تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۵:۳۷ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای لویه
اهالی محله لویه رودبار در گفتگوی چهره به چهره: لويه ي گوشه نشين ،گوشه گير شده است

محمدرضا امانی- لويه يكي از محله هاي حوزه يك شهري  واقع در قسمت كوهستاني شمال غربي رودبار در فاصله يك  كيلومتري از جاده قديم رودبار به سمت رشت، با ۱۴۰ خانوار و۷۰۰ نفر جمعيت قرار دارد. لويه در هشت سال جنگ تحميلي پنچ شهيد والامقام به نام هاي سر لشگر شهيد محمد حسين اسدي لويه ، شهيد رضا جعفر دخت لويه، شهيد عليرضا محمدي لويه، شهيد داريوش الهياري لويه و شهيد سلطانعلی كاظمي لويه را تقديم نظام نمود كه مزار سه تن ازاين شهيدان در محله لويه و دو تن ديگر در بهشت زهراي تهران می باشد.

آبشار-لويهسرو-لويه

لويه رودبار با توجه به پتانسيل هاي گردشگري  و مناظر طبیعی و آبگرم معروف و معدنی که سالیان سال بیماران زیادی برای درمان رنج سفر را از سراسر ایران بر خود هموار می کردند تا بتوانند از این چشمه شفا بخش استفاده کنند، همچنان در گمنامي به سر مي برد.

نبود راه مناسب  و جوي آبرساني بلاي بدتر از مگس زيتون براي كشاورزان لويه شده است

نجف-کاظمي نجف كاظمي لويه يكي از كشاورزان  قديمي لويه با ابراز اينكه ميوه مقدس زيتون مهمترين محصول كشاورزي اين محله مي باشد گفت : بعد از زلزله  مخرب سال ۱۳۶۹ تمامي راه هایي كه به باغات زيتون اهالي محله لويه منتقل مي شد ويران و در زمين مدفون شد. وي تاكيد كرد:  تا آنجائيكه بعد از گذشت ساليان سال به علت عدم توجه مسئولان، در حال حاضر يك موتور سوار هم نمی تواند براي حمل و نقل كود يا زيتون به باغات ما رفت و آمد کند و اين مهمتريت دليل از بين رفتن كشاورزي در اين منطقه مي باشد. كشاورز قديمي لويه تصريح كرد: مشكل مرتبط با راه رفت و آمد، مشكل نبود جوي آب مناسب براي انتقال آب براي آبياري به باغات زيتون مي باشد.
در پايان بيان داشت: با توجه به اينكه محله لويه قسمتي از رودبار است ولي متاسفانه تابلوي پايان حوزه استحفاظي راهنمايي و رانندگي  رودبار، قبل از لويه به سمت رشت نصب شده است.
كاظمي تصريح كرد: ما يك سال زحمت مي كشيم و به دلايل ذكر شده نمي توانيم حتي ده كيلو زيتون هم براي مصرف خودمان برداشت كنيم.
پتانسيل بالاي توريستي اما بدون كاربريمحمد-شريف-ابراهيمي
محمد شريف ابراهيمي يكي از اعضاء هيئت امنا محله لويه در گفتگو با ما اشاره كرد: ما در سال ۹۳ فرماندار  وقت ، شهردار سابق ، مسئول آب و فاضلاب شهرستان و چندتن از مسئولان شهرستان رودبار را براي بيان  پاره اي از مشكلات به مسجد محله لويه دعوت كرديم در آن جلسه فرماندار قول برطرف كردن خرابي آسفالت جاده،  از ميان برداشتن صخره كوچكي که در ابتداي محله لويه باعث عدم ديد رانندگان دو مسير جاده مي شد كه به پيچ خطرناك لويه معروف است را داد. وي بيان داشت: در حال حاضر يك سال و نيم از اين قول مي گذرد ولي تا به حال هيچ كدام محقق نشده است و ما با پيگيري هاي  مكرر هم چنان منتظريم.
ابراهيمي تصريح كرد : آب شرب ساكنان لويه از چشمه اي در دور دست ، بدون هيچ منبع و هيچ حفاظي تامين مي شود كه هميشه در معرض آلودگي  قرار دارد. ابراهيمي تاكيد كرد: با توجه به حياتي بودن اين موضوع براي ساكنان محله لويه با هر بار مراجعه به اداره آبفار نتيجه اي حاصل نمي كنيم.
ابراهيمي با توجه به بيان اينكه لويه داراي پتانسيل هاي گردشگري زيادي مي باشد ولي متاسفانه به علت كم لطفي مسئولان مربوط اين محله  منزوي و پنهان مانده است.ابراهيمي با تاكيد برپتانسيل بالاي توريستي اما بدون كاربري این محله قدیمی،
آثار گردشگري لويه را اينگونه معرفي كرد: قلعه دختر (قلعه طاهر و زهره یا قز قلعه) كه در ابتداي لويه ودر آغوش  سفيد رود قرار دارد، كمي جلوتر از آن تپه معروف شاهزادگان كه قبور طاهر و زهر مي باشد، آبشار يا آبشارك ها (دو آبشار پشت سر هم) در محله لویه، در خت قطور و كهنسال ذربين كه از خانواده سرو مي باشد وبنا به قولی قدمتي بين ۸۰۰  تا ۱۰۰۰ سال دارد، چشمه معروف آبگرم لويه و مناطقي ديگر مثل دشت شارف(دشت كشاورزي) و تپه بلبل دِينگا (جايگاه بلبل).
وي در ادامه تصريح كرد : به علت كمبود كار و امكانات در رودبار،  مخصوصا لويه و مهاجرت بيش از حد  خانواده ها  از اين محله، مدرسه ابتدایي لويه از ۱۶۰ نفر  دانش آموز تا قبل از سال ۶۹ به ۵ نفر دانش آموز در سال ۹۵ نزول پيدا كرده و با فعال بودن اين مدرسه در حال حاضر، هر لحظه امكان تعطيلي آن به علت كمبود دانش آموز وجود دارد.

فرزاد-خوشدل
فرزاد خوشدل لويه عضو هيئت امناء محله در گفتگو با شکوفه های زیتون گفت: لويه داراي محله پائين،  محله بالا و شهرك وليعصر مي باشد. وي بيان داشت:  اساسي ترين مشكل محله لويه آسفالت جاده اصلي است كه  عمری ۲۵ ساله دارد و  با  پيگيري هاي مكتوب و حضوري ما و بي توجهي مسئولان و شوراي شهر نسبت به ترميم و بازسازي آسفالت متاسفانه به نتيجه ي مطلوبي دست نيافتيم .

خوشدل  در ادامه تصريح كرد:  مشكل بعدي ما افت ولتاژ برق در محله ي بالای لويه مي باشد كه به علت وصل بودن به دكل هاي برق در روستاي دارستان، با كوچكترين برودت و طوفاني شدن هوا  تغییر شرایط جوی در آن منطقه، علاوه بر خاموشي طولاني مدت برق در محله ي لويه ي بالا، به علت نوسانات زياد آسيب هاي  جبران ناپذیری به وسايل برقي  منازل می رساند.

خوشدل در ادامه ياد آور شد: با توجه به حضور مداوم در اداره برق شهرستان براي رفع  این مشكل متاسفانه هيچ راهكاري به ما ارائه نمي شود و مسئولين اداره برق مسئوليت نوسانات برق محله بالاي لويه را قبول نمي كنند. عضو هيئت امناء لویه اذعان كرد : با مراجعات مکرر به شوراي شهر رودبار  براي نصب تابلو در ورودي محله ي لويه، براي آشنایی مسافران، شناخت و معرفی  محله ي توسط مسافراني كه قصد ورود به لويه را دارند متاسفانه هيچ نتيجه اي نرسيده ايم.

مازيار-صادقيمازيار صادقي يكي از ساكنان لويه  در گفتگو با ما يادآور شد: هرماه هزينه عوارض خدمات آب و فاضلاب روي فيش هاي آب ساكنين محله لويه محاسبه مي شود و مشترکین مجبور به پرداخت هستند . وي تصريح كرد: در قبال پرداخت  هيچ خدماتی  مثل رسيدگي به تعمير و نگهداري لوله هاي آب،  نظافت منبع هاي آب شرب داخل محله يا افزودن كولر مخصوص براي عدم آلودگي آب شرب انجام نمي شود.
صادقي در ادامه تصريح كرد: محله لويه خط تاكسيراني و آژانس براي ارائه خدمات به ساكنين محله را ندارد و آن عده كه وسيله ي نقليه ندارند بايد براي رفت و آمد هزينه هاي زيادي بپردازند. صادقي اذعان كرد: با توجه به  جمعيت زيادي كه محله لويه دارد متاسفانه هيچ عابر بانكي براي خدمات در اين محله فعاليت ندارد.
صادقي در پايان تصريح كرد: با توجه به  تعدد جمعيت از طيف مختلف و رده هاي سني(دانش آموز ،جوان و نوجوان ) و خطراتي كه در اين سن خاص آنها را تهديد مي كند  محله لويه  هيچ امكاناتي مثل پارك بازي ، كتابخانه ، سالن ورزشي برا ي پر كردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در محله نمي باشد.
صادقي در پايان تاکید ورزید: كانديدا های  مجلس شورای اسلامي و شوراي شهر،  لويه را براي اخذ راي نبينند و فقط و فقط براي تبليغ  به اين محله نيايند بلكه بعد از انتخاب شدن هم خود را وامدار مردم و موظف به انجام خدمت صادقانه به مردمان این دیار داشته باشند وحالي از ما بپرسند.صادقي تاكيد كرد: یادمان نرود این مردم هستند که انتخاب می کنند، پس مردم را فراموش نکنند، مردمان شریف محله لویه انتظارات زیادی از نماینده مردم و شوراهای اسلامی دارند.

  صخره-ابتداي-لويه

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار