تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۶ ق.ظ
تلفات بیش از 60 رأس دام سبک و سنگین در کلیشم
۱۰ هـزار دام در معـرض ابتـلا بـه تـب برفـکی
هفته نامه شکوفه های زیتون با سابقه فرهنگی بیش از ۱۳ سال تاکنون با اطلاع رسانی از چهار بخش، هفت شهر و بیش از ۱۸۰پارچه آبادی دیار صلح و دوستی( اعم از روستاهای دو خانواری به بالا) سعی داشته که مشکلات و دغدغه های مردم را به نظر مسئولین برساند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نداشته اند.

خوانندگان فهیم شکوفه های زیتون این نشریه طی دو ماه گذشته با به پایان رساندن مأموریت چاپ هفتگی یکی از روستاهای بخش خورگام، با انتشار مشکلات، پتانسیل های گردشگری و ظرفیت های نادیده گرفته شده کشاورزی ۴۴روستای این منطقه، از این شماره چاپ هفتگی یک گزارش از بخش عمارلو را آغاز کرده ایم تا ضمن ادای دیِن خود به مردم؛ محرومیت های این منطقه را با تلاش بیشتر به گوش مسئولین برسانیم.

روستاي-کليشم

اولین گزارش چهره به چهره بخش عمارلو را با روستایی آغاز کردیم که بیش از پنج روز است با تب برفکی دست و پنجه نرم می کند.

روستای تاریخی کلیشم که در ۹۰ کیلومتری مرکز شهرستان و در ۳۰ کیلومتری مرکز بخش واقع است؛ این روزها اهالی آن تنها منبع درآمدشان در مقابل چشمانشان تلف می شود.

در ادامه مصاحبه مان را با مردمی می خوانید که از کم لطفی برخی از مسئولین نارضایتی خود را اعلام داشته؛ گران بودن و بی تأثیر بودن داروها را غمی دیگر بر دلهایشان می خوانند. مردمی که انتظارشان از جامعه انسانی مدد رساندن برای متوقف کردن فاجعه ای بدتر از زلزله و به مراتب خسارات آن زیان بارتر از مگس زیتون است می باشد.

کليشم


تاکنون بیش از یک سوم گاوها به این بیماری مبتلا شده اند
رحمان زیرک از گله بانان و دامداران روستای کلیشم با اظهار به اینکه بیش از ۷۰۰ گوساله و گاو در معرض خطر ابتلا به تب برفکی قرار دارند و هم اکنون بیش از یک سوم گاوها علائم این بیماری را دارند، تصریح کرد: ده روز از ابتلای دام روستائیان محروم به این بیماری می گذرد و دامپروری استان خیلی خونسرد با این معضل برخورد می کند.

فرستادن چند دامپزشک و تزریق چند آمپول، می تواند از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کند؟ چگونه می شود در مقابل این مردم که تنها دارایی، سرمایه و اندوخته شان گاو و گوسفندانشان می باشد، سکوت کرد؟ چرا این داروها از فلج شدن پاهای گاو، خون ریزی و کنده شدن زبان، کف کردن دهان گاو و تب بالای آن جلوگیری نمی کند؟ چرا تاکنون مردم هزینه هایی که صرف خرید دارو داشته اند نتیجه نداده و گاوها همچنان تلف می شوند؟

وی در ادامه ضمن ابراز ناراحتی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ سال است که با شغل دامداری روزگار می گذراند و تمامی اهالی این روستا تنها از طریق پرورش دام امرار معاش می کنند، افزود: انتظار ما از فرماندار فهیم شهرستان بازدید از منطقه و اندیشیدن تدبیری جدی برای التیام بخشیدن بر زخم های مردمی است که تاکنون با تلف شدن حدود شصت رأس دام با بیش از ۲۴۰میلیون تومان؛ خسارت بسیار بالایی را متحمل شده اند. این در صورتی است که تاکنون بیش از یک سوم گاوها به این بیماری مبتلا شده اند.
فرماندار شهرستان برای این فاجعه که برایمان سنگین تر از مگس زیتون است، چه دستوری در دست اجرا دارد؟
محمود قنبری، از دامداران روستای کلیشم غم خود را اینگونه برایمان بازگو کرد: بر اثر سرایت این بیماری، از ۲۲ گاوی که داشتم، فقط سه تا سالم هستند، پنج گاو تلف شده و مابقی در شُرُف تلف شدن هستند. علیرغم اینکه دارو را تهیه کرده ایم اما روزانه دو یا سه تا از دام هایم تلف می شوند.

قنبری در ادامه با عنوان اینکه برای خرید گاو بیش از ۲۰میلیون تومان از دولت وام گرفته است، تأکید کرد: امروز که تمام دارایی ام در مقابل چشمانم تلف می شود، کجا هستند که دست ما را بگیرند و از این فاجعه دردناک جلوگیری کنند؟ وقتی که تمام داراییمان و نتیجه زحمتاتمان در مقابل چشممان نابود می شود و کسی دم نمی زند، دولت نباید انتظار این را داشته باشد که من اقساط بانک را پرداخت کنم. وی انتظار خود را از فرماندار شهرستان رودبار اینگونه بیان کرد: فرماندار زحمتکش شهرستان رودبار بعد از از رونق افتادن کشاورزی در بخش هایی مانند خورگام، بلوکات و رحمت آباد، این بار نوبت به انقراض دام ها در شهرستان رودبار بر اثر شیوع تب برفکی است.

مردمان بخش عمارلو تنها از طریق دامداری امرار معاش می کنند. با شیوع این بیماری نه تنها شغلمان را از دست داده ایم، بلکه دامداری بخش عمالو نیز نابود خواهد شد. برای این فاجعه که برایمان بسیار سنگین تر از مگس زیتون است، چه دستوری در دست اجرا دارد؟ وجدان و انسان دوستی تان کجا رفته که برای متوقف کردن این بیماری خطرناک اقدامی نمی کنید؟ چرا برایمان دامپزشک حاذق نمی فرستید که پیگیر سرنوشتمان باشند؟ برای مردم ارزش قائل شوید.گاو-کليشم

به دلیل حجم بالای آلودگی ها با کمبود دارو مواجه شده ایم
ایرج دهقان عضو شورای اسلامی این روستا در مصاحبه با خبرنگار ما غیر منتظره بودن شیوع تب برفکی را از اصلی ترین دلایل شوکه شدن اهالی روستا دانست و بیان کرد: تب برفکی ضرر و زیان زیادی را به مردم وارد کرده است و برخورد مسئولین با این مشکل آنطور که باید نبوده است و به دلیل حجم بالای آلودگی ها با کمبود دارو مواجه شده ایم. دهقان از فرماندار، دکتر جمالی، دامپروری شهرستان و استان گیلان تقاضای کمک کرد. وی کمک شورای تأمین و ستاد بحران را بسیار حائز اهمیت خواند.
زندگی مردم وابسته به دامپروری است
حبیب اله حسین نژاد با اشاره به اینکه بیش از چهار هزار رأس از گوسفندان هنوز واکسینه نشده اند، خاطر نشان کرد: درخواست ما از دامپروری شهرستان رودبار تسریع در ساماندهی وضعیت فعلی است. چرا که زندگی مردم وابسته به دامپروری می باشد.

گاوهاي-کليشماین بیماری را پیش بینی نمی کردیم/ سرمایه مان از بین رفت
طوبی عادل، از دیگر بانوان کلیشمی در خصوص شیوع تب برفکی گفت: همانطور که سایر اهالی اشاره کرده اند از بین رفتن سیستم حرکتی حیوان، کنده شدن زبان و خونریزی و تب زیاد از علائم این بیماری می باشد که متاسفانه با شیوع ناگهانی موجب تلافات بیش از پنجاه رأس دام بوده ایم. وی در خاتمه به قسمتی از مشکلات این روستا پرداخت و تشریح کرد: خاکی بودن کوچه های روستا، عدم ساماندهی آب های سطحی و قطعی آب در فصل تابستان از دیگر مهمترین مشکلات اهالی در کلیشم می باشد.
تب برفکی مردم را به تب و تاب انداخته است
موسی اسماعیل زادگان از دیگر اهالی این روستا که بصورت فصلی در کلیشم حضور می یابد در ادامه با بیان مسائل سیاسی می باشد، خاطر نشان کرد: مردم کلیشم اصلی ترین منبع درآمدشان از طریق دامداری تأمین می شود که انتظار می رود مسئولین با همت والای خود در کنار مردمی باشند که این روزها تب برفکی آنها را بد به تب و تاب انداخته است. اما الان ما انتظاری هم نداریم ولی مردم می بینند که به عینه تنها هستند.  وی با اشاره به اینکه ای کاش اظهار همدردی که زمان رأی گیری صورت می پذیرفت الان که مردم به آن محتاج هستند، انجام می شد، عنوان کرد: انتظار ما نحوه مقابله با این بیماری توسط دامپزشکان و آموزش های درست می باشد. برخی آمده اند که فقط رفع تکلیف می کنند. چرا تمامی دام ها را با یک سرنگ واکسینه می کنند؟ چرا اطلاع رسانی نمی کنند که این بیماری حتی از طریق باد به سایر گاو و گوسفندان سالم منتقل می شود؟ الان وقت پاسخگویی است.

گاو1کليشمکبری رحیمی از زنان زحمتکش کلیشمی خاطر نشان کرد: دامداران عمارلویی در ییلاق فقط با پرورش گام و گوسفند معیشت می گذرانند. با تلف شدن دامهایمان، چگونه برای پسرم که ماه دیگر عروسی دارد گوشت تهیه کنم؟ چگونه دخترم را که دم بخت است به خانه بخت بفرستم؟ وی در ادامه با اشک چشم خود برایمان از بی سر و سامانی اهالی و وحشت شان از این بیماری گفت و افزود: مسئولین دلسوز استان و کشوری برایمان دامپزشک بفرستید، برایمان داروهای مؤثر بفرستید. چه گناهی کرده ایم که ما را به فراموشی سپرده اید آیا نابودی زندگی مان برایتان اهمیت ندارد؟ کُلبی، دهیار این روستای محروم در مصاحبه با ما با اذعان به اینکه از شهرستان رودبار فقط دکتر مهدوی به کلیشم آمده است و داروهای ارسالی به روستا تاکنون هیچگونه تأثیری نداشته است، عنوان کرد: داروها را برای مردم ضعیف کلیشم ازاد حساب کردند، و یا شاید گران تر از مبلغ واقعی. اما با این حال، داروها بی تأثیر بوده و مسکّن بوده و درمان قطعی ندارد.
حیدری از دیگر اهالی، جدا کردن گاوهایش از گله ۷۰۰ رأس روستا را عاملی برای عدم ابتلا گاوهایش به تب برفکی معرفی و ابراز کرد: با اینکه گاوها را خودم به چِرا می برم اما متأسفانه شاهد ابتلا چند دام به تب برفکی بوده ام و به نظر می رسد حتی اقدام من نیز بی تأثیر بوده است.
محمود صفری با ابراز گله مندی از نحوه عملکرد مسئولین مرتبط، افزود: تاکنون ده روز است که هر روز چندین دام تلف می شوند اما کسی پاسخگو نیست. مردم تا کی باید خودشان بسوزند و بسازند؟ انتظار ما از فرماندار شهرستان رودبار رایگان کردن داروها و یاری رساندن به دامداران بی بضاعت کلیشمی است.


*پاسخ مسئولین*
باید درمان حمایتی از بیماری های ویروسی داشته باشیم

فاکتورکليشمهومن مهدوی، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رودبار در خصوص نحوه عملکرد شبکه دامپزشکی در روستای کلیشم گفت: همکاران ما در اسفند ماه سال گذشته برای واکسیناسیون دام به روستای کلیشم رفته اما بدلیل عدم همکاری برخی از دامداران، تمام دام های این روستا واکسینه نشده و هم اکنون مشکل اصلی برای آن تعداد از دامدارانی ایجاد شده که مانع واکسینه شدن گاو و یا گوسفندان خود شده اند.

مهدوی در ادامه اظهار کرد: به محض اینکه مردم روستا گزارش بیماری دام ها را دادند، شخصا در کلیشم حضور یافتم و بعد از نمونه برداری انجام شده مشخص شد که گاو و گوسفندان این روستا به بیماری ویروسی تب برفکی مبتلا شده اند و بلافاصله برای درمان فعالیت مان را با تزریق واکسن و توزیع دارو آغاز کردیم.

از آنجایی که طول درمان و اثرگذاری واکسن ۲۱روزه است، بدلیل ابتلای اکثریت دام به تب برفکی بسیار کم بوده و پیش بینی می کنیم تلفات دام تا هفته دیگر در کلیشم ادامه داشته باشد. رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رودبار با اعلام اینکه امکان ایمن زدایی در دام های مریض وجود نخواهد داشت، خاطر نشان کرد: به هیچ وجه از گوشت و شیر دام مریض نمی توان استفاده کرد و در صورتی که گوساله یا بره کوچکتر از سه ماه باشد پس از تغذیه شیر صد در صد تلف خواهد شد.

وی عدم برخورداری از نیروی دامپزشک را علت اصلی عدم استقرار دامپزشک در کلیشم عنوان و در خصوص درخواست مردم مبنی بر اینکه« داروها رایگان شود» تصریح کرد: علیرغم اینکه داروهای مصرفی بصورت استاندارد در داخل کشور تولید می شود اما با آزاد سازی داروها و واگذاری آن

به شرکت خصوصی اختیار رایگان کردن داروها را از دولت گرفته است و بدلیل عدم بهر مندی از بودجه نمی توانیم در این راستا اقدام کنیم. اما برنامه ضد عفونی دام ها در دست اقدام است. این مسئول با اذعان به اینکه تب برفکی جزء بیماری های مشترک نمی باشد، گفت: امکان ابتلای انسان به این بیماری وجود ندارد اما برای بالا بردن کیفیت مقابله با این بیماری می توان با قرنطینه کردن دام که اجرای آن شرایط خاصی را می طلبد از ابتلای گاو و گوسفندان سالم به تب برفکی جلوگیری کرد.
این گزارش می افزاید: تب برفکی بعنوان مهترین بیماری واگیر دامها محسوب گردیده و باعث مرگ و میر در دامهای جوان و بروز خسارات اقتصادی سنگین به دامداریها می گردد.
پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی
الف-واکسیناسیون: انجام عملیات واکسیناسیون تب برفکی بر اساس برنامه های اعلام شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور همراه با اتخاذ مدیریت صحیح بهداشتی و پرورشی و همچنین انجام قرنطینه مناسب در کنترل و پیشگیری از بیماری نقش مهمی ایفا می کند، اگرچه واکسیناسیون به تنهایی نمی تواند مانع بروز بیماری گردد. استفاده از واكسن كشته تب برفكی ساخت موسسه رازی و یا وارداتی كه از سوشهای درگردش ویروس تب برفكی بومی تهیه می شود مناسبترین واكسن درحال حاضر می باشد. زمان واكسیناسیون برابر با توصیه شركت سازنده واكسن حداقل هر ۴ ماه یكبار در واحدهای دامپروری و مناطق اشاره شده و همراه با استفاده از راپل واكسن و رعایت تمامی اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای ذكر شده می باشد.

ب-کنترل و تردد دام و انجام خرید و فروش دام تحت نظر دامپزشکی نقش بسیار مهمی در کنترل بیماری دارد. ج-کلیه افرادی که وارد دامداری می شوند می بایستی تمام اصول بهداشتی و قرنطینه ای از جمله ضد عفونی تعویض لباسها و پوشیدن لباس و چکمه مخصوص و عدم ورود خودرو ها و نیز ممانعت از تردد های غیر ضروری را رعایت نمایند.

د-کلیه دام های تلف شده باید به طریقه بهداشتی و بر اساس دستور العمل های سازمان دامپزشکی کشور به همراه کود و فضولات دامی در عمق مناسب دفن گردد.

ه-محوطه دامداری آلوده می بایست با استفاده ار محلول فرمالین ۵ درصد،سود سوز آور ۲درصد یا آهک ضد عفونی گردد.

و- دامهای تازه وارد می بایستی در محل دامداری بصورت مجزا و به مدت سه هفته قرنطینه گردد.

ز-از پرورش همزمان چند نوع دام مانند پرورش توام گاو و گوسفند در یک مکان خوداری گردد.

ح-موارد وقوع بیماری تب برفکی می بایست سریعاً با هماهنگی دکتر دامپزشک به نزدیکترین اداره و یا شبکه دامپزشکی اطلاع داده شود.

ط-از مراتع یا منابع غذایی که قبلاً گله آلوده از آن استفاده کرده است استفاده نگردد.
ی-جابجایی دام با اخذ مجوز قانونی با رعایت آرامش و به حداقل رساندن استرس حمل و نقل صورت پذیرد. ک-دامهای فاقد سابقه واکسیناسیون یک هفته قبل از حمل و نقل واکسینه گردند از واکسیناسیون دام های تازه وارد و خسته و بیمار خوداری شود.

ل-در دامهای جوان که برای اولین بار واکسن را دریافت می کنند، واکسن یادآور(راپل)حداقل سه هفته بعد از اولین واکسیناسیون تلقیح گردد. این گزارش می افزاید: بعد از آفت مگس زیتون در رودبار این بار تب برفکی دامداران کلیشمی را غافلگیر کرد. قریب به ۱۰ هـزار دام در معـرض ابتـلا بـه تـب برفـکی قرار دارند.
از دامداران منطقه خورگام خواهشمندیم با رعایت نکات اصولی که جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در نشریه درج شده است، از انتقال آن به سایر روستاهای نزدیک جلوگیری کنند.

اهالي-کليشم

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار