تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۲۳ ق.ظ
چهره به چهره با شالیکاران خرشک
طغیان رودخانه، خطری که در کمین شالیکاران خرشک است دست پینه بسته هایی که با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند

شکوفه های زیتون- کشت برنج یکی از صنایع اقتصادی می باشد که از قدیم از نسلی به نسل دیگر به یادگار مانده است و به عنوان یک تولید قدیمی و همچنین از نظر اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. اسفند ماه هر سال و همراه با پرآب شدن رودها، شالیکاران سطح شالیزار ها را پرآب نموده و به کمک تیلر که مخصوص شخم زدن زمین های کشاورزی است، فرایند آماده سازی شالیزارها را آغاز می کنند. در شهرستان رودبار نیز شالیزارهای زیادی وجود دارد که کشاورزان عاشقانه ساعات زیادی را برای امرار معاش زندگی خود علیرغم تمام مشکلات و سختی ها مشغول به کار هستند. همگان بخوبی می دانیم که شالیکاری از جمله سخت ترین نوع کشاورزی است مخصوصا اگر آنها در شالیزار با مشکلاتی جانبی دیگر روبرو باشند.

خرشک5

در این گزارش قصد داریم تا به مشکلات شالیکاران خرشک بپردازیم که سالهاست با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. این عزیزان سالهاست نگرانی از طغیان رودخانه و به زیر آب رفتن برنجزار آنها را  رها نمی کند و امسال نیز با توجه به بارندگی های اخیر و سال آبی خوبی که پشت سر گذاشته ایم این موضوع برایشان کمی فراتر از یک نگرانی است و در فصل زراعی جدید از مسئولین انتظار دارند تا با توجه به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل برای پایان دادن به این مشکل همت کنند. در ادامه گفتگویمان با چند تن از شالیکاران خرشک را از نظر می گذرانید که این روزها با تلاش و کوشش فراوان سعی در کسب روزی حلال هستند. با ما همراه باشید.

خرشک1طغیان رودخانه برایمان کابوس است
داود رضایی از شالیکاران خرشک در گفتگو با ما ضمن اشاره به مراحل کشت شالی گفت: اولین مرحله آماده سازی شالیزارها شخم زدن است که این عمل در فصل زمستان که آب مورد نیاز به اندازه کافی وجود دارد صورت می گیرد. وی گفت: هم اکنون در حال آماده سازی خزانه برای تهیه نشاء هستیم و این مرحله نیز با توجه شرایط خوب آب و هوایی در این مقطع از فصل انجام می گیرد که در حال حاضر در برخی از نقاط شهرستان شالیزارها نیز نشاء شده و یا در حال تهیه و تدارک برای انجام آن هستند. وی در ادامه با تشریح مشکلات شالیکاران در خرشک گفت: مهمترین دغدغه این روزهای ما همانند سالیان گذشته که به سمع و نظر مدیران و مسئولین رسیده است، نگرانی طغیان رودخانه مجاور می باشد که از کوه درفک سرچشمه می گیرد و هرآن با بارندگی بهاری این اتفاق قریب الوقوع است. این کشاورز گفت: عدم بستر سازی و لایه روبی سبب بروز این مشکلات است. وی افزود: هیچکدام از شالیکاران در این منطقه با توجه به وضعیت موجود به برداشت محصول خود اطمینان ندارند.
وی با بیان اینکه سالهاست این مشکل شالیکاران خرشک پابرجا مانده، افزود: علیرغم حضور مسئولین شهرستان و استان و انعکاس این مشکل در رسانه ها و پخش در شبکه تلویزیونی استانی هنوز نهادی در صدد رفع این مشکل برنیامده است و همه این عزیزان بخوبی از مشکل و وضعیت موجود مطلع هستند.
رضایی در پایان با بیان اینکه قبلا در یکی از شرکت های شهرستان مشغول بکار بوده تصریح کرد: به سبب تاخیر چند ماهه در دریافت حقوق و مزایا به کشاورزی مشغول شده ام که متاسفانه در بخش کشاورزی نیز شرایط برای امرار و معاش مهیا نیست.

خرشک-4
عدم تسطیح اراضی مشکلات زیادی را برایمان به بار آورده است
محمد مرادی از دیگر شالیکاران خرشک در گفتگو با ما با بیان اینکه کشاورزی شغل آبا و اجدادیمان است گفت: عدم تسطیح اراضی در شالیزارهای خرشک سبب بوجود آمدن مشکلات زیادی شده است. وی عدم امکان استفاده شالیکاران این منطقه از ابزار آلات مکانیکی در نشاء را یکی از این مشکلات نام برد و افزود: به اجبار باید به روش سنتی اقدام به نشاء سطح شالیزارهای خود نماییم که هزینه های بسیاری را دربردارد زیرا پرداخت هزینه روزمزد برای افرادی که با کشاورزی امرارمعاش می کنند کمی دشوار است. وی گفت: مراحل اولیه تسطیح اراضی در این منطقه انجام شده است اما هنوز اقدامی در مرحله عملیاتی این طرح صورت نگرفته است.
مرادی با بیان اینکه با توجه به وضعیت آب و هوایی و نوع خاک این منطقه شالیکاران اقدام به کشت شالی از نوع هاشمی می کنند، گفت: برای دریافت بذر از اداره جهادکشاورزی باید مقدار۶۰ تا ۷۰ درصد از محصول را در اختیار آنها قرار دهیم که این موضوع برای اکثر کشاورزان میسر نیست زیرا آنها برای تامین برنج مورد نیاز خود در طول سال شالیکاری می کنند و نمی توانند در ازای بذر برنجی را که خود در طول سال برای استفاده نیاز دارند را به غیر واگذار نمایند. البته این در حالی است که با تمام این مشکلات اداره جهادکشاورزی بذر مورد نیاز را نمی تواند بصورت کامل در اختیار شالیکاران قرار دهد.
این شالیکار به طغیان رودخانه که مشکل مهم کشاورزان این منطقه می باشد، اشاره نمود و افزود: سالهاست که کشاورزان خرشک نگران طغیان رودخانه ای که از کوه درفک سرچشمه می گیرد هستند و بارها این نگرانی را بصورت مکتوب  به نظر مسئولین رسانده اند.
اداره آبیاری به شالیکاران خرشک خدماتی ارائه نمی کند/ ترجیح می دهیم محصول خود را بیمه نکنیم
علی عسکری به مشکل بیمه شالیکاران اشاره نمود و گفت: کشاورزان برای بیمه شالیزارهای خود اقدامات لازم را انجام می دهند اما متاسفانه بیمه در قبال خدماتی که برعهده دارد کوتاهی می کند و نمی تواند پاسخگوی ضرر و زیان مردم باشد و شالیکاران از خدماتی که این نهاد ارائه می دهد رضایت ندارند و در سالهای اخیر ترجیح می دهند محصولات خود را بیمه نکنند.
این شالیکار به دیگر مشکل شالیکاران در منطقه خرشک اشاره نمود و گفت: عدم بستر سازی و لایه روبی رودخانه خرشک مشکلات فراوانی را برای ما بوجود آورده است. وی افزود: شرکت شن و ماسه ای که در نزدیکی شالیزارهای این منطقه قرار دارد از آب رودخانه خرشک استفاده می کند و پساب خود را در سطح همین رودخانه رها می کند و با توجه به سنگریزه ها و شن و ماسه ای که در این پساب وجود دارد سطح بیجار ها را شن و ماسه های نرم فرا می گیرد که در رشد و باردهی محصول برنج تاثیر منفی می گذارد. این کشاورز افزود: افرادی که در شالیزار های این منطقه مشغول بکار هستند از آب همین رودخانه برای شستشو استفاده می کردند که با این پسابی که وارد رودخانه می شود دچار معضل شده اند.
وی در ادامه گفت: طبق مصوبه ای که مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۱ به تصویب رسید، رودخانه هایی که اداره آبیاری هیچگونه تغییر کاربری در آن انجام نداده است حق دریافت آب بها را ندارد. وی افزود: قانون شامل حال ما شالیکاران در خرشک شد و دیگر ما آب بهایی را به اداره آبیاری پرداخت نکردیم که از همان روز مشکلات ما شروع شد و اداره آبیاری هیچگونه خدماتی را در این راستا علیرغم اینکه جزء وظایفش می باشد را برای ما ارائه نکرده است. عسکری در پایان از مسئولین خواست تا برای کشاورزان این منطقه از هیچ کوششی دریغ نکنند زیرا این افراد در کمال سختی برای کسب رزق و روزی حلال تلاش می کنند.
ما فراموش شده ایم و هیچکس بفکر ما نیست
مجید رجبی از دیگر شالیکاران خرشک که حدود ۵۰ سال است مشغول به کشاورزی می باشد در گفتگو با ما در خصوص مشکلات  موجود در شالیزارهای این منطقه گفت: با تسطیح اراضی اکثر مشکلات و دغدغه ها برطرف خواهد شد. وی با بیان اینکه از مسئولین انتظار داریم تا برای بسترسازی رودخانه اقدامات لازم را انجام دهند تصریح کرد: در گذشته به سبب طغیان رودخانه شالیزارهای این منطقه در فصل برداشت محصول به زیر آب رفت و کشاورزان ضرر و زیان فراوانی را بدلیل بی توجهی برخی مسئولین متحمل شدند که در رسانه های تصویری و نوشتاری به این موضوع بسیار پرداخته شد اما متاسفانه باز هم ما فراموش شده ایم و هیچکس بفکر ما نیست.

خرشک6
بدلیل وضعیت موجود و بی توجهی برخی مسئولین شالیکاری را رها کردم
صادقپور که سالها در این منطقه به شالیکاری مشغول بوده است در گفتگو با شکوفه های زیتون ضمن ابراز گله مندی از برخی مسئولین گفت: بنابر مشکلاتی که سالهای متمادی پابرجا مانده است ترجیح دادم کشاورزی را رها نمایم. این کشاورز گفت: عدم تسطیح اراضی و بستر سازی رودخانه در این منطقه مشکلات زیادی را از قبیل تامین آب مورد نیاز کشاورزی، پرداخت سنگین هزینه روزمزد کارگران بدلیل عدم امکان استفاده از امکانات مکانیکی و مکانیزه و بی توجهی برخی از مسئولین به این مشکلات تصمیم گرفتم تا دیگر کشاورزی نکنم.

وی در پایان گفت: کشاورزان باید بدون هیچ دغدغه ای تنها بفکر افزایش بهره وری از سطح زمین های مورد کشت خود باشند که متاسفانه در این منطقه بدلیل مشکلات فراوان و پرداختن شالیکاران در جهت رفع این مشکلات سبب آن شده که افراد با سختی های زیادی مواجه شوند و با دست های پینه بسته خود با آن دست و پنجه نرم کنند. خواسته بحق همه شالیکاران در خرشک از مسئولین شهرستان رودبار اقدام و عمل در سال اقتصاد مقاومتی است. شکوفه های زیتون آماده دریافت و چاپ نظرات و پاسخ دستگاه های مرتبط با این گزارش می باشد.

خرشک3

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار