شکوفه های زیتون- به گزارش منابع خبری نظامیان دولت مرکزی عراق با سلاح های سنگین به دستور نخست وزیر این کشور به سمت کرکوک حرکت کردند.

شورای امنیت کردستان در واکنش به پیش روی نیروهای عراقی اعلام کرد: خبرهای خطرناکی به دست ما رسیده که نیروهای عراقی برای عملیات جدید در جنوب كركوك آماده می شوند.
نیروهای عراقی بر بخش بزرگی از کرکوک تسلط یافت اند/استانداری کرکوک: هر کسی سلاح دارد به صحنه بیاید
استاندار كركوک از اهالی شهر خواست هر کسی که سلاح دارد برای دفاع از شهر در برابر نیروهای دولت عراق به صحنه بیایند
منبع عراقی اعلام کردند: عملیات نظامی با هدف کنترل دولت مرکزی عراق بر استان کرکوک است.
الجزیره اعلام کرد: نیروهای ما بدون مقاومت پیشمرگه وارد منطقه الصناعي و پايگاه نظامی خالد در استان کرکوک شدند/ الجزیره
منابع کردی: نیروهای عراق در حال حرکت به سمت پايگاه نظامی کیوان در جنوب كركوك است/ الجزیره
این پايگاه در دست نیروهای کردستان است
حشد الشعبی: هدف عملیات، کنترل استان کرکوک نیست بلکه به دنبال کنترل میدان های نفتی هستیم/ الجزیره
دستور نخست وزیر عراق برای عملیات در کرکوک: امنیت را به این شهر برگردانید
همچنین تلویزیون عراق به نقل از فرمانده عراقی تایید کرد که نیروهای عراقی بر بخش بزرگی از کرکوک تسلط یافته اند.
منابع محلی به ایرنا گفتند: نیروهای عراقی شامگاه یکشنبه حرکت به سمت شهر کرکوک و مراکز راهبردی استان، شامل پایگاه نظامی ‘کیوان’ و چاه های نفتی را آغاز کردند.
منابع محلی به خبرنگار ایرنا گفتند ، نیروهای عراقی ، وارد برخی نقاط حومه کرکوک شده اند.
این منابع گفتند، نیروهای مشترک عراق، عملیات برای به دست گرفتن کنترل چاه های نفت این استان را آغاز کرده اند، این درحالی است که بحث ها در خصوص بهره گیری از نیروهای پ ک ک در کرکوک نیز بالا گرفته است.
یک منبع محلی از کرکوک به خبرنگار ما گفت که نیروهای مسلح دولت فدرال وارد منطقه ‘الصناعی’ در کرکوک شده اند و در تعقیب شبه نظامیان و نیروهای خارجی هستند.
این نیروها ، از محورهای مختلف به سمت چاه های نفتی حرکت کرده اند تا کنترل این چاه ها را به دست بگیرند و گروه دیگری از این نیروهای مشترک همزمان وارد شهر مکتب خالد در استان کرکوک شدند و کنترل آن را بدست گرفتند.
این منبع گفته که برخی از واحدهای پیشمرگه، منطقه و مواضع خود را ترک کرده اند، اما در برخی محورها در این منطقه درگیری هایی در جریان است.
منابع محلی همچنین از فرار استاندار کرکوک و گریختن به اربیل خبر داده اند.
آنها در عین حال این را هم اضافه کردند که نیروهای مشترک عراق با استفاده از سلاح سنگین و به حرکت درآوردن تانک های خود در حال ورود به مناطقی هستند که از سال ۲۰۱۴ با سقوط موصل و ورود داعش، این مناطق را ترک کرده بودند.
در گزارش این منابع همچنین گفته شده که هنگ پیشمرگه در منطقه الدبس در شمال غرب کرکوک خود را تسلیم نیروهای مشترک عراقی کرده اند.
در همین حال ، هنگ نجف از سازمان مبارزه با تروریسم عراق درحال پیشروی به سمت پایگاه هوایی موسوم به ‘کیوان’ در استان کرکوک است.
گزارش های میدانی همچنین حاکی است دهها فروند هواپیما و بالگرد ارتش عراق در پشتیبانی از نیروهای مشترک، در آسمان منطقه در حال پرواز و گشت زنی هستند.
دولت عراق پیشتر از مقام های اقلیم کردستان عراق خواسته بود، گذرگاه های مرزی، فرودگاه ها و چاه های نفتی را که در قانون اساسی اداره آن به دولت مرکزی واگذارشده است، تحویل نیروهای عراقی بدهند.
این تدابیر و اقدامات پس از آن به اجرا گذاشته شده است که دولت اقلیم کردستان عراق بطور یکجانبه و غیر قانونی اقدام به برگزاری همه پرسی استقلال کردند./افتاب
کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :