تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۲ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای خاصکول
اهالی روستای خاصکول در گزارش چهره به چهره: فریاد تشنگی فرزندانمان به گوش همگان می رسد ولی باز…!

در مصاحبه چهره به چهره بخش رحمت آباد، در این شماره به سراغ اهالی میهمان نواز و خونگرم خاصکول رفتیم تا ضمن بیان مشکلاتشان، انتظارات خود از مسئولین شهرستان را منعکس نماییم. با ما همراه باشید.
کم آبی اصلی ترین دغدغه مردم است
علی رفیعی، دهیار خاصکول در مصاحبه با ما معضل کم آبی را از اصلی ترین دغدغه مردمان محروم این روستا خواند و تشریح کرد: بیش از ۱۵ سال است که به دلیل کمبود آب شرب بارها مردم نارضایتی خود را از این وضعیت به مسئولین اعلام داشته اند.

حدود سه سال است که برای تعویض شبکه داخلی، لوله های آب را در جوار مسجد روستا تخلیه کرده اند. علیرغم اینکه این لوله ها برای آبرسانی به روستا بوده است، اما بارها به عناوین مختلف، با نامه نگاری و تماس های مکرر درخواست انتقال این لوله ها را برای استفاده در مناطق و یا روستاهای دیگر داشته اند و ما نیز به ناچار با انتقال آن موافقت کرده ایم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه چندین بار به مسئول ارشد و متولیان این مشکل را اعلام کرده ایم ولی تاکنون در راستای اجرایی کردن این مهم اقدام موثری صورت نگرفته است، افزود: اگر به وضعیت آبرسانی از طریق تعویض شبکه داخلی رسیدگی شود، می توان با انتقال آب از چشمه بالا دست روستا به نام«لیجا سرا»؛ به طور حتم مشکل کم آبی را مرتفع کرد.

بارها به ما اعلام داشته اند که جهت ساماندهی وضعیت آب شرب که بیش از ۱۵ سال است مردم را ناراضی کرده است، تأمین اعتبار شده، اما… رفیعی علت اصلی عدم ساماندهی آسفالت کوچه های روستا و آبهای سطحی را وابسته به اجرایی شدن پروژه آبرسانی دانست و گفت: پاسخ مسئولین به چشم انتظاری های مردم فقط این است که می گویند: «چشم، انجام می شود» اما نمی دانیم چرا سال هاست اجرایی شدن این مهم را به تعویق انداخته اند.

اعتقاد ما بر این است اگر آبفار در پروژه آبرسانی سهیم باشد، مردم نیز با نصب کنتور موافقت خواهند کرد. دهیار روستای خاصکول در خاتمه گفت: همانطور که همه مسئولین اشاره می کنند که این مشکل باید رفع شود، انتظار داریم که به مردم کمک کنند و ۲۰درصد کار باقی مانده را انجام دهند. وی با اشاره به سوله ورزشی مخروبه موجود خاطر نشان کرد: سال ها پیش مردم این سوله را به اداره ورزش واگذار کردند تا با ساماندهی آن امکان ورزش جوانان را فراهم آورند.

اما با واگذاری سوله نه تنها مشکلات مرتفع نشد بلکه  همین سوله هم اکنون تبدیل به طویله شده است. وی با درخواست واگذاری مجدد این سوله به روستای خاصکول، تصریح کرد: یکی از خیّرین روستا اعلام آمادگی جهت تجهیز این سوله به امکانات ورزشی را در صورت واگذاری سوله به روستا داشته است که امیدواریم با حمایت مسئولین بر این مهم جامه عمل پوشانیده شود تا جوانان بجای روی آوردن به ناهنجاری های جامعه با ورزش خوی بگیرند. دهیار این روستا با اظهار اینکه جهت ساماندهی فاضلاب از مسئولین خواستار بودیم تا از ساختمان مخروبه حمام بعنوان تصفیه خانه فاضلاب خاصکول استفاده کنیم، ابراز کرد: یکی از مشکلات عمده مردم این روستا عدم ساماندهی فاضلاب است که با اجرایی شدن این طرح می توان ضمن استفاده در مصارف کشاورزی، گام مهمی در راستای رفاه بیشتر اهالی برداشت.

خاصکول1

چه کسی مسئول پیگیری و رفع مشکلات خاصکول است؟
محمد مقامی عضو شورای اسلامی این روستا در خصوص مشکل کم آبی تأکید کرد: برای کنتورگذاری گفته اند ۲۶۵ هزار تومان واریز کنید. این درصورتی است که هیچگونه اقدامی در راستی ساماندهی وضعیت آب نداشته اند. نه لوله گذاری و نه کمبود آب شرب و هیچ کدام از این مشکلات رفع نشده است.

چه کسی پاسخگو است؟ مقامی با اذعان به اینکه خاصکول  بطور فصلی و نیمه متمرکز دارای ۳۵۰ خانوار  می باشد، افزود: همان طور که عنوان شده است، متاسفانه اجرایی شدن طرح هادی به دلیل کم لطفی برخی از افراد در بهبود وضعیت آبرسانی متوقف شده است.

وی در ادامه با اشاره به یکی دیگر از مشکلات عمده خاصکول گفت: حدود ۲۵۰ سند باقی مانده است که به اهالی واگذار نشده است و هم اکنون اداره ثبت با اعلام اینکه اهالی روستا باید مبلغ ۲۰۰هزار تومان را برای اخذ سند واریز کنند، نارضایتی مردم روستا را بر انگیخته اند و علیرغم اینکه یکی از اهالی این پول را قبلا واریز کرده، اما هنوز کار وی انجام نشده است. عضو شورای اسلامی خاصکول ضمن تشکر از کاظم پیراندرخ، خیّر محترم روستا جهت سنگ فرش حدود دو هزار متر مربع از کوچه روستا، رفع دیگر مشکلات را از مسئولین مربوطه خواستار شد.
نظارت بهداشتی بیشتری در خاصکول صورت گیرد
فرج اله رحمتی وضعیت نامناسب بهداشت روستا را، یکی از دغدغه اهالی خاصکول اظهار و بیان کرد: خاصکول یکی از بزرگترین روستاهای منطقه رحمت آباد است اما هیچگونه نظارت بهداشتی در خاصکول وجود ندارد. وی در ادامه در خصوص مهاجرت جوانان به شهر گفت: نمی دانیم این چه طرحی است که به فرزندانمان اجازه احداث مسکن در زمین هایمان را نمی دهند؟

فرزندانمان وقتی نتوانند در دیار خود وضعیت مسکنشان را مشخص کنند قطعا با مهاجرت از روستا، در پی رفع نیازشان خواهند بود و اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد در سالیان آینده خاصکول را باید روستای سالمندان بنامیم.  وی در خاتمه با ابراز اینکه قول می دهند اما اجرا نمی کنند، تأکید کرد: انتظار ما از نماینده شهرستان رودبار نظارت بیشتر بر عملکرد مسئولین اجرایی است.
مردم روستا پول نداشتند اما گندم را کیسه کیسه به جبهه می فرستادند
کریم رحمتی در ادامه افزود: در زمان جنگ برای صیانت از ارزش ها وآرمان های انقلاب  امام( ره)، سینه مان را آماج گلوله دشمن کردیم که فرزندانمان در رفاه باشند. اما هم اکنون فرزندان همین آب و خاک، از تشنگی فریاد نارضایتی شان را به گوش همگان می رسانند و در عین ناباوری کسی پاسخگو نیست. رحمتی در ادامه با تأکید بر اینکه چرا برخی از مسئولین زمان را می کشند، گفت: متأسفانه برخی از مدیران برای مردم احترام و عزت قائل نیستند. بعد از گذشت ۳۸ سال از انقلاب به زمانی رسیده ایم که در ۴۸ ساعت، دو ساعت هم آب شرب نداریم این در صورتی است که مردم همین روستا پول نداشتند اما گندم را کیسه کیسه برای رزمندگان به جبهه می فرستاند. وی در خاتمه گفت: از مسئولین خواستاریم حمایت از مستضعف را به جا آورند و دِین مردم را ادا کنند.
متأسفانه حرف زیاد می زنیم ولی عمل وجود ندارد
علی هنرمند از دیگر اهالی در خصوص مشکل کم آبی تصریح کرد: تا آنجایی که من می دانم لوله ای به ابعاد چهار اینچ از منبع آب تا آخر روستا در زمین دفن کردند و در کمال ناباوری زمانی که می خواستند آن را تست کنند، آب نداشتند. چرا مسئولین بجای مطالعه دقیق و سپس عملکردی قاطعانه مشکل کم آبی را رفع نکردن که ما هم اکنون باید تقاص این محرومیت را بدهیم؟ هنرمند در ادامه گفت: متأسفانه حرف زیاد می زنیم ولی عمل وجود ندارد.
داد من به کجا باید برسد؟
از مادران زحمتکش خاصکول با اظهار اینکه تمامی فاضلاب روستا در جوار خانه ام تخلیه می شود، افزود: حدود چهار سال است که این مسئله موجب برهم زدن آرامش من در این محیط شده است طوری که در این روستا بدلیل عدم رعایت بهداشت محیطی نمی توانم حتی یک مرغ داشته باشم و بوی آزار دهنده فاضلاب آسایش خانواده ام را گرفته است. داد من به کجا باید برسد؟ هفته نامه شکوفه های زیتون آماده دریافت نظرات و پاسخ متولیان مرتبط با تمامی گزارشات چهره به چهره می باشد.

خاصکول-4 خاصکول-5  خاصکول

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار