شکوفه های زیتون- در شهرستان کازرون چه خبر است؟ راحله نامداری، عضو شورای شهر می‌گوید اعتراضاتی هست! چندی بود که خبر تقسیم این شهر سبب نارضایتی‌هایی شده بود که تصور می‌شد پس از اعلام منتفی شدن اجرای این برنامه آرامش به کازرون بازگردد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در پی حوادث اخیر در شهرستان کازرون اعلام کرد تجمعات اخیر بدون مجوز و غیرقانونی بوده و به پرونده مرتکبان و کسانی که از این فضای احساسی و تجمعی سوء استفاده و به جان و مال مردم تعرض کرده و اموال عمومی، دولتی و خصوصی را تخریب کرده یا آتش زده‌اند در اسرع وقت رسیدگی و برخورد قاطع و قانونی با آنان انجام خواهد گرفت.

علی القاصی با بیان اینکه تجمعات اخیر که با تحریک افراد اثرگذار و با سوءاستفاده از حُسن اعتماد مردم صورت گرفت هزینه‌های زیادی برای مردم و نظام در پی داشت، گفت: این مساله با جدیت دنبال خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه به‌دنبال این تصمیم دولت که همچنان مراحل نهایی و قطعی آن به اتمام نرسیده و در مرحله بررسی و کارشناسی مجدد است متاسفانه عده‌ای سوء استفاده‌گر با تحریک مردم به تجمع و برانگیختن احساسات آنان و استفاده از اعتماد مردم نجیب کازرون تلاش دارند با دامن زدن به اختلافات محلی و قومی، مردم را رو در روی یکدیگر قرار دهند که در نتیجه این اقدامات، زمینه سوء استفاده عوامل ضد انقلاب و جریان نفاق و گروه‌های معاند نظام فراهم شود. رئیس شورای قضائی استان فارس در ادامه با بیان اینکه نتیجه فعالیت‌های افراد ضد انقلاب و همراهی افراد اثرگذار در شهرستان کازرون در چندین مرحله زمینه تجمع عمومی نسبت به تصمیم دولت در خصوص تقسیمات کشوری را فراهم کرد، گفت:

در شکل‌گیری این تجمعات و اقداماتی که متعاقب آن صورت گرفت نکات ذیل حائز اهمیت است:

۱-به‌رغم چندین مرحله تجمع در طول یک ماه اخیر، دستگاه قضائی و دیگر مجموعه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی نهایت خویشتنداری را در مقابل مردم داشته و ضمن احترام به اعتراضات به‌عمل آمده و درخواست‌های آنان، سعی بر آن شد که با توجیه و ارشاد اهالی منطقه و معترضان و به‌خصوص گوشزد کردن قضایا به مسئولان ذیربط، خواسته‌های مردم در مجاری قانونی و سلسله مراتب اداری در دولت، هدایت و پیگیری شود.

۲-به‌‌رغم چندین مرحله تجمعات اعتراضی در سطح شهرستان کازرون، دستگاه قضائی از هرگونه برخورد قضائی خودداری و دستورات لازم را به دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی برای به کارگیری اقدامات پیشگیرانه بدون احضار افراد، صادر و تصریح و تاکید کرده از متنفذین، علما و افراد اثرگذار در جهت ارشاد قانونی و توجیه و هدایت معترضان به سمت آرامش و تمکین از قانون و هشدار‌های قانونی استفاده گردد.

۳-در تجمعی که روز چهارشنبه بیست و ششم اردیبهشت‌ماه صورت گرفت دستگاه‌های ضابط اعم از نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی در صحنه تجمعات حضور داشتند و سعی کردند که ضمن کنترل اوضاع از اقدامات خلاف قانون و رفتار‌های مجرمانه جلوگیری کنند که در نتیجه در این روز تعداد ۱۵ نفر به اتهام اخلال در نظم و تجمعات غیرقانونی دستگیر و به مقر پلیس منتقل نمودند.

۴-پس از آنکه گزارش دستگیری این افراد توسط مامورین به دادستان اعلام گردید وی با اعزام بازپرس به محل بازداشت متهمان، دستور تحقیق و بازجویی از دستگیر شدگان را صادر و متعاقب آن کار تحقیقات و بازجویی از آنان پیرامون نقش آنان در تجمعات و اتهامات انتسابی آغاز می‌شود. در ادامه همان شب به‌دنبال تجمعات بعدی تعدادی از افراد ضمن هجوم به مقر پلیس اقدام به تخریب اموال عمومی می‌کند و با تعرض به مامورین، امنیت و آسایش عمومی را سلب و در نتیجه این اقدامات اخلالگرانه و تخریبی و تیراندازی و حمله با سلاح سرد و گرم، یک نفر در اثر اصابت گلوله فوت نموده و ۷ نفر از مامورین و مردم نیز مصدوم شدند که در بین مصدومان مامورانی که با چاقو مصدوم و زخمی شده‌اند نیز دیده می‌شود. وی افزود در این بین فرد دیگری نیز با اصابت گلوله زخمی شد که در مرکز درمانی تحت درمان قرار می‌گیرد. وی در رد اخبار شبکه‌های معاند نظام و اطلاع رسانی شفاف در این خصوص بیان داشت: در حوادث اخیر متاسفانه مجموعا ۲ نفر فوت و ۴۸ نفر مجروح شده‌اند که از جمع مصدومان و مجروحان ۳۵ نفر به‌صورت سرپایی مداوا و جز یک نفر سایر مجروحان نیز دارای جراحت‌های غیرعمیق می‌باشند که در این بین تعداد قابل توجهی از مصدومان را نیروهای انتظامی تشکیل می‌دهند. رئیس کل دادگستری فارس تصریح کرد: هرگونه اخبار دیگر در خصوص آمار افراد فوت شده و مصدومین حادثه کذب و بی‌اساس و نتیجه تحریکات شبکه‌های معاند در راستای دامن زدن به ماجرا می‌باشد. وی تاکید کرد: نباید تصور شود کسانی که اموال عمومی را آتش زده و به جان مردم تعرض کرده‌اند از تعقیب مصون خواهند ماند بلکه این اطمینان وجود خواهد داشت که این افراد بسزای عمل خود خواهند رسید.وی افزود: حقوق افراد دستگیر شده رعایت خواهد شد و چنانچه فرد یا افراد بی‌گناهی در بین دستگیرشدگان باشد با نظارت کامل از تضییع حقوق آنان جلوگیری خواهد شود. کسانی هم که در این جریانات دست به اقدامات مجرمانه زده‌اند با برخورد قاطع و قانونی مواجه خواهند شد.

نقش افراد بیرون از کازرون

دیروز راحله نامداری عضو شورای شهر کازرون درباره حوادث این شهر توضیح داد: از ساعت ۱۱ شب به بعد برخی افرادی که نقاب دارند و لهجه دارند به کازرون آمده و تخریب می‌کنند. این عضو شورای شهر کازرون اظهار کرد: کسانی که این کارها را می‌کنند کازرونی نیستند و به‌نظر می‌آید حتی از بیرون از ایران هدایت می‌شوند. وی گفت: نوع تحرکاتی که در حال انجام است متاسفانه در جهت تخریب نظام است که ما مردم کازرون را از این موضوع مبرا می‌دانیم. مردم کازرون اگر می‌خواستند حرفی یا صحبتی در مورد نظام داشته باشند آن را بیان می‌کردند اما مدافع نظام بودند و حمایت می‌کردند و فقط این خواسته را داشتند که چرا شما می‌خواهید شهر قائمیه را که اصلا واجد شرایط نیست از کازرون جدا کنید؟ وی با اشاره به دیدار با مجموعه استانداری و معاون فنی استاندار فارس تصریح کرد: ما خواسته‌هایمان را گفتیم که وزارت کشور باید طی بیانیه‌ای اعلام کند که این طرح منتفی شده است. مردم خواستار این هستند که کسانی که اموال عمومی را تخریب کرده‌اند مجازات شوند. مردم کازرون در این کار نقشی نداشته‌اند. شورای شهر و شورای تامین و سایر معتمدان، اصناف و روحانیون در تلاش هستند که بحث خاتمه پیدا کند. وی تاکید کرد: اگر وزارت کشور خیلی زودتر، این بیانیه را صادر می‌کرد و مردم را مطمئن می‌کرد، این اتفاق نمی‌افتد ما هیچ‌وقت در این مسیر نمی‌رفتیم./آرمان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :