به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شکوفه های زیتون (اسپرو) حسین موسویان استاد دانشگاه پرینستون امریکا با بیان این که جریان ها درباره برنامه هسته ای ایران از همان ابتدا یک مسئله ساختگی بوده ، گفت: این مسئله در۱۰ سال گذشته جزء سه محور مهم سیاست های خارجی آمریکا بوده است. عضو ارشد سابق تیم مذاکرات هسته ای ایران با شاره به این که برنامه هسته ای ایران به یک مسئله امنیتی مهم نه تنها میان دو کشور ایران و آمریکا بلکه در همه جهان تبدیل شد،افزود: یکی از دلائل پیشرفت های حاصل در دور جدید این مذاکرات، گفت وگوهای مستقیم ایران و آمریکا با یکدیگر است و بر همین اساس هم یکی از دلایل شکست مذاکره های قبلی را می توان به عدم گفت وگوی مستقیم میان دو کشور نسبت داد.

وی با اشاره به اینکه ایران و آمریکا نخستین بار است که پس از ۳۵ سال به مذاکره بر سر یک مسئله مهم جهانی می پردازند ، گفت : پیشرفت های بدست امده دراین مذاکرات ناشی از همین گفت وگوهای رو در رو است. سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در آلمان افزود : ما قبلا هم مذاکراتی با آمریکا داشته ایم اما همه این دیدار ها، در قالب کنفرانس های بین المللی صورت گرفته واین اولین باری است که ایران و آمریکا در مورد یک مسئله ای به طور رو در رو با هم مذاکره می کنند. وی گفت : اگر قرار باشد دراین گفت وگوها توافقی حاصل شود، مذاکرات مستقیم دو دولت نقش تعیین کننده ای در این توفیق داشته و خواهند داشت و در صورتی که این توافق به گونه ای آبرومندانه میان دو دولت حاصل شود زمینه مساعدی برای پرداختن به سایر اختلافات فراهم خواهد کرد.

استاد دانشگاه پرینستون آمریکا تاکید کرد: در صورت شکست این مذاکرات، احتمال و زمینه مساعد برای بحث و گفت وگو بین ایران و آمریکا و حل احتمالی سایر مسائل میان دو کشور هم ازمیان خواهد رفت. موسویان  درخصوص تاثیراتی که این مذاکرات در جبهه های مختلف سیاسی در جهان داشته، اظهار کرد: اعتبار و اهمیت این مذاکرات و وزنی که در جوامع بین المللی داشته به طور آشکار اجماع بین المللی علیه ایران را در هم شکسته است.

وی افزود: در ۳۵ سال گذشته در داخل آمریکا یک همزبانی و اجماع کاملی علیه ایران درجریان بود که این مذاکرات آن را در هم شکست.موسویان درا دامه از جمله به از هم پاشیدن اتفاق میان کشور های اروپایی ،واشنگتن – تل اویو ، مثلث اعراب ، آمریکا و رژیم صهیونیستی، لابی های صهیونیستی در داخل آمریکا به عنوان نتایجی که مذاکرات مستقیم میان آمریکا و ایران در برداشته، اشاره کرد.

عضو سابق تیم هسته ای ایران درمجموع مذاکرات مستقیم میان ایران وآمریکا را عامل مهمی درتقویت جایگاه ایران درمنطقه وعرصه مناسبات سیاسی در سراسر جهان توصیف کرد . موسویان گفت : اولا که بی اعتمادی میان ایران و آمریکا و میان ایران با کشور های غربی به مسئله هسته ای محدود نمی شود وبسیار فراتر ازاین حرف ها است؛ دوم این که تهران و واشنگتن فعلا درست یا غلط این طور تصمیم گرفته اند که ابتدا تکلیف مسئله هسته ای روشن بشود و پرداختن به مسائل دیگر را به بعد موکول کنند.

وی اضافه کرد : توفیق در این مذاکرات راه پرداختن به سایر مسائل و از جمله مسائل منطقه ای را برای طرفین بازخواهد کرد و امکان مدیریت بحران های جاری دراین منطقه از طریق گفت وگو و تعامل میان ایران و کشور های نیرومند جهان بوجود خواهد آمد.

وی تصریح کرد: نه تنها رسیدن به توافق هسته ای منوط به حل سایر مسائل فی مابین نیست بلکه حل این مسائل موکول به حصول یک توافق آبرومندانه هسته ای خواهد بود و طرفین با هوشیاری تمام براین مسئله واقف هستند ومی دانند که باید برای پرداختن به مسائل دیگر ابتدا این مسئله ساختگی را از میان بردارند./تابناک

 

 

 

 

 

اخبار, رودبار, شکوفه های زیتون , پایگاه خبری , اسپرو , پایگاه اطلاع رسانی شکوفه های زیتون , زیتون, پایگاه اطلاع رسانی اسپرو, ایرج ندیمی,محمد مهدی رهبری املشی,غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی,محمدحسین قربانی,حسن تامینی,جبار کوچکی نژاد,مهرداد لاهوتی,ناصر عاشوری,حمیدرضا خصوصی,حسن خسته بند,محمود شکری, صفر نعیمی رز,عطاالله حکیمی,گیلان, شهر نیوز , دکتر روحانی, رشت, گیلان, نیوز,

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :