پای سازمان ملل هم به موضوع آزار جنسی باز شد
شکوفه های زیتون- سازمان ملل متحد روز جمعه رسما از تشکیل پرونده علیه عده‌ای از کارکنان خود در رابطه با تعرض و آزار جنسی خبر داد. گفته می‌شود تنها بین ماه های ژوئیه تا سپتامبر (اواسط تیر تا اواسط مهر) سال جاری ۳۱ مورد شکایت در این زمینه تحویل مقامات مسئول شده است.
دویچه وله گزارش داد در ۱۴ مورد رسما پرونده تشکیل شده و موضوع از منظر حقوقی در دست پیگیری است. مسئولان سازمان ملل اعلام کرده‌اند که موارد دیگر را نیز بررسی خواهند کرد.
حدود نیمی از شکایات صورت گرفته مربوط به کارمندان کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNCHR) می‌شود. ۱۲ مورد دیگر نیز به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در کشورهای دیگر مربوط است.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که از تداوم چنین پدیده‌ای در بین کارکنان نهاد تحت مسئولیت خود غمگین و متاثر است.
استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، می گوید که آنتونیو گوترش امر مقابله با تعرضات و آزارهای جنسی در سازمان ملل را یکی از اولویت‌های کار خود تعیین کرده است.
موضوع تعرضات جنسی نخستین بار در ارتباط با ماموریت ماموران حافظ صلح سازمان ملل و از جمله در جمهوری آفریقای مرکزی مطرح شده بود. نیروهای کلاه آبی مستقر در آفریقا متهم به تجاوز شده بودند. گفته می‌شود که مسئولان سازمان ملل در آن هنگام اقدامی علیه این افراد انجام نداده‌اند و تلاش‌شان معطوف به لاپوشانی اخبار آن بوده است.
مسئله آزار جنسی که با افشاگری گسترده زنان بازیگر علیه هاروی واینستین، تهیه کننده هالیوودی، آغاز شد، رفته رفته به موجی گسترده بدل شد که دامن کنگره آمریکا و پارلمان های اروپا، بریتانیا، و فرانسه را هم گرفت.
جرج بوش پدر هم از جمله سیاستمداران بلندپایه ای است که به آزار جنسی زنان متهم شد و حتی مجبور به عذرخواهی شد.
وزیر دفاع بریتانیا هم به خاطر اتهامی مشابه از سمت خود کناره گیری کرد./پارسینه
کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :