از اعلام دیرهنگام کاندیدای مورد حمایت لیست اصولگرایان-صمد مرعشی- تا سخنرانی های بزرگانی همچون دکتر محمدرضا عارف(عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام) دکتر کواکبیان(نماینده مردم تهران) مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی(نماینده و منتخب مردم رشت ) حمیده زرآبادی(منتخب مردم قزوین)، دکتر غدیر مهدوی کلیشمی(نفر چهارم کرج) و فریده اولاد قبا(منتخب مردم تهران) برای حمایت از کاندیدای لیست امید-منوچهر جمالی- موجب شد تا جریان اصولگرایی نیز توان خود را برای پیروزی در این رقابت بیشتر نماید. هرچند مردم تصمیم گیرنده اصلی بودند اما جریانات نیز برای کسب کرسی سبز بهارستان به تکاپو پرداختند. مردم شهرستان رودبار، خسته از رسم کهنه، کاندیدای لیست امید را جانانه حمایت کردند و با رای بالا وی را راهی بهارستان نمودند. هر چند جریان مقابل، با جنگ روانی رسانه ای بر این موضوع تاکید داشت که دکتر جمالی مستقل بوده و لیست امید را قبول ندارد اما این کاندیدا با اعلام اینکه مورد حمایت لیست امید و حامی دولت برای منافع عمومی شهرستان خود است، آب پاکی را روی دست اصولگرایان و رسانه های منتسب به آنها ریخت.

عارف-جمالي2
به هر حال منتخب دهم شهرستان نیز مشخص گردید و امید داریم تا تمامی جریانات با هر خط فکری برای رشد و تعالی شهرستان وردبا، دست به دست هم داده و منتخب مردم را برای حضور شجاع، قوی و کارآمد در مجلس یاری نمایند.


اصلاحات یا اصولگرایان! مجلس به کدام سو می رود؟
به جز مینو خالقی که هنوز در برزخ ماندن و نماندن است، تکلیف دیگر کرسی های مجلس دهم مشخص شده است. کرسی هایی که هنوز هیچکس به درستی نمی داند با اکثریتی اصولگرا پر خواهد شد یا اصلاح طلب. هر دو گروه از پیروزی می گویند.
شاید این برای نخستین بار در تاریخ سیاسی پس از انقلاب باشد که به این میزان مستقل‌ها و آنان که نه اصلاح طلب‌اند و نه اصولگرا و نه راست هستند و نه چپ، حضورشان این همه برای تعیین کنندگی پیروزی اصلاح طلبان یا اصولگرایان در بزنگاه‌های مهم مجلس شورای اسلامی همچون ریاست مجلس شورای اسلامی، مهم و تعیین کننده شده است. با پایان مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعیین ۶۸ کرسی باقی مانده بهارستان، به نظر می‌رسد، نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان و طرفداران دولت به تنهایی نخواهند توانست، فراکسیونی تمام کننده در مجلس شورای اسلامی ایجاد کنند. هر چند پیروزی ۴۲ درصدی اصلاح طلبان در مقابل ۲۹ درصد حضور اصولگرایان در پارلمان بعدی، نوید پیروزی پیش از موعد می دهد اما…
شاید در اولین بزنگاهی که این عدم قاطعیت در تمام کنندگی دو جناح اصلی کشور در مجلس شورای اسلامی خود را نمایان می‌کند، انتخاب ریاست مجلس شورای اسلامی باشد؛ جایی که ۱۲سال است در اختیار اصولگرایان است و شاید این بار مستقل‌ها بتوانند این پست را ـ که در واقع در همه کشور‌ها از آن به عنوان سخنگوی مجلس نام می‌برند ـ دچار تغییری دراماتیک بکنند، زیرا محمدرضا عارف، گزینه اصلاح طلبان برای ریاست مجلس، دیگر رئیس نشدنش، احساسات نوستالژیک طرفدارانش را برخواهد انگیخت، چون هم او بود که در روزهای گذشته، پای کار لیست امید تا لحظه آخر ایستاد و سفرهای انتخاباتی‌اش را تا آخرین ساعاتی که تبلیغات انتخاباتی دور دوم مجلس شورای اسلامی مجاز بود، ادامه داد.
در انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی، بر پایه فهرستی که تا کنون استخراج شده، ۳۴ تن اصلاح طلب، ۲۱ اصولگرا و ۱۳ مستقل به بهارستان راه یافته‌اند؛ آماری که هرچند در رسانه‌ها یکدست نیست و تعداد دقیق کاندیداهای اصلاح طلب و اصولگرای برنده، دائم در حال تغییر است، به هر حال از پیروزی اصلاح طلبان در دور دوم انتخابات حکایت دارد.
با وجود این، نقش مستقل‌ها آنقدر در این انتخابات پر رنگ و اثرگذار است که هر گروهی مستقل‌ها را به سمت خود می‌کشاند و از پیروزی خود می‌گویند، به گونه‌ای که اصلاح طلبان مدعی شده‌اند، در مجموع ۱۲۲ نفر از کاندیداهای لیست امید به مجلس راه یافتند. در مقابل، فقط ۸۴ تن از کاندیداهای لیست اصولگرایان راهی مجلس شدند. دو نفر دیگر همزمان در هر دو لیست بودند و ۸۲ نفر منتخب نیز مستقل در انتخابات شرکت کرده بودند.
در آن سو اما، اصولگرایان مدعی‌اند بر اساس برآوردهای موجود، از ۲۹۰ نماینده مجلس، حداقل ۱۵۵ اصولگرا و یا مستقلین، متمایل به اصولگرایی و حداکثر ۱۳۴ نفر نیز اصلاح طلب، اعتدالگرا و مستقلین حامی اصلاحات هستند.
اصلاح طلبان برای رسیدن به خواسته‌های خود در مجلس به آرای مستقل‌ها نیاز مبرم دارند و به نظر می‌رسد مرحله دوم کار آنان پس از انتخابات، چانه زنی با مستقل‌ها برای افزایش وزن اصلاح طلبان است تا آنان مناسبات مجلس را پس از دوره‌ای ۱۲ ساله از فترت و خاموشی تعیین کنند؛ لازمه کار این است که اصلاح طلبان بتوانند کاندیداهای مستقل را با خود همراه کنند. یک راه دیگر هم این است که اصلاح طلبان موردی با فراکسیون‌های مستقل تعامل کنند.
در این زمینه اما اصولگرایان هم بیکار نخواهند نشست. افرادی که در درون کمپین‌های انتخاباتی خود و با علم به اینکه اقبال جامعه به سمت کاندیداهای اصلاح طلب است، با وجود این، خود را مستقل معرفی کرده‌اند، شاید هدف بهتری برای اصولگرایان باشند تا با وعده برخورداری از مواهبی خارج از مجلس به اصولگرایان بپیوندند تا هم ویژگی اتمام کنندگی اصلاح طلب را مانع شوند و هم اصولگرایان را به هماوردی اصلاح طلبان در نبردی نسبتا برابر بکشانند.
علاوه بر این، در برخی حوزه‌ها، برخی کاندیداهای مستقل، که ممکن است جوهره‌ای اصلاح طلبانه داشته‌اند، ولی کاندیدای نهایی اصلاح طلبان نشده‌اند، در بزنگاه تعیین کنندگی مجلس، به سمت اصولگرایان متمایل شوند تا قدرت خود را به رخ تصمیم گیرانی که دیگری را بر آنان ترجیح داده‌اند، بکشانند.
به هر روی روز‌ها و ماه‌های آینده، روزهایی است که چانه زنی‌هایی بیرون از صحن بهارستان و درون آن برای ترکیب بندی مجلس شدت خواهد گرفت؛ روزهایی که باید منظر ماند و دید، مستقل‌ها که این برهه برای جناح‌های سیاسی اهمیت یافته‌اند به کدام سو متمایل می‌شوند؟ نقش تمام کنندگی اصلاح طلبان را در مجلس تثبیت می‌کنند یا اصولگرایان را برای رقابتی پایاپایی با اصلاح طلبان فربه می‌کنند؟


۲۱۶ نماینده کنونی مجلس حذف شدند
مجلس دهم در مقایسه با مجلس نهم با ۷۵ درصد تغییر همراه بوده است و تنها ۷۳ تن از نمایندگان مجلس کنونی موفق به راهیابی به پارلمان دهم شده‌اند. دور دوم انتخابات مجلس دهم برای تعیین تکلیف ۶۸ کرسی باقیمانده درحالی برگزار شد که تکانه‌های رای مردم در اردیبهشت ۹۵ به مثابه اسفند ۹۴ زلزله ‌وار بود. آنگونه که مردم در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف کردند، ۲۱۶ کرسی سبز پارلمان با نمایندگان سابق خداحافظی خواهد کرد تا مجلس دهم نمایندگانی جدید را به خود ببینید، گرچه هستند برخی چهره‌ها که پیشتر نیز ردای نمایندگی را پوشیده بودند و بعد از وقفه‌ای، از خردادماه امسال، دوباره به بهارستان باز خواهند گشت، چهره‌هایی چون دلخوش، یوسف نژاد، طاهرخانی، نوروزی و …
از میان ۷۳ نماینده باقیمانده از مجلس نهم که چهارسال دیگر میهمان بهارستان خواهند بود، ۴ نماینده اقلیت های مذهبی نیز ابقا شده‌اند. آنگونه که در حوزه انتخابیه کلیمیان؛ سیامک مره صدق، در حوزه انتخابیه زرتشتیان اسفندیار اختیاری کسنویه، در حوزه انتخابیه مسحیان آشوری و کلدانی؛یوناتن بت کلیا، در حوزه انتخابیه مسیحیان ارامنه شمال ایران؛ کارن خانلری در مجلس دهم حضور خواهند داشت. تنها در حوزه انتخابیه مسیحیان ارامنه جنوب ایران ژرژیک ابرامیان جایگزین روبرت بگلریان شده است.
در این میان تکلیف یکی از کرسی های حوزه انتخابیه اصفهان هنوز مشخص نشده است و بنا به گفته شورای نگهبان سرنوشتش به انتخابات میان دوره ای موکول شده است. بر این اساس از ۲۸۹ کرسی مجلس دهم تنها  در ۲۵ درصد آن نمایندگان مجلس نهم ابقا شده و ۷۵ درصد ساکنین کرسی های مجلس دهم در مقایسه با مجلس قبلی تغییر کرده است.


ضرب شَست زنانه مجلس دهم به ۹ دوره قبل
حذف همه نمایندگان زن مجلس نهم/جایگزنی۱۷ بانوی پارلمانی جدید
در بعد گرایش سیاسی هم، برخلاف مجلس نهم که همه نمایندگان زن اصولگرا بودند،مجلس دهم شاهد حضور پررنگ زنان اصلاح طلب هم خواهد بود. در این میان برخی هم هستند که با گرایش مستقل وارد گود رقابت های انتخاباتی مجلس شده بودند و موفق به کسب رای لازم شدند.
انتخابات جمعه ۱۰ اردیبهشت‌ماه تکلیف ۶۸ کرسی دیگر پارلمان دهم را مشخص کرد. مجلسی که در کنار تغییر ۷۵ درصدی نمایندگانش، حکایت‌گر پیروزی ۴۲ درصدی اصلاح طلبان در مقابل ۲۹ درصد حضور اصولگرایان در پارلمان بعدی هم بود.  از نکات بارز در نتایج بدست آمده از انتخابات، حذف هر ۹ نماینده زن مجلس نهم است. نمایندگانی که همه با برچسب اصولگرایی وارد پارلمان نهم شده بودند. گرچه برخی از آنها چون حلیمه عالی، مهناز بهمنی یا سکینه عمرانی برای اولین بار بود که وارد عرصه سیاست ورزی پارلمانی شده بودند اما چهره‌های باسابقه‌ای چون فاطمه آلیا، فاطمه رهبر، نیره اخوان بیطرف یا لاله افتخاری سابقه چندین دوره نمایندگی را در کارنامه خود ثبت کرده بودند. در نهایت اما هیچکدام از آنها رای مردم برای مجلس دهم را کسب نکردند.
در مجلس اول تنها ۴ نماینده از ۳۲۷ نماینده زن بودند که این تعداد در مجلس دوم و سوم هم تکرار شد. اما در مجلس چهارم تعداد نمایندگان حاضر در مجلس رشد بیش از دو برابر داشت و مردم ۹ بانو را به مجلس فرستادند. مجلس پنجم که رکورد دار حضور زنان بود، ۱۴ نماینده زن از ۲۷۷ نماینده داشت که این تعداد در مجلس ششم و هفتم به عدد ۱۳ تنزل پیدا کرد. در مجلس هشتم هم ۸ نماینده زن در مجلس حضور داشت و این تعداد در مجلس نهم به ۹ نفر رسید.


مجلس دهم اما یک تحول اساسی در تعداد زنان راه یافته به مجلس را هم شاهد بود.
آنگونه که براساس نتایج اعلام شده مجلس دهم برای چهار سال شاهد حضور ۱۷ بانوی نماینده خواهد بود. در بعد گرایش سیاسی هم، برخلاف مجلس نهم که همه نمایندگان زن اصولگرا بودند،مجلس دهم شاهد حضور پررنگ زنان اصلاح طلب هم خواهد بود. در این میان برخی هم هستند که با گرایش مستقل وارد گود رقابت های انتخاباتی مجلس شده بودند و موفق به کسب رای لازم شدند. از سوی دیگر مقایسه ۹ دوره پارلمان از منظر تعداد نمایندگان زن راه یافته به مجلس حکایتگر آن است که تا پیش از انتخابات مجلس دهم، مجلس پنجم با ۱۴ نماینده زن، رکوردار حضور بانوان در عرصه پارلمان بوده است. انتخابات مجلس دهم اما توانست این رکورد را بکشند تا بهارستان برای ۴ سال دیگر شاهد رفت و آمد ۱۷ بانوی نماینده به صحن و کمیسیون های مجلس باشد.


نتایج نهایی انتخابات مجلس دهم
۲۸۹ منتخب ملت در بهارستان‌ دهم با برگزاری انتخابات در سراسر کشور مشخص شد.
مرحله نخست دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هفتم اسفندماه ۹۴ برگزار شد و ۲۲۱ منتخب ملت ایران مشخص شدند که پس از طی مراحل اجرایی، شورای نگهبان صحت انتخابات و آراء ۲۲۰ نماینده را تأیید کرد.
بر این اساس مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از ساعت ۸ صبح جمعه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۵، در ۱۵ هزار و ۳۵۰ شعبه در ۲۱ استان کشور و ۵۵ حوزه انتخابیه برای تعیین تکلیف ۶۸ کرسی باقی‌مانده بهارستان دهم برگزار شد.
مجلس دهم هشتم خردادماه با حضور ۲۸۹ منتخب ملت ایران فعالیت خود را آغاز می‌کند.
بر این اساس نتایج نهایی انتخابات مجلس دهم به‌شرح ذیل است:
استان آذربایجان شرقی:
حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو: مسعود پزشکیان (اصلاح‌طلب) و احمد علیرضابیگی (اصولگرا)، زهرا ساعی(اصلاح‌طلب)، محمدحسین فرهنگی(اصولگرا)، شهاب‌الدین بی‌مقدار(اصلاح‌طلب)، علیرضا منادی(مستقل)
حوزه انتخابیه مراغه و عجب‌شیر: محمد علی‌حسین‌زاده (اصولگرا)
حوزه انتخابیه مرند و جلفا: حسن‌نژاد (اصولگرا)
حوزه انتخابیه اهر و هریس: بیت‌الله عبداللهی
حوزه انتخابیه میانه: فردین فرمند(مستقل) و یعقوب شیویاری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه سراب: یوسف داوودی (مستقل)
حوزه انتخابیه بناب:  اعزازی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه شبستر: معصومه آقاپور (مستقل)
حوزه انتخابیه ملکان: سلمان خدادادی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه کلیبر، خداآفرین و هوراند: ولی‌‌الله قلی‌زاده (اصولگرا)
حوزه انتخابیه بستان‌آباد: محمد وحدتی (مستقل)
حوزه انتخابیه هشترود و چاراویماق: سید حمزه امینی (مستقل)
حوزه انتخابیه ورزقان: رضا علیزاده (اصولگرا)
استان آذربایجان غربی
حوزه انتخابیه ارومیه: قاضی‌پور (اصولگرا)، هادی بهادری (اصلاح‌طلب)، روح‌الله حضرت‌پور (اصولگرا)
حوزه انتخابیه بوکان: قسیم عثمانی (اعتدال‌گرا)
حوزه انتخابیه پیرانشهر و سردشت: رسول خضری (مستقل)
حوزه انتخابیه خوی و چایپاره: تقی کبیری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه سلماس: شهروز برزگر (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه ماکو، چالدران، پلدشت و شوط: عین‌الله شریف‌پور(اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه مهاباد: محمود‌زاده (مستقل)
حوزه انتخابیه میاندوآب و شاهین‌دژ و تکاب: جهانبخش محبی‌نیا (اصولگرا)، همایون هاشمی(اصولگرا)
حوزه انتخابیه نقده و اشنویه: عبدالکریم حسین‌زاده (مستقل)
استان اردبیل
حوزه انتخابیه اردبیل، نمین و نیر: صدیف بدری (اصولگرا)، رضا کریمی (اعتدال‌گرا)، محمد فیضی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه پارس‌آباد و بیله‌سوار: شکور پورحسین (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه خلخال و کوثر: بشیر خالقی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه گرمی: سیدحمایت میرزاده (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه مشگین‌شهر: ولی ملکی (مستقل)
استان اصفهان
حوزه انتخابیه اصفهان: حمیدرضا فولادگر(اصولگرا)، ناهید تاج‌الدین(اصلاح‌طلب)، حیدر علی عابدی(اصلاح‌طلب)، احمد سالک (اصولگرا)
حوزه انتخابیه نائین و خور و بیابانک: عباسعلی پوربافرانی (مستقل)
حوزه انتخابیه نطنز، بادرود و قمصر: مرتضی صفاری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه فلاورجان: موسوی‌لارگانی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه اردستان: حجت‌الاسلام سیدصادق طباطبایی‌نژاد (اصولگرا)
حوزه انتخابیه نجف‌آباد و تیران و کرون: ابوالفضل ابوترابی(اصولگرا)
حوزه انتخابیه مبارکه: زهرا سعیدی (مستقل)
حوزه انتخابیه خوانسار و گلپایگان: بختیار (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه شاهین‌شهر، میمه و برخوار: حسین‌علی حاجی‌دلیگانی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه فریدون شهر، فریدن و چادگان: اکبر ترکی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه شهرضا و دهاقان: سمیه محمودی (مستقل)
حوزه انتخابیه لنجان: محسن کوهکن (اصولگرا)
حوزه انتخابیه سمیرم: اصغر سلیمی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه کاشان، آران و بیدگل: سید جواد ساداتی‌نژاد (اصولگرا)
حوزه انتخابیه خمینی‌شهر: سید جواد ابطحی (اصولگرا)
استان البرز
حوزه انتخابیه کرج، فردیس و اشتهارد: عزیز اکبریان(اصولگرا) و محمد جواد کولیوند(مستقل)
حوزه انتخابیه ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان:  محمود بهمنی (اصولگرا)
استان ایلام
حوزه انتخابیه ایلام، ایوان، شیروان و چرداول و مهران: جلال میرزایی (اصلاح‌طلب)، سلام امینی (مستقل)
حوزه انتخابیه دهلران، دره‌شهر و آبدانان: شادمهر کاظم‌زاده (مستقل)
استان بوشهر
حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم: حجت‌الاسلام عبدالحمید خدری (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان: سید کمال‌الدین شهریاری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه کنگان، دیر و جم: سکینه الماسی (اعتدال‌گرا)
حوزه انتخابیه دشتستان: محمدباقر سعادت (اعتدال‌گرا)
استان تهران(لیست اصلاحات و امید)
حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس: محمدرضا  عارف، محمدرضا  بادامچی، کاظم جلالی، سهیلا جلودار‌زاده، الیاس حضرتی، غلامرضا حیدری، فاطمه ذوالقدر، علی نوبخت‌حقیقی، علیرضا رحیمی، عبدالرضا ‌هاشم‌زائی، محسن علیجانی‌زمانی، ابوالفضل سروش، فاطمه سعیدی، پروانه سلحشوری، فاطمه حسینی، مهدی شیخ، محمود صادقی، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، محمدجواد فتحی، فریده اولاد‌قباد، مصطفی کواکبیان، احمد مازنی، پروانه مافی، علیرضا محجوب، داوود محمدی، علی مطهری، سیدفرید موسوی، محمدرضا نجفی، بهروز ‌نعمتی،  محمدعلی وکیلی
حوزه انتخابیه پاکدشت: محمد قمی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه: قاسم میرزایی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه رباط‌کریم و بهارستان: حجت‌الاسلام حسن نوروزی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه شهریار، قدس و ملارد: محمد محمودی (مستقل)
حوزه انتخابیه ورامین، پیشوا و قرچک: سید حسین نقوی‌حسینی (اصولگرا)
استان چهارمحال و بختیاری
حوزه انتخابیه شهرکرد: اردشیر نوریان (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار: علی کاظمی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه بروجن: خدیجه ربیعی (مستقل)
حوزه انتخابیه لردگان: محمد خالدی (اصلاح‌طلب)
استان خراسان‌جنوبی
حوزه انتخابیه بیرجند و درمیان: حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه: نظر افضلی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه قائنات: فرهاد فلاحتی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه فردوس، سرایان و طبس: امیر حسنخانی (اصولگرا)
استان خراسان‌رضوی
حوزه انتخابیه مشهدمقدس و کلات: امیرحسین قاضی‌زاده(اصولگرا)،حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر (اصولگرا)، حجت‌الاسلام حسین‌زاده بحرینی (اصولگرا)،رضا شیران‌خراسانی (اصولگرا)،جواد کریمی‌قدوسی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه تربت‌جام و تایباد: رحیمی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه تربت‌حیدریه و مه‌ولات:  سعید باستانی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه چناران و بینالود: محمد دهقان (اصولگرا)
حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار: نگهبان سلامی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه درگز: حاتمیان (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه سبزوار، جغتای و جوین: مقصودی (اصلاح‌طلب)، سبحانی‌فر (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه فریمان، سرخس و بخش‌های احمد‌آباد و رضویه: احسان قاضی‌زاده (اصولگرا)
حوزه انتخابیه قوچان و فاروج: هادی شوشتری (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه کاشمر و خلیل‌آباد و بردسکن: بنیادی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه گناباد و بجستان: حمید بنایی (مستقل)
حوزه انتخابیه نیشابور و تخت‌جلگه: حمید گرمابی (اصلاح‌طلب) و هاجر چنارانی (اصولگرا)
استان خراسان‌شمالی
حوزه انتخابیه بجنورد، مانه و سملقان و جاجرم: علی اکبری (اصلاح‌طلب) و علی قربانی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه اسفراین: هادی قوامی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه شیروان: عبدالرضا عزیزی (مستقل)
استان خوزستان
حوزه انتخابیه اهواز: جواد کاظم نسب الباجی (اصلاح‌طلب)، علی ساری (اصلاح‌طلب)، همایون یوسفی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه آبادان: عامر کعبی (مستقل)، جلیل مختار (مستقل)‌، غلامرضا شرفی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه اندیمشک: فریدون حسن‌وند (اصولگرا)
حوزه انتخابیه ایذه و باغ‌ملک: هدایت‌الله خادمی (مستقل)
حوزه انتخابیه بهبهان: حبیب‌الله کشت‌زر (اصولگرا)
حوزه انتخابیه خرمشهر: عبدالله سامری (مستقل)
حوزه انتخابیه دزفول: پاپی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه دشت‌آزادگان و هویزه: قاسم ساعدی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه رامهرمز و رامشیر: اقبال محمدیان (اصولگرا)
حوزه انتخابیه شادگان: مجید ناصری‌نژاد (اصولگرا)
حوزه انتخابیه شوش: سید راضی نوری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند: سهراب گیلانی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا: علی عسگر ظاهری (مستقل)
حوزه انتخابیه ماهشهر و امیدیه: گل‌مرادی (اصلاح‌طلب)
استان زنجان
حوزه انتخابیه زنجان و طارم: علی وقف‌چی (اصولگرا)، فریدون احمدی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه ابهر و خرمدره: محمد عزیزی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه خدابنده: احمد بیگدلی (مستقل)
حوزه انتخابیه ماهنشان و ایجرود، دهستان‌های بوغداکندی و قلتوق: سید مرتضی خاتمی (مستقل)
استان سمنان
حوزه انتخابیه سمنان و مهدی‌شهر: احمد همتی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه دامغان: ابوالفضل حسن‌بیگی (مستقل)
حوزه انتخابیه شاهرود: سید حسن حسینی شاهرودی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه گرمسار: غلامرضا کاتب (مستقل)
استان سیستان و بلوچستان
حوزه انتخابیه زاهدان: علیم یارمحمدی (اصلاح‌طلب)،‌ حسینعلی شهریاری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخش‌های فنوج و لاشار و بنت و آشار: محمد نعیم امینی‌فرد (مستقل)
حوزه انتخابیه چابهار، نیک‌شهر و کنارک: ایران‌نژاد (اصولگرا)
حوزه انتخابیه خاش و بخش‌های نصرت‌آباد، میرجاوه و کورین: علی کرد (اصولگرا)
حوزه انتخابیه زابل، زهک و میانکنگی: احمدعلی کیخا (اصلاح‌طلب) ــ حبیب‌الله دهمرده (اصولگرا)
حوزه انتخابیه سراوان، سیب و سوران و زابلی: در ازهی (مستقل)
استان فارس
حوزه انتخابیه شیراز: بهرام پارسایی (اصلاح‌طلب)‌، فرج‌الله رجبی (اصلاح‌طلب)،‌ مسعود رضایی (اصلاح‌طلب)‌، علی اکبری (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه فیروزآباد: کرم‌پور (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه نورآباد ممسنی: ‌مسعود گودرزی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه مرودشت: محمد مهدی برومندی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه خرامه: داریوش اسماعیلی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه آباده: زارع (اصولگرا)
حوزه انتخابیه جهرم: محمدرضا رضایی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه لارستان: جمشید جعفرپور (اصولگرا)
حوزه انتخابیه لامرد: علوی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه فسا: جمالی نوبندگانی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه اقلید: سید حسین افضلی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه سپیدان: خادم (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه داراب: ‌انصاری (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه کازرون: رضازاده (مستقل)
حوزه انتخابیه نی‌ریز و استهبان: ‌اصغر مسعودی (اصلاح‌طلب)
استان قزوین
حوزه انتخابیه قزوین، آبیک و البرز: سیده حمیده زرآبادی (اصلاح‌طلب) و داوود محمدی (مستقل)
حوزه انتخابیه بوئین‌زهرا: بابایی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه تاکستان: بهمن طاهرخانی (اصلاح‌طلب)
استان قم
حوزه انتخابیه قم: احمد امیرآبادی فراهانی (اصولگرا)، علی لاریجانی(اصولگرا)، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور (اصولگرا)
استان کردستان
حوزه انتخابیه بیجار: حمدالله کریمی (مستقل)
حوزه انتخابیه سقز و بانه: محسن بیگلری (مستقل)
حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران: سید مهدی فرشادان (مستقل)،‌ سید احسن علوی (مستقل)
حوزه انتخابیه قروه و دهگلان: علی محمد مرادی (مستقل)
حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد: ‌منصور مرادی (مستقل)

استان کرمان
حوزه انتخابیه کرمان و راور: محمدرضا پورابراهیمی(اصولگرا) و محمدمهدی زاهدی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه بافت: بختیاری (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه بم و ریگان: نیکزادی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه جیرفت و عنبر‌آباد: کمالی‌پور (اعتدال‌گرا)
حوزه انتخابیه رفسنجان: محمد انارکی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه زرند و کوهبنان: حسین امیری‌خامکانی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه سیرجان و بردسیر: شهباز حسن‌پور بیلگری (اعتدال‌گرا)
حوزه انتخابیه شهر بابک: علی اسدی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه کهنوج و منوجان و رودبار جنوب و قلعه گنج: حمزه‌ای (اصلاح‌طلب)
استان کرمانشاه
حوزه انتخابیه کرمانشاه: عبدالرضا مصری (اصولگرا)، سید قاسم جاسمی (اصولگرا)‌، احمد صفری (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه اسلام‌آباد غرب و دالاهو: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه (اصولگرا)
حوزه انتخابیه پاوه،  جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر: شهاب نادری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه سنقر و کلیایی: ‌سید جواد حسینی‌کیا (اصولگرا)
حوزه انتخابیه قصرشیرین و سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب: فرهاد تجری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه کنگاور، صحنه و هرسین: حسن سلیمانی (اصولگرا)
استان کهگیلویه و بویراحمد
حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا: غلام‌محمد زارعی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده: عدل هاشمی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه گچساران و باشت: غلامرضا تاجگردون (اصلاح‌طلب)
استان گلستان
حوزه انتخابیه گرگان و آق‌قلا: نبی هزارجریبی (اصلاح‌طلب)، نورمحمد تربتی‌نژاد (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه رامیان و آزادشهر: ابراهیمی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه علی‌آباد: قره‌خانی (مستقل)
حوزه انتخابیه کردکوی و ترکمن و بندرگز: ‌رامین نورقلی‌پور (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه گنبدکاووس: قره‌جه طیار (مستقل)
حوزه انتخابیه مینودشت و کلاله و مراوه‌تپه: ‌شهرام کوسه‌غراوی (مستقل)
استان گیلان
حوزه انتخابیه رشت: غلامعلی جعفرزاده (اصلاح‌طلب)، جبار کوچکی‌نژاد (اصولگرا)، محمدصادق حسنی جوریابی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه آستارا: داداشی (مستقل)
حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه: محمدحسین قربانی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه بندرانزلی: خسته‌بند (اصولگرا)
حوزه انتخابیه رودبار: ‌منوچهر جمالی (امید و اصلاحات)
حوزه انتخابیه رودسر و املش: اسدالله عباسی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه صومعه‌سرا: دلخوش (اصولگرا)
حوزه انتخابیه تالش، رضوانشهر و ماسال: محمود شکری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه لاهیجان و سیاهکل: ذبیح نیک‌فر (اصولگرا)
حوزه انتخابیه فومن و شفت: مهدی افتخاری (اصلاح طلب)
حوزه انتخابیه لنگرود: لاهوتی (اصلاح‌طلب)
استان لرستان
حوزه انتخابیه الیگودرز: محمد خدابخشی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه بروجرد: ‌عباس گودرزی (اصولگرا)، علاءالدین بروجردی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه پلدختر: حمیدرضا کاظمی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره:‌ محمد بیرانوند (اصلاح‌طلب)، محمدرضا ملک‌شاهی راد (اصولگرا)
حوزه انتخابیه دلفان و سلسله: علی رستمیان (مستقل)
حوزه انتخابیه دورود و ازنا: ‌‌مجید کیانپور (مستقل)
حوزه انتخابیه کوهدشت: اله‌یار ملکشاهی (اعتدال‌گرا)
استان مازندران
حوزه انتخابیه بهشهر: علی محمد شاعری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه ساری و میاندورود: یوسف‌نژاد(اصلاح‌طلب)، دامادی(اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه قائم‌شهر: عبدالله رضیان (اصلاح‌طلب)، سید علی ادیانی‌ (اصولگرا)
حوزه انتخابیه بابل: علی نجفی‌خوشرودی (اعتدال‌گرا)،‌ حسین نیازآذری (مستقل)
حوزه انتخابیه آمل: یوسفیان ملا (مستقل)
حوزه انتخابیه نور و محمودآباد: علی اسماعیلی (‌اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه چالوس و کلاردشت: قاسم احمدی‌لاشکی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار: ولی‌الله نانواکناری (اصولگرا)
حوزه انتخابیه تنکابن، عباس‌آباد و رامسر: شمس‌الله شریعت‌نژاد (مستقل)
استان مرکزی
حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب: علی‌اکبر کریمی (اصولگرا)، سیدمهدی مقدسی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه تفرش و آشتیان: سید محمد حسینی (مستقل)
حوزه انتخابیه خمین: ابراهیم رضایی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه: ‌محمدرضا منصوری (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه شازند: ‌علی ابراهیمی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه محلات و دلیجان: سلیمی (اصولگرا)
استان هرمزگان
حوزه انتخابیه بندرعباس، حاجی‌آباد، قشم، ابوموسی و بندر خمیر: حسین هاشمی تختی (اصولگرا)، محمد آشوری (اصولگرا) و احمد مرادی (اصولگرا)
حوزه انتخابیه میناب، رودان، سیریک، جاسک و بشاگرد: مصطفی ذوالقدر (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه بندرلنگه، بستک و پارسیان و کیش: ‌خالد زمزم‌نژاد (اصلاح‌طلب)
استان همدان
حوزه انتخابیه همدان: حاجی‌بابایی (اصولگرا) و امیر خجسته (اصولگرا)
حوزه انتخابیه اسدآباد: رنجبرزاده (اصولگرا)
حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ: پورمختار (اصولگرا)
حوزه انتخابیه تویسرکان: محمدمهدی مفتح (اصولگرا)
حوزه انتخابیه رزن: ‌حسن لطفی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه ملایر: محمد کاظمی (اصلاح‌طلب)،‌‌ احد آزادی‌خواه (اصولگرا)
حوزه انتخابیه نهاوند: حسن بهرام‌نیا (اصولگرا)
استان یزد
حوزه انتخابیه یزد و اشکذر: سید ابوالفضل موسوی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه اردکان: محمدرضا تابش (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه میبد و تفت: کمال دهقانی (اصلاح‌طلب)
حوزه انتخابیه مهریز، بهاباد، خاتم، ابرکوه و بافق: ‌صباغیان (مستقل)
اقلیت‌های دینی
حوزه انتخابیه زرتشتیان: اسفندیار اختیاری (مستقل)
حوزه انتخابیه کلیمیان‌: مره‌صدق (مستقل)
حوزه انتخابیه مسیحیان آشوری و کلدانی: یوناتن بت‌کلیا (مستقل)
حوزه انتخابیه مسیحیان ارمنی شمال ایران: کارن خانلری (مستقل)
حوزه انتخابیه مسیحیان ارمنی جنوب ایران:  ژرژیک آبرامیان (مستقل).


لیست‌هایی که یکدست نیستند!
با پایان یافتن مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعیین ۶۸ کرسی باقی مانده بهارستان، هر کدام از رسانه‌ها آمارهای متفاوتی از ورود اصولگرایان، اصلاح طلبان و افراد مستقل به دهمین مجلس شورای اسلامی ارائه می‌دهند.
به نظر می رسد آمار و ارقام رسانه‌های مختلف، نشانگر اهمیت و تاثیرگذاری نقش مستقل‌ها در مجلس دهم شورای اسلامی است تا جایی که هر رسانه‌ای با خط و مشی خود سعی دارد مستقل‌ها را در لیست خود محاسبه و خود را پیروز انتخابات معرفی کند.
در حال حاضر ۱۲۲ نفر از کاندیداهای لیست امید به مجلس راه یافتند و پیش بینی می گردد اصلاح طلبان پیروز اصلی انتخاب هستند درحالی که اصولگرایان نیز بر این تصورند که حداقل ۱۵۵ نماینده اصولگرا و یا مستقل که متمایل به اصولگرایی هستند به مجلس دهم راه یافته اند و این بیانگر این موضوع است که اصولگرایان و اصلاح طلبان رقابتی سخت در مجلس خواهند داشت چه بسا همین امر نحوه تعیین ریاست مجلس را دشوار کند.
همچنین بر اساس آمارهای منتشره به این جمع ۵ نامزد اقلیت مذهبی، یک کرسی واگذار شده به انتخابات میان دوره ای از حوزه انتخابیه اصفهان و ۳ نماینده مشترک میان لیست ها را که بیافزایید، به مجموع ۲۹۰ کرسی مجلس دهم خواهید رسید. به نظر می رسد، خبرگزاری فارس، تسنیم و.. از این قبیل رسانه های مرتبط به جریان اصولگرایی، نماینده های اقلیت را در مجموع مستقلین محاسبه کرده‌اند.


کوچکی‌نژاد و حسنی منتخب مردم رشت در مجلس دهم شدند
در اطلاعیه شماره ۱۳۷ ستاد انتخابات کشور منتخبان حوزه انتخابیه رشت مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که موفق به کسب اکثریت نسبی آرای صحیح در حوزه انتخابیه شده اند اعلام شد.
۱- در حوزه انتخابیه رشت آقایان جبار کوچکی نژاد با کسب ۵۴۳۱۶ رأی و محمدصادق حسنی جوریابی با کسب ۵۰۴۰۶ رأی از مجموع ۱۲۷۵۱۶آرای صحیح مأخوذه به مجلس راه یافتند.
در آگهی نتیجه انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان رشت آمده است: در اجرای ماده ۲۴ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده ۷۱ آیین نامه اجرایی آن ، به اطلاع کلیه اهالی حوزه انتخابیه شهرستان رشت می رساند که در اجرای مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که در روز۱۰/۰۲/۱۳۹۵ در حوزه انتخابیه شهرستان رشت برگزار شد جمع آرای مأخوذه صحیح در این حوزه انتخابیه ۱۳۱۳۴۹ رأی به ترتیب : آقای جبارکوچکی نژاد ارم ساداتی ۵۴۳۱۶ آقای محمدصادق حسنی جوریابی ۵۰۴۰۶ آقای سید علی آقازاده دافساری ۴۸۷۴۳  و آقای سید ولی اله عظمتی ۳۰۰۴۲ رای کسب نمودند. گفتنی است غلامعلی جعفرزاده در دور اول به مجلس راه پیدا نمود.


دکتر منوچهر جمالی به بهارستان راه یافت
همچنین در شهرستان رودبار، از ۵۰۳۰۹ رای ماخوذه، دکتر منوچهر جمالی سوسفی توانست با کسب ۲۸۳۷۰ رای بعنوان منتخب مردم انتخاب گردد. صمد مرعشی نیز توانست ۲۱۳۰۶ رای کسب نماید.
گفتنی است دکتر جمالی مورد حمایت لیست امید و اصلاح طلبان و صمد مرعشی مورد حمایت لیست اصولگرایان بود. لازم به ذکر است، عباس صفایی در دور اول مورد حمایت اصولگرایان قرار گرفته بود.

عارف-جمالي-جعفرزاده

این خبر را به اشتراک بگذارید :