شکوفه های زیتون/ جناب دکتر سالاری

استاندار محترم استان گیلان

سلامی به بلندای درفک ، به ارتفاع درختان راش قدیم ، به آب های زلال رودخانه های جنگلی قدیم ، به سبزی زیتون قدیم، به تقدس درختان زیتون و روغن آن تقدیم تان باد.

بنالم از محیط زیستی که بی رحمانه کمر به نابودی آن بسته ایم. آلودگی شدید آبها (بالارفتن شوری سفید رود) ،پر کردن تالاب ها با هزاران زباله قابل بازیافت ،حذف درختان و جنگل ها ،خشکیدگی مراتع ،انباشت زباله در هر کوی ، شهر، روستا بویژه اطراف برکه ها و رودخانه ها، نبودن برنامه ای برای تصفیه فاضلاب شهری که مستقیماً به دریا می ریزد و آلودگی ماهی ها را سبب شده است. وجود سموم و کود های مازاد در برخی محصولات بومی و غیر بومی، استان را به پرتگاه سقوط هدایت نموده است.

انتظار نا معقولی به نظر نمی رسد، از حضرتعالی درخواست داریم ابتدا فرهنگ حفظ محیط زیست استان را اول برای ما انسانها جهت حفظ پرندگان ، خزندگان ، ماهیها، جانوران،گیاهان، جنگل ها، تالاب ها، مراتع، مزارع و باغ ها احیاء فرمایید و اجازه ندهید از این بدتر شود.

آقای استاندار؛ شاید امسال سال پر آبی نباشد، چون بارندگی در مناطق آبخیز سد سفیدرود کم است که امیدواریم بهبود یابد. همانگونه که مستحضرید، سرانه آب در سال ۱۳۴۰ حدود ۸۰۰۰ متر مکعب در کشور بوده است. در سال ۱۳۸۵ به ۱۸۵۰ متر مکعب رسید و این در حالی است که بحران آب از عدد ۱۷۵۰ مترمکعب شروع می شود. راندمان آب آبیاری در کشور در شرایط بحران باید حدود ۷۰ درصد باشد و این در حالی است که میانگین راندمان آب آبیاری کشور هنوز به بیش از ۴۰ درصد نرسیده است. دبی خروجی سد سفیدرود طی ۴ دهه از ۱۶۸ متر مکعب بر ثانیه به حدود ۶۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

و این در حالی است که شوری EC از ۴۰۰ میکروموس بر سانتیمتر مکعب (در حد شرب) به حدود ۲۰۰۰ میکروموس بر سانتیمتر مکعب رسیده است. برنج از EC 3000 به بعد دچار کاهش شدید محصول می شود. در سال قبل کارشناسان اعداد بالاتر از ۲۰۰۰ را در رودخانه های کوچک آنالیز کرده بودند. حال با خشکسالی احتمالی امسال و شور شدن بیشتر آب سد، چه برنامه ای برای نجات مزارع استان تنظیم شده است. سازمان آب؛ سازمانی که در رودبار برای کشت زیتون در اطراف دریاچه سد مجوز نمی دهد تا در اثر سیل های مستمر و سست بودن خاک منطقه، این خاک ها به دریاچه ریخته و سال به سال انباشت و اکنون حجم دریاچه سد به ثلث کاهش یافته است. اما در استانهای همجوار هر سال صدها هکتار باغ زیتون از همین آب احداث می شود.

سازمانی که در کتابچه ها و گفتمان کارشناسان برای حضرات معدن دار اولاً حفر بستر نباشد و تازه اگر پارتی در جایی داشته باشد حداکثر ۸۰ سانتی متر در داخل بستر طلای شن و ماسه برداشت کنند. اما الحق و الانصاف اینطور بوده ،گاهی بیل ها که قانون همین سازمان می گوید نباید وارد بستر شوند تا قد خودشان پایین می روند. سازمانی که هنوز برنامه ای برای استفاده از آب باران ۱۴۰۰ میلیمتری استان نداشته و یا اگر داشته عملی نکرده است، می توان به آن امیدوار بود. آقای استاندار بجنبید تا مزارع برنج گیلان برج نشود.

 محمد رمضانی ملک رودی

فعال سیاسی و مدیرعامل خوشه صنعتی زیتون

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :