شکوفه های زیتون/بنياد مسكن انقلاب اسلامي در ۲۱ فروردين سال ۱۳۵۸ به فرمان حضرت امام خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران به منظور تامين مسكن محرومان و متولي توسعه و عمران روستاهاي كشور و ساخت واحدهاي مسكوني شهرها در چارچوب سياست ها و برنامه هاي دولت جمهوري اسلامي ايران تشكيل گرديده است. افزایش تولید مسکن در هر جامعه نه فقط نشان دهنده رشد اقتصادی است، بلکه در تأمین نیازهای اجتماعی افراد نقش مؤثری را ایفا می کند. بر این اساس بخش مسکن به عنوان یکی از فصول اساسی و اولویت دار برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر کشور در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر روستاها مرکز تولیدات کشاورزی، دامی و صنایع دستی کشور محسوب می شوند که سهم عمده ای را در تولیدات سایر بخش ها و اشتغال بر عهده دارند. با این وجود در صورت کم توجهی به شرایط زندگی در این مناطق، ضمن تشدید روند مهاجرت به شهرها تعادل های اجتماعی، کالبدی و اقتصادی منطقه ای نیز با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. همچنین در مناطق روستایی به علت کم بودن درآمد روستاییان و نبود مازاد اقتصادی، بهسازی سکونتگاههای روستایی به خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته به کُندی انجام می شود. بر این مبنا در صورت وقوع حوادث طبیعی، زیان بسیاری به ساکنان این مناطق وارد خواهد شد. در این خصوص، وظیفه دولت در حمایت از بهسازی مساکن روستایی اهمیت فراوانی دارد. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون بمناسبت دهه بنیاد مسکن با مهندس اوسط قدرتی مدیر بنیاد مسکن شهرستان رودبار در خصوص عملکرد این اداره در سال گذشته گفتگویی را ترتیب داده ایم که در ادامه از نظر شما همراهان همیشگی خواهد گذشت.

طرح هادی مسیری است برای سهولت در کارهای زیر بنایی روستاها

مهندس اوسط قدرتی مدیر اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حساب ۱۰۰ امام(ره) شهرستان رودبار در گفتگوی اختصاصی با شکوفه های زیتون با بیان اینکه رودبار از بزرگترین و پهناورترین شهرستان های استان گیلان می باشد اظهار داشت: بعلت کوهستانی و صعب العبور بودن راه ها و پراکندگی روستاها از یکدیگر، رودبار از شهرستان های محروم و خاص کشور لحاظ است. وی افزود: متاسفانه کمبود اعتبارات و کمی نرخ رشد جمعیت و عدم وجود امکانات رفاهی مطلوب باعث مهاجرت مردم از این شهرستان به نقاط دیگر شده است.

مهندس قدرتی گفت: این بنياد در سال ۱۳۵۸ در رودبار تاسيس و در حال حاضر در هفت شهر،  چهار بخش و ۱۱۸ روستای بالاي ۲۰ خانوار ، ۴۶ روستای زير ۲۰خانوار در حال خدمت رساني مي باشد. وی افزود: بنياد مسكن داراي حوزه های پشتيباني- مسكن شهري- عمران روستايي- امور بازسازي و مسكن روستايي مي باشد كه بر اساس شرح وظايفي كه قبلا مطرح شد با هماهنگي اداره كل بنياد مشغول به فعاليت مي باشند.  مدیر بنیاد مسکن شهرستان رودبار تصریح کرد: حال می توانیم با برنامه ریزی و آینده نگری در روستاها که حامی تولید، صنعت و اقتصاد کشور می باشند جهت جلوگیری از مهاجرت مردم از روستاها گامی موثر در روند پیشرفت روستاها داشته باشیم. مهندس قدرتی افزود: قطعا دولت تدبیر و امید برای جامه عمل پوشانیدن بر این مهم از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به هدف بنیاد مسکن رودبار در زمینه بوم گردی گفت: پتانسیل گردشگری و مناطق بکر و خوش آب و هوای این شهرستان می تواند زمینه خوبی را برای اشتغال و معیشت مردم در سطح روستاها ایجاد نموده و مهمترین ویژگی این طرح، ماندگاری مردم در روستاها، جذب توریست در سطح شهرستان و کمک به ایجاد اشتغال می باشد.

اوسط قدرتی با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حساب۱۰۰ امام (ره) برنامه های مدون و اساسی را در دستور کار خود داده است خاطر نشان کرد: اهم عملکرد این اداره به شرح ذیل می باشد.

*تامين مسكن محرومان و اقشار كم درآمد

بنياد مسكن انقلاب اسلامي شهرستان در راستاي احداث و واگذاري مسكن محرومين اقدام به واگذاري پروژه  ۴۸ واحدي امام حسين (ع) منجيل با اعتباري بالغ بر ۲۵ ميليارد ريال نموده است كه بيش از ۶۵ درصد به واجدين شرايط واگذار گرديده است.

*واگذاري زمين جهت مسكن روستايي

بنياد مسكن انقلاي اسلامي گيلان براي تامين اراضي مسكوني روستايي موظف گرديده است تا با تملك زمين از اراضي مستعد دولتي و شخصي در روستاها پس از آماده سازي، تفكيك و تقسيم بندي قطعات به متقاضيان واجد شرايط روستايي واگذار نمايد.

*سند دار كردن واحدهاي روستايي

بنياد مسكن انقلاب اسلامي از ابتداي برنامه دوم توسعه موظف گرديده تا نقشه هاي تفكيكي بافت مسكوني روستاهاي واجد شرايط را تهيه کرده و براي صدور سند به اداره ثبت ارسال نمايد و اداره ثبت بر اساس نقشه اي تفكيكي بنياد مسكن براي متقاضيان روستايي سند مالكيت صادر نمايد و بر اين اساس در سال ۱۳۹۶ تعداد ۵۵۷ فقره پرونده روستايی به اداره محترم ثبت اسناد و املاك ارسال و دراين ميان ۱۶۴ جلد سند صادر و به روستاييان اهداء گرديده است.

*تهيه و اجراي طرح هادي روستايي

بنياد مسكن انقلاب اسلامي گيلان براي بهبود وضعيت فيزيكي خيابان ها، كوچه ها و شكل كلي روستاها با اعزام نيروي آموزش ديده فني اجرايي به روستاهاي واجد شرايط اقدام به تهيه طرح هادي روستايي مي نمايد و با هماهنگي معاونت برنامه ريزي استانداري و تخصيص اعتبار طرح هاي تهيه شده را در روستاها اجرا مي كند. بر اين اساس در سال ۹۶ تعداد ۲۹ روستا در دستور بازنگری قرار گرفت که در حال انجام مراحل قانونی می باشد. همچنین اجرای آسفالت معابر هشت روستای پاچنار، جوبن، اسکولک، دیزکوه، نصفی، دولت آباد، میرزاگلبند و شهربیجار در سطح شهرستان با مبلغ ۲۲ میلیارد ریال با پیگیری های دکتر جمالی، نماینده محترم مردم شریف رودبار در مجلس شورای اسلامی و رهنمودهای فرماندار ساعی شهرستان رودبار،  همچنین مصوب و اجرایی نمودن نهضت آسفالت بیش از ۲۵ روستا در دستور کار قرار داشته و دارد

*تسهيلات بهسازي مسكن روستايي

از مشكلات مسكن روستايي، پايين بودن كيفيت و مقاومت واحدهاي مسكوني مي باشد كه باعث آسيب پذيري اين واحدها در سوانح طبيعي مي شود. از اين رو طرح ويژه بهسازي مسكن روستايي بر اثر سوانح قهري- تمركز سرمايه گذاري دولتي در روستاهاي مستعد- توزيع عادلانه اعتبارات بخش مسكن در شهرها و روستاها- ترويج مقاوم سازي- آموزش و ارتقاي دانش فني روستايي- تشكيل و آموزش الگوي ساخت مسكن اقتصادي.  در اين راستا در سال ۹۶ تعداد ۴۴۵ واحد مسكوني با اعتباري بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال تحت پوشش تسهيلات طرح ويژه بهسازي مسكن روستايي قرار گرفت.

 *بافت با ارزش

ديگر از اقدامات بنياد مسكن شهرستان رودبار که با همكاري بنياد مسكن گيلان  به ثمر نشست؛ بازسازي، حفظ آثار و ساخت خانه هاي قديمي است كه خوشبختانه تنها شهرستاني در استان هستيم كه اين امر در آن محقق بوده و هم اكنون روستاي تاريخي انبوه و روستای گردشگری داماش در بخش عمارلو  با توجه با معيشت زندگي طراحي و در حال انجام مي باشد.

*سخن پایانی

در خاتمه لازم می دانم ضمن قدردانی از جناب آقای مهندس اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن گیلان، جناب آقای میرغضنفری فرماندار ساعی، جناب آقای دکتر جمالی نماینده پرتلاش مردم شریف شهرستان رودبار، ائمه جمعه شهرستان، مسئولین و روسای زحمتکش ادارات، نهادهای شهرستان و سایر همکارانم در بنیاد مسکن استان و شهرستان رودبار تقدیر داشته باشم و با تکیه بر سعه صدر مردم، به عمران و آبادانی بیش از پیش به یاری روستاها و محرومین دیار شکوفه های زیتون بشتابیم.

 


طرح هادی مطلوب نصیب قشری از صاحبان راستین انقلاب و مورد هدف آن یعنی روستاییان زحمتکش خواهد شد

 

دکتر منوچهر جمالی با بیان اینکه بنیاد مسکن از جمله نهادهایی هست که کار مطلوب آن تحولی عظیم در سطح روستاهای کشور رقم خواهد زد، گفت: کار مطلوب بنیاد مسکن نصیب قشری از صاحبان راستین انقلاب و مورد هدف آن یعنی روستاییان خواهد شد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تهیه و اجرای طرح هادی در محدوده روستاها با بازگرداندن حق زندگی به روستاییان در جهت ادامه زندگی و حفظ و حراست از منابع طبیعی و جنگلها بدست صاحبان آن است. وی افزود: این طرح کمک ‌به مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها است که می تواند تاثیر بسزایی بویژه در شهرستان رودبار داشته باشد.

نماینده مردم رودبار در ادامه ضمن تقدیر از خدمتگزاران صادق این عرصه،  دهه بنیاد مسکن را به همه تلاشگران بی منت این نهاد مقدس تبریک عرض نمود و در پایان برای مدیران و کارکنان بنیاد مسکن  موفقیت و عاقبت به خیری آرزو نمود.

محمدحسین صیادپور-حمید شفایی

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :