شکوفه های زیتون / جواد کاظمی- امروزه صنعت گرشگری یکی از منابع مهم تولید درآمد، اشتغال و ایجاد زیرساخت های ما برای رسیدن به توسعه پایدار است. شهرستان رودبار نیز یکی از مناطق زیبا و دارای پتانسیل های بالای گردشگری در استان است که علیرغم وجود جاذبه های طبیعی فراوان، فاقد امکانات و تسهیلات مناسب برای جذب گردشگر و مطرح شدن به عنوان قطب گردشگری استان است. در این شماره از شکوفه های زیتون در مصاحبه اختصاصی با عزیزپور رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری به بررسی پتانسیل ها و ظرفیت های گردشگری شهرستان رودبار پرداخته ایم.

*خودتان را معرفی بفرمایید.

عین اله عزیزپور انبوهی متولد ۱۳۵۲ دانشجوی کارشناسی نرم افزار هستم که از ۱۵ مهرماه سال گذشته مسئولیت اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رودبار را بر عهده دارم.

*در خصوص طرح بوم گردی توضیحاتی را بفرمایید.

احیای خانه های سنتی که شاید از عمر آنها بیش از ۵۰ سال می گذرد و فراهم کردن شرایطی به مشابه همان دوران مانند پخت نان محلی، کاشت سبزیجات، تهیه شیر و تخم مرغ تازه که برای مهمان و یا مسافر جاذبه های خاص خودش را دارد. در گذشته ای نه چندان دور مردم تمایل به استفاده از امکانات فراهم و شرایط لوکس برای اقامتگاه خود در سفرهایشان را داشتند اما هم اکنون این نگاه ها تغییر یافته و گردشگران تمایل دارند هزینه ای را بپردازد و از شرایط سخت شهر نشینی به دور باشند و در خانه ای که برای مثال از کاهگل ساخته شده بدور از هیاهوی شهر اقامت داشته باشند. در طرح های قبلی که در زمینه گردشگری بود نواقصاتی وجود داشت که در این طرح برطرف گردید. همچنین شرایطی فراهم شده تا بخش خصوصی به راحتی بتواند نسبت به راه اندازی این طرح اقدام کند.

*درخصوص چگونگی ارائه تسهیلات و میزان آن بفرمایید.

ارائه تسهیلات تا سقف۲۵۰ میلیون تومان درکارگروه شهرستان در رشته های بومگردی، گردشگری و صنایع دستی مصوب و معرفی به بانک می شود و بالاتراز این مبلغ درکارگروه شهرستان مصوب و به کارگروه استان ارسال می گردد. این تسهیلات به بخش خصوصی با شرایطی خاص مانند سکونت حداقل ۵ ساله در روستا، اهل و ساکن شهرستان و سایر موارد پرداخت می شود. در رابطه با طرح بوم گردی و تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی که به صورت وام برای سرمایه گذار در نظر گرفته شده است. اداره میراث فرهنگی به هیچ وجه بی گدار به آب نمی زند و تلاش می کنیم که تجربه های گذشته مجددا تکرار نشود.

باتوجه به نگاه ویژه استاندارمحترم به بخش گردشگری و بومگردی و حمایتهای مدیر کل محترم وفرماندار دلسوز و نماینده پیگیر ، زمینه ها درشهرستان پهناور رودبار دراین بخش فراهم می باشد و آمادگی سرمایه گذاری بخش خصو صی را نیز در این زمینه با آغوش باز پذیرا هستیم.

*میزان ورود و خروج مسافر در ورودی استان گیلان در ایام تعطیلات نوروز به چه میزان بوده است؟

در نوروز ۱۳۹۷ تعداد ۷۱۱۷۷۲ دستگاه خودرو از مسیر آزادراه و تعداد ۷۰۱۲۰ دستگاه خودرو ازجاده قدیم وارد شهرستان رودبار شد. همچنین تعداد ۱۰۳۶۰ نفر مسافر در ایام نوروز در شهرستان رودبار اقامت داشتند. البته این آمار برای تاریخ یکم فروردین تا ۱۶ فرودین ۹۷ می باشد.

*برنامه های اداره گردشگری در سال ۹۷

ایجاد و بازگشایی موزه کاوشهای باستان شناسی در رودبار، ایجاد نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع دستی و سوغات شهرستان رودبار در مسیر آزادراه رشت-قزوین، ساماندهی خانه مسافرهای فعال شهرستان، پیگیری اجرای پروژه ملی سایت موزه مارلیک، پیگیری اجرای راه دسترسی غار دربند رشی، پیگیری احداث مجتمع های بومگردی روستایی درسطح شهرستان رودبار، ایجاد و راه اندازی جمعه بازار فروش سوغات و صنایع دستی و تولیدات روستاییان در چهار نقطه از چهار بخش در شهرستان رودبار به تبعیت از شعار سال ۹۷ رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، راه اندازی و احیای بازار سنتی روستای کلیشم (گلیم و جاجیم، چلنگری، مسگری، لحاف دوزی، نمد مالی، دوخت لباس و کلاه پشمی، چرم دوزی و…

*بخشی از عملکرد اداره گردشگری در نوروز ۹۷ را تشریح کنید

برپایی سفره هفت سین در شهرهای شهرستان، دیدار با خانواده معظم شهدا، چاپ و توزیع تعداد ۱۰ هزار بروشور جاذبه های گردشگری شهرستان در غالب کتابچه و معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی و مذهبی شهرستان به مسافران، تهیه و نصب تابلوهای راهنمای گردشگری شهرستان در مسیر آزادراه، گشایش مرکز اطلاع رسانی و گردشگری شهر لوشان، ورودی استان گیلان با همکاری شورای اسلامی و شهرداری لوشان، برپایی نمایشگاه آیینه روستا در بخش رحمت آباد در روستای انارکول، اجرای برنامه های آئینی نوروزخوانی و حاجی فیروز در کلبه اطلاع رسانی لوشان و پارک های عمومی شهرهای شهرستان، استقرار فروشگاه های صنایع دستی در کلبه لوشان و رودبار، بازدید معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و استاندار گیلان از روستای اسطلخ جان با حضور میرغضنفری فرماندار و دکتر جمالی نماینده شهرستان رودبار، گشایش مجتمع اقامتی تفریحی در روستای ویایه رودبار با همکاری آموزش و پرورش و بخش خصوصی از جمله عملکرد اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رودبار با همکاری نهادها و ارگان های ذیربط از جمله مهمترین اقدامات این اداره در ایام نوروز بود. قریب به ۱۰ هزار بروشور چاپ گردید که از این تعداد سه هزار بروشور در مرکز استان، پنج هزار در سطح شهرستان رودبار در بین مسافران توزیع شد و مابقی برای نیازهای سالانه در آرشیو می باشد.

*از مشکلات و چالش های اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رودبار بگویید

یکی از مشکلات ما کمبود نقدینگی می باشد. متاسفانه اداره گردشگری در بخش اعتبارات بسیار ضعیف است و به سختی از پس طرح ها و برنامه های خود بر می آید. همچنین همجه های گاهاً غیرمنصفانه ای که در فضای مجازی علیه اداره گردشگری وجود دارد یکی دیگر از این مشکلات است. بیش از ۵۰۰ نفر در بخش صنایع دستی در سطح شهرستان مشغول فعالیت هستند که این افراد دغدغه فروش محصولات خود را دارند. مشکلات فراوانی وجود دارد اما نباید بهانه ای شود که ما از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم.

*درباره ساختمان اداره گردشگری

در زمان سفر احمدی نژاد به شهر رودبار این ساختمان جزو مصوبات هیئت دولت بود که ساختمان به عنوان موزه در اختیار میراث فرهنگی قرار بگیرد و در کنار آن اداره نیز باشد. یک سری هزینه هایی برای این طرح پرداخت شد اما زمانی که کارشناسان برای بازدید آمدند امنیت ساختمان مورد تایید قرار نگرفت. بعد از عدم موافقت کارشناسان، پیشنهاداتی مطرح کردیم مبنی بر اینکه این ساختمان را بعنوان موزه کاوش های علمی باستان شناسی استان گیلان معرفی شود، چرا که با توجه به پتانسیل های موجود این امکان فراهم است که از دانشجویان سراسر کشور برای پژوهش های علمی و شناساندن شهرستان استفاده کنیم.

*ایده طرح بوم گردی و توریست ها

بله ما این طرح را مدیون توریست ها هستیم. ما مدیون خارجی هایی هستیم که گذشته ما را به یادمان آوردند و تلنگری به ما زدند. در واقع آنها ایده اولیه را به ما دادند. گردشگران در زندگی شخصی خود از بهترین امکاناتی که برای آنها مهیا می باشد استفاده می کنند و در کشور خود دارای یک زندگی یک نواخت ماشینی هستند اما زمانی که به سراغ ما می آمدند از ما اقامت در یک خانه ی کاملا روستایی را طلب کرده و زندگی در شرایط سخت روستایی برای آنها لذت بخش بود.

*پروژه سایت موزه مارلیک به کجا رسید؟

با پیگیری های فرماندار و نماینده محترم و همچنین دکتر نوبخت برای سایت موزه مارلیک اعتبار اولیه فراهم شده است و پیمانکار مشغول فعالیت است. این پروژه جزو پروژه های ملی است که تحول بزرگی در بخش گردشگری شهرستان ایجاد می کند و در این بین باعث اشتغال زایی نیز می شود. در سایت موزه مارلیک ما به دنبال دو هدف علمی و جذب گردشگر خواهیم بود.

*تعامل اداره میراث فرهنگی و گردشگری با رسانه ها چگونه است؟

ما در ابتدا باید به داشته های خود نگاه کنیم. ما نباید به تنهایی بر روی دو روستای اسطلخ جان و حلیمه جان مانور بدهیم. به مانند این دو روستا در نقاط مختلف شهرستان داریم. به شخصه در کنار دو نیروی اداری نمی توانیم صنایع دستی، گردشگری، باستانی و میراث فرهنگی را به بهترین شکل مدیریت کنیم جز اینکه یک همدلی و همکاری وجود داشته باشد بخصوص در بحث رسانه ها، رسانه ای که به دنبال تخریب نباشد و عادلانه قضاوت کند. ما انتقادات را می پذیریم و اعتقاد داریم انتقاد گامی به سوی پیشرفت است.

*چشم انداز شما برای شهرستان چیست؟

از تمام توان و ظرفیت خود و با کمک فرماندار پرتلاش و نماینده محترم برای ستاندن حق شهرستان استفاده خواهم کرد. در این دوره هیچ عذری برای کوتاهی و کار نکردن پذیرفته نیست. نگاه من به منطقه خاصی نیست و به شهرستان نگاه می کنم. اعتقاد دارم در بخش روستاها می توان با کمترین هزینه به بالاترین بهره وری رسید. شهرستان رودبار در بحث زیرساخت ها بسیار ضعیف است و گردشگران در بیشتر نقاط گردشگری شهرستان از ابتدایی ترین امکانات محروم هستند. زیرساخت های اولیه اگر مهیا شود می توانیم جذب گردشگر فراوانی را داشته باشیم و کمک بزرگی در بخش معیشت مردم خواهد بود

*آینده صنعت گردشگری در شهرستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

آینده صنعت گردشگری به خودمان بستگی دارد. زمانی در صنعت گردشگری به درآمدزایی خواهیم رسید که زیرساخت های ما فراهم باشد.

*سخن پایانی

جا دارد از دکتر سالاری استاندار گیلان و مدیرکل محترم که حمایت های فروانی در این ایام از ما داشتند تشکر کنم و همچنین تشکر ویژه از دکتر جمالی نماینده مردم شریف شهرستان، فرماندار محترم و معاونین وی که در بزنگاه ها یاریمان کردند. کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :