محدثه رضایی زاده-
یک گروه کوهنوردی وقتی تصمیم به فتح قله ای دارند، مدام در طول مسیر به مقصد می اندیشند؛ آنان راهنمایی دارند کاربلد که چندین بار مسیر را طی کرده و از این رو اعضای گروه مطمئن تر گام بر می دارند. به قله فکر کردن هیچ گاه مانع نمی شود تا زیبایی های مسیر را نبینند. آنان می دانند که اگر به مقصد نرسند باز برگ برنده در دستانشان خواهد بود زیرا تلاش کرده اند، زیرا در راهی قدم نهاده اند که سراسر مملو از سلامتی و سرزندگی است. فکر می کنم آزمونی به نام کنکور نیز مشابهت زیادی با ورزش کوهنوردی داشته باشد؛ چرا که برای موفقیت در آن نیازمند تعیین مقصد، تلاش و راهنما هستیم. گاهی ممکن است خسته شویم اما وجود یک حامی، نشاط و انگیزه به ما می بخشد. به هر حال مسیر موفقیت صاف و یکدست نیست، پر است از پیچ و خم هایی که به واسطه ی آن افراد موفق و معمولی از هم جدا می شوند. تفاوت بین افرادی است که شکست را ایستگاه آخر تصور میکنند و افراد موفقی که موانع را ایستگاه سوخت گیری می نامند، ایستگاهی که مملو است از سوختی به نام تجربه. در ادامه گفتگویی کرده ایم با زهرا قربانی، رتبه ۳۹ آزمون زبان ۹۷ که از تجربه های خود در کنکور برایمان می گوید با ما همراه باشید…

*خودتان را معرفی نمایید.
زهرا قربانی هستم، ۱۹ ساله متولد ۱۳ اسفند ۱۳۷۷؛ در شهر منجیل به دنیا آمده ام و در حال حاضر ساکن همین شهر هستم.

*رشته تحصیلی شما چیست؟
رشته ی من در دبیرستان علوم تجربی بوده است

*از کنکور بگویید. در چه رشته ای شرکت کردید؟ چه رتبه ای بدست آوردید؟
کنکور امسال همانند سال های گذشته از سطح بالایی برخوردار بود. من در طی یک سال خود را برای پاسخگویی هر چه بهتر به سوالات آماده کرده بودم. روز کنکور با آرامش در جلسه حاضر شدم و سرانجام در زیر گروه تجربی رتبه ی ۱۸۸۳ و در رشته ی منحصراً زبان، رتبه ی ۳۹ منطقه را به دست آوردم.

*شما هم در کنکور تجربی و هم در کنکور زبان شرکت داشتید این مساله باعث خستگی شما در کنکور زبان نشد؟
نه اصلا؛ خواندن متون انگلیسی و در کل فعالیت های مرتبط با زبان همیشه برایم لذت بخش بوده است. همینطور پاسخ دادن به سوالات زبان، خستگی ذهنم را برطرف می کرد.

*چه مدت زمانی صرف مطالعه نمودید؟ از برنامه های خود برای رسیدن به موفقیت در کنکور بگویید.
من حدود یک سال و نیم برای کنکور ۹۷ مطالعه کردم. قدم اول برای رسیدن به موفقیت در کنکور، داشتن یک برنامه ریزی صحیح است؛ برنامه ای که کاملا مطابق با شرایط و روحیات فرد باشد. همین طور حضور یک حامی و پشتیبان در مسیر موفقیت میتواند بسیار موثر عمل کند. برادرم همیشه بر نحوه و ساعات مطالعه من نظارت داشت و برنامه ریزی های لازم را با دقت بالایی انجام می داد و منابع مورد نیاز را فراهم می کردند. من به طور حتم موفقیت خود را مدیون حضور پر رنگ برادرم در کنار خود می دانم و جا دارد همین جا از ایشان تشکر و قدردانی کنم.

*معدل کتبی نهایی سال سوم و درصد هایتان در کنکور سراسری سال ۹۷ چه بود؟
معدل کتبی نهایی من در سال سوم: ۵۶/۱۹
درصد های من در رشته ی تجربی: ادبیات ۴/۸۱ ، عربی ۴/۸۹ ، معارف ۶۸ ، زبان ۷/۹۴ ، زیست شناسی ۴/۵۷ ، ریاضیات ۳۰ ، فیزیک ۳/۲۲ ، شیمی ۶/۵۲در رشته ی منحصراً زبان: ادبیات ۴/۶۹ ، عربی ۷/۷۸ ، معارف ۶۸ ، زبان ۴/۸۹ ، زبان تخصصی ۸/۶۵

*در آزمون آزمایشی خاصی شرکت می کردید؟ از کلاس های کمک آموزشی چه طور؟ کتاب های کمک آموزشی تا چه حد در موفقیت شما موثر بوده اند؟
برادرم از اردیبهشت ماه کنکور سال های گذشته را به صورت زمان دار از من آزمون می گرفتند و مطابق با تحلیل آزمون و بررسی نقاط قوت و ضعف من، برنامه ام را تغییر می دادند. به علاوه من در دو آزمون پایانی جامع سنجش نیز شرکت داشتم. برای آمادگی در کنکور سال گذشته در سه کلاس آموزشی شرکت کردم و به دلیل نتیجه نگرفتن تصمیم گرفتم برای کنکور امسال از کلاس ها استفاده نکنم و کتاب های توصیه شده توسط رتبه های برتر را جایگزین آن کنم؛ این کار باعث بهبود رتبه ی من نسبت به سال گذشته شد.

*این روزها یکی از مشکلات دانش آموزان استفاده ی بی رویه از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است آیا شما نیز از این شبکه ها استفاده می کردید؟
من معمولاً فرصت کافی برای استفاده از شبکه های اجتماعی نداشتم. با وجود این که دانش آموزان گاهی میتوانند از این شبکه ها در راستای بهبود وضع درسی خود استفاده کنند اما متاسفانه وقت بسیاری را از دست می دهند. یعنی میتوان گفت شبکه های اجتماعی ضررشان از نفعشان بیش تر است.

*ساعت مطالعه ی شما به چه صورت بود؟
من در روزهای عادی به طور میانگین ۱۲ ساعت مطالعه می کردم. در ماه های پایانی سعی می کردم ساعت مطالعه ام را به مرور افزایش دهم.

* عوامل موفقیت شما چه بود؟
داشتن استعداد در زمینه ای خاص می تواند نقش بسزایی در پیشرفت داشته باشد اما نمی توان آن را تنها عامل موفقیت نامید. یقیناً سخت کوشی و پشتکار مسیر موفقیت را تا حد زیادی هموار می کنند. چه بسا می توان گفت سخت کوشی از داشتن استعداد نقش مهم تری در موفقیت شخص دارد.

*همراهی پدر و مادر شما در سال کنکور به چه صورت بود؟
خانواده ام در فراهم کردن محیط مناسب و آرام در منزل برای مطالعه ی من نقش بسیار مهمی داشتند. همین طور وقتی روحیه ام پایین می آمد و احساس نا امیدی می کردم با دلگرمی و محبتشان من را به ادامه ی تلاش و سخت کوشی تشویق می کردند. من دست پدر و مادرم را می بوسم و به داشتن خانواده ام که با صبوری وصف ناپذیرشان من را در طی این مسیر دشوار همراهی کردند افتخار میکنم.

*می خواهید در آینده چکاره شوید؟
من به رشته های حوزه پزشکی بسیار علاقه مندم اما تلاش می کنم در هر رشته ای که پذیرفته شدم نهایت پیشرفت را داشته باشم.

*تفریح مورد علاقه شما؟
من تجربه ی سفر کردن و همینطور طبیعت گردی را بسیار دوست دارم.

*کتاب غیر درسی می خوانید؟
بله؛ معمولاً رمان های معروف به زبان اصلی و همین طور کتاب هایی در زمینه ی روانشناسی موفقیت را مطالعه می کنم.

*پیشنهاد شما برای دیگران که می خواهند از هم اکنون برای کنکور سال آینده برنامه ریزی کنند چیست؟
پیشنهاد من این است که حتما از تجربیات رتبه های برتر سال های گذشته استفاده کنند و برنامه ریزی آنان واقع بینانه و مطابق با شرایط و روحیاتشان باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :