اختصاصی

شکوفه های زیتون/ حمید شفایی–  در شهرستان رودبار افرادی که حالا سن و سالی از آنان گذشته بخوبی می دانند سالهایی نه چندان دور و قبل از اینکه زلزله تاریخ مردمان سرزمین شکوفه های زیتون را ورق بزند، مسابقات داغ این ورزش مفرح در محلات مختلف شهرستان هیجان زیادی را ایجاد می کرد. تب داغ والیبال در دهه های ۵۰ و ۶۰ در بخش مرکزی شهرستان بخصوص در رودبار با شرکت تیم هایی از محله های بالابازار، کلشتر، گلورز، نصفی، جوبن و … بسیار بالا می رفت و مردم را برای ساعاتی فارغ از فعالیت های کاری روزمره در شور و هیجان خود فرو می برد. اما پس از آن دوران طلایی و با ورق خوردن تاریخ شهرستان توسط حادثه دلخراش سال ۶۹،

 

این ورزش کمی فراموش شد و دیگر خبری از آن شور و هیجان نیست. بزرگان و پیشکسوتان این رشته مهیج اینک با خاطرات آن دوران، روزگار می گذرانند. دیگر خبری از برگزاری مسابقات در سطح محلات نیست و تیم های والیبال در شهرستان به یک افسانه تبدیل شده اند. اما در سالجاری و به میمنت ماه مبارک رمضان هیئت والیبال شهرستان به همت عاشقان این رشته ورزشی که با جان و دل برای والیبال مایه می گذراند پس از سالها اقدام به برگزاری مسابقات جام رمضان نمود تا شاید این رقابت ها مقدمه ای باشد برای بازگشت به دوران طلایی این ورزش مفرح و پرطرفدار که اکنون منتظر یک جرقه هستند.

 

امیدواریم با برگزاری این مسابقات دوباره علاقمندان به والیبال در شهرستان همت کنند و با گردهمایی و هم اندیشی خود و تدبیر مسئولین شهرستان دوباره این ورزش را در سطح شهرستان احیا کنند و هیجان را به والیبال شهرستان برگردانند. در این شماره از نشریه شکوفه های زیتون به سراغ یکی از قدیمی های والیبال شهرستان رودبار رفته ایم تا با وی در خصوص این رشته ورزشی به گفتگو بپردازیم که ماحصل آن در ادامه از نظر شما همراهان همیشگی خواهد گذشت. با ما همراه باشید.

 

البته در دوره ای که افتخار حضور در تیم های شهرداری رودبار و لوشان را در دوران عضویت حاج محمدرضا رسولی در هیئت رئیسه والیبال که از زحمتکشان این رشته در شهرستان بودند، تحقق یافت. ایشان در مقام هئیت رئیسه والیبال گیلان نیز موفق بودند و تیم های گیلانی در تمام سطوح از جمله نوجوانان، جوانان و بزرگسال در سطح کشور عنوان دار بودند که جا دارد از تلاش های این عزیز که از جانبازان سرافراز کشور هم هستند قدردانی کنیم.


*خودتان را معرفی نمایید.

سید سجاد نبی پور متولد ۱۳۴۹ اهل بالابازار رودبار و دارای مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی که هم اینک بعنوان کارمند بانک مشغول به کار هستم و بعنوان عضو هیئت رئیسه در والیبال شهرستان رودبار انجام وظیفه می کنم.

* در ابتدا بگویید والیبال را از کجا شروع کردید؟

والیبال را از سال ۵۹ بطور رسمی زیر نظر استاد خوبم جناب آقای هاشمی شروع کردم. از آنجایی که در یک خانواده والیبالی رشد کردم و عموهایم (میرفتاح و میرشعبان) از خوب های والیبال در شهرستان و استان بودند به والیبال علاقمند شدم.

*در چه مسابقات مهمی شرکت کرده اید؟

در سال ۶۲ در سن ۱۲سالگی به عضویت تیم نوجوانان استان گیلان درآمدم و برای مسابقات کشوری که در تهران برگزار می شد انتخاب شدم و بعد از آن مسابقات با تیم های منتخب شهرستان و جوانان گیلان در مسابقات کشوری که در گرگان برگزار می شد حضور پیدا کردم. در سال۷۲ به عضویت باشگاه بانک ملت که تنها تیم حاضر در مسابقات کشوری بود درآمدم. با تیم های باشگاهی شهرداری لوشان و منتخب رودبار در مسابقات کشوری حضور داشته ام و در حال حاضر بعنوان مربی و بازیکن در تیم والیبال بانک ملت در مسابقات المپیاد سیستم بانکی کشور حضور دارم.

*جایگاه والیبال شهرستان در استان و کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

والیبال شهرستان از دیرباز یکی از قطبهای بزرگ در سطح استان و حتی در کشور بوده و هست که با داشتن مهره های کلیدی در تمام سطوح چه از لحاظ بازیکن و چه داوری همیشه زبانزد بوده. نام داورانی همچون آقایان؛ قاسم صادقی، مرحوم ضرغام صادقی و شعبان بکیان در ادوار دور و بزرگانی همچون محمودکوچکی، علاءالدین هاشمی، میرفتاح نبی پور، مسعود قربانی همچنین هادی جعفری، میرشعبان نبی پور، عادل پالنگ، قاسم کوچکی، بهرام صادقی و مرحومان مختارکوچکی، سید تقی حسینی و رمضان شافعی که در حادثه زلزله ۳۱ خرداد ۶۹ به دیار حق شتافتند.

 

در یک دهه گذشته نیز قادر اسماعیلی، اکبر مصطفی پور، پیام مصلحی، علیرضا اسماعیل پور، سید مرتضی حسینی، محمدصادق فتوتی و سایر عزیزان از افتخارات والیبال شهرستان بوده اند. در زمینه داوری نیز آقایان حمیدرضا رسولی که از والیبالیست های خوب این شهرستان بودند به افتخار داوری ملی در آمدند که بازی های لیگ کشوری را سوت می زنند. این جمع از اسامی بخش کوچکی از افتخارآوران والیبال شهرستان رودبار در سطح استان و کشور هستند.

*مسابقات جام رمضان پس از چند سال برگزار شد.

با یاری و کمک دوستان خوبم در هئیت والیبال شهرستان آقایان عادل حسینی بعنوان رئیس هیئت، جناب مهدوی دبیر هیئت و کمک و پشتیبانی آقای بازیار رئیس اداره ورزش و جوانان رودبار بعد از حدود ۵ سال مسابقات جام رمضان با شرکت ۸ تیم بصورت آزاد در شهرستان بمدت ۱۰ شب با حضور تیم های جوانان بالابازار، شهدای علی آباد، یادمان شعبان، جوانان رودبار، نویده کوچصفهان، کارواش گیل، شهدای جوبن و لوشان برگزار گردید که در پایان دور مقدماتی ۴ تیم یادمان شعبان از شهر رودبار، کارواش گیل، نویده کوچصفهان و لوشان به دور پایانی مسابقات راه یافتند.

۷در مرحله نیمه نهایی تیم های یادمان شعبان و کارواش گیل به فینال مسابقات راه یافتند و در بازی فینال که با حضور فرماندار، معاون فرماندار، رئیس شورای شهر شهرستان، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان و حضور پرشور علاقمندان به این رشته ورزشی بین تیم های یادمان شعبان و کارواش گیل برگزار شد، تیم یادمان شعبان مقام نخست را بدست آورد.  تیم های والیبال کارواش گیل، نویده کوچصفهان و امید لوشان مقام های دوم تا چهارم این دوره از مسابقات را از آن خود کردند.

*در خصوص تیم یادمان شعبان بگویید

تمامی نفرات این تیم از خانواده نبی پور در بالابازار از رودبار تشکیل شده بودند که به یاد مرحوم شعبان نبی پور در این مسابقات حضور یافته بودند و پس از کسب مقام قهرمانی آن را با حضور بر سر مزار به آن مرحوم تقدیم کردند که کار بسیار ارزشمندی بود.

*مسابقات جام رمضان را چگونه ارزیابی می کنید؟

از لحاظ کیفیت مسابقات در سطح بالا و با استانداردهای فدراسیون والیبال برگزار گردید. همانطور که گفتم این مسابقات چند سالی بود که در شهرستان برگزار نمی شد و این دوره از مسابقات بعد از این وقفه با همت هئیت والیبال و کمک مسئول ورزش شهرستان برگزار گردید که  امیدوارم مسابقاتی در آینده در خور والیبال شهرستان و با کمک مسئولین شهرستان و عزیزانی که برای والیبال شهرستان دل می سوزانند برگزار شود.

*از مشکلات این رشته ورزشی بگویید.

متاسفانه یکی از مشکلات هئیت والیبال نداشتن اسپانسر قوی است. در این دوره از مسابقات برای اهدای جوایز که مبلغ ۵ میلیون تومان بود دچار مشکلاتی بودیم اما با همت و کمک دوستان و علاقمندان به این رشته ورزشی حل و فصل کردیم.

 

*استقبال تماشاگران از این مسابقات چگونه بود؟

استقبال تماشاگران از این مسابقات خوب بود و در شب فینال سالن مملو از جمعیت بود. معمولاً در سطح شهرستان ورزش های والیبال و کشتی از استقبال خوب تماشاگران برخوردار بوده که این مهم در همه ادوار نمود داشته است. البته پوشش خبری این مسابقات در سطح شهرستان خیلی ضعیف بود و اگر در فضاهای مجازی پوشش داده نمی شد، علاقمندان به این مسابقات اطلاعات لازم را بدست نمی آوردند. در اینجا جا دارد از کانالهای خبری شهرستان از جمله شکوفه های زیتون(اسپرو)، کانال رسمی بالابازار و سایر عزیزان تشکر و قدردانی کنم.

*انتظار شما از مسئولین چیست؟

با احترام خاص به مسئولین شهرستان باید بگویم که ورزش والیبال که روزگاری در سطح استان حرف اول را می زد متاسفانه با نگاه سرد مسئولین رو به رو شده که نمونه بارز آن عدم حضور تیمی از شهرستان در مسابقات باشگاهی استان گیلان است که با کمال تأسف در فینال همین مسابقات، نماینده مردم شهرستان در محل مسابقه حاضر شد که مورد واکنش بزرگان والیبال شهرستان قرار گرفت که در کانال تلگرامی شکوفه های زیتون نیز منتشر شد. همه علاقمندان و دلسوزان ورزش بخصوص صاحبان اصلی والیبال در شهرستان از نماینده انتظار دارند تا با حمایت همه جانبه برای حضور تیمی از والیبال شهرستان برای حضور در مسابقات استانی آستین بالا بزنند.

*سخن پایانی

در پایان از هفته نامه وزین شکوفه های زیتون که در این بازه زمانی یار و مددکارمان بودند همچنین سایر فعالان رسانه ای بخصوص در فضای مجازی که نسبت به پوشش خبری این مسابقات ما را یاری رساندند تشکر و قدردانی می کنم.

از تمام عزیزان پرتلاش و زحمتکش ورزش شهرستان بخصوص پیشکسوتان و حامیان محترم والیبال رودبار قدردانی می کنم و امیدوارم همچون همیشه در این راه خطیر پشتیبان جوانان علاقمند به والیبال باشند. ما به کمک تک تک دوستان نیازمندیم چرا که والیبال شهرستان پر از استعدادهایی است که نیاز به حمایت دارند. همه علاقمندان به ورزش والیبال می دانند که علیرغم تمامی کمبودها که در این برهه سخت عزیزانمان همچون آقایان بهنام حاجی پور و علی یوسف پور از همین شهرستان هستند که الان در باشگاهای سطح اول کشور سایپا و شهرداری ورامین عضویت دارند و باعث افتخار هستند والیبال شهرستان رودبار پر از استعدادهای نابی است که امیدواریم با کمک دوستان و مسئولین بتوانیم نام این رشته را در استان زنده نگهداریم و این قول را به همه عزیزان می دهم که انشاالله در آینده نزدیک خبرهای خوبی برای والیبال رودبار داشته باشیم.

اسامی تیم یادمان شعبان

۱- سید حامد نبی پور

۲-داریوش مقدادی

۳-مهدی رسولی

۴- سید محمد نبی پور

۵- سید رضا نبی پور

۶- سید مهدی نبی پور

۷- سید ابوالفضل نبی پور

سرپرست و مربی :

سید سجاد نبی پور

 

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :