اختصاصی/

شکوفه های زیتون/جوادکاظمی- هفته گذشته در رسانه ها و فضای مجازی خبری با عنوان « لوشان؛ سراوان بعدی رشت؟! » انتشار یافت که مدیرکل سابق پدافند غیرعامل استانداری گیلان در اولین جلسه تخصصی اجلاس شهرداران استان گیلان که در آستارا برگزار شده بود، از لوشان بعنوان مقصد بعدی برای دفن زباله های کلانشهر رشت سخن به میان آورده بود و اظهار داشت که حدود ۱۰۰ هکتار از زمین های لوشان را جهت ساخت لنفیل زباله و انتقال کارخانجات کمپوست و محل پردازش زباله استان اختصاص داده شود زیرا راه نجات استان از زباله است. البته این خبر با واکنشی از سوی نماینده و فرماندار شهرستان رودبار مواجه نشد اما مورد انتقاد بسیار تندی از سوی رئیس شورای شهرستان و شهردار لوشان قرار گرفت. بطوریکه سید عبدالرحیم جوادی حسینی در تذکری جدی در واکنش به اظهارات مدیرکل سابق پدافند غیرعامل استانداری گیلان گفته بود؛ « خاطرتان جمع! لوشان سرزمینی برای استقرار صنایع استراتژیک گیلان است نه برای رفع چالشها و معضلات زیست محیطی استان» و غیاثوند شهردار لوشان نیز طی مصاحبه ای اعلام کرد که «اجازه نخواهیم داد لوشان به سراوان جدید تبدیل شود ». در پی این اخبار که در شماره گذشته شکوفه های زیتون نیز منتشر شد بر آن شدیم تا با حضور میدانی در شهر لوشان و گفتگو با مردمان غیور و خونگرم سرزمین آفتاب، گزارشی در این خصوص تهیه نماییم که در ادامه از نظر شما همراهان همیشگی خواهد گذشت. با ما همراه باشید.


حامی نظامیوند چگینی یکی از کسبه شهر لوشان:

مردم لوشان مخالف این موضوع هستند

در گذشته قصد داشتند زباله های یکی از شهرهای شهرستان را به لوشان انتقال بدهند اما با مخالفت شدید ساکنین مواجه شدند و در نهایت دست از این کار کشیدند. مردم لوشان مخالف این موضوع هستند. زباله باید بازیافت شود که لازمه این کار استفاده از دستگاه های بروز می باشد، مانند کشورهای اروپایی که در آن کشورها شما زباله ای مشاهده نمی کنید.


نعمت گودرزوند از بازاریان این شهر:

مگر لوشان زباله دانی گیلان است؟

سخنان مدیرکل سابق پدافند غیر عامل استانداری نشان از ناملایمتی هایست که از هر سو به سمت لوشان سرازیر می شود. مسئولین و امامان جمعه و جماعت شهرستان باید در مقابل این سخنان موضع گیری کنند. چرا زباله های دیگر شهرستان های استان باید در لوشان تخلیه شود؟ مگر لوشان زباله دانی گیلان است؟ سوال اینجاست چرا پروژه هایی مانند پتروشیمی که باعث رونق اشتغال خواهد شد پیگیری نمی شود؟ فقط ناملایمتی ها باید به این شهر روانه شود؟ ببینید چه بلایی بر سر سراوان آورده اند، حتی نمی توان از آن منطقه گذر کرد. بیش از ۹۰ درصد معادن استان در شهرستان رودبار است، این شهرستان خود از آب شرب مناسب و با کیفیت محروم است اما آب شرب استان را تامین می کند به واقع آیا این باید جواب شهروندان شهرستان رودبار باشد؟ هر شهرستان باید به فکر مکانی برای دفع زباله های خود باشد. اگر این پروژه عملیاتی شود دیگر شهرستان رودبار را بعنوان زباله دانی استان گیلان خواهند شناخت.


خسرو بهادیوند چگینی از معتمدین شهر لوشان:

بهتر است هر شهر برای زباله های خود چاره ای بیاندیشد

ما اجازه نخواهیم داد که زباله های استان را به لوشان بیاورند. بهتر است هر شهر برای زباله های خود چاره ای بیاندیشد. مسئولین به فکر مکان دیگری باشند چرا که با ورود زباله ها به این شهر آلودگی های زیست محیطی هم روانه لوشان خواهد شد.

 

 


فریدون فرزانفر:

لوشان محروم و مظلوم واقع شده است

با شنیدن این خبر تنها می توان تاسف خورد. استان کمترین اهمیتی به این شهر نمی دهد، لوشان محروم و مظلوم واقع شده است. مسئولین نباید اجازه بدهند که دیگران برای این شهر تصمیم گیری کنند. لوشان بیش از ۸۰ کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد این افراد با چه معیاری تصمیم گرفته اند که زباله ها را در لوشان تخلیه کنند. به نظرم برخی مسئولین لوشان را جدا از گیلان می دانند.

 


مهرداد غیاثوند از شهروندان شهر لوشان:

کاش یاد شرکت های تعطیل این شهر می افتادید

از آنجایی که شهر لوشان در دورترین نقطه از استان قرار گرفته است و مسئولین استان هیچگونه توجهی به این شهر نداشته و ندارند و هم اکنون از انتقال زباله به این شهر خبر می دهند. ما به هیچ وجه به مسئولین استان این اجازه را نخواهیم داد که زباله را در لوشان تخلیه کنند. کاش به جای این به فکر شرکت های شهرک صنعتی این شهر بودند که اکثرا تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند.

 


حسن ساغری از بازاریان شهر لوشان:

شرکت سیمان را بدلیل مسائل زیست محیطی تعطیل کردند بعد می خواهند این شهر را زباله دان استان کنند؟

به عنوان یکی از شهروندان شهر لوشان خطاب به مسئولین می گویم به ما که امکاناتی تعلق نمی گیرد اما درخواست می کنیم لااقل به ما ضرر و زیان نرسانید. در شهر لوشان انواع آلاینده ها زیست محیطی وجود دارد که زندگی را برای این مردم سخت کرده است. ما قطعا از طریق قانون اعتراض خود را به گوش مسئولین خواهیم رساند. مردم لوشان به دلیل نبود امکانات در حال مهاجرت از این شهر هستند و اگر این صحبت ها بخواهد عملیاتی شود دیگر لوشان فاقد ساکنین خواهد بود. هر چند هیچ کس فراموش  نخواهد کرد که شرکت سیمان را بدلیل مسائل زیست محیطی تعطیل کردند بعد می خواهند این شهر را زباله دان استان کنند؟

 


علی مهدوی از اهالی شهر لوشان:

انتظار داریم مسئولین شهرستانی از حق مردم دفاع کنند

لوشان بیشترین پتانسیل صنعتی و کشاورزی را دارد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی در بهترین نقطه شهرستان واقع شده است. مردم لوشان در صحنه های حساس نظام همیشه پیشگام بوده اند، اما همیشه از کمترین ها هم بی بهره بوده اند. انتظار داریم مسئولین شهرستانی از حق مردم دفاع کنند. با انتقال زباله ها فقط صورت مسئله پاک خواهد شد. چرا از شهرهای بزرگتر مانند تهران الگو برداری نمی کنند؟ مطمئنا راه حل های بسیار بهتری وجود دارد که حتی بتوان از زباله ها در جهت اشتغال استفاده کرد. راهکارهای مختلفی برای این معضل وجود دارد که می توان با فرهنگ سازی بین مردم میزان این زباله ها را بسیار کاهش داد.


احمد گودرزوند چگینی از کسبه بازار لوشان:

کاش لوشان را فقط در حد زباله دان نبینند

در لوشان کارخانجات و کارگاه های مختلفی وجود دارد که مردم این شهر هیچ سهمی از این کارخانجات ندارند. به جز آلودگی های زیست محیطی های که همنشین این مردم شده است. در نهایت با انتقال محل دفن زباله به دشت های شهر لوشان همه چیز تکمیل خواهد شد. مردم این شهر به هیچ وجه راضی به این کار نبوده و نخواهند بود کاش لوشان را فقط در حد زباله دان نبینند.

 


فرض اله سلخوری یکی از کشاورزان شهر لوشان:

حتی تصورش هم غیر ممکن است

زمین زراعی من در حال حاضر در نزدیکی محل دفن فعلی زباله های شهر لوشان است که آرامش را از من و خانواده ام گرفته است، در نظر بگیرید زباله های دیگر شهرها را بخواهند در این شهر تخلیه کنند مردم با چه مشکلاتی روبرو خواهند شد، حتی تصورش هم غیر ممکن است. مسئولین اقداماتی در جهت دفع درست زباله ها انجام دهند نه اینکه برای نجات یک عده عده ای دیگر را به زحمت بیاندازند.

 


مسلم چگینی از دیگر شهروندان شهر لوشان:

با انتقال مکان مشکل زباله استان برطرف نخواهد شد

شهر لوشان از جهات مخالف رنگ و بوی محرومیت به خود گرفته است و در نهایت با تخلیه زباله های دیگر شهرستانها در این شهر، از لوشان چیزی نمی ماند. مردم در حال مهاجرت هستند. مسئولین استان بهتر است چاره ای دیگر برای این معضل پیدا کنند چرا که با انتقال مکان این مشکل برطرف نخواهد شد. مسئولین شهر لوشان حرف های خوبی در دفاع از شهر به زبان آورده اند که جای تقدیر دارد. ما مردم لوشان به هیچ وجه اجازه این کار را نخواهیم داد. ما معتقدیم در حق شهر لوشان اجحاف صورت گرفته است زیرا این شهر از پتانسیل های فراوانی برای پیشرفت برخوردار است.

 


ابراهیم عطایی از شهروندان شهر لوشان:

این شهر آب و هوای گرم و خشک دارد با کدام پیشینه ی علمی تصمیم گرفته اند زباله را در چنین منطقه ای تخلیه کنند؟

من یک سوال از مسئولین دارم. مسئولین استانی برای این شهر چه کار مثبتی انجام داده اند که هم اکنون تصمیم دارند زباله های استان را در این شهر تخلیه کنند. این شهر آب و هوای گرم و خشک دارد با کدام پیشینه ی علمی تصمیم گرفته اند زباله را در چنین منطقه ای تخلیه کنند. مسئولین اگر دست ما را نمی گیرند حداقل برایمان مشکل ایجاد نکنند. این شهر هیچگونه امکانات رفاهی و گردشگری ندارد و با این کار لوشان به فرطه ی فراموشی خواهد رفت.

 


وحید علیجانی از بازاریان شهر لوشان:

چاره مشکل زباله های رشت استفاده از دستگاههای به روز دنیا است نه دشت های لوشان

اگر تصمیمی بخواهید برای یک شهر بگیرید باید در ابتدا نظر مردم آن شهر را بدانید مردم موافق طرح هایی مانند پتروشیمی برای اشتغال هستند، با وجود مضراتی که خواه ناخواه دارد اما چون درد بیکاری را کمی برطرف می کند مردم با مضرات آن کنار می آیند. اما با تخلیه زباله های دیگر شهرها در شهر لوشان به شدت مخالف هستند چرا که دود آن فقط به چشم مردم این شهر می رود. انتظار می رود مسئولین شهرستان بطور جدی با این طرح مخالفت کنند. این معضل راهکار بسیار ساده ای دارد. با دستگاه های پیشرفته زباله سوز می توان برای همیشه این مشکل را حل کرد. چاره مشکل زباله های رشت استفاده از دستگاههای به روز دنیا است نه دشت های لوشان.

شایان ذکر است با توجه به اینکه هنوز هیچگونه تصمیم نهایی و قطعی در انتقال زباله های شهر رشت از سراوان به دشت های لوشان گرفته نشده است، انتظار می رود با پیگیری های مسئولین ارشد شهرستان در سطح استان، از این اتفاق جلوگیری شود تا خدای ناکرده این موضوع نیز همانند عوارضی امامزاده هاشم برای مردم شهرستان بخصوص مردمان شهر لوشان مشکلاتی را بوجود نیاورد.

شکوفه های زیتون آماده است تا هرگونه اظهار نظر مسئولین شهرستان در خصوص این گزارش را به سمع و نظر مردم برساند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :