شکوفه‌های زیتون/ تصادف شدید خودروی سمند و تریلی جان دو جوان لوشانی را گرفت.

به گزارش خبرنگار شکوفه های زیتون در ساعات پایانی روز دهم اسفند در محدوده مسیر قره تیکان کمربندی شهر لوشان برخورد شدیدی بین یک دستگاه سمند و تریلی به وقوع پیوست. بر اثر این سانحه تصادف سه نفر از جوانان شهر لوشان که سرنشین خودروی سمند بودند به شدت آسیب و براثر جراحات وارده ۲ نفر از آنها فوت شدند.

سرهنگ محمدی رئیس پلیس راهور استان گیلان در خصوص این حادثه با اشاره به قصور۵۰ درصدی تریلی در بروز این حادثه گفت: از عوامل مهم وقوع این تصادف عدم خط کشی، نبود روشنایی کافی، شانه خاکی غیرهم سطح، عرض کم راه و کیفیت نامناسب سطح آسفالت می باشد.

وی افزود: در بحث علت شناسی حوادث ترافیكی باید متذكر شد عوامل مرتبط با این حوادث بسیار متنوع می باشد و در متون مختلف تقسیم بندی های زیادی در این زمینه صورت گرفته است. اما به طور كلی عوامل اصلی آن را می توان به ۴ دسته طبقه بندی نمود: عوامل انسانی (رفتاری)، عوامل فنی (راه و وسیله نقلیه)، عوامل محیطی و عوامل سازمانی كه هریك به نسبت قابل توجهی در بروز تصادفات نقش دارند .

رئیس پلیس راهور استان گیلان تصریح کرد: با توجه به موارد اشاره شده در بحث عوامل سازمانی، بنا به نظر متولیان تدوین قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، قصور سازمانها مانند (شهرداری ها، ادارات راه و شهرسازی ،آب و برق و…) هنگام انجام عملیات اجرایی یا كوتاهی در انجام وظیفه و مسئولیت های خود همچون عدم نصب علائم استاندارد و عدم رفع نقص و بی توجهی به ضوابط ایمن سازی منجر به وقوع تصادفات مرگباری می گردد و صدمات و هزینه های جبران ناپذیری بر شهروندان و دولت تحمیل می نماید که برای پیشگیری از این نقیصه مهم، قانونگذار تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را پیشنهاد نموده است .

وی خاطر نشان کرد: تبصره مذکور به طور شفاف و واضح اعلام می دارد، در صورتی كه بر اساس نظر كارشناسان تصادفات نقص راه یا وسیله نقلیه موثر در علت تصادفات باشند حسب مورد متصدیان ذیربط، مسئول جبران خسارات وارده بوده و با آنان برابر قانون رفتار خواهد شد

سرهنگ محمدی با بیان مطالب فوق گفت: در حادثه تصادف سمند و تریلی در روز دهم اسفند که در شهر لوشان به وقوع پیوست نظر کارشناس پلیس راهور قصور شهرداری در خصوص عدم نصب روشنایی، ترمیم سطح آسفالت، عرض کم جاده، شانه خاکی غیر هم سطح و عدم خط کشی  را محرز دانسته و شهرداری لوشان در خصوص این حادثه برابر با تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی باید ۵۰ درصد از خسارت را جبران نماید.

حال با توجه به اینکه پلیس راهور شهرستان بارها از شهرداری ها، اداره برق و آب، اداره راه و ترابری و دیگر نهادها در جلسات و نشست های مختلف خواسته است که برخی نقاط حادثه خیز را اصلاح کنند اما این امر صورت نگرفته است و با این حال کمتر شاهد اقدام عملی در سطح معابر هستیم. اینک با توجه به مشکلات مالی که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند و این موضوع در تمامی نهادها و ادارات نیز به وضوح دیده می شود آیا بهتر نیست مدیران و مسئولین شهری و شهرستانی با درایت خود از اینگونه خسارات پیشگیری نموده و با هزینه کردن این مبالغ هنگفت در ادراه امور خود برای ساخت راه، ترمیم آسفالت معابر، نصب روشنایی، خط کشی راه ها، تعریض شانه خاکی جاده و . . . که از وظایف سازمانی آنهاست در مسیر درست مدیریت هزینه گام بردارند؟ با مبلغی که باید برای جبران خسارت حادثه تصادف روز دهم اسفند که در شهر لوشان به وقوع پیوست پرداخت شود، چه گام هایی می شد در این شهر برای عمران و آبادانی بیشتر برداشت؟

حال باید توجه داشت حضور مسئولین و مدیران در جلسات و نشست ها که به امضای تفاهم نامه ها و مکلف شدن حاضرین به انجام یکسری وظایف از سوی طرفین می انجامد از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا می توان با جدی گرفتن هشدارهای پلیس راهور شهرستان در خصوص نصب علائم، ترمیم آسفالت، تعریض راه و البته از بین بردن نقاط حادثه خیز که بدون شک در هر هفت شهر شهرستان وجود دارد با حداقل هزینه از بروز چنین خساراتی پیشگیری نمود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :