تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۴ ق.ظ
شکوفه های زیتون بررسی می کند
علت پایین بودن ماندگاری پزشکان متخصص در شهرستان رودبارچیست؟
شهرستان رودبار زیتون با وجود ۳ بیمارستان در فاصله ۲۰ کیلومتری از یکدیگر در شهرهای رودبار، رستم آباد و منجیل و تعداد ۱۹ پزشک متخصص، ۲۵ پزشک عمومی، ۸ دندانپزشک، ۳ داروساز، ۳ آزمایشگاه، ۱۲ مرکز بهداشت و ۴ واحد اورژانس نیازمند توجه مسئولان حوزه بهداشت و درمان برای خدمات دهی بهتر به مردمان میهمان نواز و صبور شهرستان رودبار است

شکوفه های زیتون- شهرستان رودبار یکی از شهرستان هایی است که به لحاظ جغرافیایی و اقلیم متفاوت دارای شرایط آب و هوایی خاص در سطح استان گیلان است. وجود اقوام مختلف با آداب و رسوم متعدد که ریشه در فرهنگ ، آداب و سنن مردمان این دیار دارد، این شهرستان را متمایز می کند.

قرار گرفتن شهرستان رودبار در مسیر اصلی و پر تردد و ترانزیتی جاده ابریشم موجب رونق اقتصادی برای استان گیلان شده است. برای ورود به گیلان می بایست از شهرستان رودبار عبور نمود که لقب دروازه گیلان مختص شهرستان رودبار است.

با همه این موارد ذکر شده که نشان از اهمیت این اقلیم است، داشتن امکانات عمومی ، بهداشتی و سلامت، حق مردمان دیار شکوفه های زیتون است که در ۲۵۵۵ کیلومتر خاک این سرزمین به عنوان پهناورترین شهرستان استان گیلان زندگی می کنند. این مردمان حماسه های زیادی از خود در شکل گیری انقلاب و حتی جنگ تحمیلی به یادگار گذاشته اند، تقدیم اولین شهید نهضت امام خمینی (ره) با نام شهید سید یونس حسینی آغوزبنی  و ۴۱۴ شهید گلگون کفن، جانبازان و آزادگان سرافراز از نشانه های ایثارگری و انقلابی بودن مردمان دیار شکوفه های زیتون است.

با وجود مطالب ذکر شده داشتن امکانات پزشکی مناسب که در خور و شان ساکنان این دیار باشد نباید خواسته زیادی باشد. شهرستان رودبار زیتون با وجود ۳ بیمارستان در فاصله ۲۰ کیلومتری از یکدیگر در شهرهای رودبار، رستم آباد و منجیل و تعداد ۱۹ پزشک متخصص، ۲۵ پزشک عمومی، ۸ دندانپزشک، ۳ داروساز، ۳ آزمایشگاه، ۱۲ مرکز بهداشت و ۴ واحد اورژانس نیازمند توجه مسئولان حوزه بهداشت و درمان برای خدمات دهی بهتر به مردمان میهمان نواز و صبور شهرستان رودبار است.

این شماره برای بررسی وضعیت پایین بودن میزان ماندگاری پزشکان متخصص غیر بومی و بومی در شهرستان به سراغ دکتر ارجمندی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان و دو تن از پزشکان متخصص رفته و علت اصلی این موضوع را جویا شدیم که از نظر شما خوبان و همراهان همیشگی خواهد گذشت.


دکتر کاظم ارجمندی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار:
شرایط رفاهی و امکانات مناسب  زندگی، ماندگاری پزشکان را افزایش می دهد

ارجمندي
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار در ابتدای گفتگوی خود با شکوفه های زیتون در پاسخ به این سوال در خصوص پایین بودن میزان ماندگاری پزشکان متخصص در شهرستان رودبار بیان داشت: عامل اصلی این موضوع به دو دسته مرتبط با وزارت بهداشت و عوامل غیر مرتبط با وزارت بهداشت تقسیم می شود.

ارجمندی ادامه داد: عدم وجود امکانات متناسب تفریحی، رفاهی و آموزشی در شهرستان و گستردگی اقلیمی یکی از عوامل غیر مرتبط با وزارت بهداشت است، به طور مثال پزشکان متخصص برای پیشرفت دانش آموزان خود و ثبت نام آنها به ناچار باید در مرکز استان این کار را انجام دهند و یا اکثرا خانواده های خود را در استان سکونت می دهند و خود مجبور به رفت و آمد به شهرستان رودبار هستند که موجب خستگی آنها خواهد شد.

ارجمندی در ادامه تاکید ورزید: فقدان امکانات تفریحی در شهرستان برای خانواده های پزشکان متخصص که دور از اقوام و خویشاوندان خود هستند سخت می باشد. وی افزود: عدم وجود یک بازار مناسب، پارک چند منظوره و اماکن فرهنگی نظیر فرهنگسرا یکی دیگر از دلایلی است که موجب می شود متخصصین جدید الورود رغبتی برای حضور نداشته باشند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار در ادامه به گوشه دیگری از موضوع اشاره نمود و بیان داشت: عدم مجوز ورود خودروهای پلاک منطقه آزاد انزلی که پزشکان متخصص از این خودروها در سطح گیلان برای تردد استفاده می کنند و پرداخت روزانه سه هزار تومان عوارضی برای ورود و خروج به شهرستان خود یکی از مشکلاتی است که سر راه این پزشکان زحمتکش قرار دارد.

دکتر ارجمندی ادامه داد: یکی از پزشکان متخصص شرط خود را برای خدمت در شهرستان رودبار اختصاص خودرویی مناسب و هم قیمت با خودروی پلاک منطقه آزاد انزلی  و پرداخت ماهیانه عوارض نام برد که این امر برای شهرستان رودبار هزینه خواهد داشت چون این خواسته پزشک محترم چیزی بالغ بر یکصد میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

وی همچنین به عوامل مرتبط با شبکه بهداشت اشاره نمود که در این خصوص نیاز به تغییر ضریب محرومیت شهرستان است و مکاتبات متعددی از سوی فرمانداری محترم شهرستان، شبکه بهداشت و ریاست جمهوری صورت گرفته اما تغییر این ضریب تنها بر عهده هیات محترم دولت می باشد و نیازمند پیگیری های بیشتر از سوی مسئولین کشوری و شهرستان رودبار است.

دکتر کاظم ارجمندی افزود: با عنایت به اینکه در زمان زلزله ضریب شهرستان ۳ بوده که تا سالها متخصصین و پزشکان بومی با میل و رغبت و توسل به پارتی و آشنا جهت خدمت به شهرستان می آمدند که با حذف این این امتیاز متقاضیان خدمت در شهرستان بسیار کم شده است و قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی گیلان با پرداخت حق ویژه باعث ایجاد انگیزه خدمت در شهرستان می شدند که با اجرای طرح تحول نظام سلامت که فواید بسیاری را برای شهرستان داشت ولی متاسفانه به علت حذف پرداخت حق ویژه و همچنین عدم پرداخت حق مقیمی به پزشکان متخصص متاسفانه انگیزه پزشکان متخصص بلحاظ مقایسه درآمدی در بیمارستان های رودبار با بیمارستان های دیگر استان از بین رفت.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار در بخش دیگر گفتگوی خود با شکوفه های زیتون خاطر نشان کرد: علیرغم مکاتبات متعدد موفق به تغییر ضریب محرومیت شهرستان و برقراری حق ماندگاری و مقیمی در شهرستان نشدیم و معاونت محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی پیرو هماهنگی های مجدد با وزارتخانه قول برقراری حق مقیمی به پزشکان شهرستان را داده اند که ان شااله محقق و در صورت تحقق این وعده حضور پزشکان متخصص در شهرستان افزایش خواهد یافت.

وی در خاتمه گفتگوی خود در خصوص تقویت حضور پزشکان متخصص در شهرستان رودبار بیان داشت: طی سالهای گذشته با پیگیری های صورت گرفته و مساعدت دانشگاه علوم پزشکی گیلان مجتمع ۳۲ واحدی منجیل، ۶ واحدی رودبار جهت استفاده پزشکان و پرسنل مورد بهره برداری قرار گرفته و در خصوص ۶ واحدی بیمارستان رستم آباد پیگیری جدی صورت گرفته ضمن اینکه در طی این مدت پانسیون پزشکان بره سر، جیرنده و کلیشم نیز کاملا بازسازی و تجهیز شده که امیدواریم با فراهم شده زیر ساخت ها، ماندگاری پزشکان عزیز در شهرستان افزایش چشمگیری خواهد داشت.


دکتر علی کوچکی، متخصص قلب و عروق:
ایجاد جاذبه برای پزشکان متخصص، ماندگاری شان را چند برابر می کند

علي-کوچکي
دکتر علی کوچکی پزشک متخصص قلب و عروق که از سال ۷۴ فعالیت خود را آغاز کرده در خصوص بحث عدم ماندگاری پزشکان متخصص در شهرستان رودبار معتقد است: وجود سه بیمارستان در فاصله بیست کیلومتری از هم در یک شهرستان آن هم در مسیر اصلی به لحاظ فنی و تخصصی  در هیچ کجا توجیه اقتصادی برای دولت، پزشک و مردم ندارد.

دکتر کوچکی ادامه داد: وجود سه بیمارستان با امکانات محدود  نه مردم را راضی می کند نه پزشکان را،چون پزشکان متخصص که برای خدمت در شهرستان هستند معلوم نیست برای کدام یک از این بیمارستان ها تعرفه می شوند که مفید فایده واقع شوند. این پزشک متخصص در ادامه افزود: دلیل دیگر عدم ماندگاری پزشکان متخصص در شهرستان رودبار این است که برای یک پزشک متخصص توجیه اقتصادی مناسب وجود ندارد و عدم فراهم نبودن امکانات و  زیر ساخت های مناسب با توجه به کوچک بودن بیمارستان برای دولت محترم هم صرفه اقتصادی ندارد.

این متخصص قلب که سالها در شهرستان رودبار طبابت می کند در ادامه گفتگوی خود با شکوفه های زیتون بیان داشت: در شهرستان های دیگر استان وجود تنها یک بیمارستان بزرگ و مجهز با ضریب  بالای اشغال تخت و تجهیزات کافی و وجود متخصصین هم برای دولت هم برای پزشکان متخصص کاملا توجیه اقتصادی دارد و این اجازه را می دهد که پزشک با فراغ بال و امنیت شغلی بهتر به امر طبابت بپردازد.

دکتر علی کوچکی ادامه داد: راه اصلی برون رفت از این مشکل که گریبان اکثر پزشکان متخصص در شهرستان رودبار را گرفته این است که تنها یک بیمارستان بزرگ و مجهز در شهرستان وجود داشته باشد تا خدمات مطلوبی را به مردم و مراجعه کنندگان داشته باشد.

این پزشک متخصص ادامه داد: متاسفانه مشاهده شده برای تردد پزشکان با خودروی پلاک منطقه آزاد مشکلات زیادی پیش آمده و موجب دردسر آنها شده، در کنار این نبود امکانات آموزشی و تفریحی مناسب برای پزشکان و خانواده هایشان یکی دیگر از این موارد است، به طور مثال هستند پزشکان محترمی که فرزندانشان در مدارس تیز هوشان تحصیل می کنند که این مدرسه در شهرستان رودبار وجود ندارد و عدم درآمد نامناسب با وجود عدم تعلق طرح مقیمی به پزشکان مستقر در رودبار از جمله مواردی است که به این مشکلات می افزاید.

دکتر علی کوچکی که با اختصاص مطب خصوصی در شهرستان به مردم خدمت رسانی می کند معتقد است: ایجاد جاذبه برای پزشکان متخصص ماندگاری شان را چند برابر می کند. وی در انتهای گفتگوی خود ضمن تشکر از سعه صدر مردم خونگرم شهرستان و محبت شان به جامعه پزشکی افزود: مردم  شهرستان رودبارحق دارند که پزشک متخصص داشته باشند، مردم حق دارند که در بهترین بیمارستان ها مداوا شوند.

وی تاکید ورزید: برای دولت هم صرفه اقتصادی ندارد سه بیمارستان در یک شهرستان آن هم با امکانات ناکافی و هزینه هایی که هر سه بیمارستان اعم از پزشک عمومی، مترون، حسابدار، رئیس بیمارستان، نگهبان، اورژانس و غیره که این همه موارد برای دولت محترم مشکلات اقتصادی ایجاد می کند و این موضوع تنها به شهرستان رودبار معطوف نمی شود بلکه در سراسر کشور هم این مشکل وجود دارد که امیدواریم با درایت مسئولین شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی وضعیت مطلوبی در این خصوص شاهد باشیم.


دکتر توفیق یعقوبی، متخصص بیماری های عفونی و تب، رئیس بیمارستان سلامت رستم آباد:
جمعیت کم و عدم حق مقیمی انگیزه پزشکان متخصص را کم کرده است

يعقوبي
دکتر توفیق یعقوبی، متخصص بیماری های عفونی و تب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و رئیس بیمارستان سلامت رستم آباد در گفتگو با شکوفه های زیتون در خصوص عدم ماندگاری پزشکان متخصص در شهرستان رودبار افزود: یکی از دلایل عدم این ماندگاری از سوی پزشکان متخصص، جمعیت کم منطقه با توجه به پراکندگی جغرافیایی است.

دکتر یعقوبی ادامه داد: طبیعتا وقتی جمعیت کم باشد تعداد مراجعه کنندگان به پزشک هم کمتر خواهد بود و به تناسب هم میزان درآمد یک پزشک متخصص هم پایین خواهد آمد به طور مثال ممکن است یک متخصص در طول روز تعداد ۴ بیمار را ویزیت کند خوب این سطح درآمد برای یک پزشک متخصص آن هم در طول یک روز کافی خواهد بود؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید ورزید: وقتی میزان درآمد پزشک متخصص ناکافی باشد به طور طبیعی ماندگاری او هم در شهرستان خیلی نمی تواند جدی باشد با توجه به اینکه همین پزشک در شهرستان های دیگر استان با استقبال زیاد و بیمار بیشتر و درآمد مناسب روبرو خواهد بود.

رئیس بیمارستان سلامت رستم آباد خاطر نشان کرد: البته این که بگوییم در شهرستان از پزشکان متخصص خیلی استقبال نمی شود قانع کننده نیست چرا که همین الان هم ما از شهرهای دور استان گیلان در شهرستان بیمار داریم آن هم به دلیل وجود متخصصین خبره و حاذق است که بیماران را ترغیب می کند تا دوران بیماری و نقاهت خود را تحت نظر این پزشکان بگذرانند و این بسیار با اهمیت است و اعتمادی که بین بیمار و پزشک وجود دارد منجر به این می شود که از دیگر شهرستان ها بیمار به بیمارستان های شهرستان بیاید و تحت درمان قرار گیرد.

دکتر یعقوبی ادامه داد: دولت محترم باید امکانات مناسب و متناسب را برای پزشکان متخصص فراهم نماید یا در اصصلاح سوبسید اختصاص دهد تا ماندگاری پزشکان در مناطق دور تثبیت شود. رئیس بیمارستان سلامت رستم آباد تاکید ورزید: با توجه به اجرای طرح تحول سلامت متاسفانه برای پزشکانی که فعالیت دارند حق مقیمی یا امکانات مقیمی در نظر گرفته نشده است. دکتر توفیق یعقوبی معتقد است: با وجود همه این موارد پزشکان متخصص بومی و غیر بومی همچنان به فعالیت پزشکی خود و خدمت رسانی به مردم ادامه خواهند داد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار