شکوفه های زیتون- سخنان شامگاه جمعه رییس جمهوری آمریکا برضد ایران واکنش های فراوانی را به همراه داشت و رییس جمهوری علاوه بر سخنان شب گذشته در واکنش به سخنان ترامپ امروز نیز در دیدار با سفرای کشورهای مختلف در این باره سخن گفت.
 وی در مراسم دریافت استوارنامه دیمیتری الکساندراکیس سفیر جدید یونان در تهران، به مواضع سازنده اتحادیه اروپا در قبال برجام اشاره و اظهارکرد: برجام ثابت کرد که گفت و گو و همکاری بهترین راه حل برای اختلافات بین المللی و به نفع جامعه جهانی از جمله اروپا و آمریکا است.
رییس جمهوری همچنین در مراسم دریافت استوارنامه لارس نوردرم سفیر جدید نروژ در تهران افزود: توافق برجام درها را برای مذاکره در خصوص مسایل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی گشوده است.
سیاستمداران ایرانی در واکنش به سخنان جنجالی ترامپ چه گفتند؟
روحانی همچنین در مراسم دریافت استوارنامه مارکوس لاینتر سفیر جدید سوئیس در تهران افزود: شکستن میز مذاکرات هنر نیست و باید پایه‌های حل و فصل اختلافات جهانی از مسیر گفت و گو تقویت شود.
وی خاطرنشان کرد: بی‌تردید در آینده، تاریخ و مردم جهان و آمریکا بهتر قضاوت خواهند کرد راهی که دولتمردان کنونی انتخاب کرده اند، بی نتیجه و اشتباه بوده است.
رییس جمهوری تصریح کرد: امروز در شرایط بسیار حساس و مهمی قرار گرفته ایم و این شرایط حساس تنها برای ایران و ۱+۵ نیست، بلکه آثار آن برای کل منطقه و جهان است، چرا که برجام آرامش بیشتری را در جهان و منطقه ایجاد کرد.
روحانی با بیان این که تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری داشته و آن را ادامه خواهد داد، اظهار کرد: فعالیت هسته‌ای تهران صلح‌آمیز بوده و همواره صلح‌آمیز خواهد بود و در برابر هم‌پیمانان ما در برجام و ۱+۵ تا زمانی که طرف مقابل به آن پایبند بماند، ما ناقض ابتدایی این توافقنامه نخواهیم بود.
رییس جمهوری در ادامه دیدارهای خود و در مراسم دریافت استوار نامه سواتوپلک چومبا سفیر جدید جمهوری چک، با یادآوری این که پس از برجام شرایط بهتری برای گسترش روابط و همکاری‌های کشورهای اروپایی با ایران فراهم شده است، افزود: معتقدیم توافق هسته‌ای و برجام به توسعه صلح پایدار و امنیت و ثبات در منطقه و جهان کمک می‌کند.
وی رفع تحریم‌ها و بوجود آمدن فضای همکاری، تجاری و اقتصادی، میان ایران و اتحادیه اروپا را از آثار مثبت برجام برشمرد و یادآور شد: باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در ایران و چک در راستای توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌های فی مابین در بخش‌های مختلف استفاده کنیم.
**جهانگیری: رییس جمهوری آمریکا غیر از نفرت، بدبینی و دروغ حرف منطقی نزده است
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری نیز در مراسم افتتاح واحد تولید آهن اسفنجی فولاد میانه، در واکنش به سخنان ترامپ اظهار کرد: رئیس جمهوری آمریکا در دوران تبلیغات انتخاباتی حرف هایی زده بود که الان پس از رسیدن به ریاست جمهوری و بررسی اوضاع به مغایرت حرف هایش با واقعیت پی برد.
جهانگیری گفت: رئیس جمهوری آمریکا در این مدت غیر از نفرت، بدبینی، دروغ و تهمت حرف منطقی نزده است.
معاون اول رئیس جمهوری کشورمان خاطرنشان کرد: وی در این مدت غیر از تکرار یک سری حرف های ناروا و دروغ نسبت به یک ملت بزرگ در تاریخ سخنی نگفته است.
جهانگیری تاکید کرد: رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود باید یاد می گرفت که اسم یک منطقه را درست بیان کند و برخلاف اسناد معتبر بین المللی اسم جعلی برای آن اعلام نکند.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین رابطه ملت ایران با نظام و رهبری را بر اساس یک سری باورهای عمیق در طول ۳۷ سال بعد از انقلاب دانست و گفت: رئیس جمهوری آمریکا از آن بی اطلاع است.
وی افزود: در راس باورها رابطه صمیمی بین ملت و رهبری وجود دارد و نهادهای انقلابی با تمام وجود از این ملت دفاع کرده و می کنند.
جهانگیری اظهار کرد: امنیت مثال زدنی کنونی کشور را سپاه ایجاد کرده است و مردم و نظام پشت آنها ایستاده اند.
جهانگیری افزود: اکنون ما فکر می کنیم در هر جمع منطقی، مذاکره برجام به یک الگو برای حل مسایل پیچیده بین المللی تبدیل شده است.
وی اظهار کرد: ما به دنبال توسعه صحیح روابط با دنیا هستیم؛ اهل گفت و گو و تعامل بوده و از مسیری که ترسیم کرده ایم، یک قدم عقب نشینی نمی کنیم.
**رییس دفتر رییس جمهوری: سخنان رییس جمهوری پاسخ محکمی به اظهارات سخیف ترامپ بود
محمود واعظی در صفحه اینستاگرام شخصی خود افزود: سخنان دکتر روحانی پاسخ محکمی به اظهارات سخیف ترامپ بود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر شرایطی ایجاد شده که در آن اتحادیه اروپا، چین و روسیه در یک موضوع مهم بین‌المللی در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و علیه آنچه ترامپ اعلام می‌کنند، قرار گرفته‌اند.
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: خلیج فارس همیشه خلیج فارس خواهد ماند وصحبت‌هایی که ترامپ مطرح کرد، انسجام و وحدت ملی ما را افزایش خواهد داد .
**ظریف: اتهام زنی، تهدید و بی حرمتی هرگز ایرانی ها را مرعوب نمی کند
ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: برای تعریف سرکش، اظهارات ترامپ را با پاسخ رئیس جمهوری روحانی مقایسه کنید.
وی تاکید کرد: همه می دانند که دوستی ترامپ به خاطر فروش به کسانی بود که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهند. حالا می دانیم که جغرافی اش هم همین هدف را دارد.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین نوشت: تعجبی ندارد که حامیان سخنرانی توخالی ترامپ درباره ایران همان سنگرهای دموکراسی در خلیج فارس هستند: عربستان سعودی، امارات و بحرین.
ظریف خاطرنشان کرد: اتهام زنی، تهدید و بی حرمتی هرگز ایرانی ها را مرعوب نمی کند. در نهایت، ترامپ نیز همانند اسلافش این را در خواهد یافت.
**وزیر صنعت: سپاه بازوی توانمد نظام است
محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در حاشیه افتتاح کارخانه آهن اسفنجی فولاد میانه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سپاه بازوی توانمند نظام و ملت ایران برای اداره کشور است و همچنان به آن تکیه خواهیم زد.
وی اظهار کرد: همانطور که امام راحل فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود ما نیز با پیروی از فرامین امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب از این نهاد مقدس حمایت خواهیم کرد.
صدر: ترامپ یک نژادپرست است/برجام آنقدر مستحکم است که آمریکا نتواند آنرا لغو کند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس جمهوری آمریکا را یک نژاد پرست دانست و گفت: برجام انقدر مستحکم است که قدرتی مانند امریکا نتواند آنرا لغو کند و این همه از تلاش دیپلمات ها و وزیر خارجه کشورمان در دوسال مذاکرات بدست آمد.
محمد صدر افزود: نکته مهمی که ما باید به آن توجه کنیم که این است که ترامپ در واقع یک نژاد پرست است و این را در انتخابات ریاست جمهوری روشن و گروه هدف خود را سفیدپوستان آمریکایی قرار داد و برمبنای جلب نظر آنها اقدام کرد که موفق هم شد و رای آورد.
وی ادامه داد: این نژاد پرستی منشاء مخالفت های جدی وی با اوباما است، چون اوباما را یک سیاه پوست می داند و چون نژاد پرست است به همین دلیل ناراحت است که اوباما رییس جمهوری آمریکا بود برهمین مبنا تمامی برنامه های خود را برای خنثی کردن تمامی اقداماتی که اوباما در دوران ۸ ساله ریاست جمهوری انجام داده است، قرار داد.
صدر خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که می توانیم انجام دهیم، بر روی لابی ایران در آمریکا است و آنها همچنان باید فعال باشند، برای اینکه این موضوع به کنگره انتقال داده شده است و در نهایت، کنگره نیز آن چیزی را تصویب نکند که ترامپ می خواهد.
**ملت ایران در برابر یاوه گویی های ترامپ کوتاه می آیند
حجت الاسلام و المسلمین عسکر دیرباز نماینده مردم استان آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری در واکنش به سخنان شب گذشته ترامپ، افزود: دولت و روسای قوا مواضع خود در مقابل آمریکا بیان کرده و سیاست واحد در مقابل دشمنان را اتخاذ کردند.
وی تاکید کرد: مسئولین از سیاست ها، سخنان و عمل های چندگانه بپرهیزند و با حفظ وحدت و با قاطعیت و صلابت به اقدامات آمریکا پاسخ دهند.
دیرباز افزود: ملت ایران با صلابت و درس های عاشورایی و نهضت امام حسین در برابر ترامپ و یاوه گویی های کوتاه نیامده و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مواضع اسلامی را در برابردشمنان حفظ خواهند کرد.
دیرباز همچنین به مواضع رییس جمهوری آمریکا در خصوص سپاه نیز اشاره کرد و آن را ابلهانه و بی منطق خواند.
وی افزود: سپاه از ابتدای انقلاب تاکنون حافظ مرزها و مواضع و آرمان های شهدا بوده و سخنان ترامپ بدون استناد و از روی غرض ورزی و توهم است.
دیرباز تصریح کرد: نقض گوشه ای از برجام نشان از نقض کامل آن است، برجام یک توافق بین المللی است و لغو یک طرفه آن غیر ممکن است.
**کدخدایی: سخنان ترامپ نشانه بی هویتی وی است
عباسعلی کدخدایی نیز در واکنش به سخنان شب گذشته رییس جمهوری آمریکا طی مطلبی در کانال شخصی خود آورده است: سخنان بی پایه و اساس ترامپ اگر چه ارزش پاسخگویی ندارد لیکن بازخوانی آن نشان از بی هویتی ترامپ و هیات رییسه دولت آمریکا دارد و ضرورت این امر را بیش از پیش آشکار می کند که جامعه جهانی باید فکری به حال آن کند و گرنه با این قبیل رفتارها برای آمریکا و هم پیمانان آن آبرویی نخواهد ماند.
وی می افزاید: امشب ترامپ نشان داد که اتهامات بی اساس به مردم و دولت ایران چیزی بیش از یک کیفرخواست جعلی نیست که صد البته او نیز صلاحیت بیان آن را ندارد. او باید به همان شومنی قبل از ریاست جمهوری روی آورد که شایسته آن است و دیگر هیچ. او نه تاریخ می داند و نه خاطره اش کمک می کند که جنایات انبوه آمریکا را نه فقط در ایران که در کل جهان به خاطر آورد.
**صدیقی: آدمی که قانون ندارد پایبند به تعهدات نیست
حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران درباره قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریست ها افزود: آنها داعش عَلَم کرده بودند تا منطقه را برای رژیم صهیونیستی امن کنند اما مقابله سپاه با تروریست ها در منطقه باعث شد که نقشه های آنان بهم بریزد.
وی در مورد بدعهدی های آمریکا در برجام و اظهارات روز گذشته ترامپ نیز تصریح کرد: آدمی که قانون ندارد و پایبند به تعهدات و توافق ها نیست دیگران را به چالش می کشد و اتهام می زند.
این استاد دروس خارج فقه، تفسیر قرآن کریم و اخلاق اسلامی حوزه‌های علمیه یادآور شد: این بدعهدی ها از اول قابل پیش بینی بود و رهبر معظم انقلاب هم بارها فرمودند که آنها بدعهد هستند و به برجام عمل نمی کنند و این اقدام ترامپ قابل پیش بینی بود.
حجت الاسلام صدیقی خاطرنشان کرد: البته این موضوع مورد مهمی نیست، اعتقاد ما از اول هم بر این بود که دولت باید به ملت تکیه کند و امیدی به دشمن نداشته باشد. ما اگر به ظرفیت های داخلی خود اعتماد کنیم و رابطه را با دیگر کشورهای دنیا با دیپلماسی قوی تنظیم کنیم،موجب سقوط و رسوایی آمریکا می شود.
وی ادامه داد: ملت ما به سختی ها عادت کرده است، در هشت سال دفاع مقدس که تمام دنیا حضور تمام عیار در جنگ صدام با ایران داشت این ملت در تحریم بود و مقاومت کرد و شکست نخورد بلکه قوی تر هم شد.
**دبیر دولت: باید به همه سرداران دیپلماسی و دفاع خداقوت گفت
محسن حاجی میرزایی طی مطلبی در واکنش به سخنان رییس جمهوری آمریکا آورده است: آنچه در سخنان امشب ترامپ بیان شد بیش از هرچیز از موفقیت برجام و سنجیدگی سیاست های منطقه ای، تسلیحاتی و تنش زدایی ایران حکایت دارد.
وی می افزاید: این سخنان هیجانی و فاقد انسجام خبر از یک ناکامی بزرگ دیگر آمریکا در کنار سایر ناکامی های این کشور درباره ایران می دهد و کارآمدی تدبیر و مقاومت را اثبات می کند.
باید به همه سرداران دیپلماسی و دفاع خداقوت گفت.
**وزیر فرهنگ دولت دهم: برجام زمانی ارزش دارد که منشا اثر باشد
سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم در گفت وگو با ایرنا درباره بدعهدی های آمریکا و مواضع رییس جمهوری آمریکا نسبت به برجام افزود: آمریکایی ها از ابتدا به تعبیر همه مسوولین کشور هم روح و هم متن برجام را نقض کردند و نه تنها تحریم ها را برنداشتند بلکه تحریم های جدیدی را هم به آن اضافه کردند.
وی ادامه داد: برجام زمانی برای ما ارزش دارد که منشا اثر باشد و در عمل ببینیم که آنها اقداماتی را انجام می دهند اما انتظاراتی که وجود داشت به خاطر بدعهدی های آمریکایی ها برآورده نشد.
استاد دانشگاه گفت: آنها هر روز به دنبال بهانه می گردند و هر بار حرف جدیدی را مطرح می کنند، می گویند قرار بوده که ما شاهد تجدید تظر رفتار ایران باشیم یا این که مطرح کردند که ایران به کره شمالی کمک می کند که اینها همه نشان می دهد که دنبال بهانه هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم افزود: مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران بارها به صراحت اعلام کردند که مذاکرات ما با آمریکا فقط در موضوع هسته ای است و در مسایل موشکی و منطقه ای هیچ بحثی و گفت و گویی نداریم بنابراین مذاکرات آزمون مجددی بود که نشان داد آمریکایی ها به حرف های که می زنند و قول هایی که می دهند، پایبند نیستند.
وی ادامه داد: اما ما با عمل کردن به تعهدات خود در برجام به مردم دنیا اتمام حجت و ثابت کردیم که ایران اهل گفت و گو و تعامل است و طرف مقابل است که این گونه رفتار می کند.
**رییس کمیسیون امنیت ملی: کنگره آمریکا با این عمل ترامپ، در برابر آزمون مهم تاریخی قرار دارد
علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: نقض برجام توسط آمریکا در موارد متعدد، نشان‌دهنده غیرقابل اعتماد بودن آمریکا برای همه جهانیان است.
نماینده مردم بروجرد درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکا بداند امروز توانمندی ایران در عرصه فناوری هسته‌ای نسبت به قبل از توافق هسته‌ای بسیار بیشتر است و اگر قرار بر این باشد که ایران مجددا در این ریل حرکت کند، قطعا با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد.
بروجردی تاکید کرد: برای آمریکا و ترامپ، کره شمالی خوب است زیرا رییس جمهوری آمریکا در عمل مروج و مشوق حرکت کشورها به سوی سلاح هسته‌ای هستند.
وی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که علاوه بر تعهدات در ان پی تی و داشتن فتوای مهم رهبر معظم انقلاب در باب تحریم سلاح‌های هسته‌ای، به گرایش نداشتن در دستیابی به چنین سلاح‌هایی متعهد است، ولی این مسائل در بازار آمریکا خریداری ندارد و برای این کشور همان سیاست‌های کره شمالی خوب است که این‌گونه آنان را به چالش می‌کشد.
**آیت الله خاتمی: روانشناسان متخصص آمریکایی، رییس جمهوری خود را معاینه کنند
آیت الله سید احمد خاتمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره سخنان شب گذشته رییس جمهوری آمریکا درباره ایران افزود: مردم عزیز ما اظهارات سخیف، نادرست و غیرخردورزانه رییس جمهوری آمریکا را شنیدند که این سخنان سرتاسر تهمت، دروغ، توهین و افترا بود.
وی ادامه داد: اول این که نامی که در شان دولت آمریکاست بر ملت ما گذاشت و ملت ایران را تروریست خواند که این نام در شان دولت تروریست و تروریست پرور آمریکا است.
امام جمعه موقت تهران یادآور شد: در تبلیغات انتخاباتی «ذکرالورد» مدام ترامپ علیه نامزد مقابلش این بود که شما داعش را تولید کردید، پس به اعتراف ترامپ دولت آمریکا تروریست پرور است.
آیت الله خاتمی افزود: خلیج فارس را که نام ثبت شده همیشه اش الخلیج الفارسی است این نادان آن را خلیج عربی نامید و نقدهای فراوان دیگر به اظهارات او وجود دارد.
وی گفت: پیشنهاد این است که یک بار روانشناسان متخصص آمریکایی این رییس جمهوری تازه کار خود را مورد معاینه قرار دهند، به نظر می رسد مشکل روانی او برای جهان و برای خود مردم آمریکا مساله ساز است.
**عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی: ترامپ یک بی سواد نژاد پرست است
محمد جواد جمالی عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به ایرنا درباره اظهارات شب گذشته رییس جمهوری آمریکا در مورد برجام و ایران اظهارکرد: سخنان ترامپ گفته های یک رییس جمهوری دیپلمات، برجسته و کارآمد نبود بلکه صحبت های یک نژاد پرست، بی سواد، کینه جو در مورد تاریخ ملت ها و حقوق بین الملل بود.
وی با تاکید بر این که صحبت های شب گذشته ترامپ نشانه این است که جمهوری اسلامی ایران جلوی زیاده خواهی های آمریکایی ها را گرفت، یادآور شد: عصبانیت شب گذشته ترامپ نشانه این بود که ما جلوی زیاده خواهی های آنان را گرفتیم و سپاه و دولت مانع از تحقق ایجاد خاورمیانه جدید که تجزیه کشورهای منطقه همچون سوریه و لبنان بود، شدند.
عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ما این صحبت ها را نشانه قوی بودن ایرانیان می دانیم که رییس جمهوری آمریکا را این چنین به واکنش وا داشتند.
جمالی خاطرنشان کرد: ترامپ بداند همه این توهین ها که روا داشته مناسب حال خودش است، اوست که از تروریست حمایت می کند و داعش را ایجاد کرده و این دولت و سپاه جمهوری اسلامی ایران هستند که علیه داعشی ها می جنگند.
**عضو تیم مذاکره کننده هسته ای: سخنان ترامپ مملو از تنفر و خشونت بود
بعیدی نژاد بامداد امروز (شنبه) با انتشار پیامی در صفحات تلگرام و اینستاگرامش افزود: ترامپ در یک سخنرانی مملو از تنفر و خشونت، سیاست جدید خودرا در برابر ایران اعلام کرد. عجیب آنکه او بطوری بی‌سابقه‌ ‘ملت ایران’ را تروریست خواند و با تحریف نام ‘خلیج‌فارس’، که حتی با مواضع رسمی پیوسته‌ی دولت و ارتش آمریکا در تضاد است، خصومت خود را با ایران و تاریخ باشکوه آن نشان داد.
وی افزود: این اولین بار است که یک رئیس دولت خارجی ملتی را تروریست می‌خواند. ترامپ بی‌شک با تروریست نامیدن ملت ایران و استفاده از نام جعلی خلیج‌ فارس، خود را برای همیشه و نزد تمامی ایرانیان از هر گرایش و جریانی منفور نمود.
سفیر ایران ادامه داد: ترامپ در شرایطی چنین اظهارات تنفرآمیزی به زبان آورد که محبوبیت او فقط پس از ٩ ماه به کمترین درصد رسیده و درواقع او ضعیف‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ آمریکاست.
بعیدی نژاد با بیان اینکه ‘اکثریت قاطع مردم، رسانه‌ها، سیاستمداران، فرهیختگان، و حتی نزدیک‌ترین متحدان اروپایی از منتقدان جدی او (ترامپ) هستند’، افزود: وزیر امور خارجه، وزیر دفاع، بسیاری از اعضای کابینه و هم‌حزبی‌های او در مجلس با مهم‌ترین سیاست‌های او ازجمله پیرامون برجام موافق نیستند. ترامپ مردی بشدت در انزوا و تنهاست.
**نماینده مردم پاکدشت: نقش آفرینی های سپاه در انقلاب باعث دشمنی آمریکا شده است
محمد قمی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مهار توطئه‌های ضد‌انقلاب و گروهک‌های تجزیه‌طلب و خنثی‌ کردن توطئه های دشمنان خارجی، مقابله حماسی با تهاجم وحشیانه ارتش رژیم بعث در جنگ تحمیلی همگی از افتخارات سپاه پاسداران است که هیچگاه از ذهن مردم ایران پاک نمی شود.
وی اظهار کرد: مشارکت موثر سپاه در عرصه‌‌ سازندگی و رفع محرومیت از چهره‌‌ کشور پس از دفاع مقدس آن هم در شرایط تحریم‌های ظالمانه استکبار و تلاش فاخر برای ارتقای توان بازدارندگی و اقتدار دفاعی کشور از دیگر افتخارات بزرگ و ارزشمند سپاه پاسداران است.
به گفته وی، دستیابی سپاه به ساختار و سامانه‌های نوین و بومی نظامی که قدرت‌های سلطه‌گر و مستکبر را هراسان کرده، از جمله اقدامات ارزشمند سپاه است که موجب عصبانیت دشمنان این کشور و انقلاب شده است.
نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مصاف با جنگ نرم و نبرد اطلاعاتی دشمنان و عقیم کردن اهداف و توطئه های دشمن، حضوری مقتدر و انقلابی در راستای تحقق اهداف و ماموریت های محوله خود دارد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بی شک آنچه موجب اقدامات استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا در دشمنی نیروی مقتدر و مردمی سپاه شده، نقش‌آفرینی‌های این نهاد انقلابی در عرصه‌های مختلف نظام و کشور است.
**نماینده مردم رشت: سخنان ترامپ سبک سرانه بود
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی روز شنبه درباره سخنان شب گذشته رییس جمهوری آمریکا علیه ایران افزود: سخنان سبک سرانه و خام ترامپ موجب شرمندگی مردم آمریکا شد و نشان داد که وی به الفبای سیاست آشنا ندارد و وارد حوزه هایی می شود که در صلاحیتش نیست البته او اختیاری هم ندارد که برجام را لغو کند.
وی ادامه داد: ما کشته و مرده برجام نیستم ؛ با برجام می خواستیم به دنیا ثابت کنیم که خواهان انرژی هسته ای صلح آمیز هستیم و آمریکا بهانه گیر است و تمامی این موارد در سخنان شب گذشته ترامپ اثبات شد.
نماینده مردم رشت در مجلس تصریح کرد: آمریکا همانطوری که به عراق و افغانستان با بهانه های واهی حمله کرد، قصد دارد برخورد جدیدی یا توسط خود یا همکارانش در منطقه ایجاد کند.
وی با اشاره به استفاده ترامپ از واژه ای جعلی بجای خلیج فارس نیز اظهار داشت: وی می خواهد با ایجاد شکاف خط نفاقی را در منطقه ایجاد کند و با ایجاد درگیری در میان کشورهای منطقه به فروش سلاح های خود اقدام کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس خاطر نشان کرد: انتظار ما از شیوخ عرب این است که عاقلانه رفتار کنند و وارد فضای تنش ایجاد شده توسط ترامپ برای فروش سلاح های خود نشوند.
**کولایی: ترامپ می کوشد ایران را به بی ثبات سازی غرب آسیا متهم کند
الهه کولایی روز شنبه درگفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره سخنان شب گذشته رییس جمهوری آمریکا درباره ایران افزود: ترامپ می کوشد ایران را به بی ثبات سازی منطقه غرب آسیا متهم سازد، درحالی که برخلاف تلاش هایی که درچارچوب توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و قدرت های جهانی شکل گرفته ایران نقشی ثبات آفرین و آرامش بخش در این منطقه ایفا کرده و به ویژه جهانیان شاهد اهمیت نقش ایران در مهار و به شکست کشاندن نیروهای افراط گرای داعش در منطقه خاورمیانه بوده اند.
وی افزود: اطلاعات زیادی وجود دارد که چگونه آمریکا و متحدان منطقه ای آن، این آشوب را در این منطقه از جهان برپا کرده اند. جای بسیاری از بازیگران در سخنان دیشب ترامپ جابجا شده بود و ترامپ آشکار و عیان از منافع رژیم صهیونیستی در منطقه سخن می گوید و به بلندگوی منافع نامشروع این رژیم در نادیده گرفتن حقوق فلسطینیان و دیگر مردم منطقه تبدیل شده و در این زمینه به نظر می رسد ایران نیز به دلیل نوع رفتار در قبال سیاست های غیرانسانی رژیم صهیونیستی در این زمینه مورد حملات شدید ترامپ قرار گرفته باشد.
این استاد حوزه بین الملل دانشگاه خاطر نشان کرد: به نظر می رسد سیاستی که ترامپ دنبال می کند، پاسخ گوی نه صلح و امنیت منطقه و جهان، بلکه پاسخگوی منافع مجتمع های صنعتی – نظامی آمریکایی است که با جنگ سالاران کنونی پیوندی استوار و عمیق دارند و در واقع ترامپ بجای دفاع از منافع مردم آمریکا، تنها به پیروی از منافع و مصالح این گروه ها می پردازد.
عصر جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سیاست جدید خود در قبال جمهوی اسلامی ایران رونمایی کرد.
تحلیل محتوای اظهارات ترامپ حاکی از این است علیرغم لفاظی ها و اظهارات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران وی قادر نیست خللی در توافق هسته ای بردارد کما اینکه در نهایت وی بررسی درخصوص توافق هسته ای را به کنگره احاله کرد تا ظرف بازه زمانی ۶۰ روز درباره آن تصمیم گیری کنند. این در حالی است که حتی جمهوری خواهان حاکم بر کنگره توافق هسته ای را توافقی کارآمد تلقی می کنند و بر این باورند کنار کشیدن از این توافق زمینه ساز انزوای جهانی آمریکا خواهد بود.
عمده اظهارات شب گذشته ترامپ متوجه روح برجام و سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است که به اذعان شرکای برجام و جامعه جهانی جزو برجام و تعهدات جمهوری اسلامی ایران نبوده است. اظهارات ترامپ در قبال برجام و توافق هسته ای با واکنش های منفی گسترده در داخل جامعه سیاسی آمریکا و جامعه جهانی مواجه شده است.کما اینکه سران شرکای برجام نسبت به اظهارات وی واکنش نشان دادند.
رئیس جمهوری همچنین شب گذشته با تبیین مواضع و دیدگاه های جمهوری اسلامی در قبال توافق هسته ای رفتارها و سیاست های آمریکا در چهار دهه گذشته در قبال جمهوری اسلامی را متذکر شد. امشب نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با حضور در برنامه ای تلویزیونی به تشریح دیدگاه ها و مواضع جمهوی اسلامی در این زمینه خواهد پرداخت./آفتاب

این خبر را به اشتراک بگذارید :