محمدرضا امانی- لويه يكي از محله هاي حوزه يك شهري  واقع در قسمت كوهستاني شمال غربي رودبار در فاصله يك  كيلومتري از جاده قديم رودبار به سمت رشت، با ۱۴۰ خانوار و۷۰۰ نفر جمعيت قرار دارد. لويه در هشت سال جنگ تحميلي پنچ شهيد والامقام به نام هاي سر لشگر شهيد محمد حسين اسدي لويه ، شهيد رضا جعفر دخت لويه، شهيد عليرضا محمدي لويه، شهيد داريوش الهياري لويه و شهيد سلطانعلی كاظمي لويه را تقديم نظام نمود كه مزار سه تن ازاين شهيدان در محله لويه و دو تن ديگر در بهشت زهراي تهران می باشد.

آبشار-لويهسرو-لويه

لويه رودبار با توجه به پتانسيل هاي گردشگري  و مناظر طبیعی و آبگرم معروف و معدنی که سالیان سال بیماران زیادی برای درمان رنج سفر را از سراسر ایران بر خود هموار می کردند تا بتوانند از این چشمه شفا بخش استفاده کنند، همچنان در گمنامي به سر مي برد.

نبود راه مناسب  و جوي آبرساني بلاي بدتر از مگس زيتون براي كشاورزان لويه شده است

نجف-کاظمي نجف كاظمي لويه يكي از كشاورزان  قديمي لويه با ابراز اينكه ميوه مقدس زيتون مهمترين محصول كشاورزي اين محله مي باشد گفت : بعد از زلزله  مخرب سال ۱۳۶۹ تمامي راه هایي كه به باغات زيتون اهالي محله لويه منتقل مي شد ويران و در زمين مدفون شد. وي تاكيد كرد:  تا آنجائيكه بعد از گذشت ساليان سال به علت عدم توجه مسئولان، در حال حاضر يك موتور سوار هم نمی تواند براي حمل و نقل كود يا زيتون به باغات ما رفت و آمد کند و اين مهمتريت دليل از بين رفتن كشاورزي در اين منطقه مي باشد. كشاورز قديمي لويه تصريح كرد: مشكل مرتبط با راه رفت و آمد، مشكل نبود جوي آب مناسب براي انتقال آب براي آبياري به باغات زيتون مي باشد.
در پايان بيان داشت: با توجه به اينكه محله لويه قسمتي از رودبار است ولي متاسفانه تابلوي پايان حوزه استحفاظي راهنمايي و رانندگي  رودبار، قبل از لويه به سمت رشت نصب شده است.
كاظمي تصريح كرد: ما يك سال زحمت مي كشيم و به دلايل ذكر شده نمي توانيم حتي ده كيلو زيتون هم براي مصرف خودمان برداشت