تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۷ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای پارودبار
اهالی روستای پارودبار در گزارش چهره به چهره: فلج شده ایم اما هنوز روی پا هستیم

در هر شماره از نشریه شکوفه های زیتون، با تهیه گزارش چهره به چهره از روستاهای بخش عمارلو، میهمان مردمان خونگرم و مهمان نواز این منطقه از دیار صلح و دوستی هستیم که با بیان مشکلاتشان و درد و دل کردن با شکوفه های زیتون انتظار رفع آنها را دارند. در ادامه گزارشمان را با مردمان سختکوش روستای پارودبار می خوانید.

 پارودبار

* کمبود آب شُرب در پارودبار از مهمترین مشکلات مردم روستا است
علی اسماعیلی از اهالی روستای پارودبار در مصاحبه با خبرنگار ما با اظهار اینکه پارودبار در  جنوب غربی و ۷۵ کیلومتری مرکز شهرستان رودبار و ۲۰ کیلومتری مرکز بخش واقع است، افزود: شغل اصلی مردمان این روستا کشاورزی و دامداری و گویش آنها تاتی و کردی است.

وی در ادامه کمبود آب شُرب در پارودبار را از مهمترین مشکلات مردم روستا خواند و تشریح کرد: شاید در طول روز، فقط بیست دقیقه از آب شُرب بهره مند هستیم و این معضل، موجب بروز بسیاری از مشکلات شده است. باید از مسئولین مربوطه پرسید: بدون آب، چگونه فرزندانمان را استحمام کنیم و یا چگونه روزانه با برداشت فقط بیست دقیقه آب شّرب، زندگی کنیم؟
مشکلات بهداشتی روستا موجب نارضایتی مردم شده است، چه کسی پاسخگو است؟
خانم حسینی، از مادران زحمتکش روستای پارودبار ضمن گله مندی از مشکل کم آبی با اشاره به وضعیت نا به سامان بهداشت در پارودبار، گفت: بدلیل وجود چاه آب شُُُرب در وسط برنجزار و استفاده از سموم و کود کشاورزی، آب شُرب روستا با آلودگی جدی مواجه است، بطوری که بدون شَک اکثر بانوان پارودبار بدلیل این مشکل بزرگ بهداشتی، دچار عفونت هستند. چه کسی پاسخگو است؟ اکثر مرمان پارودبار تنها از طریق همین کشاورزی، امرار معاش می کنند ولی در حال حاضر به دلیل مشکل آب شُرب، مشکلات بهداشتی نیز موجب نارضایتی شدید مردم شده است. خواسته عاجزانه ما از مدیران پر تلاش شهرستان رودبار، رفع این معضل و همچنین رفع مشکل کم آبی است.
مدافعان دیروز جبهه های جنگ، امروز بدون سنگر مانده اند
قدرت اله حسینی، از معتمدین روستا و رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی در مصاحبه با خبرنگار ما در خصوص بزرگترین مشکل اهالی پارودبار عنوان کرد: متأسفانه این روستا با بیش از ۶۰ هکتار اراضی کشاورزی، صیفی جات و … با مشکل شدید کمبود آب کشاورزی، دست و پنجه نرم می کند. این در صورتی است که بارها این معضل را به گوش مسئولین بخش و فرمانداری رسانده ایم ولی تاکنون هیچگونه اقدامی در راستای رفع دائمی این مشکل نداشته اند.11

وی در ادامه تصریح کرد: کشاورزان برای آبرسانی به زمین های زراعی باید حداقل یک ماه برای حفر کانال به طول بیش از ۵۰۰ متر( که همکاری و مساعدت بیش از ۲۵۰ نفر را می طلبد) وقت بگذارند و این مهم در صورتی میسر می گردد که این کانال به همّت اهالی با سنگ، چوب و خاشاک ساخته شده است و متأسفانه با هر بار طغیان رودخانه فرو می ریزد. حسینی، در ادامه اظهار کرد: هرساله پیر و جوان برای احداث این دیواره، از جان خود می گذرند و شنا در رودخانه شاهرود، در معرض غرق شدن هستند. متأسفانه بخاطر همین مشقّت ها است که ده ها کشاورز از کشت زمین های زراعی صرف نظر کرده اند. حسینی، پارودبار را به جهت باغات پر رونق زیتون، انار، سیب و …، روستایی منحصر به فرد در بخش عمارلو خواند و گفت: رهبر معظم ما تأکید ویژه به یاری کشاورزان و توسعه بخش کشاورزی دارند و خوشبختانه این روستا از نظر پرورش محصولات کشاورزی در شهرستان رودبار نمونه است، اما کم لطفی برخی از مسئولین موجب دلسردی مردم نسبت به انجام امور شده است. وی در ادامه با انتقاد از نحوه عملکرد رئیس اداره آبیاری شهرستان رودبار در پارودبار، ابراز کرد: تاکنون هیچگونه مساعدت و حمایتی از جانب این اداره جهت ساماندهی وضعیت آبرسانی روستا شامل حالمان نشده است.

این رزمنده دفاع مقدس، با عنوان اینکه ما در این مملکت سهم داریم و مسئولین باید بیش از گذشته به فکر خدمت رسانی به مردم باشند، اذعان کرد: بعد از مقاومت هشت ساله در مقابل متجاوزین و دشمنان کشورمان، اینبار با کمبود امکانات و محرومیت مقابله می کنیم. وی در خاتمه گفت: چرا کسی دست کشاورزان را نمی گیرد؟ مدافعان دیروز جبه های جنگ، امروز بدون سنگر مانده اند ولی با تمام ناملایمتی ها، ما امیدوار به پایندگی و رشد پارودبار به کمک خبرنگاران و جامعه رسانه ای هستیم. خبرنگاران، راویان جنگ نرم هستند و انتظار ما از آنها اطلاع رسانی گسترده و رساندن صدایمان به گوش برخی از مسئولین است که گاهاً مردم را به دست فراموشی سپرده اند.
اجرایی نشدن طرح هادی، عمده ترین دلیل عدم عمران و توسعه در پارودبار است
علی رمضانی در خصوص دیگر مشکلات خاطر نشان کرد: این روستا با برخورداری از ۷۰ خانوار ساکن و جمعیتی بالغ بر ۴۲۰ نفر، از جمله روستاهایی است که بدلیل مشکلات کمبود آب شرب و کشاورزی و همچنین عدم وجود موقعیت اشتغال در منطقه، با مهاجرت جوانان مواجه است. وی در ادامه اجرایی نشدن طرح هادی در پارودبار را، عمده ترین دلیل عدم عمران و توسعه این روستا خواند و افزود: عدم ساماندهی آب های سطحی، نامگذاری کوچه ها و عدم بهره مندی از سطل زباله از جمله مشکلاتی است که که با اجرای طرح هادی مرتفع خواهد شد. 12

وی عدم برخورداری از کارخانه برنجکوبی را از دیگر مشکلات خواند و گفت: بعد از کشت برنج آن را برای کوبیدن به کارخانه برنجکوبی بخش بلوکات منتقل می کنیم و صرف نظر از زمان، هزینه زیادی را متحمل می شویم که انتظار داریم مسئولین با در نظر گرفتن تمامی جوانب، ضمن ارائه بهترین عملکرد در راستای جلب رضایت مردم، برنامه ای راهبردی و هدفمند در جهت توسعه روستا داشته باشند.
۱۲ سال است که دهیاری داریم اما بی نصیب…
بیت الله آبرون، از دیگر کشاورزان پارودبار، با عنوان اینکه عملکرد نماینده دولت نهم در وضعیت  نا به سامان کنونی روستا نقش بسزایی داشته است، گفت: ۱۲ سال است که دهیاری داریم اما از ارائه کوچکترین امکانات بی نسیب هستیم. کمبود آب شرب، آب کشاورزی و مشکلات بهداشتی از جمله مشکلاتی هستند که می توانستیم با کمک مردم و مسئولین مرتفع کنیم ولی با عدم همکاری و نظارت نماینده دوره قبل این معضلات پا بر جا مانده و روز به روز بر وخامت آن افزوده می شود.
آب شرُب آلوده، کابوس زنان روستا است
شکوفه اولادی، از دیگر مادران پارودباری، با اشاره به اینکه زنان این روستا از کمترین امکانات محروم هستند، اذعان کرد: زنان در پارودبار هیچگونه اوقات فراغتی ندارند و اکثرا ضمن خانه داری و پرورش فرزندان، زندگی شان را در فصول مختلف با کشاورزی سپری می کنند. وی در ادامه فراهم آوردن امکانات رفاهی و سرگرمی برای کودکان روستا را از مهمترین خواسته مادران پارودباری خواند و تأکید کرد: بدلیل وجود چاه آب شُرب در مزارع کشاورزی، این آب آلوده، کابوس زنان روستا است. علی رغم کمبود مفرط آب شرب، آلودگی و مشکلات متعددی که برای ما و فرزندانمان ایجاد کرده است، مزید بر علت شده تا مردم نارضایتی شان را به گوش همگان برسانند. اما متأسفانه با گذشت چندین سال، این تنها سکوت برخی از مسئولین است که برای مردم  به پاسخی تلخ و همیشگی تبدیل شده است.
* گناه داریم به خدا، چرا مسئولین به فکر ما نیستند؟
علی رحیم اسماعیلی در ادامه این گزارش با دیده ای اشکبار با اظهار اینکه ما گناه داریم به خدا، چرا برخی از مسئولین به فکر ما نسیتند، افزود: خودمان، سنگ روی سنگ گذاشته و این آب بند را درست کرده ایم ولی وقتی بدون تجهیزات، اصول و قواعد این مهم صورت گرفته است، نباید انتظار داشت که این کانال کِشی دائمی باشد. معتقدیم که اگر قانون اجرا شود، عدالت نیز اعمال نخواهد شد و امروز سرنوشت پارودبار به درد بی عدالتی دچار شده است. بدلیل کمبود امکانات و عدم نظارت برخی از مسئولین، فلج شده ایم اما هنوز روی پا هستیم.
*کانال کشی بتُنی، خواسته به حق ما از دولت دهم و مسئولین اجرایی است
قریب آبنوس از دیگر اهالی در خصوص مشکل کشاورزی افزود: کانال کشی بتنی خواسته به حق ما از دولت دهم و مسئولین اجرایی است. وی با ابراز اینکه این روستا دارای دو شهید و هفت جانباز است، شأن و قرب این روستا را بسیار والا خواند و افزود: ما همان نسلی هستیم که از جان و مالمان برای دفاع از آب و خاک خود گذشتیم و خواهیم گذشت. اما عدم توجه برخی از مدیران موجب شده است که شاهد خشک شدن زمین های کشاورزی و حتی بذر نشاء باشیم که بسیار دردآور است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار