شکوفه های زیتون- سامان بدر: سال ۹۲ در اولین بازی فصل لیگ برتر داماش مقابل سایپا خاطره انگیزترین شعار هواداران ان روز رشتی ها افتخار کردن به حضور علی رضا جهانبخش در هلند بود. شعار «جهانبخش تو هلنده، داماشی سربلنده» هنوز از خاطر بسیاری از هواداران باقی مانده است. تشویق هایی که در دقیقه ۳۰ به یاد شماره پیراهن علی رضا در داماش بیشتر خودش را نشان داد. برای کسانی که فوتبال برای آن ها تنها به دو تیم پایتخت و بازیکنانش ختم می شود شاید در آن برهه زمانی چنین شعاری را درک نکردند. اما امروز بعد از آن گلی جهانبخش این سربلندی را به کل جامعه ایران تعمیم داد و یادآوری کرد که فوتبال تنها در پایتخت ایران نیست و می توان با قراردادهای پائین تر به چنین افتخاراتی نیز دست یافت.

جهانبخش از معدود بازیکنان فوتبال ایران است که از انتقالش به یک تیم خارجی سود خوبی را نصیب باشگاه ایرانی کرده است. داماش نه تنها با  نایمخن بلکه بعدها در آلکمار نیز داماش موفق شد از انتقال جهانبخش پولی دریافت کند و این از معدود انتقالات حرفه ای در فوتبال ایران است که امیر عابدینی به مانند مهدوی کیا در آن تبحر داشت. در بند قرارداد جهانبخش با نایمخن امده بود« اگر جهانبخش پس از مدت قراردادش به هر باشگاهی ترانسفر شود بیست درصد این پول باید به داماش برسد» هرچند عابدینی بعد از ماجرای فساد سه هزار میلیاردی و مشکلات شرکت هولدینگ امیر منصور آریا عطای تیمداری را به لقایش سپرد اما همین یک اقدام مثبت او کمتر در میان مدیران فوتبال ایران نمونه داشته است.

 

امروز که مشکلات فوتبال سپیدرود و داماش و  ملوان بیشتر از همیشه خودش را نشان می دهد و اکثر هواداران نیز مدیریت باشگاه را عامل اصلی می دانند بیشتر می توانیم درک کنیم که مدیریت خوب در فوتبال چگونه می تواند در پویایی و پیشرفت این رشته ورزشی کمک کند. امروز وقتی مشاهده می کنیم که مدیریت فوتبال ما به وعده و عید، جنجال و و تزهای عجیب و غریب بدل شده است بیشتر حسرت می خوریم که چگونه فوتبال گیلان  با این سطح بالا از استعداد و حمایت مردمی در حال اضمحلال است.

آقایان با تزهای عجیب و غریب فروش آب معدنی در استادیوم، ساخت هتل، آوردن سرمایه گذار خارجی دیدار با مسئولین سیاسی و شعارهای توخالی قصد دارند خودشان را نشان دهند اما در تحقق کوچکترین وعده های خود نیز باز می مانند و کارشان به جایی می رسد که یک شخصیت معروف فوتبال در جلسه ای به طنز کاغذ سفیدی را روبروی آن ها قرار می دهد تا به مشخص نبودن ساختار و بودجه فصل اینده باشگاه طعنه بزند! این ها تنها امضای صورتجلسه ای را یاد گرفته اند که بهترین کار برای آن همان پاره کردنش است! همین عدم غیر فوتبالی این ها است که به جای تشویق در ورزشگاه بنرهای افراد خاص در میادین برایشان تشویق نامه صادر می کنند!

 

وقتی جهانبخش به لیگ هلند رفت تا مدتها هنوز بسیاری او را نمی شناختند. حتی اسطوره استقلال یادش نمی امد که جهانبخشی نیز در تیم ملی و لیگ هلند بازی می کند! اما حال که جهانبخش را دنیا می شناسد و به یک محبوب میلیون دلاری تبدیل شده است بیشتر از گذشته حسرت می خوریم که مدیران فوتبالی از میان ما رخت بر بسته اند و جایشان را کسانی گرفته اند که فوتبال گوئی تنها سکوی پرتاب ان ها قرار است باشد.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :