چند سالی است روز ۲۵ ذی الحجه، روزی که در آن سوره الانسان بویژه آیه ۸ شریفه« وَ یُطعِموُنَ الطََّعَامَ عَلَی حُبِّهِ مِسکِینَا و یَتیِماً و اَسِیراً» نازل گردید به عنوان روز خانواده و روز تکریم بازنشستگان گرامی داشته می شود.
اقشار پیشکسوت و مجرب، دانش آموختگان که از دیر باز به عنوان؛ معلمان، جامعه شناسان، پزشکان، پرستاران، کارشناسان، معماران، صنعتگران، تلاش گران، کارآفرینان، مدیران، وکلا، قضات، فرهیختگان، نخبگان، فرزانگان، هنرمندان مطرح بوده اند.

که گرد پیری از آنان بازنشستگان با تجربه و آزموده ساخته است. آنانی که در ۳۰ سال عمر خدمتگزاری خویش از هیچ تلاش و کوششی در عمران و آبادی کشور ایران دریغ نکردند و در دوران بازنشستگی نیز با تکیه بر توانمندی، تجارب و آموخته های علمی و فنی خویش در عرصه های مختلف اشتغال دارند.

نبود قوانین، مقررات جامع و کامل، تفاسیر ناقص یا نارسا، تفسیر پذیری مصوبات مجلس شورای اسلامی و هیئت وزیران سبب آن شده است تا بازنشستگان دوران کهولت خویش را با صعوبت و سختی طی نمایند.

شأن و منزلت بازنشستگان ایجاب می کند که دوران بازنشستگی را فارغ از دغدغه های معیشتی، درمانی و بهداشتی بگذرانند. بازنشستگان آیینه تمام نمای جامعه و انباشتی از دریای بی کران تجارب ذی قیمت هستند که می توانند در عرصه های مختلف منشأ اثرات سازنده در جامعه باشند. صندوق بازنشستگی  کشوری با دارا بودن ۸۴۹/۱۰۶/۱ نفر حقوق بگیر در حالات مختلف( بازنشسته، از کار افتاده، وارث وظیفه بگیر) که میانگین مدت دریافت حقوق آنان پس از بازنشستگی در قید حیات به ۱۰ سال هم نمی رسد که میانگین دریافتی بازنشستگان ۶۴۰ هزار تومان است که تعداد قابل توجهی همچنان از حداقل حقوق یعنی: ۳۴۱ هزار تومان استفاده می کنند.

۱۲۲ نفر جاده صاف کن نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی

با لابی گری و رایزنی ۲ سال اخیر نمایندگان ادوار خصوصاً در روز دوشنبه هفته گذشته و روز قبل آن مجلس طرحی را تصویب کرد که بر مبنای آن کسی که۲ سال در سمت هایی همچون ریاست سه قوه معاونت اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونان رئیس جمهور، استانداران، سفرا، معاونان وزراء و سایر پست های همتراز اعم از دولت، مجلس بوده باشد. بتواند از حقوق مزایای همیشگی و مادام العمر برای خود و ورثه برخوردار شوند.

مصوبه مجلس درباره استفساریه که مربوط به قانون مدیریت خدمات کشوری است با واکنش های مختلف مواجه شده است. از ۱۹۵ نماینده در صحن علنی دوشنبه مجلس، که۱۲۲ نفر از نمایندگان به طرح استفساریه ی تبصره ۳ مواد۷۱ و ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ رأی مثبت دادند تا حقوق همه مدیران سیاسی« مقامات عالیه» که فقط ۲ سال سابقه کاری دارند مادام العمر شود بر این اساس کسانی که حداقل ۲ سال در پست های سیاسی باشند. در صورتی که از این پست بر کنار، یا کناره گیری کنند. یا به سمت پایین تری منصوب شوند. حقوقشان نباید کمتر از ۸۰ درصد آن پست سیاسی شود و مابه التفاوت آن پرداخت می شود. جالب ترین و ناروا ترین این مصوبه تبعیض آمیز این است که این مصوبه شامل مدیران و مسئولان سیاسی دولت های مرحوم بازرگان، ابوالحسن بنی صدر، شهید رجایی،آیت اله مهدوی کنی، میر حسین موسوی، هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی نمی گردد» فارغ از بحث فنی و محتوایی آن مسئله مهم این است که از صدقه سری موکلان، عده ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی دست یافته اند. قبل از اینکه به فکر منافع رجال سیاسی، خودشان و مقامات کشور باشند. باید در تدوین سیاست های کلان و قانونگذاری به فکر منافع عمومی باشند تصمیم « دوشنبه سیاه» و در آستانه روز تکریم بازنشستگان و مستمری بگیران«۲۵ ذی الحجه۱۰/۹/۹۰» اولی این بود نمایندگان مجلس در راستای رفع نابرابری و تبعیض بین بازنشستگان که مبتنی بر بند ج ماده ۵۰ و ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که حقوق صحن علنی شاغلین و بازنشستگان می بایست بر اساس نرخ تورم افزایش می یافت تلاش می کردند. نمایندگان نباید فراموش کنند این تصمیمات شائبه دار می تواند پیامدها و التهابات اجتماعی و سیاسی را در پیش رو داشته باشد و جامعه کارمندی و بازنشستگی را دچار بی تفاوتی و کرخت نماید. برای نظامی که با انواع تهدیدات جدی خارجی مواجه است هیچ چیز ضروری تر از جلب اعتماد عمومی نیست خانه ملت باید خانه عدالت باشد قانونی که قانونگذاران بر خلاف قانون مدیریت، قانون برنامه پنجم و قانون بودجه سال ۹۰ تصویب کردند.

بر خلاف عدالت و به نفع نمایندگان ادوار حال و آینده و مقامات عالی کشور که تعداد آن اندک ولی مبالغ آن گزاف و سنگین است این قانون نیست بلکه شکل قانونی دادن به یک خلاف بزرگ و نابخشودنی است. جایی که برای مطالبات کارکنان و بازنشستگان و طرح های نیمه تمام بودجه نیست. ولی برای بهره مندی دائمی مقامات سیاسی و خانواده آنان از ویژه خواری بودجه است. شورای نگهبان به دلایل عدیده می تواند این تصمیم تبعیض آمیز و خراشنده وجدان عمومی را رد کند و جاذبه نمایندگی را بر کام نمایندگان و کاندیداهای آتی تلخ کند. قانون باید طوری نوشته شود که اثبات کند نمایندگان مجلس و کاندیداهای آینده مجلس نه تشنه خدمتند نه تشنه قدرت در غیر این صورت باید انتظار داشت که مردم قیمت فروش آراء خویش را به قیمت گزاف در انتخابات عرضه کنند.

شماره تماس:۰۹۱۲۳۲۴۸۰۵۰

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :