شکوفه های زیتون/  مدتی است که کاغذ در بازار ایران کمیاب شده است دلیل این رشد قیمت مجموعه اتفاقاتی مانند عدم همکاری بانک مرکزی در تخصیص ارز برای واردات کاغذ، تعطیلی برخی کارخانه‌های تولید کاغذ و افزایش قیمت کاغذ در بازار جهانی است که باعث شده واردکنندگان نتوانند به راحتی کاغذ وارد کنند تا شاهد افزایش صعودی قیمت کاغذ در کشور باشیم.

در راستای این اتفاقات وزیر صنعت روز گذشته با ارسال نامه به معاون اول رئیس‌جمهور برای حذف سود بازرگانی و حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله، درباره افزایش قیمت کاغذ در بازار هشدار داده است. در بخشی از این نامه آمده است: صنعت کاغذ و مقوای کشور حدودا ۸۵‌درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است. در همین راستا طی دو سال اخیر حدود ۶۰۰‌هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی کشور افزوده شده که این امر تامین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی با مشکل مواجه کرده است.

نامه وزیر صنعت به جهانگیری

وزیر صنعت با ارسال نامه آنی و حائز اهمیت به معاون اول رئیس‌جمهور برای حذف سود بازرگانی و حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله، درباره افزایش قیمت کاغذ در بازار هشدار داد. به گزارش تسنیم، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با موضوع حقوق گمرکی و سود بازرگانی کاغذ باطله نوشت: با سلام، آن‌گونه که مستحضرید باتوجه به شرایط اقلیمی کشور تامین مواد اولیه سلولزی صنایع کاغذسازی با محدودیت‌هایی مواجه است، برهمین‌اساس صنعت کاغذ و مقوای کشور حدودا ۸۵‌درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است. در همین راستا، طی دو سال اخیر حدود ۶۰۰‌هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی کشور افزوده شده که این امر تامین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی با مشکل مواجه کرده است، ضمن آنکه برای ارتقای تولید کاغذهای داخل واردات کاغذ باطله امری ضروری است. علی‌هذا جهت تسهیل در واردات این مواد اولیه مورد نیاز صنایع کاغذسازی، کمیسیون ماده «یک» آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات طی صورت‌جلسه مورخ ۲۹/۱۱/۹۶ تصویب کرده است که چهار‌درصد حقوق گمرکی و یک‌درصد سود بازرگانی مجموعا پنج‌درصد کاغذهای باطله حذف شود. با توجه به اهمیت موضوع خواهشمند است دستورات لازم در این زمینه صادر فرمایید. ضمنا متن لایحه پیشنهادی برای صدور دستور طی مراحل تصویب به‌منظور ارائه به مجلس پیوست است. به‌گفته شریعتمداری، قیمت هر کیلو کاغذ باطله در کمتر از یک سال بیش از دو برابر افزایش یافته است.

نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره حذف تعرفه واردات کاغذ به‌شرح زیر است؛

با سلام، بازگشت به نامه شماره قبلی و با توجه به مطالب مطروحه در جلسه مورخ ۲۶/۲/۹۷ مبنی بر ارائه اطلاعات تکمیلی پیرامون پیشنهاد حذف چهار‌درصد حقوق ورودی کاغذ باطله بدین‌وسیله موارد ذیل به‌آگاهی می‌رسد: ۱ــ وفق تبصره ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تسهیلات لازم را در راستای توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع مرتبط با چوب سلولزی در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد قرار دهد. کاغذ باطله به‌عنوان جایگزین چوب در صنعت کاغذسازی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. ۲ــ با توجه به مزایای متعدد بازیافت کاغذ از جمله کاهش مصرف انرژی، آب، مواد شیمیایی، پساب و عدم استفاده از منابع چوبی، در برنامه راهبری صنعت سلولزی، توسعه صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله مورد تایید قرار گرفته است.

 

این موضوع نیز در دنیا امری رو به گسترش بوده به‌طوری که وفق اطلاعات فائو حدود ۵۶‌درصد کاغذ و مقوای جهان در سال ۲۰۱۶ با استفاده از کاغذ باطله بوده است. ۳ــ با توجه به گسترش صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله در سال‌های اخیر و وجود طرح‌های متعدد در دست اجرا عملا کاغذ باطله داخلی جوابگوی نیاز این صنعت نبوده و دلیل پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه و به‌هم خوردن توازن آن در کمتر از یک سال قیمت هر کیلو کاغذ باطله قهوه‌ای از چهار‌هزار ریال به نه‌هزار ریال افزایش یافته است. ۴ــ در حال حاضر هر تن کاغذ باطله وارداتی حدود ۱۴۰ تا ۲۲۰ دلار بسته به کیفیت و کشور مبدا در نوسان است. ۵ــ با توجه به عدم تکاپوی کاغذ باطله داخلی در تامین نیاز کارخانجات فعلی و طرح‌هایی که در دست اجراست برآورد می‌شود در سال جاری حداقل ۳۰۰‌هزار تن نیاز به کاغذ باطله کشور افزوده شود که باید از طریق واردات تامین شود.۶ــ صنعت کاغذسازی ماهیتا از حاشیه سود بالایی برخوردار نیست به‌ویژه کاغذهای تولیدی با استفاده از کاغذ باطله که عمدتا کاغذ و مقوای صنعتی است و به‌دلیل رقابت فشرده بین واحدهای تولیدی سود محدودی دارد. ۷ــ موضوع حذف سود بازرگانی و حقوق ورودی کاغذ باطله در جلسه مورخ ۲۹/۱۱/۹۶ در کمیسیون ماده یک مطرح شد و اعضای کمیسیون با آن موافقت کردند که براین‌اساس حذف یک‌درصد سود بازرگانی در آیین‌نامه مقررات و صادرات و واردات سال ۱۳۹۷ اعمال و برای حذف چهار‌درصدی حقوق ورودی مراتب طی نامه شماره ۶۰/۲۸۱۷۵ مورخ ۲۳/۱/۹۷ این وزارتخانه از معاون اول محترم رئیس‌جمهور درخواست شد./ آرمان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :