شکوفه های زیتون-  سیزدهم فروردین بیشتر اهالی روستای گنجه در روز طبیعت خارج از روستا در تفریح بسر میبردند که خبر حمله سگ مشکوک به هاری از طرفی کامشان را تلخ کرد و از سوی دیگر ترس از آسیب این حیوانات را به جانشان نشاند.

پس از این حادثه و حمله سگ های ولگرد به سه تن از اهالی روستا، مدارس گنجه تعطیل شد. همچنین شورا و دهیاری گنجه با انتشار اطلاعیه ای سعی کردند آرامش اهالی روستا را حفظ کنند. برای بازخوانی حادثه سراغ رضا رهبریکی از آسیب دیدگان این حادثه رفتیم که در ادامه گفتگوی ما را با وی از نظر خواهید گذراند. با ماهمراه باشید.

رضا رهبر یکی از آسیب دیدگان این حادثه در گفتگوی اختصاصی با شکوفه های زیتون گفت: سیزدهم فروردین در راه برگشت از سرکار بودم که سه سگ مرا غافلگیر کردند. یک سگ از جلو و دو سگ دیگر از پشت به من حمله کردند.

 

حمله آنها در عرض سه ثانیه اتفاق افتاد بطوری که مجال فکر کردن به من را ندادند. با یکی از آنها درگیر شدم. یکی دیگر از آنها کفشم را با خود برد و دیگری سر مرا در دهان خود گرفت و چند متر آنطرف تر با ضربه ای که به گلویش وارد کردم مرا رها کرد. البته به خاطر روز طبیعت هیچ کس هم در آن حوالی نبود و به ناچار با همان حال بد و سر غرق در خون شده خودم را به نقطه ای از روستا رساندم که حدس میزدم امکان عبور خودروها بیشتر است. پس از آن بود که اهالی مرا به بیمارستان منتقل کردند و متاسفانه پس از عمل جراحی در بیمارستان، چهل و هشت بخیه برسرم زدند.

رضا رهبر یکی از سه آسیب دیده حادثه حمله سگ به اهالی روستای گنجه در ادامه گفت: از مسئولین شهرستان به منزل ما آمدند و سرزدند اما فقط با من عکس گرفتند و گفتند انشاا..زودتر خوب شوید. کاری برایم انجام ندادند. هیچ نهاد یا مسئولی هم این حادثه را آنچنان که باید پیگیری نکرده است. ناراحتی من از آنجایی است که سه ماه پیش به سرپرست دهیاری گنجه هشدار داده بودم که در این موضوع را جدی بگیرند اما اقدامی صورت نگرفت. از مسئولین می پرسم که اگر به جای من بچه ای گیر آن سه سگ می افتاد چه حادثه ناگواری رخ می داد؟ بی شک حادثه ای به مراتب بدتر از من برایش اتفاق می افتاد و آنوقت یک خانواده داغدار می شد. .بنده یک کارگر ساده و اجاره نشین هستم که حتی ۱۳ فروردین هم مجبور به کار بودم. حداقل تا ۲ هفته باید استراحت کنم و هر روز باید تا درمانگاه رستم آباد بروم و برگردم. اما چه کسی جوابگوی هزینه درمان من و مخارج خانواده ام است؟

یکی از بانوان روستا نیز در ادامه طی سخنان کوتاهی با ما اظهار داشت: با  وجود این حادثه تلخ، باز هم جلوی نانوایی و در سطح روستا شاهد حضور سگ های ولگرد هستیم. آنها در مواجهه با انسان ها هیچ عبایی ندارند و ترس و وحشت حمله این سگ های ولگرد در روستا بدجوری به جان اهالی افتاده است. اگر این سگ ها به مادر و فرزند بی دفاعی حمله ور شوند چه اتفاقی می افتد؟ از مسئولین شهرستان انتظار داریم بجای دست روی دست گذاشتن بفکر اقدام عملی در این زمینه باشند و هشدارها را در این زمینه جدی بگیرند.

در ادامه نیز به سراغ مجید امیری یکی از اهالی روستا رفتیم وی گفت: سال گذشته این مسئله را با دهیار مطرح کردم. امسال هم خدمت آقای آژ مدیر محیط زیست مشکلات را توضیح دادیم چرا که مشکل زیست محیطی گنجه فقط حیوانات ولگرد نیستند! ولی امروز مشکل سگ حادثه ساز شده ما درباره آن حرف می زنیم.

امیری افزود: عده ای برای دام هایشان به یکی دو قلاده سگ احتیاج دارند اما از آنجا که این سگ ها رها می شوند با سگ های ولگرد زاد و ولد می کنند متاسفانه  تعدادشان زیاد و زیادتر می شود. محیط اطراف روستا هم دیده ایم غریبه ها سگ های خود را رها کرده و رفته اند. این سگ ها رها می شوند و از زباله های روستا تغذیه می کنند و نتیجه آن می شود بی امنیت شدن روستا. نتیجه آن نیز می شود گریه فرزندانمان و ترس از سگ هایی که در مسیر مدرسه و خانه قرار دارند.

مجید امیری در پایان خاطر گفت: سگ ها باید شناسنامه و قلاده داشته باشد. مداوم  آمارگیری شوند که اگر فردی سگ خود را رها کرد، فردای دیگر پاسخگو باشد. البته مشکل تولید بالای زباله هم دلیل دیگری است که باید فرهنگ رفتاری مردم را با قانون و فرهنگ سازی حل کنیم تا مردم بیرون از محیط خانه را هم خانه خود بدانند.در حالی که هم اکنون نیم ساعت بعد از جمع آوری زباله، محل جمع آوری  آنها  پر می شود این قسمت کار عیب خود ماست.

در ادامه نیز به سراغ اکبری سرپرست دهیاری گنجه رفتیم وی در این خصوص اظهار داشت: از سال ۹۳ مکاتباتی با محیط زیست، فرمانداری، بخشداری و مراجع مربوطه داشته ایم. به آنها گفته ایم تعداد سگ های ولگرد ۵۰ تا ۶۰ قلاده هستند و در این خصوص راه حل به ما ارائه کنند چرا که  ما توان پرداخت هزینه های گزاف زنده گیری، بیهوشی یا مبارزه با سگ های ولگرد را نداریم و کشتن حیوانات هم نیازمند تایید و شرایط خاص به خود است./ وحید مرادی

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :