تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ | ۰۵:۰۵ ق.ظ
چهره به چهره با اهالی روستای زکابر عمارلو
اهالی روستای زَکابر عمارلو در گفتگوی چهره به چهره: چهار سال است که لوله های آب کشاورزی، کُنج روستا خاک می خورد

شکوفه های زیتون/ الهام هاشمی- حوصله می خواهد، اینکه بخواهی پای درد و دل مردم بنشینی و محرومیتها را به زبان روستاییان، برای مدیران مربوطه هِجی کنی. اما آیا در کنار تلاش ما در برقراری این ارتباط، مسئولین حوصله می کنند که رنجنامه های مردمشان را ورق بزنند؟!

زکابر

خسته ایم. ما که از محرومیت ها می نویسیم، به بلندای تاریخ خسته ایم. پس چرا مسئولینی که می بینند و می دانند، خودشان را به کوچه گل و بلبل می زنند؟! به ما می گویند همه چیز خوب است. ولی وقتی نقاب خوش بینی را از چهره شان می گیریم…. و خدایی که در این نزدیکی است.

قسم به جوانی و عمر گلها که اگر جیب بعضی از آقازاده ها را که بالا رفتنشان را مدیون زیرمیزی ها هستند بتکانیم، صدای شکستن قُلّک آرزوهای کودکان روستا را خواهیم شنید. فیش های حقوقی بیش از ۹۰۰ نفر از مدیران اجرایی کشوری طی تحقیقات اجمالی رو شد و رسوا شدند.

اما در ادامه گفتگویمان را با مردمی خواهید خواند که پشت لبخندهای دختران جوان و زیبایش، اخمی غلیظ از نداشته ها و فقر نهفته است و این کجا و آن کجا؟… زَکابَر، روستایی در ۷۶ کیلومتری مرکز شهرستان که با برخورداری از جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ نفر بطور فصلی و دائم و با بهره مندی از سه جانباز و یک آزاده، کوچکترین حقی در داشتن رفاه و آسایش ندارند. به این معنا که به آنها اِلقا شده که حق شما از حیات فقط نفس کشیدن است و بس. حتی مسیرشان برای بازدید هم به آن منطقه نمی افتد و این دردآور است.


زکابر1برخی از مسئولین کور سوی امید را در دلمان به بازی گرفته اند
رضا روحی از جوانان روستا در مورد آرزوهایش می گوید: امیدوار بودم که مسئولین با گشودن کارخانه های راکد و همچنین روشن کردن تکلیف اشتغال جوانان، از مهاجرت جلوگیری کنند اما وقتی به ترک های دیوار خانمان می نگرم و چراغی که کور سوی امید را در دلمان به بازی گرفته است، متوجه می شویم که از دست مدیران شهرستان هم کاری بر نمی آید. در این راستا یا واقعا نمی شود و یا نمی خواهند که بشود. وی با ابراز اینکه برای رفع مایحتاج زندگی مان باید به پا رودبار برویم و امکان تردد این مسیر ۱۱ کیلومتری نیز برایمان دشوار است، گفت: بیش از سه سال است که منتظر دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی از کمیته امداد شهرستان رودبار هستیم اما دریغ از گوشه چشمی توجه.


زکابر4شاهد زنده به گور شدن آرزوی فرزندانم هستم
زهرا سلخوری، مادر ۷۰ ساله زَکابری در گفتگو با ما گفت: از ساختمان بِلا استفاده مدرسه تا وضعیت بسیار ضعیف زَکابر، اینگونه استنباط می شود که عمر ما گذشت و حالا، زندگی جوانانمان نیز برای کسی مهم نیست. اگر به گذشته بازگردیم به فرزندانم مهاجرت را خواهم آموخت. چراکه آرزویم بالندگی شان است. ولی حالا بدلیل عدم اشتغال، زنده به گور شدن آرزوهایش را شاهدم.


زکابر3
بدلیل وضعیت ضعیف بهداشتی، فرزندانمان به روستا نمی آیند
علی بخش سلیمی کیا، از معتمدین این روستا با اظهار اینکه زَکابر از نظر توسعه بسیار عقب مانده است، افزود: محض رضای خدا به داد زکابر برسید. کشاورزی و دامداری پیشه اصلی مردمان این روستا است. این درصورتی است که بیش از چهار سال از وعده اداره جهاد کشاورزی می گذرد ولی هنوز لوله های آب کشاورزی در گوشه ای از روستا خاک می خورد. وی در ادامه با بیان اینکه بدلیل خاکی بودن جاده روستا و همچنین شرایط نامناسب محیطی و بهداشتی فرزندانمان نمی توانند حتی برای هوا خوری به این روستا بیایند و انگار نه انگار که این روستا، زادگاه مادری مان است. چگونه می توان در برابر این حجم از از علاقه مردمی بی تفاوت بود؟ پس مردم چه نقشی در سرنوشت این کشور دارند؟


اداره کشاورزی منّت چه چیزی را بر سرمان می گذارد؟
نظام نجفی، از دیگر اهالی با بیان اینکه بیش از ۵۰ هکتار شالیزار داریم اما بدلیل مشکل آب کشاورزی متاسفانه فقط دو هکتار آن را کشت می کنیم، خاطر نشان کرد: چهار سال است که لوله کشاورزی را گوشه روستا رها کرده اند. این در صورتی است که با جانمایی این لوله ها، ۹۰ درصد روستا احیا می شود و مردم می توانند با تکیه بر کشاورزی، روستا را آباد کنند. اداره کشاورزی، منّت چه چیزی را بر سرمان می گذارد؟ وضعیت نابسامان جاده بین مزارع از دیگر معضلات کشاورزی در زکابر می باشد که امیدواریم با انتشار این گزارش، مسئولین جهاد کشاورزی به خودشان بیایند و به کمک اهالی این روستا بشتابند.

 زکابر2

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار