شکوفه های زیتون- مدیرکل دفتر بهبود، کیفیت،‌ فرآوری و توسعه آبزیان سازمان شیلات ایران ابراز داشت:‌ میزان صادرات انواع محصولات شیلاتی‌ کشورمان در چهار ماهه نخست امسال نیز تاکنون از ده درصد پیشی گرفته و پیش بینی می‌شود ارزش آن تا پایان سال ۹۷ به حدود ۵۶۰ میلیون دلار افزایش پیدا کند.

گلشاهی فعالیت کشورمان در حوزه تجارت آبزیان را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت‌:‌ عمده محصولات صادراتی ایران در این حوزه به سمت کشورهای آسیای جنوب شرقی،‌ اتحادیه اروپا،‌ استرالیا،‌ حوزه آسیای میانه،‌ کشورهای حاشیه خلیج فارس،‌ دریای عمان،‌ عراق و افغانستان روانه می‌شود.

وی صنعت شیلات و آبزی‌پروری را صنعتی نوپا در کشورمان نامید و عنوان کرد:‌ با اینکه حدود چهار دهه از فعالیت ایران در این حوزه نمی‌گذرد اما در همین زمان کم به دلیل رغبت تولیدکنندگان و موقعیت خوب جغرافیایی،‌ کشورمان به جایگاه خوبی در این حوزه دست پیدا کرده است.

مدیرکل دفتر بهبود، کیفیت،‌ فرآوری و توسعه آبزیان سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: ‌بر اساس آخرین اطلاعات و آمار سازمان جهانی فائو در سال ۲۰۱۶ ایران در بخش صید و صیادی در کل جهان جایگاه و رتبه ۲۸ جهان‌ را از لحاظ صید و صیادی انواع ماهیان به خود اختصاص داده است.

گلشاهی با تأکید بر اینکه ایران از لحاظ آبزی‌پروری نیز در رتبه ۱۹ جهانی قرار دارد ابراز داشت:‌ جایگاه کشورمان در حوزه صید و صیادی در میان کشورهای منطقه خاورمیانه بسیار مطلوب و قابل توجه است به طوری‌ که هم‌اکنون در میان آن‌ها از این حیث در رتبه نخست قرار داریم.

وی از رتبه ۲۴ کشورمان در حوزه میزان کل تولیدات شیلاتی جهان سخن گفت و خاطرنشان کرد:‌ با گسترش فعالیت‌های شیلاتی،‌ ایران در حوزه تولید انواع ماهیان در میان کشورهای خاورمیانه رتبه نخست و در بخش صنعت آبزی‌پروری نیز  جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل دفتر بهبود، کیفیت،‌ فرآوری و توسعه آبزیان سازمان شیلات ایران تصریح کرد:‌ میزان مصرف سرانه انواع ماهی در کشورمان نیز بر طبق آخرین اطلاعات و آمارهای به دست آمده جهانی در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۱٫۲ کیلوگرم در هر وعده غذایی است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :