مربوط به سال ۱۹۹۶ میلادی است، هستیم. در سال ۱۹۹۶ میلادی اتحادیه اروپا قانونی را وضع کرد که خود را مستثنی از تحریم‌های ثانویه آمریکا کرد و در نتیجه آمریکا هم به شرکت‌های اروپایی معافیت اعطا کرد. جانکر در ادامه گفت: همچنین تصمیم گرفتیم؛ به بانک سرمایه‌گذاری اروپا اجازه دهیم تا به سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران تسهیل بخشد. کمیسیون اروپا خودش همکاری با ایران را حفظ خواهد کرد. این در حالی است که وزارت خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌های اروپایی اعلام کرد شش ماه فرصت دارند تا به سرمایه‌گذاری‌های خود در ایران پایان دهند و از انجام قرار دادهای جدید منع شده‌اند.

ادامه فعالیت ۱۲۰ شرکت آلمانی

وزیر اقتصاد و انرژی آلمان نیز در دیدار با رضا ادکانیان، وزیر نیرو با اشاره به ادامه فعالیت ۱۲۰ شرکت آلمانی در کشور ایران، گفت: در مذاکرات آتی دو کشور راهکارهای تداوم همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور در این زمینه تدوین می‌شود. به گزارش « آرمان» به‌نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران که به دعوت وزیر محیط زیست و وزیر اقتصاد و انرژی جمهوری فدرال آلمان به این کشور سفر کرده است با پیتر اولتمایر، وزیر اقتصاد و انرژی آلمان دیدار و در مورد راه‌های ارتقای روابط دو جانبه دیدار و گفت‌و‌گو کردند. وزیر نیرو گفت: در خلال این سفر اطمینان از پایبندی شرکت‌های بزرگ آلمانی از جمله زیمنس به ایفای تعهدات قراردادی موجود خود با کشورمان حاصل شد. وزیر نیرو با بیان اینکه از حضور زیمنس در ایران مطمئن شدیم،‌ گفت: اطمینان از پایبندی شرکت‌های بزرگ آلمانی از جمله زیمنس به ایفای تعهدات قراردادی موجود خود با کشورمان حاصل شد.

احتمال استفاده اروپا از یورو در تجارت نفت

اروپا که پس از چین و هند، بزرگترین مشتری نفت ایران است، تلاش می‌کند پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خروج از برجام را اعلام و زمینه را برای تجدید تحریم‌های اقتصادی علیه تهران هموار کرد، توافق هسته‌ای را حفظ کند. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به‌نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد اتحادیه اروپا سرگرم بررسی استفاده از یورو به جای دلار در تجارت نفت با ایران است. ایران نیز به نوبه خود در اواسط آوریل اعلام کرد در اعلام میزان ذخایر ارزی خارجی از دلار آمریکا به یورو سوئیچ خواهد کرد تا وابستگی به دلار را کاهش دهد. اتحادیه اروپا سه شنبه هفته گذشته وعده داد به‌دنبال راه‌هایی برای همکاری و تجارت با ایران خواهد بود. وعده اروپا برای ادامه تجارت با ایران در حالی مطرح می‌شود که اروپا همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد، اما برخی از پالایشگاه‌ها و معامله‌گران عنوان کرده‌اند مشکلات فاینانس ممکن است باعث شود تجارت نفت با ایران متوقف شود./آرمان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :