شکوفه های زیتون- حادثه آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان ۵۴ ساله پلاسکو، در حالی وارد روز هشتم خود می‌شود که روز گذشته با تلاش نیروهای عملیاتی بیش از ۸۵ درصد آواربرداری‌ها انجام شد و پیکر بی جان هشت آتش‌نشان محبوس در زیر آوار از ضلع شمال و شمال غرب ساختمان خارج شد.

بر این اساس تاکنون پیکر ۱۰ آتش‌نشان از زیر  آوار ساختمان پلاسکو خارج شده که با احتساب یک نفر از آتش‌نشانان که در بیمارستان به شهادت رسید، تعداد شهدای آتش‌نشان به ۱۱ تن رسیده است. همچنین پیکر چهار تن از هموطنان نیز کشف شده بود که پیکر سه تن طی روزهای اخیر خارج شده بود و پیکر چهارم همچنان زیر آوار است و به خاطر خطر ریزش آوار هنوز خارج نشده است.
** ۱۰:۲۵: تعداد مفقودین کسبه پلاسکو به ۱۰ تن رسید/پلیس به دنبال ردی از آنهاست
جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان این که تعداد مفقودین کسبه حادثه پلاسکو تا کنون به ۱۰ تن رسیده است، گفت: تا این لحظه چهار پیکر از افراد غیرآتش‌نشان پیدا شده و اکنون به دنبال شش نفر دیگر هستیم.
وی افزود: مردم همکاری خوبی داشتند و محدودیت‌ها را کاهش دادیم. اما در عین حال باید بگویم که از دیروز حضور مردم در چهارراه استانبول باعث اختلال شده و از مردم می‌خواهیم به محل حادثه نیایند. می‌طلبد مردم با حضور کمتر در محل حادثه، فرزندان‌شان را برای امدادرسانی یاری کنند.
کریمی در مورد گاو صندوق بانک تجارت نیز گفت: مسوولان بانک تجارت عنوان کرده‌اند که همان لحظات اولیه حریق، مدارک مهم را خارج کرده‌اند و البته ممکن است در میان گاوصندوق‌های پیدا شده، تعدادی هم برای بانک تجارت باشد
وی افزود: تا زمانی که پیکری در آوار باشد، محدودیت‌های ترافیکی کلا برداشته نمی‌شود، اما تا شنبه روان‌سازی ترافیک انجام می‌شود.
** ۱۰:۰۶: سیدمحمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، با حضور در محل حادثه پلاسکو بر سلامت روحی و روانی نیروهای عملیاتی در صحنه حادثه و همچنین خانواده‌های داغ‌دار تاکید کرد و گفت: باید به سلامت روان آتش‌نشانان و خانواده‌های آنها توجه شود. وزارت بهداشت در این زمینه اقداماتی را انجام داده است.
** ۰۹:۵۴: باگذشت هشت روز از حادثه آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، نخاله‌هایی که از محل حادثه جمع و به سکوی هرندی منتقل می‌شوند، همچنان داغ و گداخته هستند.
**۰۹:۳۷: دوازدهمین پیکر آتش نشان شهید از میان آوار خارج و بر روی دست همکاران خود به سوی آمبولانس منتقل شد. جستجو برای یافتن پیکر سه آتش‌نشان دیگر ادامه دارد.
** ۰۹:۳۳: تعدادی از هموطنان از روز نخست حادثه، در محل حضور داشته و به صورت داوطلبانه به آتش‌نشان‌ها و نیروهای امدادی غذا، لقمه، شیر و خرما می‌دهند.
** ۰۹:۳۱: دقایقی پیش دود سیاه از محل آوار پلاسکو به هوا برخاست.
**۰۹:۲۱: پیکر تعدادی از آتش‌نشانان از طبقه منفی یک ساختمان پلاسما و از حفره‌ای که در عکس زیر مشخص است، کشف و خارج شده است.
** ۰۹:۱۶: خیابان‌های اطراف محل حادثه ساختمان پلاسکو، توسط نیروهای شهرداری در حال پاکسازی است.
** ۰۸:۵۳ پیکر یازدهمین آتش‌نشان شهید از آوار کشف شد
براساس گزارش خبرگزاری ایسنا، در هشتمین روز از حادثه پلاسکو، پیکر یازدهمین آتش نشان شهید دقایقی پیش از میان آوارها کشف شد.
به این ترتیب با احتساب آتش‌نشانی که در بیمارستان شهید شد، مجموع شهدای آتش‌نشان به ۱۲ تن رسید.
**۰۸:۲۹  خروج ١٨هزار تن نخاله از آوار پلاسکو
جانشین معاون خدمات شهری شهرداری تهران از انتقال ١٨ هزار تن نخاله خبر داد و به ایسنا گفت: تا صبح امروز(پنجشنبه) ۸۰ تا ۸۵ درصد آوار برداری انجام شده و تا پیدا کردن آخرین جنازه عملیات جست و جو ادامه دارد.
**۰۸:۰۲ توزیع لقمه های مهربانی مردم در میان آتش‌نشان‌ها
**۰۷:۱۷ پیکر یکی از جان باختگان دقایقی پیش از میان آوار خارج شد
در هشتمین روز از حادثه پلاسکو پیکر یکی دیگر از جانباختگان لحظاتی پیش از میان آوار خارج شد و به سوی خودروی آمبولانس منتقل شد.
سید جلال ملکی در این باره گفت: چند روز قبل در طبقه منفی یک، پیکر چهارنفر از هموطنان را کشف کردیم که سه نفر از آن‌ها از زیر آوار خارج شدند اما وضعیت پیکر یک نفرشان به گونه‌ای بود که نمی‌توانستیم آنرا بیرون بیاوریم چرا که هرگونه دست زدن به پیکر این فرد، ممکن بود شرایط غیرقابل پیش بینی را برای آوار ایجاد کند.
وی افزود: بنابراین طبق نظر کارشناسان و با حضور مقام قضائی قرار شد که تا سبک شدن آوار به این پیکر دست نزنیم که لحظاتی قبل توانستیم به پیکر این هموطن دسترسی یافته و آنرا از طبقه منفی یک خارج کنیم.
وی تاکید کرد: بنابراین به آمار ما چیزی اضافه نشده و همان آمار قبل است با این تفاوت که پیکر یکی از هم‌وطنانمان که زیر آوار مانده بود، خارج شد.
روز گذشته نیز پیکر هشت تن از شهدای آتش‌نشان کشف و به پزشکی قانونی منتقل شده بود و هنوز پیکر ۵ آتش‌نشان پیدا نشده است.
**۰۷:۱۱ خروج دیگ بخار از زیر آوار/ دسترسی به طبقه منفی یک
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از نفوذ نیروهای عملیاتی به طبقه منفی یک ساختمان پلاسکو خبر داد.
 سید جلال ملکی با بیان اینکه لحظاتی قبل از سطح ساختمان پلاسکو به زیرزمین یعنی طبقه منفی یک دسترسی یافتیم، گفت: البته از ساعات اولیه بامداد امروز در بخش های مختلف توانسته بودیم به طبقه منفی یک نفوذ کنیم.
وی از خارج کردن یک دیگ بخار از زیر آوار خبر داد و گفت: ما گمانه زنی می‌کردیم که افرادی را در طبقه منفی یک پیدا کنیم اما فعلا کسی را نیافته‌ایم البته جست‌وجوها همچنان در این قسمت‌های ادامه دارد.
**۰۵:۰۱ جستجو پیکر جانباختگان آتش‌نشان و غیرآتش‌نشان در حالی به رغم سردی هوا و دمای ۷ درجه بالای صفر در میان آوارهای آتشین ادامه دارد که گاه برخی آتش‌نشان ها مجروح می‌شود اما با این وجود اصرار به ادامه حضور در عملیات دارد.
**۰۴:۴۴ ادامه عملیات جستجو بدون یافتن پیکری از شهدا و جانباختگان
** ۰۲:۴۰ گزارش‌ها حکایت از این دارد که جست‌وجو برای یافتن مفقودان حادثه در ضلع غربی این ساختمان ادامه دارد.
**۰۰:۵۰ جست‌وجوها برای یافتن پیکر پنج آتش‌نشان و دیگر جانباختگان همچنان در حالی در میان آوارهای آتشین ادامه دارد که گاه با یافتن کپسول یا نشان و وسایلی از آتش‌نشانی، ماشین‌ها خاموش می‌شوند و جستجوی دستی صورت می‌گیرد و در ادامه باز هم ماشین‌ها روشن می‌شود و عملیات آواربرداری و جستجو ادامه می‌یابد.
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :