قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس
خبرخوان

تهیه نقشه از محل دقیق گسل‌های کلانشهر رشت ضروری است

تهیه نقشه از محل دقیق گسل‌های کلانشهر رشت ضروری است

شکوفه های زیتون- مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان گفت: با توجه به انبوه‌سازی و سرمایه‌گذاری‌هایی که در شهر رشت صورت می‌گیرد باید نقشه‌ای از محل دقیق گسل‌های این شهر تهیه شود.

پانته آ گیاهچی، با بیان اینکه مرکز زمین لرزه‌ای که در استان گیلان احساس شد مرز ایران و عراق است اظهار داشت: این زمین لرزه ۷.۳ ریشتر در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داده است و با توجه به اعلام دقیق دستگاه‌های لرزه‌نگار ۲.۵ ریشتر در استان گیلان احساس شد.

وی با بیان اینکه سازه‌ها  نباید روی گسل‌ها ساخته شوند خاطرنشان کرد: مکان دقیق بعضی از سازه‌های عظیم  از نظر ساخت بر روی خط گسل بررسی نشده است و در سرمایه‌گذاری‌های پر هزینه باید بیشتر در این مورد دقت شود تا از حوادث تلخ پیشگیری گردد.

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان تصریح کرد: در برنامه توسعه اقتصادی ششم دولت شهرهایی مانند کرمان، تهران، مشهد و تبریز با توجه به بودجه‌ای که برای این شهرها در نظر گرفته شده در حال شناسایی محل دقیق گسل‌ها هستند.

وی دلیل تخریب و آسیب‌های جبران ناپذیر زمین لزره بم را عدم شناسایی گسل در آن منطقه دانست و بیان داشت: به‌دلیل بودجه محدود نمی‌توان شهر رشت را به لیست شهرهای برنامه توسعه اقتصادی ششم دولت اضافه کرد و این اقدام باید استانی انجام شود.

گیاهچی افزود: با پشتیبانی مالی استانداری گیلان و شهرداری رشت، نقشه دقیق گسل‌های شهر رشت تهیه و به کسانی که برنامه‌ای برای ساخت سازه دارند ارائه می‌شود تا با توجه به قوانین نظام مهندسی و ساختمانی، این گسل‌ها را به‌خوبی بشناسند و در محاسباتشان لحاظ کنند.

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان با اشاره به روش‌های مختلف برای ساخت سازه‌ بر روی گسل‌ها اظهار داشت: از ساخت سازه‌ بر روی گسل‌ها جلوگیری نمی‌شود اما اطلاع از وجود گسل در منطقه‌ ساخت سازه باعث می‌شود اصول ایمنی، بهتر و جدی‌تر رعایت شود.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط