مخالفت مقامات اروپا با درخواست ترامپ برای پیوستن مجدد روسیه به تشکل جی 7

شکوفه های زیتون-  بسیاری مقامات اروپایی در آستانه برگزاری نشست جی۷ به درخواست آمریکا برای پیوستن مجدد روسیه به این تشکل واکنش نشان دادند.

 “نوربرت روتگن”، رئیس کمیسیون سیاست خارجی آلمان در آستانه برگزاری نشست بحث‌برانگیز جی۷ با حضور دونالد ترامپ، در مصاحبه با روزنامه “دی‌ولت” آلمان درباره انتقاد شدید رئیس جمهور فرانسه از ترامپ در آستانه برگزاری این نشست و اینکه آیا این گونه انتقادها بجا است گفت: الآن شرایطی ایجاد شده است که در آن باید واضح و روشن صحبت شود، اما نه یک بیان عاطفی که در پیامی توئیتری مطرح می‌شود.

وی اظهارات مخالف احساساتی را به‌خلاف آن چیزی دانست که در حال حاضر به آن نیاز است و مذاکرات سختی را در نشست جی۷ در کانادا پیش‌بینی کرده گفت: مسئله مهم این است که ما خود را درگیر سخنان مبالغه‌آمیز رئیس جمهور آمریکا نکنیم، بلکه سبک مستقل خود و اعتقادات اروپایی‌مان را در پیش گیریم.

روتگن در ادامه گفت: ما حالا به‌خوبی فهمیده‌ایم که ترامپ چه‌کسی هست و ما چه انتظاراتی می‌توانیم از او داشته باشیم و ما اروپاییان باید پاسخ خلاقانه‌ای به این مسئله بدهیم. ما به یک موضع قاطعانه‌تر در روابط دو سوی آتلانتیک نیاز داریم. از طریق انتقادهای همیشگی، ترامپ همچنان خود را بیشتر تأییدشده احساس می‌کند.

وی گفت: نشست روزهای جمعه و شنبه جی۷ در کانادا در واقع اولین نشستی است که بعد از اینکه ترامپ برای همه این مسئله را آشکار کرد که همچنان درباره اعلان‌های خود تصمیم می‌گیرد؛ که از جمله این تصمیمات قراردادن تعرفه‌های گمرکی روی محصولات فولاد و آلومینیوم اروپا و خروج از توافق هسته‌ای با ایران بود. این گونه تصمیمات علیه منافع حیاتی و اعتقادات اساسی اروپاییان است و در این باره ما باید به‌صورت جدی و باز صحبت کنیم.

روتگن در عین حال آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و ژاپن را به‌صورت متقابل بهترین متحدانی که به هم نیاز دارند دانسته گفت تشکل جی۶ به‌جای جی۷ در کار نخواهد بود.

وی درباره اظهار نظر اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه روسیه باید به تشکل جی‌هفت برگردد گفت: درها به‌روی روسیه باز است. اما روسیه باید دوباره به نظم صلح اروپایی بازگردد. من بر این عقیده نیستم که سیاست روسیه در زمانی قابل پیش‌بینی برگشت‌پذیر باشد. دوره جدید مسئولیت ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین تازه شروع شده است.

اتحادیه اروپا هم پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا برای بازگشت روسیه به تشکل جی‌هفت را رد کرده است. دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی در آغاز نشست جی‌هفت در کانادا ۷ را عدد شانس نامیده با این مسئله مخالفت کرد. سخنگوی کرملین هم این مسئله را آشکار کرده است که روسیه علاقه‌ای به عضویت در این تشکل ندارد.

یان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم تأکید کرده است که روسیه با الحاق شبه‌جزیره کریمه و دخالت‌هایش در شرق اوکراین قوانین بین المللی را نقض کرده است.

ترامپ اخیراً خواستار پیوستن مجدد روسیه به تشکل جی‌هفت و تبدیل آن به جی‌هشت شده است.

دونالد تاسک همچنین با ابراز نگرانی درباره زیر سؤال قرار گرفتن نظم جهانی از طرف ترامپ همچنین در حال حاضر این مسئله را مهم ارزیابی کرد: جی‌هفت را به‌عنوان ضامن نظم جهانی تقویت کنیم.

یان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم تأکید کرد که اتحادیه اروپا یک بار دیگر تلاش خواهد کرد با ترامپ درباره تعرفه‌های گمرکی روی محصولات فولاد و آلومینیوم صحبت کند.

روتگن هم تصریح کرد که صدراعظم آلمان این مسئله را آشکار کرده است که رئیس جمهور آمریکا با تصمیمات خود علیه منافع اروپایی رفتار می‌کند. وی البته همچنین این مسئله را آشکار کرده است که انسجام و ضرورت مناسبات دو سوی آتلانتیک را زیر سؤال قرار نمی‌دهد.

از امروز جمعه، سران کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، کانادا و ژاپن در کانادا گرد هم می‌آیند. تصویب تعرفه‌های گمرکی روی محصولات فولاد و آلومینیوم اروپا از طرف آمریکا از موضوعات مهم مطرح در این نشست است. لغو توافق هسته‌ای ایران از طرف ترامپ هم که عصبانیت اروپا را به‌دنبال داشته از دیگر موضوعات مهم مطرح در این نشست خواهد بود.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم  در آستانه نشست جی۷ انتقاد شدیدی به سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام، تعرفه‌های گمرکی علیه اروپا و سیاست‌های آب‌وهوایی وی وارد کرد.

وی تأکید کرد: ما دیگر نمی‌توانیم این اختلافات با آمریکا را لاپوشانی کنیم.

وزیر خارجه آلمان در این راستا گفت که نه ترامپ به توافق آب‌وهوای پاریس و توافق هسته‌ای با ایران و همچنین تصویب تعرفه‌های گمرکی روی محصولات فولاد و آلومینیوم اروپا همه تصمیمات یکجانبه‌ای به‌ضرر اروپا هستند. رئیس جمهور آمریکا آگاهانه به این مسئله تن می‌دهد که این آسیب‌ها مستقیماً بر اروپا تأثیر بگذارد.

“آنتون هوف رایتنر”، رئیس فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان هم خواستار تشکیل یک ائتلاف تجاری جدید به‌جای تشکل جی۷ شده است و تأکید کرد که حالا زمان آن فرا رسیده است.

وی از شکست کامل تشکل جی۷ به‌عنوان تشکلی برای تجارت جهانی منصفانه خبر داده گفت: من یک نوع گروه، متشکل از همه کشورهای دموکراتیکی را پیشنهاد می‌دهم که از جمله به توافق آب‌وهوا و سازمان ملل متحد قدرتمند پایبند هستند. علاوه بر آلمان کشورهایی مثل استرالیا، برزیل، ایتالیا، ژاپن، کانادا، آفریقای جنوبی و کره جنوبی می‌توانند عضو این تشکل باشند. این یک جایگزین مثبت و قدرتمند برای سیاست اخاذی دونالد ترامپ است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :