شکوفه های زیتون/ محمد مقیمی استاندار تهران خبر پیش فروش نوزاد در تهران را تایید کرد. پیشتر سلمان خدادای عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفته بود: «دیده شده که مادران به دلیل “اعتیاد” نوزادان خود را در قبال مبلغی اندک پیش از تولد پیش فروش می‌کنند.»
در سال‌های اخیر با انتشار اخبار مختلف بحث خرید و فروش نوزادان به رسانه‌ها کشیده می‌شود. گاهی با دستگیری باند‌های خرید و فروش،
گاهی با هزینه بالای یک خانواده نابارور برای خرید نوزاد و گاهی هم با اظهارات نمایندگان مجلس یا شورا. اما به گفته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هنوز این مشکل برطرف نشده است.
سال ۸۸ بود که دستگیری باند فروش نوزادان در اصفهان بحث‌های فراوانی را به وجود آورد. اعضای این باند که از یک پزشک، سه ماما، سه پرستار و دو کارمند ثبت احوال تشکیل شده بود باند به فروش ۱۴۵ نوزاد اعتراف کردند.
دو سال پیش هم خبر پیش فروش نوزادان برای پیوند اعضای آن‌ها واکنش‌های زیادی را در پی داشت. بعد از اعلام این خبر بود که شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از جدی بودن پدیده پیش فروش نوزادان در کشور سخن گفت.
به گفته او «آماری از تعداد این نوزادان نداریم، اما آنقدر تعداد آن زیاد بوده که تبدیل به یک خبر شده است».
همان سال بود که فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از مشکل خرید و فروش نوزادان در بیمارستان‌های جنوب شهر خبر داد. به گفته دانشور «روزانه یک تا ۲ بچه در اطراف این بیمارستان‌های جنوب تهران خرید و فروش می‌شود». این عضو شورای شهر فروش نوزادان را به مادران معتاد و روسپی نسبت داد.
«خانم‌های کارتن خواب و زنان روسپی به هنگام زایمان در برخی از بیمارستان‌های جنوب و مرکز شهر مراجعه و پس از به دنیا آمدن نوزاد با دریافت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بچه خود را می‌فروشند» بعد از این اظهارات برخی از زنان کارتن خواب محله هرندی در گفت‌وگو با فارس، از وجود پدیده “پیش‌فروش” نوزاد در این محله خبر دادند.
پیش‌تر روزنامه سرمایه هم در گفتگو یا یک پرستار از وجود چنین پدیده‌ای در بیمارستان‌های تهران خبر داده بود: «در برخی از بیمارستان‌ها دلالان با پرداخت مخارج بیمارستان به زنان باردار، به عنوان پیش قسط، نوزادان را پیش خرید کرده و سپس نوزادان خریداری شده را با قیمت کلان به زوج‌های نابارور می‌فروشند». اما نوزادان پیش فروش شده همیشه در اختیار خانواده‌های نابارور قرار نمی‌گیرند. شاید سرنوشت بدتری در انتظار آن‌ها باشد.
چه کسانی نوزادان خود را می‌فروشند؟
به گفته سیاوش شهریور مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران عده زیادی از افرادی که فرزندان خود را می‌فروشند معتادان متجاهر و بی سرپرست هستند.
نجمه شهبازی مددکار اجتماعی فقر را عامل اصلی فروش نوزادان از سوی والدین می‌داند. به گفته او خانواده‌هایی که دست به این کار می‌زنند اغلب تحت تاثیر یک بحران شدید، اقدام به فروش نوزادشان می‌کنند.
«در بسیاری از پرونده‌های فروش نوزاد، مادر عامل این کار بوده که معمولاً این کار را به خاطر “طلاق”، “بیکاری” یا “زندانی بودن همسر” انجام داده است» مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران به قشر دیگری از فروشندگان نوزاد در برخی محله‌ها هم اشاره می‌کند: «در برخی از محله‌ها مثل هرندی غربتی‌هایی هستند که از قدیم در آن جا ساکن اند و تعداد زیادی بچه به دنیا می‌آورند یا اصلاً تولید می‌کنند.
این افراد نیز اقدام به فروش بچه‌های خود می‌کنند، اما تعداد آن‌ها چندان زیاد نیست».
نوزادان به چه کسی فروخته می‌شوند؟
در پرونده باند فروش نوزادان اصفهان گفته شد بچه‌های اصفهانی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان به خانواده‌های نابارور کویتی فروخته‌ شده اند.
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران هم از وجود باند‌هایی خبر داد که دختران فراری را مجبور به زایمان زودرس می‌کنند و کودک را به کشور‌های دیگر می‌برند.
دانشور گفت: «نمی‌دانیم که در آنجا به باند قاچاق اعضا تحویل داده می‌شوند یا به خانواده‌ها یا مراکز فساد!» همچنین فاطمه دانشور در گفت‌و‌گویی که به تازگی با روزنامه آرمان داشت در مورد پیش‌فروش نوزادان در کشور توضیحاتی داد. به گفته او «خریداران این کودکان در شرایط مختلف از متکدیان گرفته تا خانواده‌های نابارور متفاوت هستند.»
آمار:
* براساس آمار عملکرد سازمان بهزیستی تقریباً سالانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کودک به فرزندی سپرده می‌شوند. بر این اساس تقاضا برای دریافت کودک به مراتب بیش از تعداد کودکان قابل واگذاری به خانواده هاست.
* به گفته مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران حدود ۸۰ درصد از زنان معتاد یا کارگر جنسی که اقدام به فروش نوزاد خود می‌کنند و تعداد قابل توجهی از فرزندان آن‌ها مبتلا به ویروس اچ. ای. وی هستند.
دانشور می‌گوید: این کودکان عمدتا دچار اعتیادند و در شرایط حادتر ایدز دارند، بنابراین خانواده‌های نابارور زیاد خواهان آن‌ها نیستند و این کودکان احتمالا موردسوءاستفاده متکدیان قرار می‌گیرند و با رقم‌های بسیار پایین خرید و فروش می‌شوند.
مریم یکی از پرستاران بیمارستانی در تهران گفت: «فروش نوزاد به خانواده‌های بدون فرزند بهترین و مطلوب‌ترین نوع فروش فرزند است! نوزادانی که به خانواده‌های بدون فرزند فروخته می‌شوند بالاترین قیمت‌ها را دارند و کودکانی که برای ازدواج اجباری و یا کار به فروش می‌رسند قیمت کمتری دارند.»
سر نوشت نوزادان پیش‌فروش شده چیست؟
به گفته فاطمه دانشور اکثر نوزادان متولد شده مبتلاء به HIV هستند.
این نوزادان به دلیل بیماری‌های بسیار و عدم نگهداری صحیح از آنها هم عمر زیادی ندارند. تعدادی از این بچه‌ها که سالم می‌مانند در باندهای خیابانی برای تکدی‌گری و فروش مواد به کار گرفته می‌شوند.
نماینده ملکان در مجلس می‌گوید: اغلب این کودکان ترک تحصیل کرده و برای تامین معیشت خانواده راهی خیابان ها، مراکز بازیافت زباله و کوره پزخانه می‌شوند؛ البته وضعیت کودکان خیابانی بسیار بدتر و فجیع‌تر از کودکان کار است، زیرا کودکان خیابانی تحت سلطه و سوء استفاده مافیا قرار دارند.
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :