تاریخ انتشار: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۲۰ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای صیقلده
اهالی روستای صیقلده، سکونتگاه سرد و خاموش بخش خورگام: سد نمی خواهیم/ مسئولین همین آب بند را برایمان احداث کنند

الهام هاشمی-  سال گذشته بود که برای اولین بار با تهیه گزارش چهره به چهره با اهالی روستای محروم صیقلده، ضمن بیان مشکلات و خواسته هایشان؛ صیقلده را بعنوان روستای پیرمرد و پیرزن ها معرفی کردیم. هم اکنون با گذشت بیش از ۱۴ ماه از آخرین بازدید میدانی و تهیه گزارش مردمی از اهالی مهمان نواز و خونگرم این روستا، شکوفه های زیتون با پیگیری اوضاع و شرایطشان آخرین تغییرات اعمال شده در این روستا را بار دیگر رسانه ای می کند. با ما همراه باشید.

000

وضعیت امروز صیقلده از کم لطفی برخی از مدیران نشأت می گیرد
محمدرضا سمیعی رئیس شورای روستای صیقلده در گفتگو با ما با تأکید بر اینکه با انتشار اولین مصاحبه مردمی از این روستا؛ مسئولین کوچکترین توجهی به مشکلات و کمبودهایمان نداشته اند، افزود: این روستا با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ نفر و ۴۰ خانوار در ۵کیلومتری بخش خورگام و ۵۵کیلومتری مرکز شهرستان واقع است. با اینکه در چند کیلومتری بخشداری بره سر هستیم اما متأسفانه مردم صیقلده از کوچکترین توجهات محروم هستند. همانطور که در مصاحبه سال گذشته اذعان شد، بدلیل عدم برخورداری جوانان از فرصت اشتغال زایی در شهرستان، هم اکنون بیش از ۹۸درصد جوانان با مهاجرت به شهر، روستا را به سکونتگاه سرد و خاموش خورگام مبدل کرده اند و با کم لطفی برخی از مسئولین می توانیم به جرأت عنوان کنیم که وضعیت امروز صیقلده از ناملایمتی های مکرر و جاری برخی از مدیران نشأت می گیرد.

عضو شورای بخش خورگام با اشاره به اینکه «مهاجرت، به عنوان تلخ ترین تجربه تاریخ زندگی برای اهالی این روستا معنی می شود» گفت: با اینکه در بخشداری هستیم اما دستمان از انجام کوچکترین اقدامات بدون حمایت نماینده، فرماندار و سایر مسئولین اجرایی کوتاه است.
بوی نامطبوع فاضلاب، زندگی ام را برداشته است اما …
خانم اسماعیلی، از مادران زحمتکش این روستای دور افتاده با اشاره به اینکه بیش از چندین سال است که فاضلاب روستا، در جوار منزل مسکونی اش تخلیه می شود، اظهار کرد: با اینکه نشریه شکوفه های زیتون به طور اختصاصی سه بار این معضل را رسانه ای کرده است اما با گذشت یک سال همچنان در منجلاب بی توجهی برخی از مسئولین دست و پا می زنیم. وی در ادامه گفت: این مشکل بزرگ بهداشتی را به گوش چه کسی باید برسانیم که دادرس خانواده مان باشد؟ چشم و امید ما به دولت است، برخی از مدیران با عملکرد ضعیفشان ما را نسبت به این مهم دلسرد می کنند. خانم اسماعیلی در خاتمه تعامل و حمایت از مسئولین مربوطه را خواستار شد.
01رفع مشکل راه و گاز، وعده نمایندگان گذشته بوده است
سمیعی، از دیگر اهالی این روستا افزود: اینگونه به نظر می رسد که روستاهای صیقلده و کُشکُش از مدار توجه مسئولین و نقشه عمرانی شهرستان رودبار طرد شده است. با اینکه پروژه گازرسانی در بخش و بسیاری دیگر از روستاهای دور و نزدیک اجرا شده است اما اهالی صیقلده از این مکان، بی بهره هستند. سمیعی، جاده خاکی روستا را از دیگر مشکلات خواند و ابراز کرد: انتظار ما از دولت دهم ضمن انتخاب مدیران اجرایی کارآمد و متعهد، نظارت بر امور اجرایی است که امیدواریم طی این دوره شاهد اجرایی شدن این مهم در سطح شهرستان رودبار باشیم. رفع مشکل راه و گاز، وعده نمایندگان گذشته بوده است که همچنان در انتظار استجابت این نیاز هستیم.
00احداث سدّ رویایی صیقلده از مهمترین خواسته های  اهالی است
اسماعیلی، در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص پاره ای از مشکلات روستای صیقلده عنوان کرد: به ندرت پیش می آید که فردی، زادگاه خود را به فراموشی بسپارد. بنا بر همین غریزه انسانی، افراد زیادی هستند که با تمام کمبودها بصورت فصلی و دائم در صیقلده زندگی می کنند اما سؤال ما از مسئولین این است: چگونه می شود که بعد از سپری شدن ۳۸ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اهالی این روستا با کمبود آب شرب و گاهاً در بیشتر ساعات روز با قطعی آب مواجه هستند؟ وی احداث سد( ذخیر آب کشاورزی) رویایی صیقلده را از خواسته های مردم معرفی و اذعان کرد: اگر بضاعت مسئولین ذیربط به احداث سد نمی رسد، حداقل با احداث آب بند، موجب ارتقاء سطح کشاورزی منطقه و روستاهای پشتکلاه، صیقلده، دوسالده، گوفل، لیاول و حتی چهار محل و بره سر شوند. وی در خاتمه با تأکید بر اینکه ما سد نمی خواهیم، مسئولین همین آب بند را برایمان احداث کنند، گفت: امیدوارم در مجلس دهم، حداقل ترین انتظاراتی که مردم شهرستان رودبار طی سالیان متمادی در قلبهایشان تلمبار شده است، به حقیقت بپیوندد.

0

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار