تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۸ ق.ظ
اهالی روستای تاریخی و دیدنی فیلده:
روستایی به بلندی تاریخ اما محروم و بی توجه
فیلیده نیازمند جاده مناسب، آب شرب و گاز رسانی است تا انشاالله باهمتی بلند این مکان تاریخی به عنوان یکی از جاذبه های مهم تاریخی مذهبی در سطح استان گیلان شناخته شود.

شکوفه های زیتون- روستای زیبا، تاریخی و دیدنی فيليده كه به مرور زمان از كلمه ي پيلده ( پيلاده ) به معني ده يا دهستان بزرگ گرفته شده است با وجود۱۰ خانواده ثابت  و    ۳۰نفر جمعیت كه به فراخور فصول مختلف سال افزایش پیدا می کند به كشاورزي و دامداري مشغول می باشند.

فيليده

محله فيليده كه از سه راهي بالابازار ، بعد از گذشتن از محله خلسر و شهداي گمنام و كوشك و طي ۷ كيلومتر مسافت به منطقه سر سبز فيليده  می رسد دارای جاذبه های بکر تاریخی، مذهبی و توریستی و گردشگری است که در فواصل مختلف سال شاهد حضور زائرین، گردشگران و دوستداران طبیعت است که برای زیارت سه فرزندگان امام موسی کاظم (ع) و استفاده از آب و هوای بکر و گردش در جاذبه های طبیعی آن به این منطقه سفر می کنند. یکی از راههای دسترسی به قله مرتفع تجر از میان روستای فیلیده می گذرد که شاهد حضور کوهنوردان و ورزش دوستان و طبیعت گردان می باشد.

برای آشنایی بیشتر و گفتگو با مردم مهربان و صمیمی این روستای تاریخی این شماره به سراغ اهالی روستای فیلیده رفته و از نزدیک با مشکلات و درد دلهایشان آشنا شده ایم که در ادامه از نظر شما خوبان خواهد گذشت.

بخشيعباد بخشي، متولي امامزاده سه فرزندگان امام موسي كاظم (ع) فيليده رودبار در گفتگو با ما ابراز داشت: با توجه به معروفیت و مقبولیت امامزاده سه فرزندگان در بين ديگر امامزاده ها و نداشتن هيئت امناء در حال حاضر زير نظراداره  اوقاف اداره مي شود. بخشي  تصريح كرد:با توجه به قرار گرفتن امامزاده سه فرزندگان فيليده در يك منطقه مرتفع توريستي و زيبا، با پتانسيل هاي بالا، سرمايه گذاري در زمینه زائرین و مشتاقان زیارت اين امامزاده از جهات مختلف مورد بي مهري مسئولين قرار گرفته است.متولي امامزاده خاطر نشان كرد: با وجود اينكه حقوق ماهيانه ام  در اندازه حقوق اولیه اداره كار هم نيست از متولیان امر درخواست دارم كه در سال جديد يك باز نگري نسبت به حقوق بنده صورت گیرد تا  شرمنده خانواده ام نشوم.

بخشي در ادامه تاكيد كرد: قدمت بالاي اين امامزاده نشان از تقدس و باورهای قلبی مردم است اما با این وجود، هنوز متاسفانه گنبدي در خور شان این امام زاده برای جذب و معنویت روحانی مردم و گردشگران  وجود ندارد.
داداشسمهدي داداشي سرخني یکی از سرمایه گذاران طیور در فیلده در گفتگو با ما اذعان كرد: با وجود سرمايه گذاري بالا در فيليده هنوز مشكل جاده داريم. مهدي داداشي گفت:ساكن  محله فيليده هستم و نزديك به ۶ سال است كه يك واحد مرغ داري گوشتي تاسيس نموده و با ايجاد اشتغال،  برای ۴ خانواده به صورت مستقيم در واحد مرغداري ایجاد اشتغال نموده ام .

داداشي در ادامه تاكيد كرد: با تمام سختيها براي ايجاد اين واحد مرغداري و علاقه اي كه به منطقه ييلاقي و توريستي فيليده داشتم ترجيح دادم براي آباد كردن منطقه ی خوش آب و هوا و براي ايجاد اشتغال اهالي  این واحد مرغداري را در اين روستا راه اندازي كنم. مهدي داداشي در ادامه اذعان كرد : در همجواري این واحد مرغداري و يك واحد گاوداري هم مشغول به فعاليت است كه به اتفاق دو مشكل مشترك و بزرگ داريم كه در كسب در آمد ما بسيار مهم است. داداشي در ادامه افزود:مشكل اول مسير جاده و ومشكل دوم گاز است.

با رجوع فراوان و پيگيري هاي مداوم ما به شهرداري و فرمانداري همچنان اين مشكل حل نشده است. داداشي در ادامه تاكيد كرد : در طي چند سال گذشته با وجود برف و باران ها و ريزش كوه در منطقه فيليده  اعضاء شورای شهر رودبار براي رفع اين مشكلات مارا همراهي و كمك كرده اند. داداشي تصريح كرد : يكي از شرايط گاز كشي براي يك منطقه حد نصاب تعداد خانوار آن محله است. با توجه به اينكه يك مرغداري بزرگ با حداقل ۱۵ خانوار از لحاظ مصرف گاز، مساوي است با چندين خانوار، ولي متاسفانه هنوز فيليده گاز كشي نشده است. مهدی داداشي در مورد مشكلات تامين سوخت گازوئيل هم ابراز داشت: از اداره گاز و شركت نفت انتظار همكاري بيشتر با مرغداراني كه مشكل سوخت را دارند خواستار شد.
قياميسيد حبيب قيامي یکی از کسبه روستای تاریخی فیلیده در گفتگو با ما اذعان نمود: خوش آب و هوا بودن محله فيليده و قرار داشتن امامزاده سه فرزندگان امام موسي كاظم در اين منطقه ييلاقي اینجا را متفاوت تر از دیگر نقاط شهرستان رودبار کرده است اما با این وجود، اين محله  از مشكلات زيادي رنج مي برد.

قيامي اذعان كرد: قسمتي از جاده اي كوهستاني كه به فيليده ختم مي شود به دليل پيچ و خم زياد و كوههاي بلند وريزشي و نداشتن حفاظ مناسب  در بيشتر سال خطر ناك مي شود  به طوری که تاکنون در این مسیر چند نفر جان شیرین خود را از دست داده اند. قيامي تصريح كرد: علاوه بر امامزاده فيليده مقبره مطهر شهدا ،باز ماندگان زلزله سال  ۶۹ در جوار امام زاده قرار دارد كه بي توجهي مسئولين نسبت به مقبره شهدا و عدم نرده كشي مناسب و یکسان شاهد تردد حيوانت اهلی و وحشی قرار گرفته است.

سيد حبيب قيامي در ادامه گفت: درختان کهنسال و بلند روستا با عمری بالغ بر  ۵۰۰ سال در اين محله وجود دارند كه نياز به معرفي آنان به مسافران و توريستها و توجه بيشتر براي نگهداري آنان از سوي منابع طبیعی و دیگر نهادهای مرتبط می باشد. قيامي در ادامه تاكيد كرد: امامزادگان فیلیده بعد از زلزله سال ۶۹ به دست مردمان اين منطقه و كمكهاي زائرین تعمير و نگهداري مي شده تا جایی که در سالهاي گذشته اداره اوقاف قسمتي از مديريت آن را بر عهده گرفت و در حال حاضر این مکان مذهبی و گردشگری که زبانزد خاص و عام است و از سراسر کشور در مناسبت های مختلف زائر دارد بدون هیات امناء می باشد.

وی افزود: هيچ تابلویي براي معرفي این  امامزاده وجود ندارد. این گزارش می افزاید: روستای تاریخی و کهن فیلیده که در جغرافیای شهرستان رودبار به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، زیارتی و سیاحتی بشمار می آید دارای مشکلات عدیده ای ایست که شاید در این گزارش به گوشه هایی از این مشکلات اشاره شد.

انتظار اهالی صبور و مهربان روستای فیلیده که همیشه ایام میزبان زائرین و گردشگران زیادی هستند این است تا مسئولین نه برای گردش و تفریح بلکه برای رفع مشکل این منطقه کمر همت ببندند و به احترام این امام زادگان واجب التعظیم و قبور مطهر و نورانی شهدا گام های مثبتی برای رفع محرومیت ها بردارند. فیلیده نیازمند جاده مناسب، آب شرب و گاز رسانی است تا انشاالله باهمتی بلند این مکان تاریخی به عنوان یکی از جاذبه های مهم تاریخی مذهبی در سطح استان گیلان شناخته شود.

 جاده-فيليده  چشمه   درخت-فيليده

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار