تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۰ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای ویه
اهالی روستای ویه: اصلی ترین دلیل مهاجرت، از بین رفتن کشاورزی منطقه است

شکوفه های زیتون- خوانندگان فهیم نشریه شکوفه های زیتون همانطور که می دانید، این نشریه فعالیت اطلاع رسانی خود را از روستاهای بخش عمارلو با چاپ گزارش کلیشم در شماره ۶۰۰ آغاز کرده و در هر شماره با چاپ مشکلات و نیازهای یک روستا از این بخش، درخواست های مردم فهیم مناطق را به گوش مسئولین پر توان شهرستان رودبار می رساند. در ادامه مصاحبه مان را با اهالی خونگرم روستای ویه بخش عمارلو که در ۲۰ کیلومتری مرکز بخش و ۷۰ کیلومتری مرکز شهرستان واقع است می خوانید که با دارا بودن امامزاده احمد و محمد(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) و چهار جانباز؛ ضمن ابراز مشکلات و دغدغه هایشان، انتظارات خود را از نماینده دهم مجلس شورای اسلامی را عنوان کرده اند.

ويه1
امیدواریم تب برفکی به دام های ویه سرایت نکند
خانم حسینی از مادران مهمان نواز روستای ویه در مصاحبه با ما در خصوص مشکلات روستا اظهار داشت: با توجه به اینکه روستای ویه در مجاورت روستای کلیشم واقع است، امیدواریم تب برفکی به دام هایمان سرایت نکند. وی در ادامه با گویش شیرین محلی افزود:« اول آب شرب نداشتیم، الان آب داریم. اما اَمی کشاورزی لوله هانه، سیل بامیه و آب بِبَرده. ای آب کشاورزی اَمی باغان شینه و اَما ای را گندم و جو کشت کُ نیم و الان ای مشکل ایجاد بی بیه ندانیم چی بُکنیم» وی در خاتمه گفت: انتظار ما از جهاد کشاورزی، سازندگی مجدد لوله های کشاورزی است.
از مسئولین تقاضای احیاء کشاورزی بخش عمارلو را داریم
خانم فلاح، از دیگر مادران زحمتکش ویه با بیان اینکه اهالی این روستا با محرومیت های منحصر به فردی دست و پنجه نرم می کنند، افزود:  شکوفه های زیتون، اولین رسانه ای است که به روستایمان آمده و حال و احوال روستاییان را جویا می شود. از این حیث سپاسگزار این مجموعه پویا هستیم. اما به نظر می رسد برای برخی اهمیت چندانی ندارد که مردمان کم درآمد این روستا در مضیقه چراکه بیش از چند ماه است با از بین رفتن لوله کشاورزی امکان کشاورزی از اهالی سلب شده است. وی با بیان اینکه حقیقتاً، درآمد پایین اهالی ویه است، گفت: دیگر برای اهالی این روستا ادعایی باقی نمانده است. وقتی که از طریق فروش گندم و جو روزگار می گذرانیم، انتظار ما حمایت مسئولین از حوزه کشاورزی و دامداری منطقه است. زندگی مان در صورتی از طریق کشاورزی تأمین می شود که در حال حاضر رو به نابودی است و از مسئولین تقاضای احیاء کشاورزی بخش عمارلو را داریم.
ویه، فاقد امکانات ورزشی است/ جوانان در زمین مجاور قبرستان، فوتبال بازی می کنند
امیر محمد فلاح، نوجوان این روستا با بیان اینکه هیچگونه امکانات ورزشی در ویه برای جوانان و نوجوانان فراهم نشده است، گفت: متأسفانه به دلیل عدم حمایت ورزشی از جوانان، می توان هر گونه آینده نامناسبی را پیش بینی کرد. وی افزود: ویه دارای شش دانش آموز است که برای ورزش کردن بدلیل عدم وجود امکانات در حیاط چند متری مدرسه ای بازی می کنند که در جوار قبرستان وجود دارد. فلاح در خاتمه گفت: از رئیس آموزش و پرورش خواستاریم برای یک بار هم که شده برای بازدید از مدرسه به دانش آموزان این روستا که در وضعیتی نامساعد تحصیل می کنند، در جمع ما حضور یابند.
احداث آب بند، پیشنهادی برای ذخیره آب کشاورزی و توسعه این مهم در روستا
سیّد حسن حسینی عضو شورای اسلامی روستای ویه در مصاحبه با ما گفت: با برخورداری از ۶۵ خانوار بصورت ثابت و جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ نفر بصورت نیمه متمرکز، به دلیل عدم امکانات و مهاجرت جوانان به روستای سالمندان تبدیل شده است. وی اصلی ترین دلیل مهاجرت را از بین رفتن کشاورزی منطقه عنوان کرد و گفت: به دلیل جاری شدن سیل در روستا، به لوله های آب کشاورزی خسارت زیادی وارد شده است و تنها راه حل رفع مشکل، جدول سازی و واگذاری لوله های کشاورزی جدید می باشد. حسینی در ادامه تأکید کرد: با از بین رفتن پتانسیل کشاورزی در منطقه، متأسفانه با شیوع تب برفکی در روستای کلیشم که در مجاورت ویه واقع است، به نظر می رسد که هم اکنون برای پرورش دام نیز با مشکل مواجه شده ایم. در حال حاضر برای عدم ابتلای دام هایمان به این بیماری برخی از دامپزشکان درخواست دارو کردیم و در مقابل پاسخ آنها به ما عدم بهره مندی از دارو تا ۲۰روز آینده بوده است. وی احداث آب بند را از دیگر پیشنهادات اهالی برای ذخیره آب کشاورزی و توسعه این مهم در روستا دانست و افزود: حدود هشت ماه است که مشکل آب شرب ۵۰ درصد رفع شده است. عدم آنتن دهی تلفن همراه و تلویزیون از دیگر مشکلات اهالی روستای ویه است که انتظار داریم با تلاش های مسئولین مسائل رفع شود.

ويه

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار