تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۷ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای دشتکان
مشکلی که با چندصد هزار تومان قابل حل است خطـــر بی آبی بیــخ گــوش دشتـــکان

دشتکان تا قبل از زلزله ۳۱ خرداد ۶۹ تقریبا محلی برای زراعت بود که بیشتر در آن محصول گندم کشت می شد.

پس از حادثه دلخراش زلزله عده ای از اهالی روستای گلورز همانند برخی دیگر از روستاهای شهرستان رودبار محل سکونت خود را کمی آنطرف تر بنا کردند تا شاید اینگونه کمی غم خود را تسکین دهند اما این نقل  مکان ها در بعضی نقاط شهرستان سبب بوجود آمدن مشکلاتی شد. در روستای دشتکان مشکل کم آبی یا بهتر است بگوییم بی آبی خیلی زود سبب شد تا اهالی این این محل روزگار پر چالشی را پشت سر بگذارند و عده ای زیادی نیز به شهر مهاجرت کنند.

سالهایی که خانواده ها با خودروهای نیسان و تانکر آب برای تامین آب شرب خود اقدام می کردند و برای تامین آب شستشوی لباس ها و فرش های خود به حاشیه سفیدرود می رفتند. ساکنین روستای دشتکان با همت مسئولین و با احداث چاه آب در حاشیه سفیدرود و با استفاده از نیروی برق و پمپ و ساخت منبع آب در بالا دست روستا، بالاخره بر این مشکل فائق آمدند و سالهاست که دیگر اهالی این روستا کم آبی را به فراموشی سپرده اند. حال پس از گذشت زمان و عدم توجه به نگهداری سبب تخریب محل پمپ آب شده است که علی رغم مراجعه چندین باره اهالی روستا هنوز این مشکل پابرجاست.

دشتکان

در روزهای گذشته تماس برخی از اهالی روستای دشتکان ما را بر آن داشت تا برای ارج نهادن به خواست مردم جهت انعکاس و پیگیری مشکلات به این روستا عزیمت کنیم.

حسني

مسئولین، مشکل این روستا با چند صدهزار تومان بر طرف می شود
لطف الله حسنی از اهالی روستای دشتکان در خصوص مشکل آب شرب این محل گفت: چندین ماه است که وضعیت نابسامان موتورخانه آب شرب این روستا را به مسئولین گزارش کرده ایم. اما متاسفانه هنوز اقدمی جهت رفع این مشکل صورت نگرفته است. وی با بیان اینکه در گذشته ساختمان موتورخانه را با اسکلت چوبی بنا نهاده اند گفت: بر اثر بارندگی ها در چند سال اخیر، سقف و دیوار ساختمان موتورخانه استقامت خود را از دست داده است و قسمتی از سقف فروریخته و بر روی ترانس برق قرار دارد. وی با اشاره به اینکه این موتورخانه آب شرب دو روستا را تامین می کند، افزود: مسئولین با صرف هزینه چند صد هزار تومانی می توانند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری نمایند. وی گفت: در صورت ادامه این روند احتمال صدمه دیدن قسمت برقی موتورخانه وجود دارد و در این صورت باید هزینه ای زیادی برای این کم توجهی برخی از مسئولین پرداخته شود.

شفايي
اهالی دشتکان نگران تکرار تاریخ هستند
آقاخان شفایی از معتمدین روستا در گفتگو با ما ضمن ابراز گله مندی از عملکرد برخی مسئولین گفت: دشتکان در فاصله چند صدمتری مرکز شهرستان، در دورافتاده ترین نقطه توجه برخی از مسئولین قرار گرفته است.
وی افزود: حداقل ترین خواسته به حق اهالی تامین آب شرب است که با وضعیت موجود نگرانی های بسیاری در فصل گرما وجود دارد. شفایی با اشاره به رنج کم آبی که سال های گذشته اهالی این روستا پشت سر گذاشته اند، گفت: امیدواریم با تدبیر و درایت فرماندار محترم در این زمینه شاهد اقدام عملی در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل باشیم. وی در پایان اظهار داشت: امیدواریم اداره آبفار امکانات کافی را برای آبدارها در سطح روستاهای شهرستان قرار دهد تا آنها برای ارائه خدمات با مشکلی مواجه نباشند.

محمود-عباسيآب شرب روستاهای دشتکان و گلورز تصفیه نمی شود
محمود عباسی در گفتگو با ما مشکلات موتورخانه ای که آب شرب روستاهای دشتکان و گلورز را تامین می کند گفت: عمده مشکلات موتورخانه مربوط به سقف ساختمان آن است که هم اکنون بعلت تخریب و عدم استقامت دیوار، تابلو برق همانند یک ستون سقف این ساختمان را نگه داشته است. وی افزود: این ساختمان که هزینه این ساختمان را در گذشته اداره آب روستایی بنا کرده است و هم اکنون بدلیل چوبی بودن اسکلت، ساختمان آن در پی بارندگی های سال های اخیر دچار تخریب شده است.
وی با بیان اینکه رئیس اداره آب روستایی و رئیس اداره آبفار از این وضعیت مطلع هستند گفت: این دو مسئول محترم با بازدید از وضعیت این موتورخانه در جهت رفع این مشکل قول مساعد دادند که متاسفانه تاکنون هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است.
آبدار روستای دشتکان با بیان اینکه برای اولین بار در سطح شهرستان تصفیه آب در این روستا با همت مسئولین با سیستم مکانیزه گازی تعبیه شده است، افزود: حدود یک سال است که انژکتور و کاربراتور دستگاه تصفیه خراب شده و آب شرب اهالی این دو روستا بدون تصفیه مورد استفاده عموم قرار می گیرد. وی افزود: مشکل فنی دستگاه تصفیه آب با صرف هزینه ناچیز برطرف می شود و یک سال است که آب شرب این دو روستا تصفیه نمی شود که علیرغم مراجعه به مرکز بهداشت و اداره آب و فاضلاب هیچ اقدامی در این خصوص انجام نگرفته است.
وی گفت: ۲۸ کنتور آب در روستای دشتکان و گلورز بدلیل سرمای شدید در سه سال گذشته دچار شکستگی شده است که نیاز به تعویض دارد. وی همچنین اظهار داشت: هزینه تعویض هر کنتور حدود ۸۰ هزار تومان است که این مبلغ باید از بودجه حوادث غیرمترقبه سازمان آب روستایی تامین شود و کنتورهای شکسته شده تعویض گردد. وی به اعداد نادرستی که در برخی مواقع در فیش های صادر شده جهت دریافت هزینه آب بها درج می شود نیز اشاره نمود و گفت: اعداد کنتورها در برخی مواقع بصورت نادرست در فیش ها درج می شود که برای آبدار روستا مشکلاتی را بوجود می آورد و اهالی روستا بصورت مستقیم اعتراض خود را به ما منتقل می کنند و این شرایط را برای ما در جهت ارائه خدمات مطلوب سخت می کند.

محمديوضعیت موتورخانه ای که آب شرب دو روستا را تامین می کند قابل توجیه نیست
بهمن محمدی از ساکنین این روستا در گفتگو با ما به شکستگی های چند نقطه از شبکه انتقال آب این روستا اشاره کرد و گفت: برای تامین آب این روستا هزینه های زیادی صرف می شود که عدم توجه به این وضعیت هیچگونه جای توجیهی را باقی نمی گذارد. چرا در این روستا که تنها چند صد متر با مرکز شهرستان فاصله دارد باید وضعیت به مرحله هشدار برسد؟ آیا شایسته نیست که برخی از مسئولین با کمی درایت به این وضعیت رسیدگی کنند؟ چرا کاری را که می توان با هزینه ای ناچیز انجام داد به تاخیر بیاندازیم و بعد با هزینه چند میلیونی رفع نماییم
بهمن محمدی در پایان به وضعیت آب و فاضلاب این روستا نیز اشاره کرد و گفت: اهالی این روستا برای دفع آب و فاضلاب منازل اقدام به حفر چاه نموده اند که با توجه به سابقه رانش در نزدیکی این روستا این وضعیت کمی نگران کننده است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار