تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۵:۵۳ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای پُشتکلا
اهالی روستای پشتکلا در گفتگوی چهره به چهره: پشتکلا قلب خورگام است، اما نمی تپد

الهام هاشمی- همانطور که خوانندگان فهیم هفته نامه شکوفه های زیتون مطالب و اخبار این نشریه را بطور کامل و با دقت بالا رصد می کنند، عنایت داشته اند که تاکنون این هفته نامه ضمن درج مشکلات، با پیگیری های لازم در تسریع رفع دغدغه های مردم مثمره ثمر بوده و تمامی نتایج این بررسی ها را مجدداً به نظر مردم و مسئولین رسانده است تا برای چندمین بار اثبات کنیم شکوفه های زیتون، صدای مردم و برای مردم است.

هفته گذشته بود که با انتشار گزارش« تب برفکی در کلیشم متوقف شد» گوشه ای از تعهد این رسانه نسبت به مردم دیار صلح و دوستی را انتشار دادیم. و هم اکنون با گذشت یک سال از انتشار گزارش مردمی پُشتکلا، در این شماره از نشریه مجدداً با اهالی این روستای زیبا به گفتگو نشستیم تا از وضعیت معیشتی مردم این روستا، جویا شده و بدون هیچ کم و کاستی آن را به نظر مسئولین برسانیم.

22

حمایت اداره راه و شهرسازی و بنیاد مسکن شهرستان رودبار را می طلبیم
قنبر عطایی دهیار روستای پشتکلا در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تقدیر از عملکرد مسئولین زحمتکش شهرستان رودبار، نقش هفته نامه شکوفه های زیتون را در مرتفع شدن کمبودها و معرفی جاذبه های شهرستان رودبار بسیار مؤثر خواند و تصریح کرد: سال گذشته بود که این نشریه با اطلاع رسانی مشکلاتمان، دغدغه های اهالی روستای پشتکلا را به نظر همگان رساندند و خداوند را شاکریم که بعد از گذشت این مدت، هم اکنون پروژه گاز رسانی روستا به اتمام رسیده و مقدمات اجرای طرح آسفالت روستای پشتکلا در دست اقدام می باشد.

عطایی در ادامه با اظهار اینکه هم اکنون جهت به ثمر رسیدن پروژه آسفالت نیازمند حمایت اداره راه و شهرسازی رودبار با انتقال دستگاه های گِریدر و غلطتک به پشتکلا هستیم، گفت: فرآیند زیرسازی هنوز به طور استاندارد صورت نگرفته است و برای انجام این مهم، پشتیبانی اداره راه و بنیاد مسکن را می طلبیم تا با اجرایی شدن طرح هادی بتوانیم گام بلندی را در راستای پیشرفت و توسعه بیشتر روستا برداریم.

وی مشکل کم آبی را از دیگر دغدغه های اهالی خواند و خاطر نشان کرد: علیرغم اینکه چندین ماه است آبدار نداریم، اما برایمان قبض آب صادر می شود! بارها شده که با شکستگی لوله آب، شخصاً مبلغ تعمیر را پرداخت کرده ام و تاکنون نتوانسته ام هیچ مبلغی را دریافت نمایم. امیدوارم عملکرد مسئولین مربوطه به نحوی باشد که ما شرمنده مردم نباشیم.
قرقاول پشتکلا، در تیر رس شکارچیان بومی
قدیمعلی محمدعلی پور، عضو شورای اسلامی پشتکلا با بیان اینکه این روستا با برخورداری از ۱۶۳ خانوار و جمعیتی بالغ بر۶۰۰ نفر در دو کیلومتری مرکز بخش خورگام و ۵۷ کیلومتری مرکز شهرستان واقع است، اذعان کرد: شغل اکثر اهالی پشتکلا دامداری و کشاورزی است. با این حال بارها برای بقای کشاورزی در بخش خورگام، از مسئولین مربوطه تقاضای احداث آب بند را داشته ایم که تاکنون هیچگونه اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

وی در ادامه با انتقاد از آرد نانوایی روستا گفت: متأسفانه آرد نانوایی پشتکلا، نامرغوب و از کیفیت پایینی بهره مند است و انتظار ما از بخشداری و اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نظارت بیشتر بر این مقوله می باشد. وی در ادامه در خصوص دیگر مشکلات پشتکلا گفت: طبیعت بکر این روستا، سکونتگاه حیوانات و پرندگان متعددی می باشد که همواره برای مانایی آنها در پشتکلا حمایت و حفاظت اداره محیط زیست از باید ها است. اما طی ماه های گذشته با شدت گرفتن شکار قرقاول (به گویش محلی: تورینگ) توسط شکارچیان بومی، نگران انقراض این پرنده زیبا در منطقه هستیم.
قضاوت اقلیم بندی تعرفه گاز مغایر با واقیعت است
کامران صفری، مدیر مجتمع آموزشی شهید سلیمی، عدم بهره مندی پشتکلا از اینترنت را از دیگر مشکلات خواند و تصریح کرد: در عصر حاضر، انجام اکثر امور بواسطه اینترنت میسر است. این در صورتی است که با آغاز فصل جدید ثبت نام مدارس، بدلیل عدم بهره مندی از این فن آوری، باید به مرکز بخش مراجعه کنیم.

وی در ادامه عدم تأسیس ایستگاه هواشناسی در بخش خورگام را از دیگر کمبودهای مهم دیار مه و خورشید خواند و افزود: اقلیم بندی تعرفه گاز روستای پشتکلا با اکثر روستاهای بخش سیاهکل را یکسان معرفی کرده اند، این درصورتی است که ما هنوز از بخاری استفاده می کنیم و این قضاوت مغایر با واقیعت می باشد که نظارت بیشتر مسئولین را می طلبد.
انتظار ما حمایت مسئولین اجرایی است نه بی تفاوتی
محمود لطیفی، از معتمدین این روستا در گفتگو با ما عنوان کرد: علیرغم اینکه پشتکلا قلب خورگام است، اما متأسفانه بدلیل عدم توسعه پتانسیل های گردشگری، از تپش ایستاده. این روستا با برخورداری از طبیعت خدادادی و مردمانی مهمان نواز، مستحق پیشرفت است و مانند سایر روستاهای شهرستان رودبار از ویژگی های اقلیمی و محیطی منحصر به فردی برخوردار است که گواه این ادعا می باشد. وی در ادامه با اظهار اینکه جهاد کشاورزی، با محروم کردن اهالی از کمترین امکانات، نقش پر رنگی در از بین بردن ظرفیت های کشاورزی بخش دارد، گفت: انتظار ما حمایت مسئولین اجرایی است نه بی تفاوتی.

11

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار