شکوفه های زیتون/ مجری طرح زیتون کشور گفت:

هم‌اکنون حدود ۲۰۰ هزار هکتار از باغات زیتون استان‌های زنجان، قزوین و گیلان آلوده به مگس زیتون بوده و هر سال در آن ردیابی، پایش و مبارزه صورت می‌گیرد.

«مستخدمی» تصریح‌ کرد:

استان‌های زنجان، قزوین و گیلان مرکز اصلی تولید زیتون هستند و بیشترین سطح و تولید در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

 وی با اشاره به آفت مگس زیتون در باغات خاطرنشان کرد:

این آفت از سال ۸۳ و بر اثر واردات بی‌رویه میوه زیتون از کشورهای همسایه به کشور راه یافته و کانون اصلی پراکنش آن مناطق سه‌گانه زیتون‌خیز کشور در استان‌های فوق و البته کمی هم در استان گلستان است.

 مستخدمی ادامه داد:

هم‌اکنون حدود ۲۰ هزار هکتار از باغات زیتون این سه استان آلوده به مگس زیتون بوده و هر سال در آن ردیابی، پایش و مبارزه صورت می‌گیرد.

 وی تصریح‌ کرد:

در سنوات اخیر با پیگیری که این دفتردر بخش‌های اجرا با همراهی سازمان حفظ نباتات و معاونت باغبانی انجام داده، خوشبختانه آفت زیتون طی ۳ سال گذشته کاملاً کنترل و خسارت آن به کمترین حد ممکن رسیده که البته این امر رسالت ما را نسبت به سال‌های پیش برای کنترل و مبارزه با این آفت بیشتر خواهد کرد.

 مجری طرح زیتون کشور با بیان این‌که امسال با توجه به کاهش نسبی دما و افزایش رطوبت بر اثر بارش ماه‌های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای طغیان آفت مگس زیتون وجود دارد، گفت:

دفتر طرح زیتون علاوه‌بر اختصاص اعتبار در بخش‌های مختلف اصلاح و احیای باغات زیتون مانند هرس، تغذیه، پیوند، مدیریت کف باغ و دفع علف‌های هرز، باز جوانسازی باغات مسن که همگی در کاهش خسارت مگس زیتون موثر هستند برای اصلاح باغ‌های آفت‌زده و جمع‌آوری میوه‌های آلوده به لارو این آفت نیز برنامه و دستورالعمل جداگانه‌ای را مد نظر قرار داده و به سه استان آفت‌خیز اختصاص داده است.

 مستخدمی با تقدیر و تشکر از مدیران و کارشناسان حفظ نباتات جهت ردیابی و پایش مداوم آفت در طول سال و در ایستگاه‌های ردیابی واقع در سه استان خاطرنشان‌ کرد:

دفتر طرح زیتون نیز به‌عنوان متولی بخش زیتون کشور چندین جلسه در معاونت باغبانی جهت دریافت اطلاعات مربوط به ردیابی و پایش آفت در استان‌های هدف هم‌چنین هماهنگی و برنامه‌ریزی بهتر در خصوص هدایت عمِلیات‌های اصلاحی باغات زیتون به‌منظور کنترل موثر این آفت در سال زراعی جاری برگزار کرده است.

 وی تصریح کرد:

بهره‌برداران بخش زیتون می‌دانند که خسارت این آفت تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار نمی‌گیرد و مگس زیتون یک آفت همگانی است که دولت عملیات ردیابی و پیش‌آگاهی را برای مبارزه با این آفت بر عهده دارد، اما مبارزه اصلی با آفت به عهده باغداران زیتون‌کار است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :