شکوفه های زیتون-  به دنبال نوسانات بازار ارز در چند روز گذشته که نرخ دلار تا ۶ هزار تومان افزایش پیدا کدر و موجب این شد که در جلسه  فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت تک نرخی شدن دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان تصویب شود، دکتر هادی حق شناس اقتصاددان گیلانی در گفت و گو با ابراز داشت: این کاری بود که باید در سالهای گذشته صورت می گرفت.

حق شناس در ابتدای مصاحبه گفت: ما قاعده ای در اقتصاد داریم که این مهمترین قاعده از نظر تعیین قیمت در بازار ارز است. با این پیش فرض که در بازار ارز برای تعیین قیمت ارز نرخ بهره ، نرخ رشد اقتصادی و نقدینگی مهم است. اما مهم تر از این سه فاکتور «نرخ تورم» است. اگر فرض کنیم سال ۹۲ سال مبنا باشد  که نرخ ارز بین ۳۵۰۰ تا ۳۷۰۰ نوسان می کرد  و تورم تجمعی سال ۹۲ تا پایان سال ۹۶ را حدود  ۶۰ درصد بگیریم و تورم ۵ کشور که از آن ها کالا وارد کردیم حدود  ۳۰ درصد در نظر  بگیریم مابه تفاوت تورم داخلی و تورم خارجی هر عددی که باشد نرخ دلار در پایان سال ۹۶ به نسبت نیمه دوم سال ۹۲ باید  تعدیل شود و از همین جهت  قیمت دلار  در پایان سال ۹۶ یک  قیمت واقعی در اقتصاد بود.

 

وی در ادامه با اشاره به قواعد غیر اقتصادی در نرخ دلار نیز گفت:  به جزءپارامترهای اقتصادی  پارامترهای سیاسی هم می تواند در نرخ دلار اثر گذار باشد که  این پارامترها در هر دو سو دخالت می کند. دولت ها همیشه علاقه مندند که قیمت دلار کاهشی باشد. اما شوکهای سیاسی مثل انتخاب ترامپ یا بودن یا نبودن آمریکا در برجام یا برخی سیاست های خارجی  منطقه یا افزایش و کاهش تولید اوپک که تاثیر بر منابع ارزی ایران دارد  در فعالیت  غیر اقتصادی نرخ ارز دخیل هستند.وی ادامه داد: به یقین می توان گفت که نرخ ارز در روز یکشنبه که به بیش از ۶ هزار تومان رسید غیر واقعی است و حتما دارای حباب بود و بنابراین از نظر منظر اقتصادی همان بود که عرض کردم که  هر تغییر و تحول پائین تر و بالاتر از ان غیر اقتصادی است و در میان مدت عوامل اقتصادی آن حذف می شود.

این اقتصاددان گیلانی خاطرنشان کرد: به عنوان یک مثال تاریخی در اواخر سال ۹۱و اوایل سال ۹۲  قیمت ارز سه برابر  و دو سه هفته هم بالای ۴ هزار تومان شدو ولی سه سال بعد  در همان حول و حوش قرار گرفت. چرا آن نرخ پایدار نبود؟ چون عوامل سیاسی و حباب دخیل بود. لذا  نرخ روز یکشنبه  نیزحباب و غیر اقتصادی بود و به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود نوسانات ارز را تا پایان اردیبهشت داشته باشیم که در مورد برجام تعیین تکلیف شود.

دکتر حق شناس در مورد دستور یکسان سازی نرخ ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان نیز گفت: یکسان سازی نرخ ارز اقدامی  بود که دولت باید در سال ۹۵ و یا ۹۶ انجام می داد و این کار صورت نگرفت.این کار مثبتی بود که انجام شد که  که یکسان سازی نرخ دلار صورت گرفت تا زمینه ساز حذف زمینه فساد و رانت در بازار ارز شود.

این فعال سیاسی در مورد این که چرا دولت در سالهای گذشته  یکسان سازی نرخ ارز را مورد تصویب قرار نداد نیز تاکید کرد: به نظرم دولت ملاحاظات دیگری داشت. دولت بسیار محتاط عمل کرد  و به نظر می رسد که احتیا ط دولت در سال ۹۵ و ۹۶ منجر به این شد وگرنه ضرورتی ندارد که دولت به گردشگر  یا به بخشی از گروه های دیگر یارانه ارزی پرداخت کند. یارانه به دهک های پائین جامعه معنا دارد ولی یارانه ارزی توجیهی ندارد. کاری که دولت در سالهای گذشته انجام داد همین یارانه ارزی بود که معروفترینشان گردشگران خارجی است.

حق شناس در مورد تثبیت قیمت ۴۲۰۰ تومان نرخ ارز نیز گفت: ۴۲۰۰ تومان یقینا ثابت نمی ماند. تثبیت در اقتصاد معنایی ندارد و حتما تغییراتی صورت خواهد گرفت.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :