شکوفه های زیتون- محمد عباسی امروز در همایش «چاقی یا سلامتی، انتخاب با شماست» در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی پرخوری را به عنوان یکی از دلایل افزایش وزن دانست و اظهار کرد: اضافه وزن و چاقی عامل مهم خطرساز و تهدیدکننده برای سلامت انسانهاست.

وی با بیان اینکه گیلان از استان‌های چاق کشور محسوب می‌شود،گفت:میانگین چاقی در کشور ۶۰ درصد جمعیت و در گیلان ۶۸ درصد است .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عامل اصلی چاقی و اضافه وزن را کم تحرکی،پرخوری و صرف غذاهای پرانرژی مانند مواد قندی و چربی‌ها و مصرف کم میوه‌ها و سبزی‌ها عنوان کرد.

عباسی با بیان اینکه ۳۰درصد چاقی‌ها بر اثر ژنتیک است،گفت:مابقی در اثر کم تحریکی و عادت بد غذایی ایجاد می شود.

وی،با بیان اینکه چاقی و اضافه وزن مهمترین عامل بروز بیماریهای غیر واگیر است، یادآور شد: پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر با تغذیه صحیح امکانپذیر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان یادآور شد: ۳۰ درصد نوجوانان و ۷۰ درصد افراد میانسال در سطح کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

عباسی در پایان با تاکید بر افزایش تحرک بدنی در افراد و انجام ورزش روزانه بمدت ۳۰ دقیقه،خاطرنشان کرد:برای جلوگیری از مرگ زودرس باید کنترل دیابت،فشار خون و دوری از سیگار و غیره را در دستور کار قرار دهیم./ایسنا

این خبر را به اشتراک بگذارید :